رده عرضه اولیه

عرضه اولیه سهام شرکت‌ها یکی از جذاب‌ترین فرصت‌های سرمایه‌گذاری در بازار بورس است، ضمن اینکه ریسک چندانی هم ندارد و تقریباً همیشه با سوددهی همراه است. اینجا از آخرین خبرهای عرضه اولیه باخبر شوید.

[توضیح پس از جدول را حتما بخوانید]

عرضه اولیه های 1400

زمان عرضه شرکت (نماد) قیمت هر سهم حداکثر سهم دارایی پس از عرضه
۲۲ اردیبهشت مجتمع گسترش صنایع روی ایرانیان (فگستر) ‏ ۶۱۸ تومان ۱۳۰ سهم ۲۹ سهم
۲۹ اردیبهشت تولید و توسعه سرب و روی ایرانیان (فتوسا) ۷۸۴ تومان ۱۳۰ سهم ۲۸ سهم

نکته یک: میزان نقدینگی لازم یا مبلغ موردنیاز برای هر عرضه اولیه با این فرمول به دست می‌آید که میزان سهام قابل عرضه را در تعداد خریداران تقسیم می‌کنیم و با ضرب آن در قیمت هر سهم، به این مبلغ می‌رسیم. حالا اگر کارگزاری‌ای دچار مشکل شد یا به هر دلیلی تعداد خریداران کاهش یافت، طبیعتاً سهام بیشتری به باقیماندگان می‌رسد و مبلغ بیشتری هم لازم است و همین‌طور اگر به هر دلیلی میزان خریداران عرضه اولیه افزایش یافت و مورد استقبال قرار گرفت، سهام کمتری به همه می‌رسد و پول کمتری از حسابتان کسر می‌شود. پس علت تقریبی بودن ستون «پیش‌بینی نقدینگی موردنیاز» و تفاوتش با مبادله نهایی این است.

نکته ۲: روال این است که ارزش هر سهم در عرضه اولیه مشخص شده و دارای کف و سقف معینی است. ولی معمولاً به دلیل استقبال عمومی، این عدد در مبلغ سقف معامله می‌شود. در این ستون ما سقف هر سهم عرضه اولیه را می‌نویسیم. ولی این عدد هم با توجه به رویکرد بازار، تقریبی است.

نکته ۳: ستون آخر، گزارش دارایی عرضه اولیه پس از مبادله است. اینکه به هر مشتری چند سهم رسیده و چقدر دارایی باید در پرتفوی خود داشته باشید. این تعداد سهم با ضرب در مبلغ مشخص شده (ستون سوم) نشان می‌دهد که چقدر باید از حساب شما (یا همان قدرت خرید) کسر شده باشد.

نکته ۴: سعی کنید همیشه ۱۰ درصدی بیشتر از «نقدینگی موردنیاز» به حسابتان در نزد کارگزاری‌ها واریز کنید. چرا؟ چون مبلغ ستون آخر فقط قیمت [تقریبی] تمام شده خرید سهام عرضه اولیه است، درحالی‌که این وسط باید کارمزد کارگزاری را هم به این مبلغ افزود! وگرنه اتوماتیک از تعداد سهام خریداری شده‌تان کسر می‌شود.

نکته ۵: روزهایی که این عرضه انجام می‌گیرد، ممکن است سامانه‌های کارگزاری‌ به دلیل ترافیک بالای مراجعه‌کنندگان دچار اختلال شود. اگر می‌خواهید برای خرید عرضه اولیه وجهی به حساب کارگزاری منتقل کنید و از مبادله روز شلوغ بورس جا نمانید، بهتر است روز قبل از عرضه این کار را انجام دهید و امکان خرید خودکار عرضه اولیه را برای کارگزاری فعال کنید.

 

عرضه اولیه چیست؟

عرضه اولیه معادل فارسی اصطلاح «Initial Public Offering» یا «IPO» است و منظور از آن اولین باری است که بخشی از سهام یک شرکت در بازار بورس و به شکل عمومی عرضه می‌شود. در واقع با عرضه‌های اولیه سهام یک شرکت در بازار بورس، آن شرکت از حالت سهامی خاص خارج و به یک شرکت سهامی عام تبدیل می‌شود و بعد از آن همه مردم می‌توانند سهام آن شرکت را از طریق بازار بورس خریدوفروش کنند.

دلیل استقبال از عرضه اولیه چیست؟ دلیل استقبال سهامداران خرد از عرضه‌های اولیه این است که قیمت سهام شرکت‌هایی که برای اولین‌بار در بازار بورس یا فرابورس عرضه می‌شوند معمولاً در کوتاه‌مدت رشد مناسبی دارد و همین موضوع باعث می‌شود سهامداران با خرید سهام این شرکت‌ها بازدهی مناسبی در کوتاه‌مدت داشته باشند.

مزایای سرمایه گذاری در بورس چیست؟

چرا قیمت سهام عرضه اولیه رشد می‌کند؟

دلیل رشد سهام عرضه اولیه را باید در شرایط پذیرش شرکت‌ها در بازار بورس یا فرابورس جست‌وجو کنیم. توضیح همه این شرایط از حوصله این مطلب بیرون است، اما مثلاً یکی از شرایط پذیرش شرکت‌ها در بورس این است که شرکت باید سودآور باشد و امکان سودآوری در آینده هم وجود داشته باشد و شرکت زیان انباشته نداشته باشد. برای پذیرش در بازار فرابورس هم شرکت باید طرح توجیهی تأییدشده از سوی هیئت‌مدیره داشته باشد که نشان‌دهنده چشم‌انداز روشنی از سودآوری فعالیت‌های شرکت باشد. طبیعی است که سهام چنین شرکت‌هایی معمولاً در بلندمدت هم می‌تواند سودآوری مناسبی داشته باشد (مگر اینکه اتفاقی پیش‌بینی‌نشده باعث شود وضعیت سودآوری شرکت تغییر کند) و خرید آن برای اهالی بازار جذابیت دارد.

 

چقدر باید برای عرضه اولیه کنار بگذاریم؟

عرضه اولیهمعمولاً خرید عرضه‌های اولیه به نقدینگی زیادی نیاز ندارد (مگر در مواردی که شرکت‌های بزرگی مانند شستا عرضه می‌شوند) و پیشنهاد ما این است که سعی کنید با پول خرد حسابتان در عرضه‌های اولیه شرکت کنید. در ضمن اگر می‌خواهید اعصاب و روان‌تان آسوده باشد، سراغ کارگزاری‌های خلوت‌تری بروید که زیرساخت بهتری دارند و در روزهای عرضه اولیه با قطعی مواجه نمی‌شوند. چون برای این عرضه‌ها معمولا همه سهامداران (حدود ۴ و نیم میلیون سهامدار) حضور دارند و شلوغ‌ترین و نفسگیرترین روزهای بورس را رقم می‌زنند.

 

نحوه اطلاع از زمان عرضه اولیه

خب راحت‌ترین و سرراست‌ترینش همینجاست! اما بد نیست بدانید اطلاعیه‌های عرضه اولیه را شرکت‌های بورس و فرابورس منتشر می‌کنند. شما هم می‌توانید با مراجعه به بخش اطلاعیه‌های شرکت بورس و فرابورس در جریان این اطلاعیه‌ها قرار بگیرید. اما شاید پیدا کردن اطلاعیه‌های عرضه اولیه در این صفحه‌ها و تجزیه و تحلیل آن‌ها برای افراد تازه‌کار کمی دشوار باشد. برای همین، عرضه اولیه در رده را راه انداخته‌ایم. اینجا ما سعی می‌کنیم از همین منابع، آخرین اطلاعیه‌های عرضه‌های اولیه را اطلاع‌رسانی کنیم و از همه مهم‌تر، میزان تقریبی نقدینگی موردنیاز را هم محاسبه و اعلام کنیم.

در روز عرضه اولیه که معمولاً چهارشنبه‌ها و جدیداً سه‌شنبه‌هاست، ساعت ثبت سفارش از طریق پیام ناظر به اطلاع سهامداران می‌رسد. در حال حاضر روال کار این است که معمولاً ثبت سفارش عرضه‌های اولیه از ساعت هفت‌ونیم صبح آغاز می‌شود.

 

انواع عرضه اولیه چگونه است؟

شاید بورس‌بازهای حرفه‌ای سریع بگویند که روش‌های عرضه عمومی به روش ثبت دفتری، عرضه عمومی به روش حراج و عرضه عمومی به روش قیمت ثابت ارائه می‌شد ولی ما اینجا از روش‌های رایجی که وجود دارد و در بازار سرمایه و اوراق بهادار ایران استفاده می‌شود، صحبت می‌کنیم.

بوک بیلدینگ یا ثبت سفارش

در حال حاضر عرضه اولیه سهام شرکت‌های تازه‌وارد به روش ثبت سفارش یا بوک بیلدینگ انجام می‌گیرد. در این روش ابتدا در اطلاعیه عرضه اولیه سهام شرکت مشخص می‌شود که هر شخص حقیقی یا حقوقی حداکثر برای چه تعداد سهم می‌تواند اقدام کند. یک بازه قیمتی هم به‌عنوان سقف و کف قیمت خرید در نظر گرفته می‌شود که تقریباً همیشه سقف قیمتی اهمیت دارد و همه خریداران در همین سقف قیمتی اقدام به خرید می‌کنند.

در روز عرضه اولیه هم چند ساعت فرصت در نظر گرفته می‌شود تا خریداران در این بازه زمانی سفارش خودشان را وارد کنند. بعد از پایان دوره ثبت سفارش، سفارش‌های ثبت شده تجمیع می‌شود و تعداد سهام قابل عرضه به‌شکل مساوی بین خریداران تقسیم می‌شود. در این روش هرچه تعداد خریداران بیشتر باشد، به هر یک از خریداران سهام کمتری خواهد رسید. اما نکته خوبش این است که اگر سفارش‌تان را در بازه زمانی اعلام شده (فرقی نمی‌کند زودتر اقدام کنید یا دیرتر) وارد سامانه معاملات کنید، حتماً موفق به خرید عرضه اولیه خواهید شد.

روش ثبت سفارش یا بوک‌بیلدینگ چند سالی است که در بازار بورس ایران باب شده و فعلاً به نظر هم نمی‌رسد این روش تغییر کند. پیش از این، برای عرضه‌های ابتدایی از روش حراج استفاده می‌شد که در آن روش، روز و ساعت خاصی برای ارائه سهام شرکت تازه‌وارد اعلام می‌شد و خریداران رأس آن ساعت سفارش خودشان را وارد سامانه معاملات می‌کردند. در روش حراج اولویت خرید با کسانی بود که سفارش خودشان را زودتر وارد می‌کردند و کسانی که دیرتر اقدام به این کار می‌کردند ممکن بود موفق به خرید هیچ سهمی نشوند.

خرید عرضه اولیه بدون نقدینگی

یکی از خدماتی که بعضی از کارگزاری‌ها برای جذب مشتری ارائه می‌دهند، گاه با عنوان «خرید عرضه اولیه بدون نقدینگی» یا «خرید عرضه اولیه بدون پول» تبلیغ می‌شود. ماجرا این است که کارگزاری‌ها می‌توانند متناسب با ارزش سبد سهام مشتریان برای آن‌ها اعتبار در نظر بگیرند و مشتریان می‌توانند با این اعتبار، اقدام به خریدوفروش سهام کنند. (قبلاً سقف اعتبار ۶۰ درصد از ارزش سبد سهام مشتری بود که به‌مرور این سقف کاهش پیدا کرده و اکنون طبق آخرین ابلاغیه به ۱۵ درصد رسیده است).

دریافت اعتبار از هر کارگزاری هم شرایط خاص خودش را دارد و هر کدام از کارگزاری‌ها بسته‌های اعتباری خاصی را به مشتریان‌شان پیشنهاد می‌کنند. اما در نهایت این اعتبار بر اساس ارزش سهامی که در آن کارگزاری دارید، تعیین می‌شود و استفاده از این اعتبار شرایط و تعهداتی دارد (مثلاً ممکن است این اعتبار ماهانه باشد و اگر مشتری این اعتبار را به موقع تسویه نکند، کارگزاری می‌تواند برای تسویه این اعتبار بخشی از سهام مشتری را بفروشد) که در نهایت شاید برای کسانی که تازه وارد بازار سهام می‌شوند و می‌خواهند عرضه اولیه بخرند مناسب نباشد. ضمن اینکه کارگزاری‌هایی که با ارائه خدمات اعتباری اقدام به جذب مشتریان زیادی کرده‌اند اکنون با ترافیک کاربران مواجهند و در روزهایی که عرضه اولیه صورت می‌گیرد ممکن است با کندی و قطعی همراه باشند.

نکته‌ها و تحلیل‌های غیرپیچیده بورسی

بهترین زمان فروش عرضه‌های اولیه

سهام شرکت‌هایی که برای اولین‌بار در بورس عرضه می‌شوند معمولاً تقاضای خرید زیادی دارد و بعد از روز عرضه اولیه تا چند روز یا حتی چند هفته با صف خرید همراه است. ساده‌ترین راه برای تشخیص زمان فروش و شناسایی سود سهم‌های عرضه‌اولیه‌ای این است که تابلوی معاملات سهم را دنبال کنید و روزی که صف خرید عرضه شد و قیمت سهم به اصطلاح به تعادل رسید، شما هم سهم‌تان را بفروشید.

اما توجه داشته باشید که بیشتر شرکت‌هایی که با این روش عرضه اولیه وارد بازار سهام می‌شوند، پتانسیل سودآوری بالایی دارند و قیمت سهم‌شان پس از متعادل شدن هم می‌تواند به‌مرور افزایش پیدا کند. در واقع بعضی از این شرکت‌ها برای سرمایه‌گذاری میان‌مدت و بلندمدت هم مناسبند و اگر بتوانید پناسیل‌های سودآوری را در این شرکت‌ها تشخیص دهید و سهام شرکت‌های قوی‌تر را برای مدت طولانی‌تری در سبد سرمایه‌گذاری‌تان نگه دارید، احتمالاً سود بسیار بیشتری عایدتان خواهد شد.

 

عرضه اولیه‌های سال 99

زمان عرضه شرکت (نماد) قیمت هر سهم پیش‌بینی نقدینگی موردنیاز دارایی پس از عرضه
۱۳ اسفند (فرابورس) ریل‌پرداز نوآفرین (حآفرین) ۵۳۸ تومان غیرقابل پیش‌بینی؛
۱۲۰ هزار تومان
حدس ۱۹۱ سهم
۶ اسفند (بورس) فرآوری معدنی اپال کانی پارس (اپال) ۱,۲۵۰ تومان ۳۱۲ هزار ۵۰۰ تومان ۴۰۰ سهم
۱۵ بهمن (فرابورس) زغال‌سنگ پرورده طبس (کزغال) ۲,۰۵۰ تومان غیرقابل پیش‌بینی ۶۰ سهم
۱۷ دی (فرابورس) سپیدار سیستم آسیا (سپیدار) ۳,۹۸۰ تومان غیرقابل پیش‌بینی ۷ سهم
۱۹ آذر (بورس) پتروشیمی بوعلی سینا (بوعلی) ۴,۱۴۳ تومان ۲۴۲ هزار تومان ۵۸ سهم
۱۸ آذر (فرابورس) کوثر بهمن (وکبهمن) ۱,۴۴۸ تومان ۸۲ هزار تومان ۵۶ سهم
۱۱ آذر (فرابورس) صنايع چوب خزر کاسپین (چخزر) ۲,۵۰۰ تومان ۱۵ هزار تومان ۷ سهم
۳۰ شهریور (فرابورس) گروه مالی سپهر صادرات (وسپهر) ۱,۰۱۰ تومان ۹۷۰ هزار تومان ۹۶۰ سهم
۲۲ شهریور (بورس) توسعه و عمران امید (ثامید) ۱۷۵ تومان ۸۲ هزار تومان ۴۶۵ سهم
۱۱ شهریور (فرابورس) پیوند گستر پارس (بپیوند) ۱,۸۵۰ تومان ۱۴۵ هزار تومان ۷۷ سهم
۲۹ مرداد (بورس) صنعت غذایی کورش (غکورش) ۲,۹۰۰ تومان ۱۶۶ هزار تومان لغو شد
۲۸ مرداد (فرابورس) توزیع غذای دناآفرین فدک (گدنا) ۶۰۰ تومان ۶ هزار تومان ۱۰ سهم
۲۲ مرداد (بورس) بهساز کاشانه (ثبهساز) ۲۲۰ تومان 14۵ هزار تومان ۶۷۰ سهم
۲۱ مرداد (فرابورس) ملارد شیراز (زملارد) ۲,۱۰۰ تومان ۱۹ هزار تومان ۸ سهم
۱۵ مرداد (بورس) تامین سرمایه امین (امین) ۱,۰۴۰ تومان ۱۷۰ هزار تومان ۱۶۱ سهم
۱۴ مرداد (فرابورس) پتروشیمی ارومیه (شاروم) ۶۳۰ تومان ۱۱ هزار تومان ۱۶ سهم
۸ مرداد زرماکارون (غزر) ۳,۹۷۵ تومان ۱۲۵ هزار تومان ۳۳ سهم
۷ مرداد توسعه مسیر برق گیلان (بگیلان) ۲,۴۰۰ تومان ۱۱۶ هزار تومان ۵۰ سهم
یک مرداد تولید نیروی برق آبادان (آبادا) ۱,۵۵۰ تومان ۸۹ هزار تومان ۴۸ سهم
۲۵ تیر زرماکارون (غزر) ۳,۹۷۵ تومان ۱۴۳ هزار تومان لغو شد
۲۴ تیر رایان هم‌افزا (رافزا) ۲,۵۰۰ تومان ۱۵ هزار تومان ۶ سهم
۱۸ تیر لیزینگ پارسیان (ولپارس) ۳۲۰ تومان ۲۹ هزار تومان ۷۵ سهم
۱۱ تیر سیمان تامین (سیتا) ۱,۵۷۵ تومان ۵۷۸ هزار تومان ۳۰۰ سهم
۴ تیر سرمایه‌گذاری پویا (وپویا) ۴۱۰ تومان ۱۲۳ هزار تومان ۲۲۹ سهم
۷ خرداد پلیمر آریاساسول (آریا) ۶۵۱۲ تومان ۶۵۰ هزار تومان ۵۸ سهم
۳۱ اردیبهشت مجتمع صنایع لاستیک یزد (پیزد) ۴۰۳۵ تومان ۲۰۱ هزار تومان ۱۴ سهم
۱۰ اردیبهشت شیر پاستوریزه پگاه گیلان (غگیلا) ۱۲۵۰ تومان ۶۳ هزار تومان ۱۵ سهم
۲۷ فروردین سرمایه‌گذاری تامین اجتماعی (شستا) ۸۶۰ تومان ۸ میلیون و ۶۰۰ هزار تومان ۳۶۳۶ سهم
۲۰ فروردین سرمایه‌گذاری صبا تامین (صبا) ۱۲۰۰ تومان یک میلیون و ۶۵۰ هزار تومان ۸۱۱ سهم

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد

از اینکه نظرتان را با ما در میان می‌گذارید، خوشحالیم

10 دیدگاه
 1. عفت شادیان می‌نویسد

  چرا الان دوماهه که میگذره ولی عرضه نمیاد

 2. حمید می‌نویسد

  سلام،
  این صفحه دیگه آپدیت نمیشه؟

  1
  1. رده می‌نویسد

   بله انجام میشه ولی به دلایل شرایط غیرقابل پیش‌بینی بورس و نامشخص بودن تعداد شرکت‌کنندگان، فقط عرضه‌ها و قیمت هر سهم اطلاع‌رسانی خواهد شد. با پوزش، مجبوریم ستون‌های پیش‌بینی رو خالی بذاریم.

   1
   1
 3. رضا دوزنده تبریزی می‌نویسد

  سلام . من بازنشسته ارتش هستم و از طرف کانون حدودا سیصدوهفتاد سهم از پلیمر آریا ساسول به ما داده شده ،
  میخاستم بدونم سود این سهام به چه صورت به حساب ما واریز میشه ؟
  ضمنا سهام عدالت خودم و همسرم استانیه و اصطلاحا آزاد نیست ، چطوری میتونیم از سهام عدالتمون به صورت بهینه استفاده کنیم که برای آخر عمرمان دست جلوی کسی دراز نکنم و حداقل برای کفن و دفن محتاج کسی یا شهرداری نباشم . من مستاجرم و ماشین هم ندارم . با تشکر تبریزی

  2
  1. رده می‌نویسد

   سلام
   سود دورهٔ اخیر آریا از طریق سجام واریز شده است. اگر ثبت نام سجام شما تکمیل شده باشد، این سود قبلا از طریق سجام به حساب بانکی شما واریز شده. احتمالا این رویه هم برای سال‌های آینده تکرار خواهد شد و لازم نیست برای دریافت سود آریا اقدام خاصی انجام بدهید.
   برای سهام عدالت هم بهترین توصیه این است که واحدهای تعلق گرفته در صندوق سرمایه‌گذاری استانی را نگهداری کنید.

   1
 4. عباس 2 می‌نویسد

  سلام. وقت دوستان بخیر

  ببخشید من اگه بخوام یکی از این سهام های عرضه اولیه رو بخرم چطور باید بخرم؟ از چه طریقی ؟ و آیا زمان دارند این عرضه ها ؟

  ممنون میشم راهنمایی کنید
  من تا حالا وارد بورس نشدم
  ممنون

  1
  1. رده می‌نویسد

   سلام
   برای ورود به بورس بهتر از ابتدا مجموعه مطالب رده با عنوان بورس به زبان ساده رو مطالعه کنید.
   برای خرید سهام عرضه اولیه، باید کد بورسی داشته باشید (توضیحات رو در همین لینک بالا پیدا می‌کنید)، در یکی از کارگزاری‌های بورس، پروفایل داشته باشید و سپس در زمان ثبت سفارش عرضه اولیه، هر سهم رو خریداری کنید. معمولا ۳ ساعت برای ثبت سفارش خرید وقت هست.

 5. مهدی برهانی نزاد می‌نویسد

  ممنون مفید وجالب بود

 6. جعفر جلیلی می‌نویسد

  خیلی کاربردی وپرفایده بود

 7. رده می‌نویسد

  این صفحه همزمان با اعلام شرکت بورس/فرابورس به‌روزرسانی می‌شود

  16
  1
وام بدون چک و ضامن
×
وام بدون چک و ضامن
تا 50 میلیون تومان
دیجی‌پی