رده دریافت شماره شبا شبا بانک ملی

شماره شبا بانک ملی

اگر می‌خواهید شماره کارت و شماره حساب بانک ملی را به شماره شبا تبدیل کنید و از نام صاحب حساب مطمئن شوید، این دکمه را بفشارید:

بانک ملی ایران
بانک ملی ایران

از خط تیره «-» یا «.» به‌عنوان جداکننده بخش‌های شماره حساب استفاده کنید.

نام صاحب حساب:

درباره شماره شبا بانک ملی

لوگو بانک ملی

بیایید قبل از آنکه درباره شماره شبا بانک ملی و چگونگی تبدیل شماره حساب به شبا بانک ملی حرف بزنیم، ببینیم چرا شبا به وجود آمد؟ از آنجا که هر کدام بانک‌ها برای شماره‌گذاری انواع حساب‌های مشتریان‌ و کاربران‌شان از شیوه یا شیوه‌ها‌یی به‌خصوص استفاده ‌می‌کنند این ناهماهنگی انتقال پول بین بانک‌های گوناگون را با مشکلات عدیده‌ای مواجه کرده بود. تا اینکه برای رفع تمامی این مشکلات و همچنین  تسهیل و تسریع روند انواع نقل و انتقالات مالی و استانداردسازی مبادلات بین بانکی و بین‌المللی بانک‌های کشور، شماره شبا از سوی بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران، از یازدهم دی ماه ۸۵ (یعنی اول ژانویه ۲۰۰۷) برای حواله‌های ارزی اجباری شد.

آن دسته از افرادی که می‌‌خواهند از سایت بانک ملی یا همراه بانک آن شماره شبا خود را داشته باشند، دریافت رایگان شماره شبا بانک ملی برای آنها میسر است.

در اینجا ما نحوه دریافت کد شبا بانک ملی را از روش‌های تبدیل شماره حساب بانک ملی به شبا و تبدیل شماره کارت بانک ملی به شبا را به شما توضیح می‌دهیم.

محاسبه سود سپرده بلند مدت و کوتاه‌ مدت بانکی

ساختار شبا ملی

این شماره در ایران با IR شروع شده و پس از آن ۲۴ رقم دیگر قرار می‌گیرد که گذشته از ارقام کنترلی و شناسه معرف بانک ملی ایران 017 و همچنین شماره نوع حساب، از خود شماره حساب نیز تشکیل شده؛ و از آنجا که شماره حساب‌های بانک ملی 13 رقم هستند، کمی آن با گذاشتن صفر پیش از شماره‌ اصلی حساب جبران می‌شود. البته پیشتر همینجا در رده و در مطالب مرتبط به چگونگی و ساختار شماره شبا و شرح ماهیت آن پرداخته‌ایم.

چند سالی است که در تمام سامانه‌های پرداخت بین بانکی منحصراً از این نوع شماره حساب استفاده می‌شود؛ چه برای جابجایی وجه بین بانک‌های کشور به یک قالب یکپارچه نیاز بود و اکنون هر حساب بانکی دارای یک شناسه یکتاست که در ایران با نام شناسه حساب بانکی ایران یا همانطور که گفته شد به‌طور اختصار «شبا» شناخته می‌شود. یا به تعبیری دیگر هر شماره حساب بانکی، طی فرآیندی نه چندان پیچیده قابلت این را دارد تا به یک شماره حساب شبا تبدیل شود.

دریافت شماره شبا

دریافت شماره شبا بانک ملی با شماره کارت

چنانچه نه به دستگاه خودپرداز و نه به شماره حساب‌تان دسترسی داشتید و با این حال دنبال راهی برای تبدیل شماره کارت به شماره شبا هستید، ۲ راه دارید:

اول اینکه باید ابتدا از شماره کارت به شماره حساب‌ برسید و بعد همینجا به‌راحتی شماره شبا ملی شما را در اختیارتان قرار خواهد داد. دومین راه؛ «رده» توانسته این امکان را به دست آورد که با وارد کردن شماره کارت بانک ملی، شماره شبا را ارائه دهد. برای استفاده از این امکان و همچنین اطمینان از نام صاحب حساب و فعال بودن حساب، باید عضو «رده» شوید.

در اصل به زبان خودمانی، اگر به شماره حسابتان دسترسی ندارید، رده امکان دریافت شماره شبا بانک ملی با شماره کارت را برای شما فراهم کرده است.

روش دریافت شبای بانک ملی از پنل رده

برای گرفتن شبا اول باید وارد حساب کاربری خودتان در سایت «رده» شوید. بخش تبدیل‌های شبا را انتخاب کنید و بعد هم با یکی از اطلاعات حساب بانکی -یعنی شماره حساب یا شماره کارت- شماره شبا بانک ملی را دریافت کنید.

بانک ملی ایران اولین بانکی بود که از شماره شبا برای مبادلات بانکی استفاده کرد، اما در حال حاضر تمام بانک‌ها برای جابه‌جایی پول یا هر خدمات بانکی دیگری نیاز به شماره شبا دارند. یکی از مزایای ثبت‌نام و عضویت در حساب کاربری «رده» این است که می‌توانید شماره شبای هر کدام از حساب‌های بانکی‌تان را پیدا کنید و با دادن شماره کارت یا شماره حساب، شبا را تحویل بگیرید.

در حال حاضر تبدیل شماره کارت یا شماره حساب به شبا از بانک ملی، بانک پاسارگاد، بانک اقتصاد نوین، بانک کشاورزی، بانک سامان، بانک سرمایه، بانک صادرات، بانک مسکن، بانک سپه، بانک آینده، بانک مهر ایران، بانک رسالت، بانک دی، بانک انصار، بانک ملت، بانک شهر، بانک ایران زمین، بانک سینا، بانک تجارت، بانک توسعه تعاون، بانک خاورمیانه، بانک گردشگری، پست بانک، بانک رفاه کارگران و موسسه نور در سایت رده ارائه می‌شود.

آموزش گام‌به‌گام دریافت شماره شبا بانک ملی

 1. برای گرفتن شماره شبا بانک ملی، کافی است وارد حساب کاربری‌ خودتان در سایت رده شوید. نام و نام خانوادگی را به همراه شماره موبایل خودتان وارد و در نهایت یک رمز عبور انتخاب کنید. به همین راحتی و در کمتر از چند ثانیه وارد حساب کاربری سایت رده می‌شوید.

 

2. بعد از ورود به حساب کاربری، قسمت‌های مختلفی مانند تبدیل‌های شبا، استعلام تسهیلات و استعلام چک برگشتی در سایت رده قابل دسترس شما خواهد بود. برای گرفتن شماره شبای ملی، باید وارد بخش تبدیل‌های شبا شوید.

 

3. بعد از ورود به بخش تبدیل‌های شبا، امکاناتی مانند تبدیل شماره کارت به شبا، شماره کارت به شماره حساب و استعلام شماره شبا وجود دارد. برای گرفتن شماره شبا باید روی قسمت «کارت به شبا» یا «حساب به شبا» بزنید. بعد هم در کادر خالی، شماره کارت یا حساب‌ را وارد کنید و در آخر دکمه «تبدیل» را لمس کنید.

 

 

 

 

4. بعد از زدن دکمه «تبدیل»، تمام اطلاعات حساب بانکی مانند شماره ۲۴ رقمی شبا، شماره کارت، شماره حساب، نام و نام خانوادگی صاحب حساب و البته فعال یا غیرفعال بودن حساب به شما نمایش داده می‌شود.

تبدیل کارت به شبا

تبدیل حساب به شبا

 

نکته: طبیعی است که حفظ یا وارد کردن شماره شبا کار دشواری است و ممکن است عددها را اشتباه بزنید. پس بهتر است با لمس دکمه «کپی شماره شبا»، آن را کپی کرده و به جایی که نیاز دارید، انتقال دهید.

تبدیل شماره حساب به شبا بانک ملی

برای تبدیل شماره حساب به شبا بانک ملی هم کافی است وارد پنل کاربری «رده» شوید. به همان سادگی که می‌شود با شماره حساب، شماره شبا گرفت، می‌توان با شماره شبا هم به شماره حساب بانک ملی رسید. سیستم تبدیل بانکی این امکان را می‌دهد تا به سرعت این کار انجام شود. ولی اگر با شماره شبا می‌خواهید به شماره کارت بانک ملی برسید، امکان‌پذیر نیست. چرا؟ چون بر اساس فرمتی که در همه بانک‌ها رعایت می‌شود، احتمال اتصال چند کارت به یک حساب وجود دارد. در نتیجه سیستم تبدیلی نمی‌تواند/نمی‌داند شماره شبا یا شماره حساب به کدام شماره کارت وصل کند!

پس اگر دنبال تبدیل شماره حساب به شبا بانک ملی یا شبا به حساب بانک ملی هستید (برای استفاده از سیستم جابه‌جایی حساب پل)، در پنل کاربری «رده» به سادگی انجام‌پذیر است. ولی فقط می‌شود شماره کارت را به شماره شبا تبدیل کرد.

دریافت شبا بانک ملی با پیامک

آیا غیر از این راه‌هایی که مطرح شده، راه دیگری هم برای کسانی که به اینترنت دسترسی ندارند، برای دریافت اضطراری شماره شبا بانک ملی وجود دارد؟ جواب «بله» است! پیامک یکی از این راه‌هاست که برای بانک ملی فعال است. اگر آنتن موبایل داشته باشید، می‌توانید با طی کردن مراحلی برای دریافت شماره شبا از طریق پیامک تنها کافی است چند گام بیشتر بردارید و البته حواستان باشد که اشتباه رقم‌ها را وارد نکنید؛

 1. شماره حساب بانک ملی (سیبا) + فاصله + رقم نوع حساب
 2. ارسال به سرشماره 20008018

چون سیستم تبدیل شماره شبا با پیامک بانک ملی از الگوریتم‌های مختلفی استفاده می‌کند، رقم نوع حساب را باید با دقت وارد کرد. حالا این رقم یعنی چه و چگونه می‌توان به دستش آورد؟

 • رقم صفر: حساب سپرده بانک ملی
 • رقم یک: حساب تسهیلات بانک ملی

نکته یک: توصیه ما این است که از روش‌های دیجیتال و آنلاین استفاده کنید تا اشتباه در تایپ شماره‌ها باعث ایجاد دردسر و ارائه شماره شبا اشتباه نشود. در «رده» می‌توانید شماره شبا را تبدیل کنید و با دیدن نام دارنده حساب، از صحت آن هم مطمئن شوید.

نکته ۲: حتما این شماره‌ها و رقم‌ها را به انگلیسی بنویسید.

پس طریقه گرفتن شماره شبا بانک ملی از طریق پیامک کار دشواری نیست.

مزایای استفاده از شماره شبا بانک ملی

یکی از مهم‌ترین مزیت‌ ‌های استفاده از شماره شبا بانک ملی در سیستم بانکی و برای افراد انتقال وجه  بدون نیاز به اطلاعات شخصی صاحب حساب مبدا و مقصد است و فقط با داشتن شماره شبا می توان واریز وجه را انجام داد.

دیگر مزیت استفاده از شماره شبا بانک ملی در عدم تغییر این شماره از زمان افتتاح حساب تا زمانبستن حساب است. به عبارت ساده‌تر شماه شبا از زمان افتتاح حساب تا زمنان بستن حساب بدون تغییر باقی خواهد ماند.

دریافت شبا ملی از طریق تلفن گویا

بانک ملی به شکل اختصاصی امکان تبدیل شبا با تلفن گویا را هم به مشتریانش ارائه می‌کند. البته فقط با شماره حساب و نه شماره کارت. حالا به چه ترتیبی؟

کافی است شماره حساب را آماده کنید، سپس شماره 09622 تماس بگیرید. با این شماره به سامانه تلفن‌بانک پرداخت قبض‌های بانک ملی وارد می‌شوید. با گرفتن عدد ۵ وارد بخش تبدیل شماره شبا خواهید شد و می‌توانید با وارد کردن شماره حساب، شماره شبا بگیرید. البته یادداشت کردن این شماره ۲۴ رقمی هم کار سختی است. پس مراقب باشید با این همه زحمت، شماره‌ها را اشتباه یادداشت نکنید!

باید به این نکته توجه داشته باشید که در صورت داشتن شماره شبا بانک ملی امکان انتقال وجه با شماره شبا از طریق خود پرداز بانک ملی نیز فراهم است و اگر شخصی با واریز شبا از طریق موبایل آنشا نباشد از این طریق می‌تواند واریز وجه خود را انجام دهد.

حال که با نحوه دریافت شماره شبا بانک ملی آشنا شدید بهتر است بدانید که مدت زمان انتقال وجه از طریق شبا بانک ملی و شبا تمامی بانک در ۴ بازه ۴ الی ۶ بامداد، ۱۰ الی ۱۱:۳۰ صبح، ۱۴ الی ۱۵:۳۰ ظهر و ۱۸ الی ۲۰ غروب انجام می‌شود.

سوالات متداول درباره شبا بانک ملی

بله. تغییر شماره شبا برای سهام عدالت و سجام امکانپذیر است. برای تغییر شماره شبا کافی است «مراحل تغییر شماره شبا در سامانه سجام» را در سایت رده ببینید.

بله. تغییر شماره شبا برای سهام عدالت و سجام امکانپذیر است. برای تغییر شماره شبا کافی است «مراحل تغییر شماره شبا در سامانه سجام» را در سایت رده ببینید.

با استفاده از شماره شبا بانک ملی، محدودیت‌های انتقال پول در روش کارت ‌به کارت را نخواهید داشت و تا سقف بالایی امکان جابه‌جایی وجه دارید. همچنین با شماره شبا بانک ملی می‌توانید از سامانه‌های حواله پول ساتنا و پایا که هم کارمزد کمتری بابت انتقال پول می‌گیرند، هم امنیت خیلی بالایی دارند، استفاده کنید.

مطالبی که ممکن است به آن علاقه داشته باشید

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد

از اینکه نظرتان را با ما در میان می‌گذارید، خوشحالیم

264 دیدگاه
 1. مری می‌نویسد

  سلام من با این شماره تماس گرفتم
  ۰۹۶۲۲
  مربوط به بانکه و تلفن گویاست، با دادن شماره حسابم که پشت کارت قدیمی ملیم بود بهم شماره شبا داد.

 2. اذین جعفرزاده می‌نویسد

  سلام
  برای دریافت شماره شبا مبلغ ۲۰۰ تومان از حسابم کم شد و به حساب شارژ کارت پول کم شد به چه دردی میخوره شارژ کارت پول
  ممکنه به حسابم برگردونین
  اخه ۲۰۰ تومان واسه یه شماره شبا نشون دادن😔

  1
  1
 3. مم می‌نویسد

  سلام برنامه ای ک گفتید نصب کردم صد هزار پولم رفته اما تو برنامه کیف پولم صفره الان پول من خورده شد ب همین راحتی 🤔🤔

  1
 4. الناز می‌نویسد

  سلام لطفا ریال و تومان مشخص کنید این مشکل همه ۱۰۰ هزار تومن فکر کردم به ریال فشنگ از حسابم کم شد واقعا موندم از همه جا پولام برداشت میشه برای یه شماره شبا پولشویی خوبی شده

  1
 5. فتانه می‌نویسد

  سلام لطفا ریال و تومان مشخص کنید این مشکل همه ۱۰۰ هزار تومن فکر کردم به ریال فشنگ از حسابم کم شد واقعا موندم از همه جا پولام برداشت میشه برای یه شماره شبا پولشویی خوبی شده

 6. شهرام می‌نویسد

  مبلغ صد هزلر تومان از حساب من کم شد ولی کیف پولم شارژ نشد دلیلش چیه

  1
  3
 7. معصومه فروغ می‌نویسد

  درود آیا میشود از روی شماره حساب ، بفهمم به چه نامی پول واریز کرده ام؟

  3
 8. علي فخيم می‌نویسد

  واحد پول اگه تومان شده ذكر بفرماييد لطفا مردم را به اشتباه نندازيد بجاي 10 هزار تومان 100 هزار تومان شارژ كردم لطفا 90 هزار تومان بقيه را برگردانيد
  امكان ورود وجود ندارد و رمز ورود را نميتوان تغيير داد

  5
  1
  1. تارا می‌نویسد

   سلام پولتون رو برگردوندن؟برا منم بجا پنج تومن پنجاه تومن کشید

   3
 9. سعید می‌نویسد

  چگونه میتوانم شماره روی کارت خود را بفهمم

  1
  9
 10. Negin می‌نویسد

  سلام میشه بگید چجوری شماره شبای کارتمو بفهمم حتما باید برم بانک ؟؟

  15
  3
 11. انتظار می‌نویسد

  سلام من چندروز پیش با شبا برای دوستم پول واریز کردم اما برای اون پولی ارسال نشد اما از حساب من کم شده 72 ساعت هم گذشت اما برنگشت چکار کنم چطور پیگیری کنم بانک ملی هستم

  1
  1
 12. مصطفی می‌نویسد

  من شماره کارت میخام به هیچ روشی نمیشه پیدا کرد؟

  20
  6
 13. کوروش می‌نویسد

  سلام
  چطوره میشه با کدملی شماره حساب بانک ملی خودمو پیدا کنم؟؟

  12
  2
  1. رده می‌نویسد

   سلام
   کدملی؟؟ یه کم مسیر سختی رو انتخاب نکردید؟

   2
 14. Ava می‌نویسد

  من حواسم نبود 50 ت کیف پول رو شارژ کردم چجوری میتونم برش گردونم؟

  6
  2
  1. رده می‌نویسد

   سلام
   در بخش پشتیبانی تیکت ثبت کنید تا همکاران سریع رسیدگی کنند.

   1
 15. فاطیما می‌نویسد

  سلام من اشتباها کیف پول رو ۵۰هزار تومن شارژ کردم . می خواستم ببینم میشه بقیه اش رو برداشت کنم . ممنون میشم راهنمایی کنید

  1
  1. رده می‌نویسد

   سلام
   کافی است در پنل کاربری‌تون تیکت ثبت کنید تا همکاران سریع رسیدگی کنند.

 16. borhan می‌نویسد

  سلام امکان ارسال شماره حساب گروهی و تبدیل به شبا هست؟

  1. رده می‌نویسد

   سلام
   امکان تبدیل به تعداد زیاد در پنل کاربری «رده» وجود دارد ولی به‌صورت گروهی و یکجا، خیر. سیستم تبدیلی بانکی اجازه چنین کاری رو نمیده.

 17. علی می‌نویسد

  سلام توروح پرفتحتون آخه برای یک شماره شبا باید پول داد

  6
  1. رده می‌نویسد

   سلام
   ما هم این خدمات تبدیل رو با هزینه دریافت می‌کنیم و با هزینه ارائه میدیم.

   1
   3
 18. محمد می‌نویسد

  سلام این سایت وابسته به چه سازمانی هست که دسترسی به اطلاعات حساب کاربران داره؟

  1
  1
  1. رده می‌نویسد

   سلام
   این نوعی دسترسی به وب‌سرویس است؛ که هر کسی با پرداخت هزینه، میتونه این خدمات رو ارائه بده و دسترسی بیشتری وجود نداره.

 19. رسول بخش یارمحمدی می‌نویسد

  سلام من میخواستم شماره کارت ملی را به شماره شبا تبدیل نمایم متشکرم

  1. رده می‌نویسد

   سلام
   چنین امکانی در سیستم بانکی وجود نداره.

   1
   1
 20. سعید فرد می‌نویسد

  با سلام و خسته نباشید – آیا امکان تبدیل شماره شبا و یا شماره حساب به شماره کارت وجود دارد؟

  1
  1. رده می‌نویسد

   سلام
   امکان تبدیل شماره حساب به شماره کارت هست ولی چون امکان اتصال چند کارت به یک شماره حساب وجود داره (مثل کارت‌های منقضی شده)، سیستم تبدیلی، نمیتونه این کار رو انجام بده.

   1
 21. رضاالبوبالدی می‌نویسد

  خواهشا راهنمایی کنید

 22. رضاالبوبالدی می‌نویسد

  چرا ثبت نام میکنم ولی کد فعالسازی نمیاد لطفا راهنمایی کنید

  1
  1. رده می‌نویسد

   سلام
   الان چک کردیم و درست بود. متاسفانه امکان اختلال در سیستم پیامکی وجود داره و از قدرت ما خارجه.

 23. علی می‌نویسد

  سلام چطوری از طریق شماره شبا رو تبدیل به شماره حساب کنیم؟

  1. رده می‌نویسد

   سلام
   عضو رده بشید و به راحتی این کار رو در پنل کاربری‌تون انجام بدید.

 24. فرحانه می‌نویسد

  ایا امکانش هست که از طریق شماره سبد خرید شماره حساب و شبا را به دست اورد؟

  1. رده می‌نویسد

   سلام
   خیر.

 25. محمد می‌نویسد

  سلام وقت بخیر چقدر طول می کشه تا پول از طریق شبا واریز بشه

  1
  1. رده می‌نویسد

   سلام
   باید معلوم بشه از کدوم سامانه استفاده کردید. برای اطلاع بیشتر می‌تونید این لینک‌ها رو بخونید:
   همه چیز درباره ساتنا
   همه چیز درباره پایا

 26. مهدی می‌نویسد

  سلام دادن شماره شبا به دیگران مشکل امنیتی داره؟

  1
  1. رده می‌نویسد

   سلام
   خیر. چون نمیشه با داشتن اون شماره از حساب برداشتی کرد و فقط واریز میشه داشت، مشکلی نداره.

 27. دنا می‌نویسد

  چرا درخواست شبا و شماره حساب میکنم یه تصویر مات و نامفهوم فقط نشون میده؟

  2
  1. رده می‌نویسد

   سلام
   در پنل کاربری‌تون این اتفاق میفته؟ حتما تیکت ثبت کنید تا همکاران بررسی کنند.

   2
 28. ندا می‌نویسد

  بسیار سایت پرکاربرد است

  1
  3
 29. آرش می‌نویسد

  من یک سوال داشتم
  برای گرفتن هر شماره شبا شما رمز یکبار مصرف میفرستید ؟
  مثلا برای کسانی که خارج از کشور زندکی میکنند این امکان وجود دارد؟

  1
  1
  1. رده می‌نویسد

   فقط بار اول و برای ثبت‌نام پیامک ارسال می‌شود و برای هر تبدیل شبایی نیازی به پیامک نیست. برای افراد خارج از کشور باید شیوه متفاوتی در پیش بگیریم.

   4
 30. حسن دشتی می‌نویسد

  هر شماره حسابی لازم داری سریع مثل گدا کارمزد را کسر می کند […] پس چرا رده هیچ جوابی ندارد که بدهد

  2
  5
  1. رده می‌نویسد

   سلام دوست عزیز
   خودتون بهتر می‌دونید که هر خدماتی از بانک‌ها دریافت میشه، در ازای اون، کارمزدی گرفته میشه؛ ما این خدمات رو رایگان دریافت نمی‌کنیم که رایگان ارائه بدیم.
   ضمنا چنانچه هر مشکلی درباره تبدیل شماره شبا داشتید، در پنل کاربری‌تون (در قسمت پشتیبانی) تیکت بزنید تا همکاران به سرعت بررسی کنند.

   1
   4
تسهیلات بدون ضامن
×
تسهیلات بدون ضامن و وثیقه
تا 50 میلیون تومان
ویپاد | ترابانک پاسارگاد