رده صندوق سرمایه‌گذاری‌ صندوق سرمایه‌گذاری امین آشنا ایرانیان

امین آشنا ایرانیان

آخرین به‌روز رسانی: 01 اسفند 1402 | انتشار: 17 آبان 1395
نام امین آشنا ایرانیان
نوع صندوق درآمد ثابت
ETF خیر
ارزش خالص دارایی 50,496,016,811,848 ریال
بازده روزانه 0.07 %
بازده هفتگی 0.53 %
بازده ماهانه 2.05 %
بازده سه ماهه 6.15 %
بازده شش ماهه 0 %
بازده یک ساله 25.07 %
بازدهی از آغاز فعالیت 269.58 %
مدیر صندوق سبدگردان سهم آشنا
مدیران سرمایه‌گذاری محمدرضا خانکی، سحر باقری، فاطمه حضرتی گلدیانی
متولی صندوق موسسه حسابرسی رازدار
حسابرس موسسه حسابرسی بیات رایان
درصد حقیقی 10
درصد حقوقی 0
سود تضمین‌شده 0 %
سود پیش‌بینی شده 0 %
دوره تقسیم سود 0 ماهه
قیمت صدور 1,003,813 ریال
کارمزد صدور 0 ریال
قیمت ابطال 1,002,630 ریال
کارمزد ابطال 0 ریال
حداکثر تعداد واحد سرمایه‌گذاری 0
ضامن نقدشوندگي ----
اوراق مشارکت 36.82 %
سپرده بانکی 46.18 %
وجه نقد 0.05 %
سهام 12.68 %
پنج سهم با بیشترین وزن 11.52 %
دارایی‌های دیگر 0.75 %
قیمت آماری 999,169 ریال
تعداد واحدهای سرمایه‌گذاری شده 50,363,539
تاریخ آغاز فعالیت 1391/01/26
آدرس وب‌سایت http://iafi.ir

معرفی صندوق سرمایه‌گذاری امین آشنای ایرانیان

صندوق‌های سرمایه‌گذاری می‌توانند در انواع سهام و اوراق‌ بهادار سرمایه‌گذاری کنند و معمولا بسته به نوع صندوق (درآمد ثابت، مختلط یا سرمایه‌گذاری در سهام) ترکیبی از این اوراق را با نسبت‌های مختلف در سبد دارایی‌های خود دارند. صندوق سرمایه‌گذاری امین آشنای ایرانیان از صندوق‌های با درآمد ثابت است که مانند بقیه صندوق‌های درآمد ثابت بیشتر دارایی‌های آن از اوراق بهادار با درآمد ثابت تشکیل می‌شود. این صندوق از اردیبهشت ۱۳۹۱ با مدیریت کارگزاری سهم آشنا فعالیت خود را آغاز کرده است. صندوق امین آشنا ایرانیان از زمان آغاز فعالیتش، در مقایسه با صندوق‌های درآمد ثابت بازدهی و سودآوری مناسبی داشته است و از این لحاظ می‌توان صندوق امین آشنا ایرانیان را یکی از صندوق‌های درآمد ثابت موفق به حساب آورد.

در تصویر زیر نمودار تغییرات خالص ارزش دارایی‌های این صندوق از ابتدای فعالیت تاکنون را می‌بینید. [این نمودارها تغییر می‌کند]

نمودار خالص دارایی های صندوق امین آشنای ایرانیان

چند نکته درباره صندوق سرمایه‌گذاری امین آشنا ایرانیان

صندوق امین آشنای ایرانیان از نوع صندوق‌های سرمایه‌گذاری بازارگردانی است و طبق تعهدات مشخص شده در امیدنامه صندوق، وظیفه بازارگردانی سهام شرکت مپنا (با نماد بورسی «رمپنا»)، شرکت تولید برق عسلویه (با نماد بورسی «بمپنا») و اوراق موازی برق سنندج مپنا را بر عهده دارد. زمینه اصلی فعالیت صندوق امین آشنا ایرانیان سرمایه‌گذاری در انواع اوراق بهادار با درآمد ثابت است و در حال حاضر بیش‌ از ۸۹درصد دارایی‌های این صندوق به شکل سپرده‌های بانکی و اوراق مشارکت است و فقط حدود ۱۱درصد دارایی‌های این صندوق در سهام و حق تقدم سهام و قرارداد اختیارمعامله سهام سرمایه‌گذاری شده است. دوره تقسیم سود صندوق سرمایه‌گذاری امین آشنا ایرانیان به‌صورت ماهانه است و ویژگی‌هایی مانند ریسک پایین و نقدشوندگی بالا را هم دارد. یکی از مزیت‌های رقابتی صندوق امین‌آشنا ایرانیان هم این است که در راستای سیاست‌های رقابتی مدیر صندوق، صدور و ابطال واحدهای آن کارمزد ندارد.

در تصویر زیر نمودار ترکیب دارایی‌های صندوق سهم آشنای ایرانیان رو مشاهده می‌کنید.

نمودار ترکیب دارایی‌های صندوق سهم آشنای ایرانیان

عملکرد و بازدهی صندوق امین آشنا ایرانیان

صندوق سرمایه‌گذاری امین آشنا ایرانیان توانسته است ارزش خالص دارایی‌های خود را طی ۹ سال فعالیت، از رقم ۱۳۰ میلیارد تومان به رقم ۵۵۰۰ میلیارد تومان برساند. بازدهی این صندوق در یک ماه و یک سال گذشته به‌ترتیب ۱٫۶۶درصد و ۲۱٫۳۲درصد بوده است.

جدول مقایسه ای همه صندوق های سرمایه‌گذاری

ارکان صندوق امین آشنای ایرانیان

برای سرمایه‌گذاری در صندوق‌های درآمد ثابت (و هر نوع صندوق دیگری) توجه به ارکان صندوق ضروری است. چرا که عملکرد صندوق‌های سرمایه‌گذاری درواقع به عملکرد ارکان آن بستگی دارد. جزئیات مربوط به ارکان صندوق‌ها را می‌توانید در اساسنامه صندوق پیدا کنید، ولی در سایت اصلی هر صندوق هم می‌توانید فهرستی از ارکان آن صندوق را ببینید.

صندوق امین آشنای ایرانیان را شرکت سبدگردان سهم آشنا مدیریت می‌کند. مؤسسه حسابرسی رازدار متولی صندوق است و مؤسسه حسابرسی بیات رایان کار حسابرسی صندوق را برعهده دارد. مدیر ثبت این صندوق شرکت کارگزاری سهم آشنا است و زینب حاجی‌زاده هریس، مسعود شرفی و سحر باقری مدیران سرمایه‌گذاری این صندوقند.

روش سرمایه‌گذاری و ورود به صندوق امین آشنا ایرانیان

روش سرمایه‌گذاری در این صندوق درآمد ثابت از طریق صدور و ابطال واحدهای صندوق است. واحد سرمایه‌گذاری در واقع کوچکترین جزء سرمایه صندوق است که تا حدودی به برگه سهم شرکت‌ها شباهت دارد. ارزش هر واحد سرمایه‌گذاری صندوق از تقسیم مابه ‌التفاوت دارایی‌ها و بدهی‌های صندوق بر تعداد کل واحدهای معتبر به دست می‌آید و این عدد مبنای صدور و ابطال واحدهای سرمایه‌گذاری صندوق قرار می‌گیرد.

برای ثبت‌نام در صندوق امین آشنا ایرانیان، می‌توانید به شعبه‌های این صندوق در شهرهای مختلف کشور مراجعه کنید و اگر امکان مراجعه حضوری ندارید، می‌توانید مراحل ثبت‌نام را به‌صورت اینترنتی انجام بدهید. نکته دیگر اینکه فرایند صدور و ابطال واحدهای این صندوق از طریق درگاه‌های اینترنتی امکان‌پذیر است.

مراحل سرمایه‌گذاری در صندوق

برای سرمایه‌گذاری آنلاین در صندوق سرمایه‌گذاری امین آشنا ایرانیان ابتدا باید در سجام ثبت نام و احراز هویت‌تان را هم تکمیل کنید. پس از گذراندن این مراحل می‌توانید به راحتی در صندوق سرمایه‌گذاری امین آشنا سرمایه‌گذاری کنید.

 1. وارد سایت اصلی صندوق یعنی «www.iafi.ir» شوید.
 2. به بخش «ورود سرمایه‌گذاران» بروید و گزینه «ثبت‌نام در صندوق» را انتخاب کنید. در این بخش امکان ثبت‌نام برای شخصیت‌های حقیقی ایرانی و خارجی و همچنین شخصیت حقوقی وجود دارد. اگر شخصیت حقیقی ایرانی هستید، لازم نیست چیزی را تغییر بدهید، چون گزینه پیش‌فرض همین است.
  ثبت نام در صندوق امین آشنا
 3. کد ملی و شماره موبایل‌تان را به همراه کد امنیتی سایت وارد کنید و به مرحله بعد بروید.
 4. در این مرحله باید منتظر پیامک مربوط به «کد اعتبارسنجی» بمانید و این کد را در کادر مربوط به آن وارد کنید. در این مرحله باید موافقت خودتان با اساسنامه و امیدنامه صندوق را هم اعلام کنید.
  ثبت نام در صندوق امین آشنا
 5. در مرحله بعدی، کد اعتبارسنجی دیگری به موبایلی که در سجام ثبت کرده‌اید ارسال می‌شود. این کد برای دریافت اطلاعات شما از سامانه سجام است. با وارد کردن این کد، اجازه دسترسی به این اطلاعات را می‌دهید. بعد از انتخاب نام کاربری و رمز عبور به مرحله بعد بروید.
  ثبت نام در صندوق امین آشنا
 6. اگر این مراحل را با موفقیت پشت سر بگذارید، پیام «ثبت‌نام با موفقیت انجام شد» را خواهید دید. اکنون کافی است روی دکمه ورود به صندوق کلیک کنید و با نام کاربری و رمز عبوری که در مرحله پنجم انتخاب کرده‌اید، وارد پنل کاربری شخصی‌تان در صندوق سهم آشنا ایرانیان شوید.
  ثبت نام در صندوق امین آشنا

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد

از اینکه نظرتان را با ما در میان می‌گذارید، خوشحالیم

8,393 دیدگاه
 1. راستین می‌نویسد

  سود این ماه چرا واریز نشده؟!

 2. حقگو می‌نویسد

  چرا سایت صندوق بهم ریخته ؟ خطای سرور می دهد و هیچ عملیاتی انجام نمی شود؟!

  3
  2
 3. مرتضی مطهر می‌نویسد

  این ماه زیر 2000 تومن هر واحد تقسیم کنه ول معطل هستیم با این رقباش که همه رفتن رو 25%

  5
  1
 4. رامین می‌نویسد

  سلام ملاحظه فرمودین این ماه یعنی ۲۵ دی برای هر واحد ۱۹۰۰تومن سود واریز میشه ..خیلی ها نگران بودن که گواهی ۲۳ درصد در بانکها بیشتر از سود امین اشنا میشه و قصد کوچ داشتند..مهمترین رکن در صندوق درامد ثابت که باید در نظر بگیرین پایداری سود ومیانگین سود سالانه است نه سود بادرصد زیاد دوسه ماهه که تکرار شونده نباشه..پرسود

  1
  5
 5. رامین می‌نویسد

  بله مطمئن باشین امین آشنا هم حداقل ۲۳ درصد سود خواهد داد..حتی پیامک هم داده که حداقل سود ۲۳ درصد وموثر۲۵ تا۲۶ درصد..فقط این ماه و با اینکه چون بورس هم کمی در رشده مطمعن هستم حداقل ۲۳ درصد خواهد بود ولی اگه یک درصد پایین و بالا بود معیار قرار ندین و از ماه بعد ۱۰۰ درصد از سود بانک بالاتر خواهد بود..حتی تا اینجا با همین فرمان بره بابت هر واحد حداقل ۱۸۵۰ خواهد داشت

  1
 6. رامین می‌نویسد

  با سلام..اون صندوقی که شما میگین این ماه ۲۴ درصد داده.برو میانگین سالانه و ببین نه یک ماه که زیر ۱۹ درصد بوده..من شخصا از سال ۹۴ هم امین آشنا و هم صندوق سهام آشنا هستم..الحق اگه میانگین بگیری بهترین صندوقه..صندوقی خوبه که سودش متعادل وهمیشه و پایدار باشه..نرین فقط با معیار اینکه یک صندوق یکی دوماه سودش بیشتر بوده سرمایتون و اونجا بزارین..مهمترین معیار در درآمد ثابت پایداری سود بالاتر از بانکه..اون تفاوت یک ماه که فلان صندوق ۲۴ درصد داده پایدار نیست ودلیل صرفا بخاطر اینه که از ۳۰ درصد که صندوق در سهام سرمایه گزاری کرده در یک صنعتی بوده که در یک ماه در بورس بازدهی بیشتر داشته و سود صندوق چند درصد در یک ماه بیشتر شده و پایدار نیست..مثل گسترش که چون سهام خودرویی داشته و سهام خودرو بیشتر رشد کردند سود صندوق در ماه بیشتر شده..مطمعن باشین امین آشنا هم سود بالاتر از ۲۳ درصد وحداقل ۲۳ درصد خواهد داد وجابجایی سرمایه جز زیان نیست..هنوز نبوده از امین آشنا ابطال یا صدور داشته باشم حتی یک ساعت تاخیر داشته باشه برای پرداخت..ضمن اینکه در صندوقی هستین که خودش کارگزار بورس و سبد گردانی داره ومتخصصین در همه امور..واسه همین سود پایدار امین آشنا از همه صندوق های ثابت بهتر بوده و خواهد بود..صندوق سهام آشنا هم عالیه..سال ۹۷ من ۴۰ میلیون گذاشتم تا سال ۹۹ شد ۴۰۰ میلیون..دست بهش نزدم وبورس ریخت والان سهام آشنا در شاخص ۱۶۰۰ تقریبا همه ریزش و جبران ونزدیک سقف سال ۹۹ رسیده..ده ساله در بورس الان میگم کاش ۹۰ درصد سرمایه و بی دردسر میدادم به سهام آشنا.. سهام خود مثل خیلی‌ها از ۹۹ بین ۳۰ تا ۶۰ درصد هنوز در زمانه ولی سهام صندوقی رسیده به سال ۹۹ و انشااا بزودی وارد سود پایدار میشه.همیشه در بلند مدت بهتر از شاخص عمل میکنند.پس نگران نباشین.به امید روزی که امین آشنا هم از صدور وابطال بیاد جزو قابل معامله و etf..

  1
  1
  1. ناصر می‌نویسد

   این پاسخی که اقا رامین داده به سوال و گفته چه کسی هست چون سوال یا گفته ای درباره صندوق دیگه ای که سود بالاتر داده وجود نداره..یا شایدم بوده و به عمد پاک شده…….؟رده جان چیه داستان..؟

   1
 7. ناصر می‌نویسد

  ایا این صندوق هم سود رو تا بیست و سه درصد بالا میبره یا نه؟اگر نه که ابطال بزنیم بریم اوراق بانکی بیست وسه درصد سود بخریم

  1
 8. حسن می‌نویسد

  درود . سود سپرده بانکها ۲۳ درصد شد .

  2
 9. وفادار می‌نویسد

  با سلام
  وقتی الان سپرده های بانک ها سود 20 درصد به بالا پرداخت می کنند، این صندوق ها با سکه 19 تومنی و دلار 38 تومنی سود 21 درصد می دهند؟!!!!!!!!1 اگر زیر 25 درصد سود بدهند من تمام واحدهای سرمایه گزاری م رو ابطال می زنم…برین بانک ملی سپرده ای دارد که همون اول 24 درصد سودش رو واریز می کند…و سپرده 20 درصد سالیانه هم دارد… بانک های دیگه هم الان سپرده ویژه باز می کنن که بالای 20 درصد هست….

  7
 10. مهدی می‌نویسد

  سلام چرا سود آبان‌ماه واریز نمیشه؟

 11. رضا واله می‌نویسد

  اصلا این صندوقی فکر بی ارزش شدن سرمایه مردم بی پناه هم هست؟ سکه 16 میلیونی و دلار 35 تومنی ، سود ماه مهر ره آورد 20 درصد …خوب سرمایه گزاران عزیز چرا پولتون رو بدون نگرانی در سپرده های 20 درصد بانک ملی، شهر،کارآفرین،سامان و… نمی گزارین؟؟؟؟؟؟تازه گردشگری 20.5 درصد هست….

  2
  1
 12. راستگو می‌نویسد

  امین آشنا روی 20 تا 21 درصد سود قفل کرده…برین گنجینه بانک شهر 24 درصد سود داده در ماه های اخیر…

  3
  5
 13. رضا می‌نویسد

  سلام من میخوام صدور واحد بزنم چن روز هست وارد سایت نمیشه ممنون میشم مشکل رو حل کنید….از اول مرداد تلاش میکنم نمیشه

  2
 14. مجید گرامی می‌نویسد

  امروز 7 مرداد1401 سایت صندوق باز نمیشه .عرور میزنه .لطفا رفع مشکل کنید

 15. هادی می‌نویسد

  سلام . چرا سایت صندوق باز نمیشه

 16. هادی می‌نویسد

  سلام .
  چرا سایت این صندوق باز نميشه ؟

 17. مهدی غلامی می‌نویسد

  سلام. اگر امکان دارد تمامی صندوق ها را بصورت جدول اکسل و در یک نگاه که بشود بررسی کرد را ایمیل فرمایید. با تشکر

  1
 18. راستگو می‌نویسد

  با تورم پیشرو اگه 1000 درصد هم بشه باز صندوق تا 21 -20 درصد سود میده که بهشون دستور هم دادن بیشتر نباشه یعنی نابودی سرمایه ….ما که ابطال زدیم رفت… برین کالا بخرین بیشتر گیرتون میاد

  5
 19. راستین می‌نویسد

  صندوق اعتماد بانک ملی دیروز 1700 تومن برای هر واحد واریز کرد… ابطال بزنین بیاین…بانک ش هم مطمئن سودش مطمئن …ضامن نقدشوندگی هم دارد…

  3
  5
 20. رامین می‌نویسد

  الان وقتشه پول و از درامد ثابت دربیارین و به سهام ..هرماه سودش کمتر میشه..بازار بورس صعودیه اندازه همان ۳۰ درصد پرتفوش هم که در سهام هست یک ریال به سودتون اضافه نمیشه چون دستکاری میشه و در رشدها ذخیره میگیرن برای مواقعی که سود واحدهاشون خیلی کمه بتونند همان ۱۶۰۰ تومن و بابت هر واحد بدن..دراند ثابت در تورم بالای ۵۰ درصد یعنی هیچ شدن سرمایتون بعد ۴ سال

  5
  2
 21. شیما می‌نویسد

  چرا هر ماه سود ها کمتر میشه چه خبرتونه؟؟؟؟؟؟!!!!!!

  7
  2
 22. زهرا می‌نویسد

  امین ایرانیان به خودت بیا
  امروز ۲۸ ام فروردین هست همون چندرغازم ندادی،
  مگه نباید ۲۵ ام میدادی،
  چقدر بدبختم که به تو اعتماد کردم

  6
  3
 23. مهندس می‌نویسد

  دوستان بعد چند سال که تو این صندوق بودم همرو ابطال زدم رفت! تو این چند سال فقط دون پاشیدن پول هارو ببرن تو بورس و جیباشون پر کنن و امسال هم از بالا گفتن صندوق ها بیشتر از ۲۱% نمی تونن بدن! خودشون سودهای کلان از نرخ سپرده های ویژه بانکی دارن حدود ۲۲% و همون ۱۰% هم سهام بردن ۱۰ و ۲۰ برابر شده بنابر این اجازه ندید با نیم درصد و یک درصد سود بیشتر با پول شما کاخ بسازن! وقتی بانک اینده ۲۰% تضمینی میده صندوق ثابت با این تورم حداقل باید ۲۳% بده!
  توجه به سود پیشبینی ۲۰% هم نکنید خیلی از صندوق ها رو دیدم با سود پیش بینی ۲۰% اومدن چند ماه ۱۸% دادن یا مثل صندوق گسترش آینده یکهو از ثابت به متخلط تبدیل شده تا سود ها رو پودر کنه که مردم بیان بیرون خلاصه هر وقت بخوان جریان پول حرکت بدن مختار هستن هر کاری انجام بدن… این صندوق ها فقط وقتتون رو میگیره چون باید هرماه با هر چند روز یکبار چک کنید ببینید چند درصد شده و امیدنامه و … تغییر نکرده باشه یهویی

  6
  3
  1. راستین می‌نویسد

   دیروز صندوق اعتماد بانک ملی 1700 تومن بابت هر واحد یعنی 24 درصد سود واریز کرد….هم مطمئن هست و هم سود بالاتر….ابطال بزنین بیاین….

   1
  2. مازیار می‌نویسد

   هیچ صندوق درامد ثابتی در ایران سود ۲۲% نمیدهد، در بهترین حالت حداکثر ۲۱% بیشتر نمیدهند، باید در نظر داشته باشید، که خود صندوق کلی هزینه دارد، و در ضمن بایست که به سهامداران ممتاز هم سود پرداخت کند

   5
   3
 24. مهندس می‌نویسد

  روال زمان ابطال الان دقیقا به چه صورت؟
  قبل ۱۱ ابطال بزنیم کی میاد به حسابمون؟

  2
  3
 25. ایلار می‌نویسد

  سلام دوستان کسی میدونه صندوق امین اشنا سود بهمن ماه رو واریز کرده یا نه ?امروز ۲اسفنده برای من هنوز واریز نشده

  1
  2
  1. سهیلا آقائی می‌نویسد

   بله، 25 ام صدورش زده شده، و 27 ام به حسابم واریز شده

   1
   2
 26. ایلار می‌نویسد

  ایا سود بهمن ماه امین اشنا واریز شده یا نه?

  2
  1. ایلار می‌نویسد

   خیر

   1
 27. ایلار می‌نویسد

  سلام ایاذسود بهمن ماه واریز شده با خیر ؟

  1
 28. کُر می‌نویسد

  من یه سوال دارم ماهی چند درصد سود میده این دقیقا؟؟؟

  1
  1
 29. علی می‌نویسد

  امین آشنا هر ماه بدتر از ماه قبل . آخه این چه وضع سود دهی ست. چرا داری عقب عقب میای؟؟؟!!!!!!!!!

  1
  1
  1. ایلار می‌نویسد

   کسی اطلاع داره چرا سود بهمن ماه امین اشنا هنوز واریز نشده?

   1
 30. مصطفی می‌نویسد

  امروز 27 بهمن هستش، هنوز خبری از محسبه و واریز سود نیست، رسما دارن حقمونو میخورن یه آبم روش

  4
  2
  1. علیرضا می‌نویسد

   با ۳یا ۴ روز تاخیر سود را واریز میکندد، بعد ۲۰ درصد هم میگن حساب میشه، درصورتی که اون ۳ یا ۴ روز تاخیر واریز سود را هم حساب کنی زیر ۱۸ میاد که بانک دولتی سود میده
   خصوصی که ۲۰ درصده

   3
   1
وام بدون ضامن
×
وام بدون ضامن
وام بدون ضامن با اپلیکیشن رده