طرح همراه فرهیختگان بانک توسعه تعاون

طرح همراه فرهیختگان بانک توسعه تعاون برای استفاده اساتید دانشگاه‌ها، موسسات عالی آموزشی کشور (دولتی، آزاد، پیام نور و حق التدریسی) و فرهنگیان آموزش و پرورش ارائه شده است. جزئیات را اینجا بخوانید.

حساب سپرده لازم
قرض الحسنه
سود
18 ٪
نیاز به سپرده
حداکثر زمان بازپرداخت
48 ماه
نوع ضمانت
ضامن رسمی
سقف وام
100,000,000 تومان
نام وام
همراه فرهیختگان
مسدودی سپرده
شرایط و مقررات
  • وام گیرنده نباید به بانک بدهکار و یا دارای چک برگشتی باشد
قسط وام
2,937,500 تومان
کل سود وام
40,999,998 تومان
مجموع رقم وام و سود
136,870,000 تومان

 

بانک توسعه تعاون چندی است تا با گروه‌بندی‌هایی مشخص و نه چندان پیچیده بر آن است تا به سمت ارائه خدماتی ویژه و تخصصی رفته و با نیازسنجی دقیق در حوزه‌های مختلف اجتماعی شرایط مشتری‌مداری هدفمند را مهیا کند. طرح همراه فرهیختگان بانک توسعه تعاون هم یکی از این قدم‌های تازه بانک توسعه تعاوت است که با اتکا به این نیازسنجی‌ها سراغ تسهیلاتی رفته که برای اساتید دانشگاه‌ها و فرهنگیان آموزش و پرورش مناسب باشد.

طرح همراه فرهیختگان همان‌طور که از عنوانش برمی‌آید همراهی با جامعه فرهنگیان را وظیفه خود می‌داند؛ چراکه این تسهیلات به نوعی موجب خوشنودی و توفیق فرهنگیان می‌شود و فرصت مغتنمی برای بانک توصعه تعاون است تا از فرهیختگان و اثرگذاران جامعه پاسداشت و قدرشناسی کند. بنابراین بانک توسعه تعاون خدمات ویژه‌ خود را تنها به همین زمینه و صدور کارت‌های اعتباری و مرابحه محدود نکرده و می‌کوشد تا با اعطای این تسهیلات تا سقف 100 میلیون تومان گذشته از ایجاد بستری مناسب برای خرید محصولات -به ویژه لوازم خانگی و کالاهای داخلی- سایر نیازهای مالی این جامعه را نیز پوشش دهد. بنابر این آن دسته از فرهنگیان و اعضای هیات‌علمی‌ای که نیاز چندانی به کالا نداشته و به دنبال تامین مالی برای سایر نیازهای خود هستند نیز می‌توانند از امکانات ایجاد شده در این طرح بهره‌مند شوند.

 

شرایط دریافت وام همراه فرهیختگان

همانطور که پیشتر هم اشاره شد گذشته از جامعه فرهنگیان و بازنشستگان آموزش و پرورش، تمامی اساتید عضو هیات‌های علمی دانشگاه‌ها، موسسات آموزش عالی کشور از جمله موسسات دولتی، آزاد، پیام نور و همچنین اساتید و مدرسان حق التدریسی می‌توانند از امکانات این طرح تسهیلاتی در قالب عقد مرابحه و جعاله بهره‌مند شوند. میزان این تسهیلات 50، 70 و 100 میلیون تومان بوده که تا سقف 50 میلیون تومان در قالب کارت اعتباری مرابحه است که صادر می‌شود و برای مبالغ بیشتر بدون کارت بوده و فرهیختگان دریافت‌کننده می‌توانند از آن برای رفع نیازهای ضروری و اساسی خود استفاده نمایند.

 

اقساط و زمان بازپرداخت طرح همراه فرهیختگان توسعه تعاون

مدت زمان بازپرداخت تسهیلات اعتباری طرح همراه فرهیختگان هم همانند میزان آن به سه گروه 2، 3 و 4 ساله تقسیم می‌شود و شیوه بازپرداخت اقساط آن به صورت ماهانه بوده و میزانی برابر خواهد داشت.

علاوه بر این باید یادآوری کنیم که نرخ بهره‌ بانکی در خصوص این تسهیلات 18 درصد است و دریافت آن هیچ گونه هزینه‌های جانبی‌ای از جمله هزینه کارشناسی و... نخواهد داشت. اما سایر هزینه‌های متفرقه بانکی همچون هزینه گزارش اطلاعات حساب مشتری و اعتبارسنجی و باطل کردن تمبر و تشکیل پرونده و دیگر اقدامات صورت گرفته تا پیش از پرداخت تسهیلات هم از آنجایی که بیشتر بر عهده‌ کارمندان شعبه‌های بانک خواهد بود هزینه چندانی نخواهد داشت و مجموع این هزینه‌ها تا پیش از پرداخت تسهیلات چیزی در حدود 60 هزار تومان خواهد شد.

در مجموع تلاش طراحان این طرح این بوده که تا جای ممکن روند دریافت این تسهیلات را ساده کرده و به همین ترتیب کوشش شده تا گرفت و گیرهای معمول دریافت وام در این طرح به حداقل برسد. اما در مورد ضمانت به نسبت کمی دشواری وجود خواهد داشت؛ چرا که فرهنگی و عضو هیات علمی متقاضی می‌باید دست‌کم ۳ نفر را برای ضمانت با خود همراه کند و از میان آنها می‌باید دست کم دو نفرشان گواهی کسر از حقوق داشته باشند.

 

مزیت‌های طرح همراه فرهیختگان توسعه تعاون

شماره شبا بانک توسعه تعاونبانک توسعه تعاون تفاهمنامه‌ای با اتحادیه سراسری شرکت‌های تعاونی مصرف فرهنگیان ایران منعقد کرده که از بزرگ‌ترین اتحادیه تعاونی بخش تعاون در کشور است. هدف دیگر از انعقاد این تفاهمنامه کمک به تولیدکنندگان، تأمین‌کنندگان، توزیع‌کنندگان و مصرف‌کنندگان در تکمیل این چرخه است.

در راستای پایبندی به ارزش‌های مطرح شده در این طرح است که مطلوب‌ترین فرصت برای تسریع و تسهیل در امر مبادلات و معاملات، و همچنین تأمین و خرید و فروش با استفاده از ظرفیت‌های بانکداری الکترونیک در قالب صدور کارت اعتباری و کارت مرابحه عمومی به وجود آمده و در نهایت می‌تواند به جا افتادن این فرهنگ در میان جامعه کمک کند.

جلب رضایت فرهنگیان و مصرف‌کنندگان که نیازهای خود را از طریق شبکه توزیع تعاونی مصرف فرهنگیان تأمین می‌کنند از زمره هدف‌های مهم و اساسی این طرح بوده و می‌تواند در مجموع به هرچه پررنگ‌تر شدن نقش تعاونی‌ها در اقتصاد کمک کند. بنابر این بانک توسعه تعاون گذشته از ارائه تسهیلات بانکی برای خرید محصولات خانگی تولید داخل در قالب کارت اعتباری مرابحه، چنانچه توضیحات آن در توضیح طرح هم‌راه فرهیختگان داده شد، در چارچوب این تفاهم‌نامه ارائه انواع خدمات دیگر بانکی از قبیل حوالجات ارزی و صدور انواع ضمانت‌نامه‌های بانکی نیز برای جامعه فرهنگیان تسهیل شده.