رده خبر آخرین اخبار از طرح اقدام ملی مسکن

آخرین اخبار از طرح اقدام ملی مسکن

خبر

زمان تحویل کی است؟

نویسنده: رده
18 دی 1399
طرح مسکن ملی

به‌روزرسانی ۱۸ دی | آغاز دور سوم ثبت‌نام طرح مسکن ملی از امروز

دور سوم ثبت‌نام مسکن ملی امروز از ساعت ۱۰ صبح آغاز شده است. متقاضیان باید با مراجعه به سایت مسکن ملی به آدرس Tem.mrud.ir ثبت‌نام کنند و ۸ مرحله مشخص‌شده را طی کنند.

در این دور از ثبت‌نام، ۱۸۳ شهر در ۱۹ استان کشور ظرفیت دارند و بد نیست بدانید برای تعدادی از شهرهای حاشیه‌ای تهران، در شهرهای مجاور زمین تامین شده است.

متقاضیان می‌توانند تا ساعت ۲۴، ۲۵ دی ماه ۹۹ در صورت داشتن شرایط، صاحب مسکن شوند.

 

به‌روزرسانی ۲ مهر | مهلت ۱۵ روزه به مسکن ملی‌ها برای تکمیل پرونده

مدیر کل راه و شهرسازی استان تهران اعلام کرد: «تاکنون ۳ یا ۴ بار به هر کدام از متقاضیان مسکن ملی پیامک واریز آورده اولیه ارسال شده و آخرین اولتیماتوم هم به متقاضیان دادیم اما با این حال تعداد زیادی از متقاضیان در این دوره حذف شدند. از سویی ممکن است تعدادی از متقاضیان هنوز پیامک واریز آورده اولیه و یا تکمیل مدارک دریافت نکرده باشند که به محض ارسال پیامک ۱۵ روز مهلت دارند تا آورده ۴۰ میلیون تومانی خود را تکمیل کنند.»

خلیل محبت‌خواه به خبرگزاری‌ها گفت: «تکمیل آورده اولیه زمینه‌ساز سرعت اجرای پروژه‌ها می‌شود که خود به معنای تحویل هرچه سریع‌تر واحد‌ها به متقاضیان است، بنابراین متقاضیان باید به این موضوع توجه داشته باشند که امکان تکمیل واحد‌های طرح اقدام ملی مسکن وابسته به پرداخت آورده اولیه آنان است.»

در این بین ممکن است به برخی از متقاضیان طرح اقدام ملی مسکن، پیامک تایید مدارک و پرداخت آورده ارسال نشده باشد که برای این دست از متقاضیان مهلت واریز در نظر گرفته خواهد شد.

 

به‌روزرسانی ۲۵ مرداد | شهریور زمان تحویل واحدهای طرح ملی مسکن

وزیر راه و شهرسازی به خبرگزاری‌ها گفته: «امیدواریم تا یک-دو هفته آینده اولین واحد‌های طرح اقدام ملی مسکن در شهر‌های مختلف به متقاضیان تحویل دهیم». محمد اسلامی همچنین درباره اتمام مسکن مهر گفته: «در بسیاری از شهر‌ها جشن اتمام مسکن مهر را برگزار کرده‌ایم و همچنین به زودی اولین واحد‌های طرح اقدام ملی مسکن را در شهر‌های مختلف به متقاضیان تحویل خواهیم داد.»

 

خبر تازه | قسط اول مسکن ملی اعلام شد؛ ۳۰ تا ۴۰ میلیون

حالا که خیلی‌ها درگیر طرح ملی مسکن شده‌اند، معاون وزیر راه و شهرسازی با ایلنا مصاحبه کرده و از تعیین قسط اول مسکن ملی برای تمام متقاضیان خبر داده که رقمی است ثابت و یکسان برای همه؛ ۳۰ تا ۴۰ میلیون تومان.

آنطور که محمود محمودزاده اعلام کرده، پس از پالایش ثبت‌نام‌کنندگان در طرح ملی مسکن، واجدین شرایط تایید و اعلام می‌شوند و متقاضیانی که تمام شرایط اعلام شده را داشته باشند به بانک عامل برای افتتاح حساب معرفی خواهند شد: «به این ترتیب، تسهیلات ارایه شده از سوی بانک هم به حساب افتتاح شده متقاضیان واریز خواهد شد. براساس پیشرفت کار، جدولی برای پرداخت اقساط به متقاضیان داده می‌شود که در هر مقطع سهم آورده افراد بر اساس پیشرفت فیزیکی پروژه در آن مشخص است.»

البته محمودزاده تاکید کرده که در تلاشند تا فرمولی را برای پرداخت اقساط تعیین کنند تا مناسب با توانایی افراد باشد و بیشتر به نفع مردم باشد تا بانک‌ها: «تاکید می‌کنم که قیمت ساخت در هر متر مربع تا سقف ۲.۵ میلیون تومان بر اساس قیمت‌های امروز است و قیمت تمام شده باید ملاک عمل باشد. تمام این قیمت‌ها حدودی است، شاید سال آینده این عددها کمتر یا بیشتر شوند.»

معاون امور مسکن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی به سه حمایت مهم دولت از پروژه ملی مسکن اشاره کرده و توضیح داده:‌«ارایه زمین، تسهیلات و بسته حمایتی (از جمله ارایه تخفیف در خدمات مهندسی و انشعابات) سه کمک مهم دولت به متقاضیان طرح ملی مسکن بوده است. اما دولت سازنده مسکن ملی نیست و این واحدها با پول مردم و توسط بخش خصوصی براساس قیمت‌های روز ساخته خواهد شد.»

 


طرح مسکن ملی یا طرح ملی مسکن چیست؟

طرح ملی مسکن نام درست‌تری است و کامل‌ترش می‌شود «طرح اقدام ملی تولید مسکن». این طرح ایده دولت یازدهم و دوازدهم برای تکمیل طرح نیمه‌تمام مسکن مهر بود که برای خانه‌سازی در درون شهرها و بر اساس نیاز متقاضیان طراحی شده است. با اجرای این طرح زمین‌هایی که در تملک دولت است اختصاص داده می‌شود و ایرادات اقتصادی و تورمی مسکن مهر تکرار نشود. مجموع کل مسکن‌های این طرح ۴۰۰ هزار واحد است که در مرحله اول قرار است ۱۸۰ هزار واحد به متقاضیان تحویل داده شود.

در طرح مسکن ملی ۷۵ تا ۱۰۰ میلیون تومان وام با سود ۱۸ درصد به متقاضیان این طرح یا سازنده‌های آن پرداخت می‌شود. دوره مشارکت مدنی (ساخت مسکن) حداکثر دو ساله و بازپرداخت تسهیلات در قالب فروش اقساطی به مدت حداكثر 12 سال پرداخت می‌شود.

متقاضیان باید در سامانه طرح مسکن ملی ثبت‌نام کنند، کد رهگیری بگیرند و منتظر اعلام نتیجه توسط سامانه پیامکی باشند. در مرحله اول ساکنان استان‌های سیستان و بلوچستان، قم، خراسان شمالی و خراسان جنوبی نام‌نویسی کردند و سپس اهالی کردستان، کهگیلویه و بویراحمد و گلستان ثبت‌نام را انجام دادند و در مرحله سوم نیز چهارمحال و بختیاری، همدان و یزد در نوبت قرار گرفتند.

 

آغاز ثبت‌نام طرح ملی مسکن استان‌های تهران، البرز، قزوین و کرمان

زمان نام‌نویسی شهروندان استان‌های تهران، البرز، قزوین و کرمان هم از شب یلدا و به مانند بقیه استان‌ها در سه روز انجام می‌شود و تا ساعت ۲۴ دوم دی ماه ادامه خواهد داشت. در مرحله دیگر طرح ملی مسکن، امکان ثبت‌نام برای ساکنان استان‌های تهران، البرز و قزوین فراهم شد. جالب آنکه پس از گذشت حدود ۳۰ دقیقه ظرفیت نام‌نویسی در شهر جدید پردیس تکمیل و برای مدتی هم امکان ثبت‌نام مختل شد. آنطور که خبرگزاری‌ها اعلام کردند در همین مدت کوتاه در تهران ۵۵۲۶ نفر، در البرز ۴۲۱ نفر و در قزوین ۳۲۰ نفر ثبت‌نام کرده‌اند.

اما اگر جزو کسانی هستید که واجد شرایط هستید (در ادامه همین مطلب، توضیح داده شده) و هنوز ثبت‌نام نکرده‌اید، باید این نکته‌ها را بدانید تا دقیقا در مرحله آخر ثبت‌نام به مشکل نخورید:
 • اگر ساکن تهران هستید، فقط می‌توانید در شهرهای جدید پرند، پردیس، هشتگرد و ایوانکی ثبت‌نام کنید.
 • اگر ساکن شهرهای چهاردانگه و احمدآباد مستوفی، نصیرآباد، شهرهای گلستان، صالحیه و نسیم‌شهر هم هستد، صرفا امکان ثبت‌نام در شهر جدید پرند وجود دارد.
 • اگر از شهرهای فشم، شمشک و لواسان، رودهن، بومهن و آبعلی متقاضی هستید، فقط امکان ثبت‌نام در شهر جدید پردیس وجود دارد.
 • اگر ساکن ری، حسن‌آباد، باقرشهر، کهریزک، قیام‌دشت، جوادآباد، ارجمند و همین‌طور شهرهای شهرستان‌های پاکدشت، پیشوا، قرچک و ورامین هستید، هم در شهر خودتان می‌توانید ثبت‌نام کنید و هم در شهر جدید ایوانکی.
 • اگر از شهرهای صباشهر، وحیدیه، شاهدشهر، فردوسیه، باغستان و اندیشه، شهرقدس و ملارد متقاضی هستید، فقط باید در شهر جدید هشتگرد نام‌نویسی کنید.

 

چطور در طرح مسکن ملی ثبت‌نام کنیم؟

به سامانه طرح اقدام ملی تامین مسکن رجوع کنید و شرایط نام‌نویسی را دقیق مطالعه کنید. برای ثبت‌نام نیاز به مدارکی هست که باید در فرصت سه‌روزه تهیه و بارگذاری شود.

طرح مسکن ملی
همین صفحه رنگی‌رنگی و شلوغ و وبلاگی، صفحه اول طرح ملی مسکن است؛ تعجب نکنید

 

شرایط ثبت‌نام در طرح مسکن ملی

 • متقاضی و افراد تحت تکفلش، نباید از سال ۱۳۸۴ تا امروز، زمين مسكونی يا واحد مسكونی داشته باشند.
 • متقاضی و افراد تحت تکفلش نباید از ۲۲ بهمن ۱۳۵۷ تا امروز از هيچ يك از امكانات نهادهای عمومی غيردولتی مربوط به تأمين مسكن (شامل زمين، واحد مسكونی و يا تسهيلات يارانه‌ای خريد و يا ساخت واحد مسكونی) استفاده كرده باشد.
 • متقاضی باید متأهل یا سرپرست خانوار باشد. زنان خودسرپرست مشروط به داشتن حداقل 35 سال سن هستند.
 • متقاضی باید حداقل 5 سال در شهری که درخواست می‌دهد ساکن باشد. در شهرهای جديد هم سابقه سكونت حداقل 5 ساله در شهر جديد مورد تقاضا يا در شهر مادر، ملاک است.
 • نداشتن منع قانونی برای دریافت تسهیلات بانکی (نظیر چک برگشتی، تسهیلات معوقه، بدحسابی و…)
 • متقاضی باید توانایی تأمین هزینه ساخت مسکن (مازاد بر تسهيلات بانكی که در اجرای این طرح داده می‌شود) داشته باشد.
 • متقاضی باید امکان سپرده‌گذاری حداقل ۴۰ میلیون تومان در مرحله اول را دارا باشد.
 • متقاضی باید بتواند اقساط ماهیانه بانکی تسهیلات دریافتی را پرداخت کند.

 

مدارک موردنیاز ثبت‌نام در طرح مسکن ملی

 • وارد کردن مشخصات کامل تمامی افراد تحت تکفل مثل همسر و فرزندان الزامی است؛ کد ملی، شماره شناسنامه، شماره سریال شناسنامه را همراه داشته باشید.
 • ارائه گواهی سابقه سکونت در شهر محل تقاضا در پنج سال اخیر (اجاره‌نامه معتبر، گواهی اشتغال به کار، گواهی تحصیلی فرزندان و….)
 • ارائه و اسکن اصل کارت ملی متقاضی و افراد تحت تکفل
 • ارائه و اسکن اصل شناسنامه متقاضی و همسر
 • ارائه و اسکن گواهی کفالت (سرپرستی) در صورت ضرورت
 • ارائه و اسکن اصل سند مالکیت برای متقاضیان دارای زمین
 • تمامی این مدارك توسط ثبت‌احوال و وزارت مسکن راستی‌آزمایی می‌شود و در زمان نهایی شدن ثبت‌نام اصل آنها دریافت و مطابقت داده می‌شود.

کد رهگیری دریافت شده از سامانه را یادداشت یا چاپ کنید و در حفظ آن دقت کنید چون تنها راه پیگیری پرونده شما همین شماره است. توجه داشته باشید ثبت‌نام شما زمانی انجام گرفته که پرداخت موفق در سامانه انجام گرفته باشد.

شماره پیامک سامانه 9830007100 فعلا تنها راه ارتباطی وزارت مسکن و شهرسازی با متقاضیان است و تنها پیامک‌های این سامانه مورد تایید است. مراقب کلاهبرداران باشید.

 

کدام استان‌ها می‌توانند ثبت‌نام کنند؟

ثبت‌نام طرح مسکن ملی -همانطور که بالاتر خواندید- ابتدا در استان‌های سیستان و بلوچستان، قم، خراسان شمالی و خراسان جنوبی آغاز می‌شود. سپس متقاضیان در کردستان، کهگیلویه و بویراحمد و گلستان نام‌نویسی کردند و هفته‌های بعدی هم اهالی چهارمحال و بختیاری، همدان و یزد ثبت‌نام کردند.سپس نوبت به مردم اصفهان، زنجان، گیلان، هرمزگان، مازندران و لرستان رسید و بعد هم سمنان، سیستان و بلوچستان (مرحله دوم)، خراسان رضوی، ایلام و آذربایجان غربی به سایت مراجعه کردند. فارس، اردبیل، آذربایجان شرقی، مرکزی و بوشهر هم در آخر آذر ثبت‌نامشان به پایان رسید.

همزمان با آخرین روز آذر و ثبت‌نام تهرانی‌ها، البرزی‌ها و قزوینی‌ها، آمایش اطلاعات استان‌های اصفهان، خراسان جنوبی، هرمزگان، زنجان و کرمان هم به پایان رسید و در نتیجه ظرفیت تازه‌ای برای این استان‌ها باز شد. در نتیجه ساکنان شهرهای کاشان، قمصر، جوشقان قالی، نائین، انارک، بیرجند، طبس و نهبندان،‌ کرمان، زنجان، آب‌بر و جاسک می‌توانند تا پایان ساعت ۲۴ دوم دی ماه فرصت دارند که در سامانه طرح ملی مسکن ثبت‌نام کنند و مدارکشان را بارگذاری کنند.

 

قیمت و متراژ خانه‌ها در طرح مسکن چگونه و چقدر است؟

هنوز در سامانه اطلاعات دقیقی در این زمینه مطرح نشده ولی آنطور که معاون مسکن وزارت راه و شهرسازی به رسانه‌ها گفته این اطلاعات را می‌تواند نوشت:

 • در طرح اقدام ملی تامین مسکن، تمامی واحد‌ها بر اساس الگوی مصرف بین ۷۵ تا ۸۰ متر طراحی شده است.
 • قیمت هر متر مربع خانه، بسته به شرایط واحد مسکونی و ساختمان متفاوت است. قیمت‌ها بر اساس تعداد طبقات هر ساختمان، زیربنا و متراژ متفاوت خواهد بود. به خصوص که متقاضیان خود نوع مصالح را انتخاب می‌کنند.
 • پیش‌بینی این است که قیمت متوسط ساخت هر متر مربع خانه در طرح ملی مسکن بین یک و نیم میلیون (در خانه‌های یک طبقه و ویلایی) تا دو میلیون و ۵۰۰ هزار تومان در  آپارتمان در نظر گرفته شود.
 • قیمت تمام شده خانه‌ها در طرح اقدام ملی مسکن اگر یک واحد آپارتمان ٧٥ متری در نظر بگیریم حدود ٢٠٠ میلیون تومان می‌شود.
 • در مرحله اول ۳۰ درصد قیمت تمام شده باید توسط متقاضی پرداخت شود که به عددی حدود ۶۶ میلیون تومان می‌رسیم.
 • برای برخی واحدهایی که در قالب بهره‌گیری از منابع بانک مسکن باشد، وام ۷۵ میلیون تا ۱۰۰ میلیون تومانی در نظر گرفته خواهد شد. اقساط این وام برای وام ۷۵ میلیون تومان یک میلیون و ۲۰۰ هزار و برای وام ۱۰۰ میلیون تومانی یک میلیون و ۷۰۰ هزار تومان خواهد بود. تسهیلات پرداخت شده از سوی بانک ها در طرح اقدام ملی مسکن سود ۱۸ درصد خواهد بود و فروش اقساطی آن ۱۲ سال است.

 

تفاوت مسکن مهر با مسکن ملی

 1. اولین تفاوت در شیوه مشارکتی ساخت این بناهاست. دولت از منابع دولتی که باعث ایجاد تورم می‌شود استفاده نمی‌کند و متقاضی و سازنده بیشترین سهم را در اجرای این پروژه دارند. در طول اجرای این طرح، سهم دولت کمتر از 25 درصد خواهد بود است.
 2. دومین تفاوت در جانمایی، تعداد واحدها، امکانات و سایر مشخصاتی است که مسکن ملی دارد. در این طرح، زمین‌های بلااستفاده و خارج از شهرها که هیچ زیرساخت و امکاناتی نداشتد، در نظر گرفته نشده. مسکن ملی در درون شهرها، در بافت‌های فرسوده، شهرهای جدید و همین‌طور شهرهایی با جمعیت کمتر از ۱۰۰ هزار نفر ساخته خواهد شد.
 3. سومین تفاوت هم در شکل و شمایل این طرح است؛ برخلاف مسکن مهر که اساس بر ساختمان‌های بلندمرتبه و ۱۰ یا ۱۵ طبقه بود، تعداد طبقات طرح مسکن ملی در نهایت ۷ طبقه خواهد شد.
مطالبی که ممکن است به آن علاقه داشته باشید

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد

از اینکه نظرتان را با ما در میان می‌گذارید، خوشحالیم

7 دیدگاه
 1. mary می‌نویسد

  سلام وقت بخیر
  اگر زن سرپرست خانوار ملکی به نام داشته باشه میتونه در این طرح شرکت کنه ؟

 2. محمدصابری می‌نویسد

  سلام من محمدهستم ۲تابرادرزاده دارم که خانه ندارن مادرشون سرپرستی شان را برعهده داره برای مسکن ملی میشود براشون ثبت نام کنیم یانه

  1. رده می‌نویسد

   سلام
   سرپرست خانوار می‌تواند ثبت‌نام را انجام دهد ولی الان سایت ثبت‌نام بسته است.

   1
 3. اکبرخانی می‌نویسد

  حتی پولمم برای پیش و اجاره نمبرسه بسته بخدا بسته کم دلخوش کنید مردمو بخدا کارمون شده گریه و زاری مجبوریم با همسرم جدا بشیم نمیتونم خونه بگیرم

  1
 4. اکبرخانی می‌نویسد

  همش. دروغه هرچی میزنم ردم میکنن من تو عمرم یه متر زمین برای قبرمم نداشتم

 5. حسین کاشکی می‌نویسد

  شهرگ خیام 16

 6. […] درباره طرح اقدام ملی مسکن بخوانید […]

  6
  4
تسهیلات بدون ضامن
×
تسهیلات بدون ضامن و وثیقه
تا 50 میلیون تومان
ویپاد | ترابانک پاسارگاد