جزئیات طرح مجلس درباره بخشودگی سود و جریمه بدهی معوق بانکی تا پایان 97

حذف سود و جریمه مضاعف بابت بدهی تسهیلات معوق بانکی، می‌تواند خبر خوشی برای بدهکاران بانکی باشد. اگر شما هم بدهی بانکی معوق ناشی از تسهیلات دارید، جزئیات مصوبه جدید مجلس را بخوانید.

تصویب طرح تسهیل تسویه بدهی بدهکاران

نمایندگان مجلس طرحی را تصویب کردند که بر اساس آن و به‌منظور حمایت از رونق تولید و تسهیل تسویه بدهی غیر جاری دریافت‌کنندگان تسهیلات ریالی از بانک‌ها و مؤسسات اعتباری غیر بانکی، چنانچه تسهیلات گیرندگانی که تمام یا بخشی از بدهی سررسیده شده خود را تا پایان سال 97 پرداخت نکرده‌اند، مانده بدهی خود را که مطابق ضوابط این ماده محاسبه‌شده حداکثر تا پایان بهمن‌ماه سال 98 نقداً تسویه کنند کلیه بانک‌ها و مؤسسات اعتباری غیر بانکی موظف‌اند حسب تقاضای تسهیلات گیرنده در محاسبه مانده بدهی، شرایط جدیدی را برای فرد بدهکار در نظر بگیرند.
 

قرارداد اولیه ملاک محاسبه بدهی متقاضیان

ملاک محاسبه بدهی متقاضیان مشمول این قانون قرارداد اولیه است درصورتی‌که قرارداد اولیه یک یا چند نوبت از طرقی مانند انعقاد توافق‌نامه، قرارداد جدید و یا اعطای تسهیلات جایگزین امهال شده باشد آخرین قرارداد و یا توافق‌نامه قبل از تاریخ 1/1/ 1393 «قرارداد ملاک محاسبه» تلقی و محاسبه مانده بدهی مشتری بر اساس آن انجام می‌شود. در خصوص دیون مربوط به تسهیلات اعطایی بعد از تاریخ 1/1/ 1393 ملاک محاسبه بر اساس این قانون اولین قرارداد بعد از تاریخ یادشده است.
 

حذف جریمه در صورت تسویه بدهی

درصورتی‌که تسهیلات گیرنده بدهی خود را تا پایان بهمن‌ماه سال 98 تسویه کند مانده بدهی این فرد به این شکل محاسبه می‌شود که کل مبلغ بدهی (اصل و سود قبل و بعد از سررسید) که تسهیلات گیرنده به‌موجب «قرارداد ملاک محاسبه» تا تاریخ تسویه باید پرداخت کند محاسبه می‌شود. بانک یا موسسه اعتباری غیر بانکی موظف است در محاسبه این مبلغ از فرمول ابلاغی بانک مرکزی و نرخ سود ساده و غیر مرکب مندرج در «قرارداد ملاک محاسبه» بدون لحاظ جریمه استفاده و پرداخت‌های مشتری و زمان آن‌ها را لحاظ کند.
وجوه پرداختی مشتری بعد از تاریخ «قرارداد ملاک محاسبه» حسب مورد بر اساس ضوابط ابلاغی بانک مرکزی از بدهی جزء (1-2) این بند کسر می‌شود. باقی‌مانده بدهی تسهیلات گیرنده است که برای استفاده از مزایای این قانون باید تا پایان بهمن‌ماه سال 98 به بانک یا موسسه اعتباری غیر بانکی پرداخت کند. در صورت مازاد پرداختی توسط مشتری بانک مکلف است نسبت به استرداد مبالغ دریافتی مازاد پرداختی اقدام کند.
 

سقف معافیت از سود و جریمه بدهی

سقف مجاز برای برخورداری از مزایای این ماده‌واحده برای هر شخص حقوقی 2 میلیارد تومان و برای افراد حقیقی 500 میلیون تومان (اصل مندرج در «قرارداد ملاک محاسبه») تعیین می‌شود و قراردادهایی که اصل آن‌ها بیشتر از مبالغ یادشده باشد مشمول این قانون نخواهد بود.
 

تسهیلاتی که مشمول بخشیدگی سود و جریمه می‌شوند

تسهیلاتی که بنا به نظر بانک مرکزی و در راستای ساماندهی بازار غیر متشکل پولی از مؤسسات غیرمجاز در حال تسویه به بانک‌ها و مؤسسات اعتباری غیر بانکی منتقل‌شده مشمول احکام این قانون بوده و در چارچوب ضوابط اجرایی که توسط بانک مرکزی تدوین خواهد شد تعیین تکلیف می‌شود.
 

مهلت استفاده از بخشودگی سود و جریمه بدهی

تسهیلات گیرندگان مشمول استفاده از ضوابط این قانون حداکثر تا پایان آبان ماه سال 98 مهلت ارائه درخواست استفاده از مزایای این قانون را دارند و بانک یا موسسه اعتباری غیر بانکی مکلف است حداکثر ظرف 2 ماه از زمان ارائه درخواست کسری مشتری مانده بدهی وی را به شیوه مذکور در اضلاع (1-2) و (2-2) بند دو ماده‌واحده محاسبه نموده و به وی اعلام کند. تسهیلات گیرندگان موظف هستند حداکثر تا پایان بهمن‌ماه سال 98 مانده بدهی را نقداً تسویه کنند.
 

چه قراردادهای شامل طرح بخشودگی جرائم و سود نمی‌شوند؟

قراردادهای فروش و واگذاری دارایی‌های بانک یا موسسه اعتباری غیر بانکی و تسهیلات اعطایی ارزی اعم از منابع داخلی بانک‌ها و مؤسسات اعتباری غیر بانکی و سایر منابع از شمول این قانون مستثنا هستند.
 

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد

از اینکه نظرتان را با ما در میان می‌گذارید، خوشحالیم

9 دیدگاه
 1. Mahdi می‌نویسد

  این بخشودگی چیه؟؟
  یعنی من که وام ازدواج گرفتم ۱۵ تومن و حدود دو تومن باید سودش رو بدم یعنی این دو تومن بخشیده شده یا اصن مربوط به این قضیه نمیشه؟؟؟

 2. حسن می‌نویسد

  من خودم پای اخبار تلویزیون بودم که این خبر را اعلام کرد تصویر نمایندگان و صحبت آقای همتی در مجلس را دیدم ولی معلوم نیست بعدش چی شده چون هیچ خبری از این مصوبه مجلس نیست

  1. صفر می‌نویسد

   خخخ….سر کارین داداش….همه تون سرکارین… کدوم بخشودگی؟؟؟ خودشون خودشون بیت المال رو نخورن، اختلاس و دزدی نکنن… بخشش پیشکش شون….

 3. افشین می‌نویسد

  من بدهکار بانک پاسارگادم پانصد میلیون به بانک مراجعه نمودم گفتن هیچ ابلاغیه واسه ما در مورد بخشودگی سود مرکب نیومده

 4. محمد پارسا می‌نویسد

  با سلام.یک وام در سال 85گرفتم به مبلغ 6 میلیون تومان.و تحویل دوستم دادم ولی بعد از دوازده سال فهمیدم پرداخت نکرده و الان نمیدونم کجاست.میخوام وام ازدواجم بگیرم میگن الان وام عقب افتادت رو با جریمه و دیر کرد باید 21 میلیون تومان تسویه کنی بعد وام ازدواج بهت میدیم.یکسال دارم دوندگی میکنم حاضرم نمیشن از وام ازدواجم کسر کنن باید خودم جور کنم پرداختش کنم.بانک ملی مرکزی آبادان هست.بخشودگی اومده ولی میگن به وام قرض الحسنه تعلق نمیگیره.غلط کردیم ازدواج کردیم

 5. علی می‌نویسد

  به بانک مراجعه کردم میگن قابل اجرا نیست مشخص نیست کی تصمیم میگیره کی باید اجرا کنه

 6. جمشید دریکوند می‌نویسد

  باسلام. بنده یک فقره وام دارم که سررسید شده است به بانک مراجعه کردم میگن که شما وام تون باید در سال۹۵ سررسید شده باشد که بهتون تعلق بگیره درصورتیکه مجلس مگه تصویب نکرده تا پایان سال ۹۷. چرا بانک تجارت باید اینجوری بکنه و بانک مرکزی کاریش نداشته باشه

  1. سارا می‌نویسد

   لطفا با بانک مرکزی تماس بگیرید و گزارش بدید حتما رسیدگی میکنند

 7. زهرامطهری می‌نویسد

  سلام چرا طرح بخشودگی جریمه ومعوقات بانکی به تمام بدهکاران بانکی تعلق نمیگیره؟ یکی مثل من پسرم که براثرنوسانات بازار آوردیم نتوانستیم اقساط راپر اخت کنیم والان هم زندگی وداروندارمان رافروختیم براپرداخت بدهی امامتاسفانه بااین مبلغ بازم بدهکاریم بایدچکارکنیم. بانک‌ها که حرف حساب حالشان نیست ماباید یم بمیریم؟