رده خبر مسدودی حساب‌های فاقد کد ملی و رصد تراکنش‌های با مبالغ بالا

مسدودی حساب‌های فاقد کد ملی و رصد تراکنش‌های با مبالغ بالا

در ادامه مصوبات بانکی مجلس، مسدود شدن حساب‌های بانکی فاقد کد ملی و رصد کردن تراکنش‌های مالی با مبالغ بالا امکان‌پذیر شد.

مسدودی حساب‌های فاقد کد و شناسه ملی

با تصویب نمایندگان مجلس، حساب‌های بانکی فاقد کد ملی (اشخاص حقیقی) و شناسه ملی (اشخاص حقوقی) مسدود خواهد شد. در بند الحاقی 3 تبصره 16 این لایحه آمده است؛ به‌منظور افزایش شفافیت تراکنش‌های بانکی، مبارزه با پول‌شویی و جلوگیری از فرار مالیاتی، بانک مرکزی مجاز است ظرف مدت یک ماه پس از لازم‌الاجرا شدن این قانون حساب‌های بانکی اشخاص حقیقی فاقد شماره ملی و افراد حقوقی فاقد شناسه ملی را مسدود کند.
 

رصد کردن تراکنش‌های مالی با مبالغ بالا

طبق مصوبه مجلس و به‌منظور مبارزه با پول‌شویی و فرار مالیاتی، تراکنش‌های بانکی با مبالغ بالا رصد خواهند شد. بر این اساس بانک مرکزی موظف شد با تصویب شورای پول و اعتبار، برای شفافیت تراکنش‌های بانکی به‌طور یکسان یا متناسب با سطح اشخاص حقیقی حد آستانه‌ای (سقفی) را تعیین کند و انتقال وجه با مبلغ بالاتر از حد آستانه (سقف) را برای اشخاص حقیقی از طریق تمامی تراکنش‌های بانکی (درون بانکی و بین‌بانکی) و سایر ابزارهای پرداخت، مشروط به درج «بابت» و در صورت نیاز ارائه اسناد مثبته کند.
 

چراغ سبز بانک‌ها به سازمان مالیاتی

با تصویب نمایندگان مجلس، تمامی بانک‌ها و مؤسسات مالی و اعتباری موظف‌اند بر اساس درخواست سازمان امور مالیاتی فهرست حساب‌های بانکی و اطلاعات مربوط به کلیه تراکنش‌های بانکی (درون بانکی و بین‌بانکی) مؤدیان را به‌صورت ماهیانه در اختیار سازمان امور مالیاتی قرار بدهند.

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد

از اینکه نظرتان را با ما در میان می‌گذارید، خوشحالیم