بخشودگی جرایم بانکی در سال 1400

مهلت بخشودگی جرائم بانکی تا چه زمانی است و شامل چه افرادی می‌شود؟

بدهکاری مشتریان بانکی ضربات سهمگینی به سیستم بانکی کشور و اقتصاد ما وارد کرده است. برای جبران این ضررها دولت و سیاستمداران حوزه بانکی دائما به دنبال راهکارهایی هستند تا بدهی‌های معوق به بانک را بازگردانند. برای همین سراغ این موضوع رفته‌ایم تا به سوالات احتمالی شما جواب بدهیم.
[این مطلب با آخرین اطلاعات و بخشنامه‌ها به‌روز می‌شود]

برای جبران ضرر بدهی‌های مردم به نظام بانکی کشور از سال‌ ۹۵ تا ۹۸ بند‌های مختلفی در رابطه با بخشودگی جرایم بانکی در قانون بودجه به نظام بانکی ابلاغ شده و به وسیله شعب مختلف بانکی اجرا می‌شود. پیشنهاد بخشیده شدن جرایم بانکی، به خصوص وام‌های پرداخت نشده، بدهکاران را تشویق می‌کند تا هر چه زودتر بدهی خود را به نظام بانکی پرداخت کنند.

 

بخشنامه بخشودگی جرایم بانکی در سال 1400

بخشنامه بخشودگی جرایم بانکی که از سال ۹۸ مطرح و اجرا شده است، در روزهای پایانی سال ۹۹ در نشست نمایندگان مجلس برای تصویب لایحه بودجه سال ۱۴۰۰ مورد بحث و بررسی قرار گرفت. نتیجه آن شد که برای تشویق بدهکاران بانکی برای تسویه بدهی خود، بند زیر اجرایی شود. این بند به زبان ساده می‌شود این؛

برای تسویه بخشی از بدهی افراد حقیقی و حقوقی به بانک‌های صادرات ایران، تجارت و ملت از محل واگذاری دارایی‌های غیرنقدی دولت، بانک‌هایی که نامشان را بردیم ملزم هستند تا اگر بدهکاران بانکی، اصل و سود وام خود را به همان مبلغ طی شده در قرارداد اولیه به صورت یکجا پرداخت کنند، نسبت به فک رهن، آزادسازی وثیقه‌ها، خروج از لیست مشتریان بدحساب و رفع ممنوع‌الخروجی آنها اقدامات لازم را به عمل آورند.

منابعی که از اجرای این بند با عنوان «منابع حاصل از برگشتی از محل تسهیلات اعطایی» به دست می‌آید به ردیف درآمدی کشور ریخته می‌شود.

 

بخشودگی وام‌های زیر ۱۰۰ میلیون تومان

براساس ابلاغیه آیین‌نامه بخشودگی سود و جرایم بانکی، وام‌گیرندگانی که مبلغ وام‌شان زیر ۱۰۰ میلیون تومان است با پرداخت اصل پول تسهیلات خود بخشیده خواهند شد. معمولا افرادی که چنین وام‌هایی را می‌گیرند کارمندان، کارگران ساختمانی و کشاورزانی هستند که تحت فشار شدید اقتصادی قرار دارند و به این بخشودگی نیاز دارند.

بخشودگی وام‌های زیر ۱۰۰ میلیون تومان کشاورزان

برطبق بخش‌نامه بانک مرکزی، افرادی که از بانک کشاورزی وام بانکی زیر ۱۰۰ میلیون تومان گرفته‌اند و به علت وقوع حوادث غیرمترقبه، نتوانستند آن را به موقع تسویه کنند، مشمول قانون بخشودگی جرایم بانکی می‌شوند و تنها کافی است تا اصل بدهی خود را به بانک پرداخت کنند.

حوادث غیرمتقربه شامل سیل، زلزله، خشکسالی، برف، تگرگ، سرمازدگی، آتش‌سوزی غیرعمدی، آفات و بیماری‌های واگیر گیاهان و دام‌ها می‌شود که بر روی درآمد کشاورزان تاثیر جدی می‌گذارد.

به این ترتیب واجدان شرایط با مراجعه به یکی از شعب بانک کشاورزی در استان‌ خود قادر خواهند بود، بخشودگی جرائم بانکی خود را به دست بیاورند.

بخشودگی جرایم بانکی در قالب طرح مهرانديش بانک مسکن

بانک مسکن برای اینکه به مشتریان خود کمک کند تا بدهی خود را هرچه زودتر تسویه کنند، طرحی برای بخشودگی جرایم بانکی با نام طرح مهرانديش را مطرح کرده است که مهلت اجرای آن تا ۳۱ خرداد ۱۴۰۰ تمدید شده است.

آن دسته از مشتریان بانک مسکن که اقساط معوق دارند، اگر به صورت نقدی نسبت به تسویه بدهی وام غیرجاری خود اقدام کنند، ۶ درصد خالص از جرایم آنها مورد بخشودگی قرار خواهد گرفت، جریمه تأخیر آنها بخشیده می‌شود و بدهی‌شان بر اساس نرخ قرارداد اولیه محاسبه خواهد شد.

مراحل کامل دریافت دسته چک

مهلت بخشودگی جرایم بانکی تا چه زمانی است؟

به منظور حمایت از تولید و کمک به سیستم بانکی کشور، دولت مهلت تسویه بدهی بدهکاران بانکی را تا پایان ماه شهریور امسال تمدید کرد. بنابراین، افراد حقیقی که وام زیر ۵۰۰ میلیون تومان دریافت کردند و افراد حقوقی که برای پیشبرد فعالیت‌های اقتصادی خود در یکی از رشته‌های

 • کشاورزی
 • شیلات
 • استخراج معادن
 • صنعت ساختمان
 • تامین برق، آب و گاز

وام زیر ۲ میلیارد تومان گرفته‌اند، فرصت دارند تا پایان تابستان ۱۴۰۰ بدهی خود را با بانک تسویه کنند.

از سویی دیگر به دلیل شرایط سختی که اپیدمی کرونا ایجاد کرده و همچنان هم ادامه دارد، ستاد ملی مدیریت کرونا مهلت بخشودگی جرایم بانکی بر طبق قانون تسهیل تسویه بدهی بدهکاران را تا آخر خرداد ۱۴۰۰ تمدید کرده است.

بنابراین اگر شما هم مشمول این قانون می‌شوید تا مهلت آن به پایان نرسیده نامه درخواست بخشودگی جرایم بانکی خود را آماده کنید تا هرچه زودتر قادر باشید بدهی خود را پرداخت کرده و اعتبار بانکی خود را نجات دهید.

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد

از اینکه نظرتان را با ما در میان می‌گذارید، خوشحالیم

22 دیدگاه
 1. ملک احمدی می‌نویسد

  من به بانک کشاورزی بابت وام ساخت مرغداری گوشتی بدهکارم.انتهای سال ۹۸ که بخشنامه امد درخواست کتبی به بانک کشاورزی شعبه لومار شهرستان سیروان استان ایلام دادم ولی ازان تاریخ تاحالا دهها بارمراجعه وخواستار اعلام مبلغ پرداختی برای پرداخت شدم ولی میگویند هنوز پاسخ درخواست شماازتهران برای مانیامده وهیچ کاری نمیتوانیم بکنیم.
  تازه دوست خودم درشعبه هست وگفت ازتهران پاسخ نمیدهند وعلتش هم ضرر بانک بخاطر این قانون است همه رامعطل میکنند تا مهلت این قانون تمام شود ومجبورشوید جریمه دیرکرد رابپردازید.
  گفتم یعنی برای همه؟ گفت نخیر تک وتوکی پاسخ میدهند تا بگویندقانون رااجراکرده ایم ولی عمده متقاضیان را پاسخ نمیدهند!؟
  الآن که مهرماه ۱۴۰۰هست هنموز بانک کشاورزی پاسخ درخواست مابرای تسویه بدهی نداده است.
  به کجا مراجعه کنیم؟
  به سرپرستی بانک کشاورزی ایلام رفتیم میگویند به تهران ارسال کردیم ولی پاسخ ندادند هنوز!!؟
  گفتیم شماره نامه بدین تاپیگیری کنیم.
  میگویند محرمانه است!!!

  ملک احمدی هستم ازایلام

  1. سهراب می‌نویسد

   سلام . با گوشی شکایتت را بنویس بانک مرکزی قسمت درخواست و شکایت مردمی

 2. امیر سراجی می‌نویسد

  با سلام
  این مطلب را بخوانید .مهم مهم مهم !
  دوستان یه بخشنامه هست با عنوان” اصل وحدت رویه” که صادره از دیوان عدالت کشور هست ( برای صحت گفته های من می تونید توی گوگل جستجو کنید “اصل وحدت رویه “تا متوجه صحت گفته من بشوید) این بخشنامه به صراحت گفته هیچ بانک، موسسه، صندوق دولتی یا غیر دولتی حق دریافت سود بیشتر از مصوبه بانک مرکزی از مشتریان دریافت کند .منم مثل شما اولش گفتم شاید دروغ باشه ولی این موضوع را از رئیس دادگستری کنگان پرسیدم آقای ناصرزاده تایید کردند که اگه بانک یا صندوقی بیشتر از مصوبه بانک مرکزی سود از مشتری هاش بگیره مشتری میتواند از بانک یا صندوق موردنظر شکایت و پولش را بگیره .( تورا خدا برای اینکه جلوی این حق خوریهای بانک ها گرفته بشود منتشر کنید) . من با جزئیات و اسم و فامیل مسئولین موضوع را گفتم که کسی به صحت موضوع شک نکنه. با تشکر.

 3. رضا پالیزبان می‌نویسد

  باسلام خدمت شما عزیزان بنده قبلا از بانک کشاورزی وام گرفتم چند بار هم دولت لطف کرد تمدید کردن برام الان تو این موقیعتی که اقتصاد کشورعزیزم داره واباشرایط بدی که دارم با زنی مریض که پرستارشنم ای ده ساله ودستم که دوساله تویک تصادف شکست این دوساله ناغصم نمیتونم پنج کیلو بلند بکنم این وام یازده ملیونی ازم میخوان شما بگیند چکار کنم لججطجفا کمکم بکنید

 4. رضاصادقی می‌نویسد

  دوغ دروغ جقدر اخه

 5. رضاصادقی می‌نویسد

  من چند بار نامه زدم ولی حوابی دریافت نکردم

 6. رضاصادقی می‌نویسد

  من درسال ۹۳ وام مسکن روستای درافت کردم ولی به علت فقر مالی نتوانستم اسویه کنم ودر سال ۹۸ ۱۲ ۲۳ وام خود را تسویه کردم بعد ازچند ماه برای کرفتن ۵ میلون تومان وام که امر حیاتی برام داشت به بانک رفتم بعد از استلام گفتند شما به بانک تجارت بدهکاری از ان روز تا بحال هج سودی روی پول من نیامده ولی بدهی بانک چند برابر شده ندارم از کجا بیاورم لطفا کمکم کنید ۱۶ میلون دبازه بانک از من میخواد چ۵ کار کنم

  2
  3
  1. مهدی پیرزادی می‌نویسد

   سلام من یک کارگرساختمانی هستم الان هم کاری زیادنیست سرفلکه میریم براجویای کاری یک روزهست دوروز نیست من پنج سال پیش یک وام مسکن روستایی بهمقدارپانزده ملیون گرفتم ونتوانستم ان راپرداخت کنم الان هم سودزیادی روش رفته حالا بگیدایاراهی داره که فقط اصل وامو ازنو به صورت قسطی پرداخت کنم

 7. محمد یوسف زاده می‌نویسد

  سلام.سال ۹۴ ورشکست شدنش شغل آزاد دوتا ام بانک ملت دارم ۸۵ میلیون تومن بانک رفتم شده ۳۰۰میلیون.سرپرستی ملت رفتم حوزه رفتم جواب نمیدن میگن باید اصل با سود بپردازی نمیدونم چکار کنم ندارم اگه امکان هست راهنمایی کنید

  10
  4
 8. شاهین می‌نویسد

  سلام من سال ۱۳۹۲ مبلغ ۸ میلیون وام مضاربه از بانک ملت گرفتم ولی موفق به پرداخت آن نشدم و از کشور خارج شدم ، آن با شرایط که دارم قادر به بازگشت نیستم ولی میخوام وام پرداخت کنم آیا اون شرایط بخشودگی جریمه شامل حال من می‌شود؟

  2
  6
 9. رعوف می‌نویسد

  به هر بانكى كه مراجعه ميكنيم با پوزخند ابراز بى اطلاعى از قوانين بخشودگى ميكنند!!!
  چرا با وجود اين قانون ها كارمندان بانك هيچگونه همكارى با مردم در اين شرايط سخت اقتصادى و اين وضعيت كرونا ندارند؟!!
  آيا منفعتى براى كارمندان بانك وجود دارد كه اين قوانين را انكار ميكنند؟!

  4
  1
 10. Raoofi می‌نویسد

  به هر بانكى كه مراجعه ميكنيم با پوزخند ابراز بى اطلاعى از قوانين بخشودگى ميكنند!!!
  چرا با وجود اين قانون ها كارمندان بانك هيچگونه همكارى با مردم در اين شرايط سخت اقتصادى و اين وضعيت كرونا ندارند؟!!
  آيا منفعتى براى كارمندان بانك وجود دارد كه اين قوانين را انكار ميكنند؟!

  6
  3
 11. رعوفى می‌نویسد

  به هر بانكى كه مراجعه ميكنيم با پوزخند ابراز بى اطلاعى از قوانين بخشودگى ميكنند!!!
  چرا با وجود اين قانون ها كارمندان بانك هيچگونه همكارى با مردم در اين شرايط سخت اقتصادى و اين وضعيت كرونا ندارند؟!!
  آيا منفعتى براى كارمندان بانك وجود دارد كه اين قوانين را انكار ميكنند؟!

  2
  1
 12. محمد کارشناس ارشد علوم قرآن می‌نویسد

  ما از بانک آینده ۲۰ ملیون دریال ۹۰ وام گرفتیم پولمون صاحب کارخانه دزدیدو برد وما با حقوق کم تونستیم ۱۰ ملیونش رو سرموقع اقساطش رو بدیم وبعد واقعا نتونستیم ۸۰۰ هزار روباحقوق ۳۵۰هزاری بدیم برده شدن پول رو مطرح کردیم بعد ۶ ماه گفتند جریمه اومده ۶۹ ملیون شده تابحال هرموقع رفتیم بانک آینده گفته ۸۰ ملیون بده نمی تونیم نداریم توروخدا کمک و راهنمایی کنید کجا بریم؟؟؟؟

  3
  5
 13. هادی خاوری می‌نویسد

  سال گذشته هم گفتن بخشیده شده اصل وام رو که پرداخت کردم سودش رو برام قسط بستن

  4
  1
 14. محمد می‌نویسد

  سلام من بانک صادرات وام مسکن روستایی دارم،مراجعه کردم برا بحشودگی جرایم که وام رایکجا نسویه کنم،گفتند هنوز بخشنامه اجرایی نیومده.چیکار باید بکنم؟

  7
  5
 15. Amin می‌نویسد

  این بخشنامه هایی که شما در بالا آوردید در حد حرف هستند بانک من ملت هستش و هیچکدام از اینها را قبول ندارد و با وجود شکایت به شعبه سرپرستی خراسان رضوی تا بحال اعمال نکرده ( علی برکت الله ….. )

  1. سیداحمد می‌نویسد

   با سلام بنده در سال ۱۳۹۶ با بخشودگی سود یک میلیارد ریال به بانک رفاه درخواست کتبی با مبلغ ۱۱۲ میلیون تومان پرداخت نمودم که بانک عامل با پرداخت ۴۸ میلیون تومان در سال ۸۷ پرداخت نموده بودم با گرفتن ۱۱۲ میلیون تومان مجدد بعد از ۲ ماه پول بنده را ۱۱۲ میلیون تومان را به ضامنین اینجانب عودت واعلام نمودهنوزدرخصوص بخشودگی اعلام نشده است ووثیقه اینحانب را اجرا وتملک نموده است بنده باید چکار کنم

 16. افشارکیماسی می‌نویسد

  کجاباید مراجعه کنیم بانک سود رو هم میخواد

  4
  3
 17. افشارکیماسی می‌نویسد

  باسلام 6 میلیون وام از بانک کشاورزی دریافت کردم سال 95 بدلیل افات وسرمازدگی نتوانستم دراین چندسال بدهی خودرا پرداخت نمایم امروز تاریخ 31/3/1440به بانک کشاورزی رفتم که اصل پول راپرداخت کنم اما گفتند که باید سود ان رانیز پرداخت نمایم

  3
  6
 18. اسمعلی می‌نویسد

  من یه وام پرورش گوساله سال 81گرفتم. شش ماه از،جایی که همان سال مریضی اومد گوساله تلف شد نتونستم وام را،پرداخت کنم الان میگن 4 میلیون بدهکاری مگه سود ودیرکرد را نبخشیدن به کی بگم چرا بانک کشاورزی کنگاور بخشنامه تصویب شده را آجرا نمیکنه

  5
  5
  1. فرهادی می‌نویسد

   باسلام سال 87 ضامن یکی شدم از بانک کشاورزی وام گرفته الان خودشو پیدا نمیکنم یک و نیم گرفته الان شده 9 میلیون تومان نمی دونم چکار کنم رفتم بانک گفتم حاضرم بریزم اگه سود و جریمه را ببخشند رئیس بانک گفت که هیچگونه بخشش نداره حتی 6 درصد جریمه دیر کرد هم میگیرن