رده بررسی بخشودگی جرایم بانکی در سال 1401

بخشودگی جرایم بانکی در سال 1401

مهلت بخشودگی جرائم بانکی تا چه زمانی است و شامل چه افرادی می‌شود؟

بدهکاری مشتریان بانکی ضربات سهمگینی به سیستم بانکی کشور و اقتصاد ما وارد کرده است. برای جبران این ضررها دولت و سیاستمداران حوزه بانکی دائما به دنبال راهکارهایی هستند تا بدهی‌های معوق به بانک را بازگردانند. برای همین سراغ این موضوع رفته‌ایم تا به سوالات احتمالی شما جواب بدهیم.
[این مطلب با آخرین اطلاعات و بخشنامه‌ها به‌روز می‌شود]

برای جبران ضرر بدهی‌های مردم به نظام بانکی کشور از سال‌ ۹۵ تا ۹۸ بند‌های مختلفی در رابطه با بخشودگی جرایم بانکی در قانون بودجه به نظام بانکی ابلاغ شده و به وسیله شعب مختلف بانکی اجرا می‌شود. پیشنهاد بخشیده شدن جرایم بانکی، به خصوص وام‌های پرداخت نشده، بدهکاران را تشویق می‌کند تا هر چه زودتر بدهی خود را به نظام بانکی پرداخت کنند.

 

بخشنامه بخشودگی جرایم بانکی در سال 1401

بخشنامه بخشودگی جرایم بانکی که از سال ۹۸ مطرح و اجرا شده است، در روزهای پایانی سال ۹۹ در نشست نمایندگان مجلس برای تصویب لایحه بودجه سال ۱۴۰۰ مورد بحث و بررسی قرار گرفت. نتیجه آن شد که برای تشویق بدهکاران بانکی برای تسویه بدهی خود، بند زیر اجرایی شود. این بند به زبان ساده می‌شود این؛

برای تسویه بخشی از بدهی افراد حقیقی و حقوقی به بانک‌های صادرات ایران، تجارت و ملت از محل واگذاری دارایی‌های غیرنقدی دولت، بانک‌هایی که نامشان را بردیم ملزم هستند تا اگر بدهکاران بانکی، اصل و سود وام خود را به همان مبلغ طی شده در قرارداد اولیه به صورت یکجا پرداخت کنند، نسبت به فک رهن، آزادسازی وثیقه‌ها، خروج از لیست مشتریان بدحساب و رفع ممنوع‌الخروجی آنها اقدامات لازم را به عمل آورند.

منابعی که از اجرای این بند با عنوان «منابع حاصل از برگشتی از محل تسهیلات اعطایی» به دست می‌آید به ردیف درآمدی کشور ریخته می‌شود.

 

بخشودگی وام‌های زیر ۱۰۰ میلیون تومان

براساس ابلاغیه آیین‌نامه بخشودگی سود و جرایم بانکی، وام‌گیرندگانی که مبلغ وام‌شان زیر ۱۰۰ میلیون تومان است با پرداخت اصل پول تسهیلات خود بخشیده خواهند شد. معمولا افرادی که چنین وام‌هایی را می‌گیرند کارمندان، کارگران ساختمانی و کشاورزانی هستند که تحت فشار شدید اقتصادی قرار دارند و به این بخشودگی نیاز دارند.

بخشودگی وام‌های زیر ۱۰۰ میلیون تومان کشاورزان

برطبق بخش‌نامه بانک مرکزی، افرادی که از بانک کشاورزی وام بانکی زیر ۱۰۰ میلیون تومان گرفته‌اند و به علت وقوع حوادث غیرمترقبه، نتوانستند آن را به موقع تسویه کنند، مشمول قانون بخشودگی جرایم بانکی می‌شوند و تنها کافی است تا اصل بدهی خود را به بانک پرداخت کنند.

حوادث غیرمتقربه شامل سیل، زلزله، خشکسالی، برف، تگرگ، سرمازدگی، آتش‌سوزی غیرعمدی، آفات و بیماری‌های واگیر گیاهان و دام‌ها می‌شود که بر روی درآمد کشاورزان تاثیر جدی می‌گذارد.

به این ترتیب واجدان شرایط با مراجعه به یکی از شعب بانک کشاورزی در استان‌ خود قادر خواهند بود، بخشودگی جرائم بانکی خود را به دست بیاورند.

بخشودگی جرایم بانکی در قالب طرح مهرانديش بانک مسکن

بانک مسکن برای اینکه به مشتریان خود کمک کند تا بدهی خود را هرچه زودتر تسویه کنند، طرحی برای بخشودگی جرایم بانکی با نام طرح مهرانديش را مطرح کرده است که مهلت اجرای آن تا ۳۱ خرداد ۱۴۰۰ تمدید شده است.

آن دسته از مشتریان بانک مسکن که اقساط معوق دارند، اگر به صورت نقدی نسبت به تسویه بدهی وام غیرجاری خود اقدام کنند، ۶ درصد خالص از جرایم آنها مورد بخشودگی قرار خواهد گرفت، جریمه تأخیر آنها بخشیده می‌شود و بدهی‌شان بر اساس نرخ قرارداد اولیه محاسبه خواهد شد.

مراحل کامل دریافت دسته چک

مهلت بخشودگی جرایم بانکی تا چه زمانی است؟

به منظور حمایت از تولید و کمک به سیستم بانکی کشور، دولت مهلت تسویه بدهی بدهکاران بانکی را تا پایان ماه شهریور امسال تمدید کرد. بنابراین، افراد حقیقی که وام زیر ۵۰۰ میلیون تومان دریافت کردند و افراد حقوقی که برای پیشبرد فعالیت‌های اقتصادی خود در یکی از رشته‌های

 • کشاورزی
 • شیلات
 • استخراج معادن
 • صنعت ساختمان
 • تامین برق، آب و گاز

وام زیر ۲ میلیارد تومان گرفته‌اند، فرصت دارند تا پایان تابستان ۱۴۰۰ بدهی خود را با بانک تسویه کنند.

از سویی دیگر به دلیل شرایط سختی که اپیدمی کرونا ایجاد کرده و همچنان هم ادامه دارد، ستاد ملی مدیریت کرونا مهلت بخشودگی جرایم بانکی بر طبق قانون تسهیل تسویه بدهی بدهکاران را تا آخر خرداد ۱۴۰۰ تمدید کرده است.

بنابراین اگر شما هم مشمول این قانون می‌شوید تا مهلت آن به پایان نرسیده نامه درخواست بخشودگی جرایم بانکی خود را آماده کنید تا هرچه زودتر قادر باشید بدهی خود را پرداخت کرده و اعتبار بانکی خود را نجات دهید.

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد

از اینکه نظرتان را با ما در میان می‌گذارید، خوشحالیم

39 دیدگاه
 1. عزیزاله صفری قلعه کلی می‌نویسد

  سلام بند در بانک رفا ه کارگران .بابت گاوداری مبلغ 3ملیون و500هزار تومان در سال 88دریافت نموده ام به علت شیوع بیماری دامی ورشکست گردیدم .با فروش گاوداری مبالغی از بدهی های خود را پرداخت نمودم .باز هم بدهکاری برایم ماند .به بانک رفاه شهرستان فومن واستان مراجعه کردم .میگویند باید 18ملیون تومان بابت 3ملیون تومان وام پرداخت کنید .بنده یک جانباز وازاده بیمار در خانه هستم .فقط با حقوق بنیاد شهید. در منزل استجاری با دو فرزند تحصیلکرده وبیکار زندگی میکنم .وتوان باز پرداخت 18ملیون را ندارم .ایا این قانون بخشودگی. سود وجریمه وسود مرکب وو شامل حال بنده نمیشود ؟؟؟

  4
  3
 2. عزیزاله صفری می‌نویسد

  سلام چرا در پایانی سال قرار داریم بخشودگی. سودمرکب وجرایم دیرکرد را عمل نمیکنند .مگر قانونی که مجلس تسویب نموده است بانکها موظف به اجرای ان نیستند ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

 3. سعید ساجدی نژاد می‌نویسد

  سلام
  به نظر من همش دروغ هست وقتی بانک مراجعه میکنیم میگه برید سراغ همونی که این صحبت کرده. بنده ۱۰میلیون وام گرفتم که باسودش شده ۱۵ میلیون از بانک ثامن قدیم که مراجعه کردم بانک میگه ۵۵میلیون شده به علت دیرکرد سود بهش خورده. آخه اینو به کی بگی. دادگاه هم رفتم میگم آخه چرا اینقدر سود؟ میگه بانک سودش اسلامی هست و ما نمیتونیم چارشو کنیم.

  5
  1
 4. سجاد می‌نویسد

  همش دروغه چند ساله دارن اینا رو میگن ولی جدا از سود وام ،جریمه دیرکردی ک ب خاطر سیستم خودشون بستس هم گرفتن از مردم چرا مردم رو خر فرض میکنین

  1
  2
 5. علی شکرانه می‌نویسد

  باسلام
  اینجانب علی شکرانه یه واحد مسکونی خرید کرده ام ولی متاسفانه فروشنده بر روی ملک ولم دریافت کرده است وورشکست شده وفراری است،بدیهی خود را به بانک نداده است وبانک ملک مورد نظر را تصرف کرده است وبنده به بانک اظهار کردم اصل وام دریافت شده را پرداحت کنم ولی بانک قبول نمی کند اصل وام وسود حاصل از دیر کرد را هم می خواهد فذا از شما در این مورد راهنمایی می خواهم.
  باتشکر شکرانه

 6. شکرخدا می‌نویسد

  باسلام بنده در سال 86ضامن شخصی شده ام و و مبلغ 29میایون تومان دریافت کرده که آن شخص هیچ عملی برای پرداخت آن نکرده و به مبلغ آن به 230میلیون رسیده است و من پیرمردی از کار افتاده که با هزار بدبختی توانسته تم که 45میلیون آن را پرداخت کنم و توان دیگر برای پرداخت سود و جریمه آن ندارم خواهشمندم که کمکی به من و خانواده ام کنید تا در مقابل زن و فرزندانم شرمنده نشوم

  12
  1. فرزاددوستعلی میرقاید می‌نویسد

   اینجانب فرزاد دوستعلی میرقایدازبانک حکمت ایرانیان که تطبیق شده با بانک سپه مبلغ۲۰ملیون وام گرفته ودر زمان گرفتن تسهیلات کاسبکار موادغذایی بودم…وبه دلایلی برشکست شدم والباقی مانده وام تقریبان ۶یا۷ملیون بود که دیگر توان پرداخت نداشتم به علت بیکاری تا اینکه تاکسی خریدم که شروع به کار کنم از شانس بدم اونم به سرقت رفت حال با خانه ای مستأجری ودو فرزندپسرکه گه گداری با کارگری زندگی رو به سختی میگذرونیم تا اینکه از ۲۰٫۱۱/۱۴۰۰حقوق ضامنم را بستن به شعبه مربوطه بغل بیمارستان رازی بانک سپه رفتم گفتم یه همکاری باهام بکنید بعد از گفتن شرایطم ریس شعبه تازه میگه با سود ودیرکرد میشه ۲۱ملیون حساب ضامن بعد از تصفیه باز میشه بهش میگم ۲قسط الان میدم تعهد بگیرید از سره ماه میدم گفتن نمیتونن رفتم بازرسی و سرپرستی اونها هم بکلی نامیدم کردن…حال با این شرایط بیکاری وسخت در این روزهای آخر سال نمیدونم چیکار کنم عاجزانه از اون مقام والا انتشار همکاری و مساعدت دارم…دوستی

 7. مهدي می‌نویسد

  شركت ما در سال ١٣٨٧ وام مضاربه دريافت كرديم ولي تو واردات به مشكل برخورديم و درسال ١٣٩٠/١٢/١ ملك ما را به صورت حراج به فروش ميرسانند بدون اطلاع دادن به ما به مبلغ ٤٣٠ ميليون تومان اونم ملك ٢ ميلياردي تازه بخشنامه بانك مركزي نيز امده بود تمام جرائم بخشيده شده حالا بازم مدعي پول هستند

  2
  2
 8. صدیقه می‌نویسد

  تو رو خدا بخشودگی رو تمدید کنن

  1
  1
 9. فهیم اقتداربختیاری می‌نویسد

  سلام بنده مبلغ ۱۰۰۰۰۰۰۰ده میلیون تومان وام کشاورزی دریافت کردم درسال ۸۴ وباغم دوچار آتش سوزی شده و تاکنون هیچ بند بخشودگی شامل ما نشده اگر راهنمایی کنید سپاسگزارم فهیم اقتداربختیاری.

 10. عزیزاله صفری می‌نویسد

  سلام بنده 3ملیون 500هزار تومان وام در سال 92یا 93م94با سود 4% برای رشد وتوسعه به تولید گاوداری پروار بندی گرفته ام .در مهلتی که قانون پیش بینی کرده بود چون به علت ورشکستگی. همه بانکها. را پرداخت نمودم دیگر پولی نداشتم بدهی بانک رفا را پرداخت کنم .الان بدهکاری من به حدودا 17ملیون تومان رسیده … به بانک عامل مراجعه نمودم که برابر دستورالعمل بانک مرکزی .بابت بدهی خودم فقط باید اصل وام وسود قراداد را از من بگیرید متاسفانه بانک زیر بار نمیرود ومیگویند سود وسود مرک وسود سر رسید گذشته وووکه جمعا باید 17ملیون تومان پرداخت کنید .حالا من ندارم وحقوق نجومی هم نمیگیرم و فقط با. حقوق بنیاد با دو فرزند تحصیلکرده .زندگی میکنم .خواهش میککم شما برایم راهی بگذارید .تا از این موضل بدهکاری نجات پیدا کنم …..من الله التوفیق …..عزیزاله صفری کد ملی

 11. عزیزاله صفری می‌نویسد

  اینجانب 3500هزار تومان وام در 94از بانک رفا. شهرستان فومن در استان گیلان دریافت نمودم هزار مرحله به بانک عامل مراجعه نموده ام که اصل وام وسود قراردادی که بسته از من دریافت کنید اما بانک زیر بار نمیرود واظهار میدارند باید 16ملیون و500هزار تومان بابت 3ملیون و500هزار تومان پرداخت نمایید .با توجه به اینکه دولت هزاران بار در سخنرانی هایش به بانکها اعلام کرده .فقط از مردم. سودقرار داد را بگیرید اما بانک عامل هیچ اعتنایی به دستورالعملها نمیکند .3ملیون 500هزار تومان اصل وام با سود 4% گرفته ام الان بانک سود 24 درصد وسودمرکب وجریمه دیرکرد وسود پس از سررسید وسود 6% را از من میخواهد بگیرد .بنده بخاطر وطن 38ماه در خطوط مقدم جبهه و 2بار مجروح و3سال مفقوالاثر بوده ام .ایا حق من این هست. که چون پول نداشتم بدهی خود را پرداخت نکردم باید اینقدر نزول یا سود از من بگیرند …بانکهای بدون ربا به این میگویند

  1. خدیجه نبی پور می‌نویسد

   باسلام اینجانب درسال۸۴بخاطربرف سنگین وریزش سقف ازبنیادمسکن معرفی به بانک کشاورزی مرکزی رشت شدم و۲ میلیون وام دادند به بیماری ومشکلات نتوانستم پرداخت نمایم والان به کمک بهزیستی ۳میلیون بجای ۲میلیون به بانک کشاورزی مرکز رشت واریزشد ولی بانک میگوید جریمه تاخیر ۵ونیم میلیون هست باید پرداخت شود وهیچ بخشودگی جریمه تاخیرنداریم فوقش اگر پنج ونیم بدی ۸۰۰ هزاربخشیده شایدبشود میگویم آقا اصل پول که۲میلیون وسودش که یک میلیون واریزشده میگویندجریمه تاخیردارد نه استانداری نه کسی به دادما نمیرسد اگر این همه پول داشتیم که دردسرنمیکشیدیم در۱۱۱ ریاست جمهوری استانداری هم نامه هست کسی پیدانمیشه بگه بخشش داره فقط منتظرقانون بخشودگی هستم به شماره کدملی […]

   5
   3
 12. وحید فتوحی می‌نویسد

  با سلام وحید فتوحی فرزند حسن سن ۳۱ سال دارم صاحب ۳ فرزند هستم و مستجر می‌باشم بند در سال ۸۸ یکی از خدا بی‌خبر از سادگی من سو استفاده کرد و به اسم من از بانک ثامن ۵ ملیون وام گرفت ودامن وتمام مدارک خودش آورد من به اون شخص که خدا ازش نگزره اعتماد کردم بعد ۲سال دیگه ندیدمش تا امسال بانک جلوی من گرفت میگه از اون سال تا حالا یک قست هم پرداخت نشده و از من ۳۰ ملیون پول میخواد خودم مستجر ۳تا بچه دارم راننده ماشین مردمم شما بگید چه کار میتونم بکنم

  8
  4
 13. ملک احمدی می‌نویسد

  من به بانک کشاورزی بابت وام ساخت مرغداری گوشتی بدهکارم.انتهای سال ۹۸ که بخشنامه امد درخواست کتبی به بانک کشاورزی شعبه لومار شهرستان سیروان استان ایلام دادم ولی ازان تاریخ تاحالا دهها بارمراجعه وخواستار اعلام مبلغ پرداختی برای پرداخت شدم ولی میگویند هنوز پاسخ درخواست شماازتهران برای مانیامده وهیچ کاری نمیتوانیم بکنیم.
  تازه دوست خودم درشعبه هست وگفت ازتهران پاسخ نمیدهند وعلتش هم ضرر بانک بخاطر این قانون است همه رامعطل میکنند تا مهلت این قانون تمام شود ومجبورشوید جریمه دیرکرد رابپردازید.
  گفتم یعنی برای همه؟ گفت نخیر تک وتوکی پاسخ میدهند تا بگویندقانون رااجراکرده ایم ولی عمده متقاضیان را پاسخ نمیدهند!؟
  الآن که مهرماه ۱۴۰۰هست هنموز بانک کشاورزی پاسخ درخواست مابرای تسویه بدهی نداده است.
  به کجا مراجعه کنیم؟
  به سرپرستی بانک کشاورزی ایلام رفتیم میگویند به تهران ارسال کردیم ولی پاسخ ندادند هنوز!!؟
  گفتیم شماره نامه بدین تاپیگیری کنیم.
  میگویند محرمانه است!!!

  ملک احمدی هستم ازایلام

  1. سهراب می‌نویسد

   سلام . با گوشی شکایتت را بنویس بانک مرکزی قسمت درخواست و شکایت مردمی

 14. امیر سراجی می‌نویسد

  با سلام
  این مطلب را بخوانید .مهم مهم مهم !
  دوستان یه بخشنامه هست با عنوان” اصل وحدت رویه” که صادره از دیوان عدالت کشور هست ( برای صحت گفته های من می تونید توی گوگل جستجو کنید “اصل وحدت رویه “تا متوجه صحت گفته من بشوید) این بخشنامه به صراحت گفته هیچ بانک، موسسه، صندوق دولتی یا غیر دولتی حق دریافت سود بیشتر از مصوبه بانک مرکزی از مشتریان دریافت کند .منم مثل شما اولش گفتم شاید دروغ باشه ولی این موضوع را از رئیس دادگستری کنگان پرسیدم آقای ناصرزاده تایید کردند که اگه بانک یا صندوقی بیشتر از مصوبه بانک مرکزی سود از مشتری هاش بگیره مشتری میتواند از بانک یا صندوق موردنظر شکایت و پولش را بگیره .( تورا خدا برای اینکه جلوی این حق خوریهای بانک ها گرفته بشود منتشر کنید) . من با جزئیات و اسم و فامیل مسئولین موضوع را گفتم که کسی به صحت موضوع شک نکنه. با تشکر.

  3
  1
 15. رضا پالیزبان می‌نویسد

  باسلام خدمت شما عزیزان بنده قبلا از بانک کشاورزی وام گرفتم چند بار هم دولت لطف کرد تمدید کردن برام الان تو این موقیعتی که اقتصاد کشورعزیزم داره واباشرایط بدی که دارم با زنی مریض که پرستارشنم ای ده ساله ودستم که دوساله تویک تصادف شکست این دوساله ناغصم نمیتونم پنج کیلو بلند بکنم این وام یازده ملیونی ازم میخوان شما بگیند چکار کنم لججطجفا کمکم بکنید

 16. رضاصادقی می‌نویسد

  دوغ دروغ جقدر اخه

 17. رضاصادقی می‌نویسد

  من چند بار نامه زدم ولی حوابی دریافت نکردم

 18. رضاصادقی می‌نویسد

  من درسال ۹۳ وام مسکن روستای درافت کردم ولی به علت فقر مالی نتوانستم اسویه کنم ودر سال ۹۸ ۱۲ ۲۳ وام خود را تسویه کردم بعد ازچند ماه برای کرفتن ۵ میلون تومان وام که امر حیاتی برام داشت به بانک رفتم بعد از استلام گفتند شما به بانک تجارت بدهکاری از ان روز تا بحال هج سودی روی پول من نیامده ولی بدهی بانک چند برابر شده ندارم از کجا بیاورم لطفا کمکم کنید ۱۶ میلون دبازه بانک از من میخواد چ۵ کار کنم

  5
  5
  1. مهدی پیرزادی می‌نویسد

   سلام من یک کارگرساختمانی هستم الان هم کاری زیادنیست سرفلکه میریم براجویای کاری یک روزهست دوروز نیست من پنج سال پیش یک وام مسکن روستایی بهمقدارپانزده ملیون گرفتم ونتوانستم ان راپرداخت کنم الان هم سودزیادی روش رفته حالا بگیدایاراهی داره که فقط اصل وامو ازنو به صورت قسطی پرداخت کنم

   2
   4
 19. محمد یوسف زاده می‌نویسد

  سلام.سال ۹۴ ورشکست شدنش شغل آزاد دوتا ام بانک ملت دارم ۸۵ میلیون تومن بانک رفتم شده ۳۰۰میلیون.سرپرستی ملت رفتم حوزه رفتم جواب نمیدن میگن باید اصل با سود بپردازی نمیدونم چکار کنم ندارم اگه امکان هست راهنمایی کنید

  16
  6
 20. شاهین می‌نویسد

  سلام من سال ۱۳۹۲ مبلغ ۸ میلیون وام مضاربه از بانک ملت گرفتم ولی موفق به پرداخت آن نشدم و از کشور خارج شدم ، آن با شرایط که دارم قادر به بازگشت نیستم ولی میخوام وام پرداخت کنم آیا اون شرایط بخشودگی جریمه شامل حال من می‌شود؟

  5
  9
 21. رعوف می‌نویسد

  به هر بانكى كه مراجعه ميكنيم با پوزخند ابراز بى اطلاعى از قوانين بخشودگى ميكنند!!!
  چرا با وجود اين قانون ها كارمندان بانك هيچگونه همكارى با مردم در اين شرايط سخت اقتصادى و اين وضعيت كرونا ندارند؟!!
  آيا منفعتى براى كارمندان بانك وجود دارد كه اين قوانين را انكار ميكنند؟!

  10
  2
 22. Raoofi می‌نویسد

  به هر بانكى كه مراجعه ميكنيم با پوزخند ابراز بى اطلاعى از قوانين بخشودگى ميكنند!!!
  چرا با وجود اين قانون ها كارمندان بانك هيچگونه همكارى با مردم در اين شرايط سخت اقتصادى و اين وضعيت كرونا ندارند؟!!
  آيا منفعتى براى كارمندان بانك وجود دارد كه اين قوانين را انكار ميكنند؟!

  9
  4
 23. رعوفى می‌نویسد

  به هر بانكى كه مراجعه ميكنيم با پوزخند ابراز بى اطلاعى از قوانين بخشودگى ميكنند!!!
  چرا با وجود اين قانون ها كارمندان بانك هيچگونه همكارى با مردم در اين شرايط سخت اقتصادى و اين وضعيت كرونا ندارند؟!!
  آيا منفعتى براى كارمندان بانك وجود دارد كه اين قوانين را انكار ميكنند؟!

  5
  2
  1. حسن پارسایی مقدم می‌نویسد

   و تازه بنده مکاتبه کردم با نهاد ریاست جمهوری و دفتر رهبری و آنها هم به اصطلاح گفتند نامه نگاری میکنند و اطلاع میدهند جهت رفع مشکل بانکی با بانک سپه و کشاورزی گرگان بابت اینکه من فقط اصل و قسمتی از سود شرعی و متعارف رو به دوتا بانک بدهم ولی دریغ از کوتاه اومدن بانک های ازسود غیرشرعی و کاملن ربوی و حالا موقع نماز و اذان میشه مسئولین مهر و تسبیح آب میکشن و درحالی که عملن به فکر حل مشکلات مردم نیستند بخصوص مسایل بانکی رو !!!!!

  2. حسن پارسایی مقدم می‌نویسد

   دقیقن همین طور هست و تازه بنده مکاتبه کردم با نهاد ریاست جمهوری و دفتر رهبری و آنها هم به اصطلاح گفتند نامه نگاری میکنند و اطلاع میدهند جهت رفع مشکل بانکی با بانک سپه و کشاورزی گرگان بابت اینکه من فقط اصل و قسمتی از سود شرعی و متعارف رو به دوتا بانک بدهم ولی دریغ از کوتاه اومدن بانک های ازسود غیرشرعی و کاملن ربوی و حالا موقع نماز و اذان میشه مسئولین مهر و تسبیح آب میکشن و درحالی که عملن به فکر حل مشکلات مردم نیستند بخصوص مسایل بانکی رو !!!!!

 24. محمد کارشناس ارشد علوم قرآن می‌نویسد

  ما از بانک آینده ۲۰ ملیون دریال ۹۰ وام گرفتیم پولمون صاحب کارخانه دزدیدو برد وما با حقوق کم تونستیم ۱۰ ملیونش رو سرموقع اقساطش رو بدیم وبعد واقعا نتونستیم ۸۰۰ هزار روباحقوق ۳۵۰هزاری بدیم برده شدن پول رو مطرح کردیم بعد ۶ ماه گفتند جریمه اومده ۶۹ ملیون شده تابحال هرموقع رفتیم بانک آینده گفته ۸۰ ملیون بده نمی تونیم نداریم توروخدا کمک و راهنمایی کنید کجا بریم؟؟؟؟

  4
  5
  1. ق.خلیلی می‌نویسد

   سلام دقیقا شرایط ماهم همینه کسی نیست تواین مملکت به داد ما مظلومان برسه ؟؟؟؟؟؟

 25. هادی خاوری می‌نویسد

  سال گذشته هم گفتن بخشیده شده اصل وام رو که پرداخت کردم سودش رو برام قسط بستن

  4
  1
 26. محمد می‌نویسد

  سلام من بانک صادرات وام مسکن روستایی دارم،مراجعه کردم برا بحشودگی جرایم که وام رایکجا نسویه کنم،گفتند هنوز بخشنامه اجرایی نیومده.چیکار باید بکنم؟

  11
  6
 27. Amin می‌نویسد

  این بخشنامه هایی که شما در بالا آوردید در حد حرف هستند بانک من ملت هستش و هیچکدام از اینها را قبول ندارد و با وجود شکایت به شعبه سرپرستی خراسان رضوی تا بحال اعمال نکرده ( علی برکت الله ….. )

  1. سیداحمد می‌نویسد

   با سلام بنده در سال ۱۳۹۶ با بخشودگی سود یک میلیارد ریال به بانک رفاه درخواست کتبی با مبلغ ۱۱۲ میلیون تومان پرداخت نمودم که بانک عامل با پرداخت ۴۸ میلیون تومان در سال ۸۷ پرداخت نموده بودم با گرفتن ۱۱۲ میلیون تومان مجدد بعد از ۲ ماه پول بنده را ۱۱۲ میلیون تومان را به ضامنین اینجانب عودت واعلام نمودهنوزدرخصوص بخشودگی اعلام نشده است ووثیقه اینحانب را اجرا وتملک نموده است بنده باید چکار کنم

 28. افشارکیماسی می‌نویسد

  کجاباید مراجعه کنیم بانک سود رو هم میخواد

  5
  3
 29. افشارکیماسی می‌نویسد

  باسلام 6 میلیون وام از بانک کشاورزی دریافت کردم سال 95 بدلیل افات وسرمازدگی نتوانستم دراین چندسال بدهی خودرا پرداخت نمایم امروز تاریخ 31/3/1440به بانک کشاورزی رفتم که اصل پول راپرداخت کنم اما گفتند که باید سود ان رانیز پرداخت نمایم

  5
  7
 30. اسمعلی می‌نویسد

  من یه وام پرورش گوساله سال 81گرفتم. شش ماه از،جایی که همان سال مریضی اومد گوساله تلف شد نتونستم وام را،پرداخت کنم الان میگن 4 میلیون بدهکاری مگه سود ودیرکرد را نبخشیدن به کی بگم چرا بانک کشاورزی کنگاور بخشنامه تصویب شده را آجرا نمیکنه

  6
  5
  1. فرهادی می‌نویسد

   باسلام سال 87 ضامن یکی شدم از بانک کشاورزی وام گرفته الان خودشو پیدا نمیکنم یک و نیم گرفته الان شده 9 میلیون تومان نمی دونم چکار کنم رفتم بانک گفتم حاضرم بریزم اگه سود و جریمه را ببخشند رئیس بانک گفت که هیچگونه بخشش نداره حتی 6 درصد جریمه دیر کرد هم میگیرن

   10