اعلام نرخ جدید سود سپرده حساب‌های ارزی توسط بانک مرکزی

طبق اعلام بانک مرکزی حساب‌های سپرده ارزی با شرایط جدید و نرخ سود 2 تا 4 درصد برای ارزهای مختلف افتتاح می‌شود.

ابلاغ مقررات جدید سپرده‌های ارزی

مقررات و شرایط سپرده گیری ارزی جدید بانک‌ها در راستای اجرای بند (4) تصویب‌نامه شماره 63793/ت 55633 هـ مورخ 16/5/1397 هیئت‌وزیران و تکمیل ترتیبات سپرده‌گذاری ارزی موضوع قسمت «ج» بخش سوم مجموعه مقررات ارزی «خدمات ارزی و سایر مبادلات ارزی بین‌المللی»، از سوی بانک مرکزی ابلاغ شد.

سپرده‌گذاری با یورو، دلار و درهم

طبق اعلام بانک مرکزی، بانک‌های عامل مجاز هستند تا نسبت به سپرده گیری ارزی به‌صورت اسکناس به ارزهای یورو، درهم امارات و دلار از اشخاص حقیقی و حقوقی بخش غیردولتی با تضمین بانک مرکزی در قالب فرم پیوست (پیوست 1) اقدام و با انجام هماهنگی لازم با اداره بین‌الملل این بانک، نزد بانک مرکزی سپرده‌گذاری کنند. 

تضمین سود و اصل وجوه ارزی

در ابلاغیه جدید سپرده‌های ارزی این اطمینان از سوی بانک مرکزی به سپرده‌گذار داده‌شده که بازپرداخت اصل و سود وجوه ارزی سپرده‌گذاری شده توسط بانک مرکزی تضمین می‌شود. دوره سپرده‌گذاری ارزی یک‌ساله بوده و در صورت ارائه درخواست تمدید (قبل از سررسید) و موافقت این بانک، دوره مذکور برای دوره یک‌ساله دیگر قابل تمدید خواهد بود.

سود و کارمزد سپرده‌های ارزی

طبق اعلام بانک مرکزی، نرخ سود سپرده‌گذاری سالیانه ازاین‌پس برای اسعار یورو 3 درصد، دلار 4 درصد و درهم امارات 2 درصد خواهد بود که به‌صورت ماهانه پرداخت می‌شود. کارمزد عاملیت آن بانک نیز 0.3 درصد نسبت به حجم سپرده دریافتی در پایان دوره سپرده‌گذاری ارزی یک‌ساله پرداخت می‌شود. 

بازپرداخت سپرده ارزی به‌صورت اسکناس

بازپرداخت اصل و پرداخت سود سپرده‌گذاری به‌صورت اسکناس نزد این بانک، به همان نوع ارز تودیعی و به‌صورت اسکناس خواهد بود. در صورت درخواست متقاضی مبنی بر ابطال و یا دریافت سود، به‌منظور تسریع و تسهیل در ارائه خدمات به سپرده‌گذاران، آن بانک نسبت به پرداخت اسکناس از محل منابع خود اقدام و مراتب را مطابق جدول پیوست (پیوست 2) به اداره بین‌الملل این بانک جهت دریافت اصل و سود سپرده پرداختی منعکس کند.

ابطال زودتر از سررسید سپرده ارزی

در صورت درخواست ابطال حساب سپرده ارزی قبل از زمان سررسید، نرخ سود سالیانه برای سپرده یورویی 1 درصد، برای سپرده دلاری 1.5 درصد و برای سپرده درهمی 0.5 درصد محاسبه و پرداخت خواهد شد. درصورتی‌که مشتری قبل از گذشت یک ماه از افتتاح حساب سپرده، اقدام به بستن حساب کند، سودی به‌حساب سپرده او تعلق نمی‌گیرد.

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد

از اینکه نظرتان را با ما در میان می‌گذارید، خوشحالیم

14 دیدگاه
 1. رضا می‌نویسد

  سلام
  سوال: آیا در زمان هایی که بین نرخ دولتی و آزاد دلار، شکاف ایجاد میشود، بانک به صورت ارزی با مردم تسویه میکنه یا معادل ریالیش اون هم به نرخ دولتی؟
  مطالب منتشر شده در نت، خبر از بی اعتماد به بانک داره

 2. ابراهیم می‌نویسد

  باسلام
  آقا جان چرا اینقدر زور میزنید یعنی شما نمی‌دونیدچجور پول خودمونوبا ارزش کنیم ومسئله رو اینقد پیچیدش میکنین
  1-(دست دلال جماعت روببندید ) یعنی بگید دلار یا ارز فقط از طریق بانک های دولتی به مردم ارائه میشود و (تک نرخی)و فقط به نرخ دولتی به مردم ارائه می‌شود و فروش ارز یا دلار آزاد برای تعریف نشده وهرکس دلار را به صورت آزاد بفروشد مجرم محسوب میشود بگید جریمه نقدی و حبس سختی در انتظار اون باشه
  2- در صورت رعایت گزینه اول پایین آوردن ارز را به فقط داخله کشوریها اعلام کنید نه به اجنویها
  3- اینقد ارزش ارز را پایین بیاورید که پول خودمون باارزش بشه ودقیقا برعکس نرخ ارزهای الان
  اگر این کارها را انجام دهید آمریکا دیگه برای تحریم دستش بسته است دیگه دولت هم بهر چیزی برخورد کرد بهانه ای برای تحریم مردم نداره (دولت هم خودش یه آمریکا و اسراییلی هست برای مردمش)
  درصورت رعایت این گزینه ها بترتیب پول ما هم با ارزش میشه مردم هم در تنگنانیستن یعنی با یه تیرچند نشون میزین
  ۱_رضایت مردم ازارزش پولشون
  2_ از لحاظ مالی مردم وضعیت خوبی دارند
  3_قدرتخرید بیشتر مردم
  و….
  اینقدر گزینه های مثبت زیاد هستند که دستم خسته میشه تمام گزینه ها رو بنویسم
  درصورت رعایت نکردن این کارها پی می‌بریم که بانک مرکزی هم جزوی ازمافیاست

 3. هادی می‌نویسد

  اونایی که می گن سود کمه
  سود بر مبنای تورمه یعنی یکی دو درصد بالای تورم
  تورم دلار 2 درصده که با دو برابرشدنش سود. 4 درصد می ریسیم
  نکته به تورم بر می گرده
  اونایی که می گن کسی نمی زاره بزارین تو خونه دزد بزنه بهتره
  بلخره تهش چی مجبورین بزارین بانک از ترس دزد
  سود. بر مبنای تورمه
  تورم 18 درصد سود 20 درصد داره

 4. علی می‌نویسد

  واقعا از این حجم توقع و اظهارنظر غیر کارشناسی ملت متعجبم. شما میدونید حساب ارزی و شرایط ریسک و سرمایه‌گذاری آن و ظریب تولید ملی آن با حساب ریالی چه تفاوتی دارد که انتظار دارید سود کوتاه مدت ریالی ۱۵ درصد دریافت کنید؟

  7
  2
 5. Rastinn می‌نویسد

  سود سپرده هاي ارزي هيچ جذابيتي براي سپرده گذار ندارد .اگه نرخ سود سپرده متناسب با ساير حسابها ميشد يك منبع خوب براي جذب ارزهاي سرگردان ميشد.

  6
  4
 6. تقی می‌نویسد

  الان unique finance ماهی 8 درصد میده مگه آدم خله تازه کلی پروموشن داره

  4
  4
 7. مهدی می‌نویسد

  اخه کی با سود 4 درصد میاد دلار بزاره توی بانک …..؟؟؟
  کاملا مشخص هست هدف تنظیم بازار و کاهش التهاب رو ندارید و بالعکس خود بانک مرکزی باعث تمام این نابسامانی ها هست.

 8. ali می‌نویسد

  این برنامه ها جواب نمی دهد
  اگه میخواهید ارز را از منازل جمع کنید بیاد تو بانکها و چنانچه توانایی برنامه ریزی استفاده از ارزها را در اقتصاد ایران و جهان داشته باشید
  بهتره شبیه حسابهای کوتاه مدت ضمن افتتاح حساب و تحویل کارت مخصوص ارز (مستر کارت) و باجه های دریافت ارز (عابر بانک) و اختصاص 10 درصد سود روز شمار معادل حساب های کوتاه مدت عمل کنید میبینید که تمام ارزهای خارجی وارد بانک میشه روش دیگه برای اینکه نقدینگی موجود در دست مردم که بلای جان ملت شده رو با تدبیر 15 درصد سود کوتاه مدت روز شمار و 17 درصد سود بلند مدت یکساله در بانکها جمع آوری کرده و مدیریت مناسب جهت راه اندازی کسب وکار با نرخ تسهیلات حداکثر 20 درصد را فعال کنید.
  همه بانکها به یک صورت عمل کنند و اختلاف سلیقه در نرخ تسهیلات و بهره بانک ها نباشد. حتما موفق میشوید

  2
  2
  1. آریا می‌نویسد

   من با کلیت نظر شما موافقم علی جان ، اشکال طرح فوق در این است که سود بریز بردار ندارد (جاری)…جاری ریالی الان دست کم 10 درصد سود دارد اما در طرح های فوق بهترین حالت 2.5 درصد یورویی در نظرگرفته شده (صادرات) که اگر همین مقدار درصد ضربدر دو (5درصد) بصورت جاری داده شود و کارت بانکی (ترجیحا بین المللی) داشته باشد بسیار تا بسیار عالی خواهد بود و عملا تحریم ها آن موقع بی اثر میشود.

   1
   2
  2. آریا می‌نویسد

   2.5 درصد یورویی بانک صادرات یک ماهه*

  3. آریا می‌نویسد

   البته اگر مسترکارتی بدهند (مثلا بانک ملی-صادرات-آینده و…) که 5 تا 7.5 درصد بصورت جاری دلاری /یورویی به ملت سود بدهد قطعا بنده به شخصه بشدت استقبال خواهم کرد…مشکل طرح فعلی این است که 29 روز 2 میلیون یورو در بانک بخوابانی حتی یک سنت هم سود نخواهی گرفت!!!!

  4. آریا می‌نویسد

   شبه مسترکارت* (حتی صرفا در سایت های کشورهای متحد همچون روسیه و چین و اروپا صرفا کار کند).

  5. آریا می‌نویسد

   میلیاردها دلار سرمایه در خانه های ایرانیان خوابیده است واقعا حیف است که با چنین طرح های غیرهوشمندانه ای(بخوانید احمقانه) و خروج این حجم از سرمایه از بازار کشور ، عده ای از هموطنان از گرسنگی تلف شوند!!!!!

   1
   2
 9. کمال می‌نویسد

  سلام. به نظر من اگر بانک مرکزی سود سپرده ارزی را 15 الی 20 درصد میکرد. مطمینا هم ایرانی ها و هم غیر ایرانی ها در بانک ها سپرده گذاری میکردند. ولی با مبلغ 4 درصد در سال بعید میدونم که کسی حاضر باشه که پولش را در بانک سپرده گذاری کند.

  2
  6