رده بررسی بررسی مشکلات متقاضیان وام فرزندآوری و وام ازدواج

بررسی مشکلات متقاضیان وام فرزندآوری و وام ازدواج

بررسی

شما به «رده» گفته‌اید که چه مکافاتی برای گرفتن این وام کشیده‌اید؟ +پاسخ بانک مرکزی

نویسنده: رضا رضایی
13 شهریور 1401
مشکل وام فرزندآوری ازدواج

از بهمن سال گذشته که مجلس شورای اسلامی از افزایش وام ازدواج و وام فرزندآوری به متقاضیان واجد شرایط خبر داد، خیلی از مردم برای گرفتن این تسهیلات اقدام کرده‌اند، اما بعد از گذشت ماه‌ها و تکمیل مراحل ثبت‌نام به مشکل خورده‌اند و هنوز خیلی از متقاضیان در شهرها و شعبه‌های مختلف وام‌شان را نگرفته‌اند. مهم‌ترین مشکلات مردم در گرفتن این تسهیلات را بررسی و تلاش کرده‌ایم جواب یا راه‌حلی برای آنها پیدا کنیم.

تاخیر در پرداخت وام ازدواج و فرزندآوری

بزرگ‌ترین مشکل متقاضیان دریافت وام ازدواج و فرزندآوری تاخیر بانک‌ها برای پرداخت تسهیلات است. خیلی از درخواست‌کنندگان وام فرزندآوری اعلام کرده‌اند از اردیبهشت ماه امسال با تکمیل ثبت نام در سامانه بانک مرکزی و مشخص شدن شعبه ارائه‌کننده تسهیلات و انجام مراحل بانکی، ماه‌هاست منتظر مانده‌اند و بانک‌ها هنوز پرداخت وام را انجام نداده‌اند.

بخشی از پیغام‌هایی که برایمان آمده را همین‌جا می‌خوانید: «برای دریافت وام فرزندآوری برای فرزند اول درخواست دادم. بعد هم در شعبه شماره ۵۴۴ بانک ملی تهران مدارک خود را ارائه کردم. اما با گذشت چهل روز از تشکیل پرونده در بانک تاکنون اقدامی از سوی بانک برای پرداخت وام صورت نگرفته است.» یا فرد دیگری که نیاز به دریافت وام فرزندآوری داشته، اما هیچ بانکی زمان پرداختی کمتر از چندماه نداشته است: «بار اول بانک مهر ایران ثبت نام کردم برای فرزند اول. برج 2 رفتم برای پذیرش گفتن تا برج 9 و 10 باید در نوبت باشید. کنسل کردم رسالت نوشتم 1 ماه منتظر تعیین شعبه بود. حذف کردم. بانک صادرات نوشتم بعد از یک ماه و شکایت تو بانک مرکزی فرداش شعبه مشخص شد. در نهایت هم برای اول آبان ماه نوبت داد.» اوضاع برای متقاضیان وام ازدواج کمی بهتر است و معمولا کسانی که از ابتدای سال 1401 دنبال وام ازدواج بوده‌اند، کمتر با تاخیر بانک در وجه تسهیلات مواجه بوده‌اند.

معضل وام ازدواج

شروط عجیب برای دریافت وام ازدواج و فرزندآوری

اگر خوش‌شانس باشید و بالاخره چندماه بعد از ثبت نام و تعیین شعبه بانک، برای جور کردن مدارک موردنیاز به شعبه بروید، احتمال دارد با درخواست کارت پایان خدمت برای دریافت وام روبه‌رو شوید. آن هم در حالی که بانک مرکزی به وضوح اعلام کرده متقاضیان دریافت تسهیلات ازدواج و فرزندآوری نیازی به داشتن کارت پایان خدمت ندارند. اما هنوز برخی بانک‌ها موانعی مانند نداشتن کارت پایان خدمت را سد راه درخواست‌کنندگان وام کرده‌اند.

کاربران رده که متقاضی دریافت این نوع وام بوده‌اند، معمولا در شعبه‌های شهرستان‌ها بیششتر با این مشکل مواجه بوده‌اند و بعضی از شعبات در شهرهای مختلف تحویل وام را منوط به ارائه پایان خدمت می‌دانند. پیغامی که یکی از کاربران رده برای ما فرستاده: «من از بانک تجارت شعبه شهر بم برای گرفتن وام فرزندآوری اقدام کردم. بعد از گذشت که شعبه بانک مشخص شد، حالا بهم میگن باید پایان خدمت داشته باشی.» نکته‌ای که برای خیلی از متقاضیان رده علامت سوال است، اینکه برای ثبت اعتراض باید به کجا شکایت ببرند؟

گردش بالای سپرده در ازای گرفتن وام!

اما خیلی از بانک‌ها هم شرط عجیبی را برای دادن وام فرزندآوری یا ازدواج پیش پای متقاضیان گذاشته‌اند. کامنت یکی از کاربران رده را درباره این شرط عجیب بخوانید: «بانک آینده رو به ما معرفی کردند. بعد از مراجعه به بانک، بهانه واهی آوردند که حساب بانکی ما گردش نداشته تو بانکشون.» برخی از بانک‌ها شرط سپرده‌گذاری شش ماهه در بانک را هم اعلام می‌کنند و می‌گویند متقاضی باید ظرف شش ماه حداقل در بانک سپرده‌گذاری کند و در صورت داشتن معدل حساب بالا، می‌توانند برای دریافت وام اقدام کنند. این در حالی است که طبق دستورالعمل بانک مرکزی، بانک‌ها اجازه چنین تقاضایی را از وام‌گیرندگان ندارند.

پاسخ بانک مرکزی به متقاضیان وام

سایت رده برای پیگیری مشکل متقاضیانی که تا امروز موفق به گرفتن تسهیلات خود نشده‌اند، با روابط عمومی بانک مرکزی تماس گرفت. بیشترین دغدغه متقاضیان وام فرزندآوری و کسانی که با «رده» طرح مشکل کرده‌اند، به این ۲ دسته تقسیم می‌شد:

 1. تاخیر در گرفتن وام از سوی بانک بعد از تمام شدن تمام مراحل بانکی
 2. درخواست غیرقانونی برخی بانک‌ها از مشتریان بابت ارائه مدارکی مانند کارت پایان خدمت و شرط داشتن حساب با گردش بالای بانکی در ازای دادن تسهیلات

توضیح بانک مرکزی را درباره این ۲ مشکل بخوانید؛

دلیل تاخیر وام فرزندآوری و ازدواج

اردیبهشت ماه امسال و دقیقا زمانی که دستورالعمل دادن وام فرزندآوری به شبکه بانکی ابلاغ شد و مبلغ وام ازدواج هم افزایش پیدا کرد، بانک‌ها با تعداد زیادی درخواست روبه‌رو شدند. برای همین هم صف انتظار متقاضیان دریافت وام ازدواج و فرزندآوری آن‌قدر طولانی شد که گرفتن تسهیلات آن حداقل 3ماه طول کشید. حتی برخی از افرادی که از اردیبهشت ماه در انتظار دریافت وام بودند، هنوز نتوانسته‌اند آن را بگیرند.

طبق آمار تعداد متولدان سال 1400، یک میلیون و 100 هزار نوزاد بوده است. تا امروز هم 610 هزار نفر برای دریافت تسهیلات فرزندآوری ثبت نام کرده‌اند و در انتظار گرفتن این وام هستند. از اول سال 1401 تا امروز هم تسهیلات فرزندآوری به 300هزار متقاضی پرداخت شده که تقریبا نیمی از مشمولان ثبت نام کرده را شامل می‌شود. پس دلیل تاخیر چندماهه در پرداخت وام فرزندآوری هم ازدحام تعداد ثبت‌نامی‌ها در ماه اول – یعنی اردیبهشت – و کمبود نقدینگی بانک‌ها برای پرداخت تسهیلات بوده است.

طبق اعلام بانک مرکزی قرار است مبلغ بیشتری برای تسهیلات در اختیار بانک‌ها قرار بگیرد تا در ماه‌های آینده این روند سرعت بیشتری بگیرد. البته اوضاع متقاضیان وام ازدواج کمی بهتر است، اما باز هم هستند کسانی که در بعضی شعبه‌های شهرستان‌ها مدارکشان را تکمیل کرده‌اند، اما هنوز در انتظار گرفتن وام خود هستند.

برای شکایت از بانک متخلف چکار کنیم؟

همان‌طور که بالاتر گفتیم، خیلی از متقاضیان وام از خواسته‌های عجیب و گاهی مواقع غیرقانونی بانک‌ها برای دادن وام به آنها گلایه کرده بودند. از درخواست داشتن حساب دارای گردش بالای مالی در همان بانک، تا مدرک کارت پایان خدمت و… اگر شما هم در مراجعه به بانک با تقاضای غیرمنطقی شعبه‌ای مواجه شدید، باید چکار کنید؟

اگر با هر مشکلی در روند ثبت نام یا دریافت وام مواجه بودید، کافی است به سامانه ثبت شکایت بانک مرکزی بروید و اعتراض‌تان را ثبت کنید. سامانه ثبت و رسیدگی به شکایت‌های مردمی بانک مرکزی با آدرس crm.cbi.ir، جایی برای طرح شکایات و مشکلات مردم است. کافی است شکایت خود را ثبت کنید. بعد هم یک کد پیگیری دریافت می‌کنید. مدتی  بعد هم با همان کد پیگیری امکان گرفتن نتیجه شکایت خود را از بانک مرکزی دارید. پس فراموش نکنید اگر مشکل یا شکایتی درباره انجام ثبت‌نام یا گرفتن وام ازدواج یا فرزندآوری دارید، با مراجعه به سامانه ثبت شکایت، امکان پیگیری موضوع را از بانک مرکزی خواهید داشت.

مطالبی که ممکن است به آن علاقه داشته باشید

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد

از اینکه نظرتان را با ما در میان می‌گذارید، خوشحالیم

9 دیدگاه
 1. محمد زعفرانی رباط می‌نویسد

  سلام خواستم بگم من واسه وام ازدواج 3 ماه می‌خوام توسایت بانک کشاورزی ثخراسان رضوی ثبت نام کنم هرموقع میزنم نیستش آخ فقط ضامن های من میتونن تو بانک کشاورزی خراسان رضوی ضامن شن اونم خیلی وقت میری کافی نت میگه سایتش بستس حتی من خودم سرکارم به خانومم میگم باگوشی از ساعت 6 صبح تا بعد ظهر توسایت می‌ره که ثبت نام کنه اما سایت بانک کشاورزی نیست خواهشن رسیدگی کنید بتونیم ثبت نام کنیم

 2. مالک می‌نویسد

  سلام من از پارسال برج ۷ اقدام کردم ونوبتم دوماه بعد شد همه چیز هم تکمیله ولی تا الان به من وام ندادن به کی باید گفت که مشکل مارا حل کنه بعد از یک سال

 3. امین می‌نویسد

  الان یکسال شده درخواست وام دادم ولی هنوز شعبه بانکو تعیین نکردن با تشکر از بانک تجارت و مسعولین ..دولت وعده های عمل نشده خخخ

 4. بابک می‌نویسد

  سلام تورو قسم میدم به حضرت ابولفضل آقای ریس بانک مرکزی این وام فرزند آوریو بده ۲ماهه مدارکم تکمیله دادم بانک سپه میگن بوجه نداریم

 5. س می‌نویسد

  اینقد جوونارو بخاطر کارت پایان خدمت عذاب ندین این چوب لایه چرخشون نزارید بزارید زندگی کنن اوناهم آدم هستن

 6. علی قادریان قهرمانلو می‌نویسد

  با سلام و خسته نباشید من دارای سه فرزند هستم برای فرزند سوم اقدام به گرفتن وام نمودم چون شناسنامه جزهومه است گفتن نرخ باروری پایینه، شما نمی‌تونید وام بردارید اگر، هدف، زیاد شدن جمعیت، هست چرا اینقدر، سنگ اندازی و تبعیض قایل میشید. منکه یک کارگرم نه خانه دارم درآمد بالا هم ندارم چرا باید وام شامل بعضی‌ها بشه، شامل بعضی‌ها، مثل من نشه، خواهشن مسوولان پیگیری کنید همه اونایی که فرزند جدید دارن وام بردارن لااقل به یه زخمی، بزنن

  1. س ش می‌نویسد

   نگران نباشین به ماهم که همه شرایط رو داشتیم الا پارتی ندادن.اونایی که گرفتن نود درصدشون آشنا داشتن.دیدم که میگم از روی ناراحتی نمیگم پارتی داشتن برای این وام لازم و ضروری هست

 7. محمود می‌نویسد

  به بنده هم که در بانک سامان درخواست وام دادم گفتن که درآمد ماهیانه کافی ندارم. من که سابقه ۲۰ ساله کارمندی رسمی دارم و می‌خوام ضامن رسمی هم ببرم نمی‌دونم این بهانه چیه؟

 8. اسماعیل می‌نویسد

  بعداز ثبتنام و تکمیل کامل مدارک وام فرزنداوری و گیراوردن ضامن اونم با هزار التماس و خواهش میگن باید کارت پایان خدمت داشته باشی الان من با ۳ تا بچه و مستاجر بودن چگونه برم کارت پایان خدمت بگیرم