شماره شبا پست بانک

محاسبه و دریافت شماره شبا پست بانک با شماره حساب

 

در کادر زیر فقط «شماره حساب» پست بانک را وارد کنید
اما اگر می‌خواهید از نام صاحب حساب مطمئن شوید، این دکمه را بفشارید:

صحت‌سنجی شبا پست بانک

 

شناسه شبا پست بانک

شماره شبا پست بانکدر پاسخ به این پرسش که شماره شبا چیست و چه کاربردی دارد باید گفت که این اصطلاح یا بهتر است گفت این اختصار چندین سال است که در سیستم بانکی کشورمان رواج پیداکرده و بسیاری بدون این‌که اطلاعات چندانی دربارهٔ شبا داشته باشیم از آن استفاده می‌کنیم. در سایت رده به‌تفصیل از چگونگی به وجود آمدن و ساختار شبا حرف زده‌ایم.

کلمه شبا مخفف عبارت شناسه حساب بانکی ایران است که به‌عنوان معادل اصطلاح IBAN در زبان انگلیسی بوده که از ابتدا به کار برده شده و به همان ترتیب بوده که مختصر شده و اختصار آن در جامعه فراگیر شده. IBAN حروف اختصاری «International Bank Account Number» بوده و پیش از هرگونه توضیحی در ارتباط با شماره شبا باید این را گفت که این شناسه کدی است که هر شماره حسابی را در هر بانکی به‌گونه‌ای کاملاً یگانه و منحصر به خودش معرفی می‌کند.

این شناسه مطابق با استاندارد بین‌المللی 13616-ISO در سال 2007 تولیدشده و تاکنون به‌منظور یکسان‌سازی شماره‌حساب‌های بانکی در سطح بین‌المللی مورد استفاده قرار گرفته است. همچنین باید دانست که بین هر حساب بانکی و شماره IBAN یا شبا تناظر یک‌به‌یک وجود دارد. به‌عبارت‌دیگر، اگر شماره شبا (در حساب ایران) یا IBAN (در حساب‌های بین‌المللی) خود را در هر جای دنیا اعلام کنید، کاملاً مشخص است که از حساب چه کسی در کدام کشور صحبت می‌کنید.

به‌طور مشخص در پی تسهیل نقل‌وانتقال‌های الکترونیکی و استانداردسازی مبادلات بین‌بانکی و بین‌المللی بانک‌های کشور شبا پر استفاده‌ترین عبارت است. باید دانست که اگرچه در ساخت و محاسبه شبا از شماره حساب داخلی بانک‌ها استفاده می‌شود اما شماره شبا درنهایت از نظام شماره‌گذاری داخلی هریک از بانک‌ها مستقل است.

 

ساختار شماره شبا

شماره شبا پست بانک نیز همچون سایر بانک‌ها از قواعد کلی این شماره تبعیت کرده و بخش‌های سازنده آن اینطورند: ابتدا ارقام کنترلی را خواهیم داشت که در اصل ترجمه چک دیجتس است. این ارقام همان‌طور که از نامشان به‌ روشنی پیداست، به‌منظور حصول اطمینان از دریافت و ارسال کامل و بدون نقص یا تحریف شبا، بر مبنای تمامی آنچه درون خود شماره درج‌شده است که محاسبه‌شده و به‌عنوان یکی از مهم‌ترین بخش‌های الزامی این کد به ابتدای آن افزوده می‌شوند.

پس از دو حرف نام کشورها قرار می‌گیرند؛ و بعد این دو رقم کد یا همان شماره شناسه پست بانک را خواهیم داشت که 021 است و برای تمامی شماره شباهای این بانک ثابت خواهد بود. درنهایت باید گفت که طول شبا برای کشور ما به‌طور دقیق می‌باید 26 کاراکتر باشد. شماره‌های کمتر یا بیشتر از 26 کاراکتر به‌هیچ‌روی در سیستم پذیرفته نخواهند شد. پس به‌این‌ترتیب چنانچه دانستید شماره شبا از سمت چپ به‌طور ثابت شامل سه بخش اصلی است به این قرار: کد کشور (IR) و ارقام کنترلی که هرکدام ۲ کاراکترند و شماره حساب پایه که 22 کاراکتر است و در خود بسیاری دیگر از اطلاعات ضروری یک حساب را گنجانده، اطلاعاتی نظیر کد شعبه‌ای که حساب در آن گشوده شده و مهم‌تر از آن کدی که بعد از کد شعبه آمده و بیانگر نوع حساب است.

دریافت شماره شبا همه بانک‌ها

 

نحوه نوشتار شبا پست بانک

درباره چگونگی نمایش شماره شبا به‌طورکلی نیز باید به این چند نکته بسنده کنیم که نمایش آن در سیستم‌های رایانه‌ای می‌باید همیشه به‌صورت یکپارچه و بدون فاصله باشد، حال‌آنکه نمایش آن در اشکال معمول و مرسوم دیگر مانند فرم‌ها و نامه‌ها و دیگر موارد مکتوب آن به این صورت است که از سمت چپ، بین هر چهار کاراکتر، یک‌فاصله قرار می‌گیرد، فاصله‌ای تنها، بی‌نیاز به خط تیره و تیرک یا ممیز و هرچه از این دست. درنتیجه کد شبا در فرم نوشتاری شامل 6 دسته چهار کاراکتری و یک دسته 2 کاراکتری در سمت راست خواهد بود. چراکه تنها به این ترتیب و با رعایت این اصول گفته شده است که می‌توان خوانش این عدد بلند و طویل را آسان کرد و مانع بروز خطا در خوانش یا نوشتار مجدد آن شد.

 

محاسبه شماره شبا پست بانک با شماره کارت

ساده‌ترین راه برای گرفتن شبا، این است که در کادر بالا شماره حساب را وارد کنید. دقت کنید که فقط شماره حساب باشد و نه شماره کارت. چراکه متاسفانه پست بانک امکان تبدیل شماره کارت به شماره حساب را ایجاد نکرده است. راه‌هایی همچون مراجعه به هر یک از شعبه‌ها یا دستگاه‌های خودپرداز پست بانک راه دیگری است که بتوانید شبا بگیرید که البته راه‌های پردردسری است!