شماره شبا بانک ملت

دریافت شماره شبا بانک ملت با شماره حساب و شماره کارت

شما اینجا می‌توانید با داشتن شماره حساب یا حتی شماره کارت بانک ملت، شماره شبا بانک ملت را به دست آورید. فقط کافی است روی لینک زیر کلیک کنید. اگر عضو «رده» هستید که صفحه دریافت شماره شبا با شماره حساب و محاسبه شماره شبا با شماره کارت، پیش روی شماست. اما اگر عضو «رده» نیستید، به سادگی و با ایمیل، جی‌میل یا شماره موبایل ابتدا عضو شوید و از این امکان اختصاصی برای مشتریان بانک ملت استفاده کنید.

دریافت شماره شبا بانک ملت

 

شناسه شبا بانک ملت

شماره شبا بانک ملتبانک مركزی جمهوری اسلامی ايران با راه انداختن دو سامانه ساتنا و پایا که به ترتیب اختصارهایی‌اند برای سامانه تسويه ناخالص آنی و سامانه پاياپای الكترونيک، این امكان‌ را به وجود آورده است تا بتوان از هر حسابی در هر بانکی به سادگی دريافت نقدی و واريز به يک حساب در همان بانک، مبالغ چشمگیری را به هر حسابی در هر بانک دیگری انتقال داد. عملیاتی شدن این شکل از نقل و انتقال‌های الکترونیکی دگرگونی‌ای بزرگ را در نظام بانکی کشور به وجود آورد. پس در ادامه همین روند و به منظور هر چه سریع‌تر شدن واریزها، بانک مرکزی در خردادماه ۸۸ ساختار يک شناسه منحصر به فرد را براي هر حساب بانکی اعلام كرد.

این شناسه که به اختصار شبا نامیده می‌شود، یک شماره ۲۴ رقمی است که يک حساب بانكی را به صورت منحصربه‌فرد و بی آنکه جایگزین شماره فعلی آن حساب‌ شود، در تمام نظام بانكی ايران مشخص می‌كند. از آن جایی که -گفتیم- هر دو سامانه حواله الکترونیکی کشور یعنی ساتنا و پایا براساس شماره شباست که فعاليت می‌کنند، امروزه دانستن شماره شبای حساب‌هایتان در بانک ملت یا دیگر حساب‌هایتان در هر بانکی برای انجام حواله بين بانک‌ها یک ضرورت است.

 

ساختار شبا بانک ملت

شماره شبا بانک ملت همانند سایر شماره شباهای سایر بانک‌ها تمام اطلاعات یک شماره حساب معمولی را در خود دارد. پس با دانستن این شماره، می‌توانید وجه را به آن منتقل کرده يا از طريق آن پول دريافت کنيد، بدون اين که نگرانی‌ای درباره ساير جزئيات حساب داشته باشيد. همچنین برای حواله‌هایی که از شبا در آنها استفاده می‌شود هیچ نیازی نخواهید داشت تا اطلاعاتی درباره حساب داشته باشید، اطلاعات دست‌وپاگیری همچون نام یا کد بانک و شعبه آن، شماره حساب، نوع حساب و…

ویژگی دیگر استفاده از شماره شبا این است که از هر اشتباه سهوی جلوگیری می‌کند. به این‌صورت که اگر اشتباه یا سهوی در ورود شماره شبا پیش آید، سامانه‌های بانکی از اشتباه مشتری در اعلام شماره يا از خطای متصدی بانک در ورود اطلاعات آگاه شده و آن را گزارش می‌کنند. به اين معنی که اگر مشتری يا متصدی بانک يک يا چند رقم از شبا را به اشتباه وارد كند، سيستم با كنترل محتوای شماره شبا به او اعلام می‌كند كه اشتباهی رخ داده است و بايد شماره وارد شده بار دیگر كنترل شود.

دریافت شماره شبا همه بانک ها

 

نحوه دریافت شماره شبا بانک ملت

یک شماره شبا به این صورت دیده می‌شود: ۰۱   5600 90۲۴ ۰6۱۰ ۰۰۰۰ ۰12  ۲4

همان‌طور که می‌بینید، شماره شبا از دو قسمت دو رقمی و پنج قسمت چهار رقمی تشکیل می‌شود که اين قسمت‌ها با يک فاصله از هم جدا شده‌اند. ۱۹ رقم سمت راست این شماره شباهت زیادی به شماره حساب داخلی هر بانک داشته و در واقع از همان شماره ساخته شده. باقی رقم‌هایی که یک شماره شبا را می‌سازند به ترتیب از چپ از این قرارند: ارقام کنترل کننده صحت یا همان Check Digit، کد بانک که برای بانک ملت 012 است و نوع حساب هم در شماره بعدی مشخص شده است.

همچنین باید دانست که شماره شبا در مبادلات بین‌المللی هم کاربرد مهمی دارد و براساس استاندارد IBAN (International Bank Account Number) ايجاد شده است که در حال حاضر در بسياري از کشورهای جهان -به‌ویژه تمامی کشورهای اروپايی- به عنوان استاندارد شماره حساب بانكی مورد استفاده است و تنها با افزدون حروف اختصاری‌ نام هر کشور (که به‌طور استاندارد برای هر کشوری دو حرف بیشتر نیست) به آغاز هر شماره شبایی در هر کشوری، شکل بین‌المللی آن ساخته می‌شود که برای کشور ما همانطور که می‌دانیم این دو حرف چیزی نیست جز همان IR.

 

محاسبه شبا بانک ملت با شماره حساب

مطابق با دستورالعمل بانک مرکزی بانک‌ها مکلفند شماره شبای تمامی حساب‌های مشتريان‌شان را محاسبه کرده و در اختيار آنها قرار دهند. پس گذشته از سایت رده که راحت‌ترین راه ها را برای دریافت شماره شبا بانک ملت فراهم کرده، می‌توانید با مراجعه به شعبه، سایت اینترنتی، اپلیکیشن بانک يا خودپردازهای بانک ملت، شبای حساب يا حساب‌های خود را دريافت کنيد. اما برای دریافت شبا از طریق سایت تنها بايستی شماره حساب را وارد کرده و عبارت امنيتی‌ای را که وجود دارد هم در فيلد مربوطه‌اش تایپ کنید و همین. پس از تكميل اطلاعات و ثبت کليد تاييد، ابتدا مشخصات صاحب حساب نمايش داده می‌شود که در صورت صحت اين مشخصات و تائيد آن، امکان مشاهده و چاپ شماره شبا معادل شماره حساب یا شماره قرارداد بانکی متمرکز ميسر خواهد شد.

 

دریافت شماره شبا بانک ملت با شماره کارت

اگر می‌خواهید از طریق شماره کارت به شماره شبا برسید یا به فکر تبدیل شماره کارت ملت خود به شماره شبا هستید، باید در سایت رده عضو باشید. چرا؟ چون «رده» توانسته این امکان را به دست آورد که با وارد کردن شماره کارت بانک ملت، شماره شبا را ارائه دهد. برای استفاده از این امکان و همچنین اطمینان از نام صاحب حساب و فعال بودن حساب، عضو «رده» شوید و در پروفایلتان به سادگی شماره شبا بگیرید.

دیدگاه‌ها بسته شده است