شماره شبا بانک تجارت

محاسبه و دریافت شماره شبا بانک تجارت با شماره حساب

 

در کادر زیر فقط «شماره حساب» بانک تجارت را وارد کنید
اما اگر می‌خواهید از نام صاحب حساب مطمئن شوید، این دکمه را بفشارید:

صحت‌سنجی شبا بانک تجارت

 

شناسه شبا بانک تجارت

لوگو بانک تجارت همان‌طور که می‌دانید شبا مخففی است برای شناسه حساب بانکی ایران. این کد، استانداردی ملی است با هدف یکپارچه ساختن تمامی حساب‌های بانکی ایران تجارت نیز همچون هر شماره شبا دیگری این‌گونه تعریف‌شده که به‌تمامی در چارچوب استاندارد شماره 13616 سازمان استاندارد جهانی یا همان ISO (International Standard Organization) ـ که در سال 1997 برای رفع چنین مشکلاتی به وجود آمده بگنجد.

این استاندارد جهانی بارها و بارها مورد بازبینی قرارگرفته و نخست به IBAN (International Bank Account Number) یا همان شماره حساب بین‌المللی هر بانک رسیده و سپس در سال‌های ۲۰۰۳ و ۲۰۰۷ بهبود چشمگیری پیداکرده است؛ به‌این‌ترتیب که در آخرین بازبینی این استاندارد به دو بخش مرتبط تقسیم شد و بخش دوم (ISO 13616-2:2007) آن‌چنان پیشرفت کرد و با به‌روزترین مفاهیم کدنویسی بهبود یافت که به بالاترین استاندارد موردپذیرش مجموع بانک‌ها و سازمان‌های بزرگ پولی و مالی تبدیل شد.

 

درباره شماره شبا

تا امروزه بخش چشمگیری از مبادلات مالی بین‌بانکی درون کشوری و بین‌المللی با استفاده از کدهای حاصل از این شماره شناسه در کوتاه‌ترین زمان ممکن انجام می‌پذیرد. همان‌طور که از نام رسمی این بخش از استاندارد، یعنی همان سویفت (SWIFT) به معنای «در آن، سریع و چابک» هم پیداست این کوتاهی و تسریع در انتقال، همچنانی که از بالاترین سطح دقت هم برخوردار است مهم‌ترین دستاورد این‌گونه شماره‌هاست.

دریافت شماره شبا همه بانک‌ها

 

نحوه دریافت شماره شبا بانک تجارت

با داشتن شماره حساب بانک تجارت کار ساده‌ای برای دریافت شماره شبا در پیش دارید؛ فقط کافی است شماره حساب خودتان را که معمولا در پیامک‌های واریز و برداشت نوشته شده است، در همین کادر مشخص شده وارد کنید تا شماره شبا بانک تجارت را دریافت کنید. اگر حساب برای خود شماست یا برای فرد دیگری، برای اطمینان از اینکه شماره شبا ارائه شده، درست است یا خیر، کافی است در «رده» عضو شوید و با ارائه شماره شبا، نام صاحب حساب مشخص می‌شود. به این ترتیب شما از درست بودن شماره شبا بانک تجارت مطمئن می‌شوید.

 

محاسبه شماره شبا بانک تجارت با شماره کارت

بانک تجارت به نسبت سایر بانک‌ها هر دو روند محاسبه شبا از شماره حساب و دریافت آن بر اساس شماره کارت را آسان کرده است؛ چه گذشته از تبدیل شماره حساب به شبا که مبنای اصلی است و بالاتر توضیح دادیم، بسیار پیش‌ می‌آید که فرد تنها شماره کارت را در دست دارد و می‌خواهد از آن به شماره شبا برسد که روندی طولانی‌تر است و در برخی موارد افراد را سردرگم می‌کند. با اینکه دریافت مستقیم شماره شبا بانک تجارت از کارت،‌ فعلا مقدور نیست و در سایت «رده» ارائه نمی‌شود ولی بانک تجارت در فضای مشخصی از سایت خود، این امکان را فراهم کرده تا با واردکردن اطلاعات تجارت ‌کارت شماره حساب اصلی مرتبط به آن کارت به‌راحتی در اختیار مشتریان قرار می‌گیرد؛ و همان‌طور که می‌دانید با داشتن شماره حساب دریافت شبا تنها نیازمند واردکردن همان شماره حساب در کادر بالاست.

در این بخش از سایت بانک تجارت، می‌توانید روند معکوس شماره شبا را هم انجام دهید! یعنی با وارد کردن شماره شبا در کادر مشخص شده‌، می‌توانید شماره حساب را دریافت کنید.