رده بررسی سامانه اعتبارسنجی چیست | چگونه رتبه اعتباری به دست آوریم؟

سامانه اعتبارسنجی چیست | چگونه رتبه اعتباری به دست آوریم؟

بررسی

کاری که قبل از انجام هر مراوده مالی لازم است

نویسنده: حامد امینی
29 آبان 1399

اعتبارسنجی چیست؟

برای دانستن فعالیت سامانه اعتبارسنجی اول باید بدانیم اعتبارسنجی (Credit Scoring) دانشی مبتنی بر علم آمار است که به‌وسیله آن می‌توان مشتری بدحساب را از مشتری خوش‌حساب تشخیص داد. در فرآیند اعتبارسنجی مشتریان حقیقی، اطلاعات هویتی و سوابق مالی اشخاص استفاده می‌شود. در بانک‌ها و مؤسسات مالی و اعتباری از این روش برای اعتبارسنجی متقاضیان تسهیلات استفاده می‌کنند.

 

رتبه اعتباری چیست؟

آمار تسهیلات دریافتی افراد از بانک‌های و مؤسسات مالی مختلف و چگونگی پرداخت اقساط آن‌ها، اعتبار چک و چک‌های برگشتی در قالب شناسنامه اعتباری نمایش داده می‌شود. در صورت پرداخت به‌موقع و بدون تأخیر یا معوق اقساط باعث مثبت شدن شناسنامه اعتباری فرد می‌شود و اگر در پرداخت اقساط تأخیر داشته باشد شناسنامه اعتباری او دارای سابقه اعتباری منفی خواهد بود. با توجه به اطلاعات شناسنامه اعتباری و به‌صورت سیستمی، هر شخص یک رتبه و نمره اعتباری در سامانه اعتبار سنجی دریافت خواهد کرد. استعلام نمره اعتباری از نظام بانکی قبل از هرگونه انجام مراوده مالی با افراد، می‌تواند تضمینی برای پایبندی به تعهدات باشد.

 

چطور شناسنامه اعتباری داشته باشیم؟

شما با ثبت‌نام و عضویت در رده می‌توانید نتیجه مراودات مالی‌تان در بانک‌ها و مؤسسات مالی را بسنجید و اطلاعات مربوط به حساب‌ها و سطح اعتباری‌تان را به صورت تصویری و PDF در اختیار داشته باشید.

کارنامه بانکی-مالی خود را آنلاین اعتبارسنجی کنید

سامانه اعتبارسنجی «رده» چه اطلاعاتی دارد؟

هدف اصلی از راه‌اندازی سامانه‌های اعتبارسنجی، سنجش اعتبار افراد برای انجام مراودات مختلف مالی است. شاید برای شما هم این سؤال پیش بیاید که در سامانه اعتبارسنجی چه اطلاعاتی در اختیار شما قرار می‌گیرد. اعتبارسنجی در قالب شناسنامه اعتباری افراد، اطلاعات هویتی، سابقه اعتباری، آمار استعلام و اطلاعات تعهدات عمومی فرد موردنظر را نمایش می‌دهد.

اطلاعات هویتی شماره ملی، نام و نام‌خانوادگی، نام پدر، جنسیت، تاریخ تولد، محل تولد، وضعیت تأهل، شماره تماس، نشانی
سابقه اعتباری اطلاعات تسهیلات دریافتی، نحوه بازپرداخت اقساط، سوابق مثبت و منفی در عمل به تعهدات مستقیم و غیرمستقیم
آمار استعلام اینکه شما به چه میزان در معرض استعلام از سامانه اعتبارسنجی قرار داشته‌اید و چه تعداد مراجعه به بانک‌ها و مؤسسات مالی داشته‌اید
تعهدات عمومی سوابق منفی نزد سازمان‌های دیگر از جمله چک برگشتی، بدهی به مالیات و بدهی به گمرک
ضمانت‌ها گزارش کامل وضعیت اعتباری ضامن‌های قراردادهای مختلف مشتری
تغییر اطلاعات مشتری گزارش تفصیلی در خصوص تغییرات اطلاعات مهم مرتبط با مشتری مانند تغییرات اطلاعات آدرس مشتری در بانک‌های مختلف، تغییرات مربوط به اطلاعات هویتی، تغییرات مربوط به انواع وضعیت‌های منفی مشتری
اتصال به سامانه بانک‌های اطلاعاتی امکان اتصال سامانه به سایر بانک‌های اطلاعاتی موجود در کشور جهت درج سوابق منفی هویتی مشتری

نکته: توجه داشته باشید که شماره موبایلی که وارد می‌کنید باید متعلق به صاحب شماره ملی باشد. پس از فشردن کلید استعلام برای شما شماره‌ای پیامک می‌شود که با وارد کردن آن، بلافاصله گزارش وضعیت تسهیلات‌تان نشان داده می‌شود. نمونه تصاویر این استعلام را مشاهده کنید.

داشتن شناسنامه اعتباری چه مزایایی دارد؟

شما با داشتن شناسنامه اعتباری می‌توانید، میزان پایبندی به تعهدات مالی خود را اثبات کنید. به‌طور مثال شما با پرداخت به‌موقع اقساط و داشتن شناسنامه اعتباری مثبت، برای دریافت تسهیلات از بانک‌ها و مؤسسات مالی، مسیر آسان‌تری را پیش رو خواهید داشت و استعلام از بانک مرکزی برای وام نتیجه مثبتی برای شما خواهد داشت. البته داشتن شناسنامه اعتباری فقط مناسب دریافت وام نیست و می‌تواند تضمین مناسبی برای انجام سایر معاملات اعتباری شما مثل صدور چک، خریدهای نسیه و اقساطی و… باشد.

استعلام چک برگشتی قدیمی و صیادی با کدملی تمام بانک‌ها

سابقه اعتباری قابل جبران است؟

اگر اقساط تسهیلات خود را به‌موقع پرداخت کرده‌اید و سابقه چک برگشتی، بدهی و موارد این‌چنینی ندارید که سابقه اعتباری شما مثبت است و نگرانی بابت این موضوع ندارید. اما اگر سابقه این را دارید که اقساط خود را به‌موقع یا اصلاً پرداخت نکرده‌اید یا چک برگشتی دارید، می‌توانید با تسویه معوقات و پرداخت به‌موقع اقساط آتی، سابقه اعتباری خود را مثبت کنید.

فراموش نکنید که در صورت ضمانت تسهیلات سایر افراد و عدم پرداخت اقساط از سوی فردی که شما ضامن وی شده‌اید، به شناسنامه اعتباری شما نمره منفی تعلق می‌گیرد. اگر می‌خواهید شناسنامه اعتباری شما مثبت باشد، حتماً این موارد را رعایت کنید:

 • دقت و عدم تأخیر در بازپرداخت اقساط تسهیلات
 • پایبندی به تعهدات مالی خود نسبت به بخش‌های مختلف ازجمله بانک‌ها، سازمان مالیاتی، گمرک و…
 • برای دریافت تسهیلات مراجعات متعدد و درخواست‌های زیاد به شعب بانک‌ها نداشته باشید
 • تسهیلات اعتباری با اقساط بیش‌ازحد توان مالی خود دریافت نکنید

 

رتبه‌بندی مشتریان در سامانه اعتبارسنجی

سامانه‌های اعتبارسنجی، بر اساس گزارش اعتباری و استعلام‌های صورت گرفته، افراد را در گروه‌های مختلف رتبه‌بندی می‌کنند. برخی سامانه‌ها بین صفر تا هزار به مشتریان امتیاز می‌دهند و برخی سامانه به‌صورت  A،B، C منفی و مثبت رتبه‌بندی مشتریان خود را انجام می‌دهند. اشخاص یا سازمان‌ها بر اساس رتبه‌بندی صورت گرفته برای مشتریان می‌توانند، نسبت به انجام مراودات مالی تمایل نشان داده و اقدام کنند.

استعلام تسهیلات و معوقات بانکی چیست؟

مطالبی که ممکن است به آن علاقه داشته باشید

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد

از اینکه نظرتان را با ما در میان می‌گذارید، خوشحالیم

4 دیدگاه
 1. علی می‌نویسد

  سلام کاش انهای که وامهای چند ده میلیاردی بدون هیچ دغدغه برمی دارند وککشان هم نمی گزد رااعتبارسنجی کنین نه من نوعی که یک وام پانزدخ میلیونی ازدواج ضمانت کردم وچند قسط معوق داره رتبه اعتباری بدن که وام تعلق نمی گیرد وامی که که اقساط ان از حقوقی که به ان بانک می اید کم می شود خدایا چطور ظالمان سالم هستند وروز به روز افراد عادی جامعه خون دل می خورند درحالی که روی دریای ثروت ونعمت کشورم قرار دارد وقریب به اتفاق جامعه مانده برای یک لقمه نان نخواستیم بگذارید ان راهم اقایان راحت بخورند چون فریاد ری نیست خدا به فریاد رس ظلم بیداد می کند ظام اقتصادی نعداد مشخصی از افراد درمدت چهل وچند سال

 2. محسن دوست محمدی می‌نویسد

  کداعتباربنده 24عدد شماره کلان هستش و20تا24تا میباشد چگونه به موجودی حساب بانکی من میتوانم دهمیلیارد برداشت بزنم

 3. محسن دوست محمدی می‌نویسد

  من به تمام بانکها اعلام میکنم من حتی چک صیاد هم ندارم وثبت نکرده ام از طرف بنده هر نوع چک صیادی از حساب من پرداخت گردد کلاه برداری هست وبانکها خودشان باید جوابگو باشند

 4. احسان می‌نویسد

  این […] ترین نظام بانکی است در نظامی که بدهکاران هزار میلیاردی راحت کار می کنند فردی بدون یک ریال معوقه باید در رتبه بندی شما منفی باشد که حتی ضمانت وام 50 تومنی هم نتونه خاک بر سرتون با رتبه بندی تون

  29
  3