رده خبر بلوکه شدن بخشی از وام بانکی ممنوع!

بلوکه شدن بخشی از وام بانکی ممنوع!

خبر

بانک مرکزی باز هم به بانک‌ها تاکید کرد ولی کو گوش شنوا؟

نویسنده: رضا رضایی
22 اسفند 1400
ممنوعیت بلوکه کردن وام در بانک‌ها

شاید برای شما هم پیش آمده باشد که بعد از دوندگی‌های زیاد و جور کردن ضامن و مدارک لازم، برای گرفتن مبلغ وام مورد نظر به بانک رفته‌اید. اما در لحظه آخر بانک به جای پرداخت تمام مبلغ وام، بخشی از آن را به حسابی دیگر واریز می‌کند و اصطلاحا پول‌تان بلوکه می‌شود. آن هم بدون اینکه سودی شامل حال آن پول شود یا اجازه برداشت آن را به‌تان بدهند. اما این کار بانک‌ها قانونی است؟

جست‌وجوی وام

اولین بار 11 تیر 1399 بود که بانک مرکزی در بخشنامه‌ای به تمام بانک‌ها اعلام کرد بلوکه کردن بخشی از تسهیلات بانکی مشتریان در قالب هر نوع سپرده دیگر غیرقانونی است. اگر هم بانک‌ها قصد دارند بخشی از مبلغ وام را به عنوان ضمانت سپرده نزد خودشان نگه دارند، باید سود علی‌الحساب به آن پول تعلق بگیرد. با وجود گذشت یکسال و نیم از ابلاغ این بخشنامه، اما بانک‌های عامل نه دست از بلوکه کردن بخشی از تسهیلات بانکی برداشتند، نه سودی برای آنها در نظر گرفتند.

24 بهمن 1400 رئیس کل بانک مرکزی دوباره دست روی این تخلف بانکی گذاشت و اعلام کرد: «بلوکه کردن بخشی از تسهیلات اعطایی به مشتریان، در قالب انواع سپرده‌ها توسط بانک‌ها و مؤسسات اعتباری غیربانکی ممنوع است.» ۲ روز بعد هم مدیر کل مقررات، مجوزهای بانکی و مبارزه با پولشویی به مردم اعلام کرد این کار منع قانونی دارد و در صورتی که مشتری با چنین موردی روبه‌رو شود، قابل رسیدگی است.

اما آخرین واکنش به این ماجرا هم اظهار نظر مدیر روابط عمومی بانک مرکزی در شبکه‌های مجازی است که برای بار چندم در یک ماه گذشته از ممنوعیت بلوکه کردن بخشی از تسهیلات و وام توسط بانک‌ها گفته است.

با وجود واکنش چندباره بانک مرکزی به غیرقانونی بودن بلوکه شدن بخشی از پول وام‌گیرندگان در همان بانک، دیگر کسی نیست که از غیرقانونی بودن این کار باخبر نباشد. اما چیزی که هنوز مشتریان بانکی و مردم نمی‌دانند، این است که در صورت مواجه شدن با این مشکل، شکایت‌شان را در کدام سامانه ثبت کنند و به کجا ببرند؟

شما هم با این مشکل در هنگام گرفتن وام مواجه شده‌اید؟ کجا توانستید شکایت کنید؟ ما را در جریان بگذارید.

مطالبی که ممکن است به آن علاقه داشته باشید

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد

از اینکه نظرتان را با ما در میان می‌گذارید، خوشحالیم

11 دیدگاه
 1. سامی می‌نویسد

  من ۳۰۰ میلیون بانک مسکن وام گرفتم
  بماند که ۴۰ میلیون اوراق باید حتما میخریدم که وام بهم تعلق بگیره
  دوتا ضامن هم ازم خواستن بردم بانک
  هشت میلیون هم پولم بلوکه هستش نمیشه برداشت کرد
  و واقعا چه معنی میده هنوز نمیدونم
  پس ضامن چرا بردم !!!!
  بانک مرکزی خودش رئیس مافیاست
  من سال ۹۴ موسسه کاسپین پول گذاشتم
  موسسه ایی که از بانک مرکزی مجوز داشته
  بعد پولای مارو خوردن کلاهبرداری کردن
  گفتن این موسسه مجوز نداشته !!!!نباید اونجا پول میذاشتین!
  همینقدر راحت
  خودشون مجوز دادن تو سرتاسر کشور هزاران شعبه داشته
  بعد گفتن نباید اعتماد میکردین پول میذاشتین !!

 2. هادی می‌نویسد

  به کی و کجا باید گفت و راه چاره چیست؟ میشود مبالغ بلوکه شده را آزاد کرد؟

 3. سعید می‌نویسد

  من یکماه پیش از موسسه ملل ۲۰۰تومن وام ۱۸درصد برداشتم و رو کل مبلغ وام حساب کرده بودم که که موسسه ملل شعبه لنگرود ۴۰تومن پولمو بلوکه کرد اینجوری سود وام از۲۵درصدم بالاتره شده۰مجبور شدم ۴۰تومن کسریم رو از اشنایان جور کنم[…]۰

 4. فرود اژدر می‌نویسد

  فقط حرف میزنن من ۱۰۰ تومن از بانک صادرات گرفتم ۱۰ تومن بلوکه کردن و ۳ تومنم بیمه اجباری کم کردن
  اگه راست میگن سامانه برا شکایت بذارن

 5. احسان می‌نویسد

  من ۲۰۰ تومن از بانک اقتصاد نوین استان زنجان شعبه ابهر وام برداشتم و سند ملکی به رهن بانک در اوردم با هزینه بیمه اتش سوزی سیل ملک اخر اینا همش ۱۰ تومن واسم اب خورد اخر سر واسم ۱۵۰ واسم وام ریختن گفتم ۵۰ تومن چی شد گفت بلوکه شد ماهی۵۰۸۰ وام میریزم الاننزدیک ۶ ماه من شنیدم که بلوکه کردن ممنوع کدوم بانک قبول میکنه کو بازرس بانک

 6. ابراهیم دفتری می‌نویسد

  سلام من از بانک تجارت وام خرید کالا گرفتم ابتدا پنج میلیون در حساب دیگر بلوکه بدو ن سود نگه داشته تا پایان اقساط کل وام هم پنچاه میلیون می باشد

 7. Amir می‌نویسد

  من از بانک آینده 70 میلیون درخواست وام کردم 14 میلیون بلوکه کردن و تا 3 سال دیگه آزاد نمیکنن ولی من باید 3 سال قسط وام 70 میلیونی رو بدم برای 56 میلیون که دریافت کردم با سود سالیانه 18 درصد که میشه حدود 91 میلیون تومان. 56 میلیون گرفتم 91 میلیون پس میدم بعد 3 سال 14 تومنم آزاد میشه که انقد از ارزش افتاده نمیشه یه گوشی هم خرید به اون پول.

 8. علی می‌نویسد

  اوووف بانک صادرات و ملت رباخوار

 9. سینا می‌نویسد

  بانک ملت خرم اباد شعبه قلک افلاک به زور ۱۰درصد از وام بلوکه میکنه

 10. علی می‌نویسد

  من خودم از بانک تجارت وام گرفتم 160 میلیون تومان مقدار 16 میلیون تومان رو مسدود کردن به مدت 3 سال ان هم بدون سود ولی قسط 160 میلیون تومان رو دارن از من می گیرن

 11. سعید می‌نویسد

  من هم از بانک مسکن وام گرفتم، 8 میلیون تومن از پولم رو گفته بلوکه کنم! به جایی میشه اصلا شکایت کرد؟ بانک مرکزی حرفی که میزنه رو بیاره توی بانک ها اجرا کنه!

  5
  5