رده بررسی استعلام معوقات بانکی به چه صورتی انجام می‌شود؟

استعلام معوقات بانکی به چه صورتی انجام می‌شود؟

بررسی

وضعیت پرداخت تسهیلات و بدهی‌های بانکی‌تان را -آنلاین- به دست آورید

نویسنده: رده
7 اردیبهشت 1400
استعلام معوقات بانکی

بانک‌ها و موسسات اعتباری برای اینکه دچار دردسر نشوند، پیش از اینکه هرگونه وام، اعتبار و دسته چکی به مشتریان‌ خود بدهند، با استعلام معوقات بانکی و چک برگشتی‌ آنها میزان خوش‌حساب یا بدحساب بودن‌شان‌ را می‌سنجند. علاوه بر بانک‌ها، شما هم این امکان را دارید تا از طریق استعلام حضوری یا آنلاین، از معوقات بانکی خود و یا شخص دیگری که به شما اجازه این کار را داده است، گزارش معوقات بانکی موردنظرتان را دریافت کنید.

استعلام آنلاین تسهیلات و معوقات بانکی

 

سامانه استعلام معوقات بانکی با کد ملی

برای گرفتن امتیاز اعتبارسنجی خودتان یا هر کس دیگری تنها کافی است کد ملی او را همراه داشته باشید. یعنی تنها با در دست داشتن کد ملی خودتان می‌توانید وارد رده شوید. بعد هم در بخش استعلام تسهیلات اطلاعات بدهی‌های بانکی یا اقساط پرداخت نشده یا امتیاز اعتبارسنجی را بگیرید و به بانک یا هر جای دیگری که درخواست وام داده‌اید، ارائه کنید. اگر هم می خواهید بدانید وضعیت بانکی کسی که قصد ضمانتش را دارید، چطور است، تنها با دانستن کد ملی و شماره همراه او به راحتی از  رفتار بانکی او مطلع خواهید شد.

 

استعلام معوقات بانکی چه کاربردی دارد؟

شما به راحتی می‌توانید در سامانه استعلام معوقات بانکی، با وارد کردن کدملی و شماره همراه منطبق با آن، از سابقه وام‌ها و پرداخت‌های خود و یا شخصی دیگر مطلع شوید. فراموش نکنید استعلام معوقات بانکی به درد گرفتن وام براساس رتبه اعتباری‌ و انجام معاملات و دریافت خدمات بانکی دیگر می‌خورد. علاوه بر همه این‌ها اگر می‌خواهید ضامن کسی شوید، با گرفتن استعلام معوقات و فهمیدن رتبه اعتبارسنجی او خوش‌حسابی یا بدحسابی او را متوجه می‌شوید. پس پیش از ضمانت کسی برای گرفتن وام حتما استعلام معوقات بانکی او را از رده بخواهید.

 

در استعلام بدهی تسهیلات بانکی، چه مواردی وجود دارد؟

زمانی که وارد سامانه اعتبارسنجی می‌شوید و استعلام معوقات خود را انجام می‌دهید، تمامی وام‌هایی که از بانک‌ها، موسسات اعتباری، شرکت‌های لیزینگ، صندوق رفاه دانشجویی و سایر صندوق‌های عضو سامانه دریافت کرده‌اید، همراه سابقه تاخیر در بازپرداخت اقساط آنها به شما نشان داده می‌شود. یک‌جوری کارنامه مالی‌تان در شبکه بانکی نمایش داده می‌شود؛ رد هستید یا نمره منفی زیاد دارید؟

 

چه روش‌هایی برای استعلام معوقات بانکی وجود دارد؟

برای استعلام آنلاین وام یا باخبر شدن از وضعیت اقساط معوق بانکی خود می‌توانید به صورت حضوری به شعبه‌های یکی از بانک‌های‌تان مراجعه کنید و درخواست استعلام بدهید.

اما این روزها چه کسی حوصله کار حضوری دارد؟ برای همه این موارد، یک راه ساده و آسان وجود دارد؛ استعلام آنلاین! شما می‌توانید به راحتی با استفاده از سامانه‌ اعتبارسنجی و رتبه‌بندی اعتباری این کار را انجام دهید.

به کمک اعتبارسنجی آنلاین شما به راحتی قادر خواهید بود تا علاوه بر آگاه شدن از وجود یا عدم وجود اقساط معوق بانکی خود، وضعیت اعتباری‌تان را نیز بررسی کنید. هرچه رتبه اعتباری شما بالاتر باشد، در انجام معاملات با دیگران و دریافت وام، اعتبار و دسته چک از بانک شانس بیشتری خواهید داشت. استعلام بانکی که به صورت آنلاین انجام می‌شود تنها مخصوص افراد نیست و می‌تواند سابقه بدهی‌های بانکی شرکت‌ها را نیز نشان دهد.

 

سامانه استعلام معوقات بانکی

به کمک سامانه استعلام معوقات بانکی، این امکان فراهم شده تا بانک‌ها، موسسات اعتباری و مردم قادر باشند سابقه رفتار مالی افراد در تمامی بانک‌های کشور را در یک گزارش مشاهده کنند. این گزارش تمامی موارد مربوط به تأخیر در پرداخت اقساط تسهیلات را به طور دقیق و با جزئیات کامل مشخص می‌کند.

اگر قصد دارید تا به سادگی و به صورت غیرحضوری و آنلاین استعلام اقساط بانکی معوق خود را بگیرید و از وضعیت تسهیلات خود مطلع شوید، سری به پنل کاربری‌تان در مای رده بزنید. در آنجا تنها کافی است گزینه استعلام تسهیلات را انتخاب کرده، شماره ملی و شماره موبایل خود یا فرد موردنظرتان را وارد کنید.

نکته: توجه داشته باشید که شماره موبایلی که وارد می‌کنید باید متعلق به صاحب شماره ملی باشد. پس از فشردن کلید استعلام برای شما کدی پیامک می‌شود که با وارد کردن آن، بلافاصله گزارش وضعیت تسهیلات‌تان نشان داده می‌شود.

 

محتوای گزارش استعلام آنلاین معوقات بانکی چیست؟

برای اطلاع دقیق‌تر از اینکه تا به حال از چه مؤسسه‌ها و بانک‌هایی تسهیلات دریافت کرده‌اید، در حال بازپرداخت چه وام‌هایی به کجا هستید و تا به حال در پرداخت اقساط‌‌‌ بدقول بوده‌اید یا نه، این موارد برای شما به نمایش درمی‌آید؛

 • مجموع مبلغ تسهیلات
 • مجموع تسهیلات مانده
 • مانده سررسید گذشته
 • مانده معوق
 • مانده مشکوک الوصول
 • بدحسابی

همچنین گزارش تک‌تک وام‌هایی که گرفته‌اید به صورت جداگانه نیز به شما نشان داده خواهد شد. این گزارش‌ها شامل موارد زیر هستند:

 • نام، شعبه و کد بانک
 • گذشته سررسید مانده
 • معوق مانده
 • بدهی مشکوک باقیمانده
 • کل بدهی مانده
 • نوع قرارداد
 • اصل مبلغ
 • سود مبلغ

اگر می‌خواهید اطلاعات بیشتری درباره وضعیت اعتبار بانکی خود به دست بیاورید، می‌توانید در پنل خود، گزینه اعتبارسنجی را انتخاب کنید تا علاوه بر اطلاعات مربوط به استعلام معوقات بانکی، وضعیت چک برگشتی، ضمانت‌های بانکی‌ و استعلام وام را مشاهده کنید.

 

معوقه بانکی در سایت رده
نمونه پاسخ آنلاین معوقه تسهیلات یا وام بانکی در پنل کاربری «رده»

 

سامانه اعتبارسنجی بر کاهش استعلام معوق بانکی چه اثری گذاشته است؟

بدون شک استفاده بانک‌ها از سامانه اعتبارسنجی برای گرفتن استعلام آنلاین بدهی بانکی، تاثیر زیادی روی انجام تعهدات توسط مشتریان داشته است. به کمک رتبه اعتباری بانکی که این سامانه برای هر فرد درنظر می‌گیرد، هم استعلام گرفتن برای بانک‌ها آسان‌تر شده و هم اشخاص حقیقی و حقوقی بیشتر از گذشته سعی می‌کنند تا اقساط خود را به موقع پرداخت کنند و پرونده خود را پاک نگه دارند.

فراموش نکنید نظام بانکی کشور بر روی کاهش معوقات خود تمرکز ویژه دارد. چراکه حجم مطالبات معوق از جمله مهم‌ترین شاخص‌های سنجش سلامت بانکی بوده و بالا بودن آن آسیبی جدی به چرخه اقتصاد کشور می‌زند. بنابراین، پیش از وام گرفتن، اطمینان حاصل کنید که از پس پرداخت به موقع اقساط آن برمی‌آیید.

مطالبی که ممکن است به آن علاقه داشته باشید

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد

از اینکه نظرتان را با ما در میان می‌گذارید، خوشحالیم

5 دیدگاه
 1. احسان می‌نویسد

  من از بانک کشاورزی و ام گرفتم 500 هزار برای اقساط واریز کردم ولی از حسابم […] شده توسط بانک کشاورزی ولی حالاهم بدهي آمده و هم دیر کرد هیچ جوابی هم بهم نمی‌دهند واقعا اگر از هر حساب 500 […] میدونید چقدر اختلاس میشه رفتم بازرسی بهشون زنگ زدند گفتند هزینه اجرایی شرکت هست برداشت شده ولی هیچ گونه اجرائیه برام نیامده بانک‌ها با شرکت‌های خصوصی خودشان قرارداد دارند بهشون گفتنم درخواست حقوقی و مفاصا حساب از دادگاه دادخواست میدهم بعداز نیم ساعت بهم زنگ زدند گفتند این 500 امانت نزد بانک هست بعدا بهتون برمیگردونند بس معلومه که […]

 2. میثم می‌نویسد

  سلام من سال 92 حدودا 10 میلیون تومن وام ازدواج گرفتم که حدودا 3 تا قسطم یادم رفت بریزم الان بعد دو، سه سال به باتک مراجعه کردم 700 تومن قسطی که عقب افتاده بود نزدیک 5 میلیون تومن فقط جریمه دیر کرد امده براش برای بخشودگی این جرایم و دیر کرد بانک چیکار میتونم بکنم

 3. رافع می‌نویسد

  من چند سال پیش ضامن یک خانواده بی بضاعت برای دریافت وام ریاست جمهوری شدم مقدار یک میلیون تومن که ۲۰۰ ه ت از قصدشون موند نتونستن پرداخت کنن ،ولی تا حالا هیچ تماسی مبنی بر تصویه حساب از ضامن برام ارسال مشده ،ایا امکان بخشیدن این مقدار بدهی از سمت دولت وجود داره ،یا خیر ؟

 4. مریم می‌نویسد

  سلام روز خوش، من چهار سال پیش وام تمام شد و تسویه شده، حالا که رفتم مجدد از بانک دیگر وام بگیرم می گوید در استعلام بانک مرکزی بدهی دارم و هنوز صفر نکردن، در حالی که آن زمان تسویه کامل شده و حساب سنتی قدیم است چکار کنم؟

  1
  1
  1. رده می‌نویسد

   سلام
   باید به بانک‌تون مراجعه کنید و علت رو جویا بشید. راه دیگه‌ای نیست.