رده بورس از عرضه دارا سوم چه خبر؟

از عرضه دارا سوم چه خبر؟

بورس

صندوق ETF سوم چه زمانی عرضه می‌شود و شامل چه نوع سهامی است؟

نویسنده: رضا رضایی
6 دی 1399
دارا سوم

زمان عرضه صندوق دارا سوم

پیش از این مسئولان دولتی قول داده بودند که دارا سوم و در واقع سومین صندوق ETF دولتی تا آخر آبان عرضه شود؛ طبق گفته معاون امور بانکی وزیر اقتصاد دارا سوم در آخرین مراحل ثبت بود. اما اوضاع بهم‌ریخته بورس، استقبال اندک از عرضه دارا دوم با نماد «پالایشی یکم» و شاید تعلل‌های پی در پی مسئولان و بدقولی‌های مکرر باعث شد تا عرضه دارا سوم طبق برنامه پیش نرود.

صندوق ETF چیست؟

نمونه‌ای از همین بدقولی‌ها و خلف وعده‌ها در عرضه دارا سوم، فقط در زمان عرضه آن نیست. با اینکه پیش‌تر اعلام شده بود دولت تا پایان سال صندوق سرمایه‌گذاری قابل معامله واسطه‌گری‌های مالی، صندوق سرمایه‌گذاری قابل معامله صنایع پالایش و پتروشیمی و صندوق سرمایه‌گذاری قابل معامله خودروسازی و صنایع فلزی را به مردم ارائه می‌کند، اما عملا این اتفاق نیفتاد.

بعد از عرضه دیرهنگام پالایشی یکم و طبق برنامه بالا، الان باید منتظر عرضه سهام دولت یا شرکت‌های دولتی در ایران خودرو، سایپا، شرکت ملی صنایع مس ایران و فولاد مبارکه با تخفیف ۲۵ درصد باشیم، اما این صندوق شامل سهام دولت در صنعت خودرو و فولاد نیست و در واقع سهام باقیمانده دولت در سه بانک ملت، تجارت و صادرات خواهد بود.

 

مهلت پذیره نویسی صندوق دارا سوم

هنوز زمان دقیق عرضه و مهلت پذیره‌نویسی این صندوق اعلام نشده و کسی درباره بدقولی‌های قبلی اظهارنظری نکرده، ولی از آماده‌سازی برخی بانک‌ها مشخص است که این عرضه بزرگ بورسی به زودی و تا نیمه دی ماه ۹۹ انجام می‌شود. [به محض تعیین زمان و مهلت پذیره‌نویسی صندوق دارا سوم، این مطلب به‌روزرسانی می‌شود]

بد نیست بدانید طبق گفته‌های قدیمی مسئولان وزارت اقتصاد، ارزش صندوق سوم ای‌تی‌اف دولتی ۲۴ هزار میلیارد تومان پیش‌بینی می‌شود. برای خرید واحدهای این صندوق به هر شماره ملی، ۲۰ درصد تخفیف داده می‌شود و تا سقف ۵ میلیون تومان امکان خرید وجود دارد. باید منتظر ماند و دید که این اطلاعات هم تغییر می‌کند یا خیر!

مطالبی که ممکن است به آن علاقه داشته باشید

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد

از اینکه نظرتان را با ما در میان می‌گذارید، خوشحالیم

۱ دیدگاه
  1. رئوف می‌نویسد

    مسئولان محترم نظام به این نکته توجه کنند که ریزش قبلی بورس را به ذاتش مربوط دونستن و مشکل اجتماعی-سیاسی خاصی بروز نکرد ولی در حال حاضر عده زیادی از مردم و عموما از قشر ضعیف جامعه، با وعده 30درصد سود و تبلیغ فراوان 4ماه قبل مدیران حکومتی،اقدام به خرید واحدهای پالایشی به قیمت 10هزارتومن کردند که متاسفانه امروز به قیمت شوک آور 7500تومن رسید که این خلف وعده موجب سوخت شدن سرمایه مردم و بدبینی و نارضایتی ملت شده پس بهتر است علاج واقعه قبل از وقوع حوادث ناگوار صورت پذیرد.

    4
وام بدون چک و ضامن
×
وام بدون چک و ضامن
تا 50 میلیون تومان
دیجی‌پی