دریافت شماره شبا بانک قرض‌الحسنه رسالت

دریافت شماره شبا بانک رسالت با شماره کارت و شماره حساب

 

در کادر زیر فقط «شماره حساب» بانک قرض‌الحسنه رسالت را وارد کنید
اما اگر می‌خواهید شماره کارت را به شماره شبا تبدیل کنید و از نام صاحب حساب مطمئن شوید، این دکمه را بفشارید:

دریافت شماره شبا با شماره کارت

در «رده» می‌توانید با وارد کردن شماره کارت بانک قرض‌الحسنه رسالت، شماره شبا دریافت کنید
برای استفاده از این امکان و همچنین اطمینان از نام صاحب حساب و فعال بودن حساب، عضو «رده» شوید

 

شناسه شبا بانک قرض‌الحسنه رسالت

شماره شبا بانک رسالتشبا اختصاری است برای شناسه حساب بانکی ایران؛ این شناسه یا کد، شماره‌ای 24 رقمی است که در مبادلات بین‌المللی کاربرد مهمی دارد. این کد بر اساس استاندارد IBAN: International Bank Account Numbermber ایجادشده است که در حال حاضر در بسیاری از کشورهای جهان به‌عنوان استاندارد شماره حساب بانکی مورداستفاده قرار می‌گیرد شبای بین‌المللی با افزودن IR به شبای داخلی ساخته می‌شود. اما کار اصلی شبا مشخص کردن هر حساب بانکی به‌صورتی منحصربه‌فرد است در تمام نظام بانکی کشور.

به‌این‌ترتیب تعیین مشخصات این شناسه یا همان شماره شبا، با به‌روزترین استانداردهای کارآمد جهانی در این حوزه مطابقت دارد؛  این همگامی با بالاترین استانداردها به هرچه کارآمدتر شدن این کد انجامیده، به‌نحوی‌که دیگر مدت‌هاست تا بدون نیاز به سایر اطلاعات یک حساب ازجمله نام بانک و شعبه‌اش، یا کد آن حتی بدون نیاز به دانستن نوع حساب و اطلاعاتی نظیر آن، به‌صورت الکترونیکی و از طریق یکی از سامانه‌های ساتنا یا پایا می‌توان به میزان قابل‌توجهی وجه حواله کرد.

 

درباره شماره شبا

در پاسخ به این پرسش که شماره شبا به چه‌کار می‌آید و مزیت‌هایش از چه قرارند، پیش از هر چیزی باید گفت که شبا شماره‌ای است تا با به‌کارگیری آن تمامی آشنایان و طرف‌های تجاری شما می‌توانند به‌راحتی تمام و بدون نیاز به ذکر نام بانک، نام یا کد شعبه، نوع حساب و اطلاعاتی از این قبیل، به‌صورت الکترونیکی هر وجهی را که می‌خواهند برایتان حواله کنند. از دیگر مزایای مهم این شماره نه‌تنها جایگزین شماره حساب که واریز پول به هر نوع حسابی است؛ از جمله حساب‌هایی که در بانک قرض‌الحسنه رسالت وجود دارد. چراکه شبا برای انواع حساب‌ها از جمله جاری، حساب سپرده یا تسهیلات و نظایر آن می‌تواند مورداستفاده قرار گیرد.

شماره شبا تمامی اطلاعات موردنیاز یک شماره حساب معمولی را به‌صورت مجموعه کدهایی پیاپی در درون خود جای داده است؛ و چنانچه گفته شد با استفاده از آن بدون این‌که دیگر نگران سایر جزئیات حساب و به خاطر نداشتن آن جزئیات باشید، می‌توانید وجه را به آن منتقل کرده یا از طریق آن پول دریافت کنید. اگر برحسب اتفاق اشتباهی در ورود شبا پیش آید، سامانه‌های بانکی از اشتباه مشتری در اعلام شماره و یا خطای متصدی بانک در ورود اطلاعات شبا آگاه شده و فوراً آن را گزارش می‌کنند و پولی جابه‌جا نمی‌‌شود. این سازوکار احتمال خطا را تا حد بسیار زیادی کاهش می‌دهد. بد نیست بدانید دریافت این خطاهای احتمالی بیشتر بر عهدهٔ دو رقم اولیه کد یا همان ارقام کنترلی است؛ ارقامی که خود بر اساس مندرجات شماره بوده که محاسبه‌شده‌اند و حال در روندی معکوس کنترل‌کنندهٔ صحت آن خواهند بود. در آخر هم اینکه باید دانست کارایی این شماره روزبه‌روز در حال افزایش است از دریافت سود سهام عدالت بگیر تا عضویت در بسیاری صندوق‌های پولی و مالی و فعالیت در سازمان بورس و همچنین از همه مهم‌تر اینکه هر دو سامانه‌های حواله الکترونیکی کشور یعنی «ساتنا» و «پایا» بر اساس شماره شباست که فعالیت می‌کنند، بنابر این دانستن این شناسه حساب برای انجام حواله بین بانک‌ها برای همه مشتریان تمامی بانک‌ها و موسسه‌های مالی ضرورتی تام دارد.

تبدیل شماره کارت به شماره شبا

 

نحوه دریافت شماره شبا بانک رسالت

مطابق با دستورالعمل بانک مرکزی بانک‌ها مکلف هستند شبای تمامی حساب‌های مشتریان خود را محاسبه و در اختیار آن‌ها قرار دهند. شما هم می‌توانید با مراجعه به شعبه، وب‌سایتی اینترنتی، همراه‌بانک یا خودپردازهای بانک، شبای حساب یا حساب‌های خود را دریافت کنید. پس همان‌طور که گفته شد هر حسابی فارغ از نوع و بانک آن‌ یک شماره شبا منحصر به خود خواهد داشت که آن حساب را در مجموعه نظام بانکی کل کشور از باقی حساب‌ها متمایز می‌کند که البته در مطالب مشابه تبدیل و محاسبه و دریافت شماره شبا انواع بانک‌ها بسیار به چرایی آن پرداخته‌ایم اما برای محاسبه و دریافت آن گذشته از مراجعه به یکی از شعبه‌های بانک می‌توان به‌صورت الکترونیکی و از طریق «رده» نیز اقدام کرد که ساده‌ترین و سریع‌ترین راه‌هاست و تنها می‌باید شماره حساب موردنظر را در کادر بالا وارد کرد.

 

دریافت شماره شبا بانک رسالت با شماره کارت

شماره حساب شماره‌ای است که هر حسابی را در هر بانکی مشخص می‌کند و بیشترین کاربرد آن نیز انتقال وجه داخلی بین حساب‌های یک بانک است. شماره کارت اما شماره‌ای ست که به‌طورمعمول برای حساب‌های سپرده کوتاه‌مدت شخصی به وجود می‌آید و به حساب‌های جاری و حقوقی کارت تعلق نمی‌گیرد. نکته مهم این‌که شماره کارت هم همچون شماره شبا در سیستم بانکی کشور شماره‌ای یکتا و منحصر به همان حساب یا حساب‌های فرد است که به آن کارت وصل هستند و می‌توان برای جابجایی بین‌بانکی از آن نیز استفاده کرد؛ «رده» توانسته این امکان را به دست آورد که با وارد کردن شماره کارت بانک قرض‌الحسنه رسالت، شماره شبا را ارائه دهد. برای استفاده از این امکان و همچنین اطمینان از نام صاحب حساب و فعال بودن حساب، عضو «رده» شوید.