رده استعلام چک برگشتی قدیمی و صیادی با کدملی تمام بانک‌ها

استعلام چک برگشتی قدیمی و صیادی با کدملی تمام بانک‌ها

در معاملاتی که از طریق چک انجام می‌شود، بزرگ‌ترین دغدغه و نگرانی خطر برگشت خوردن چک و خالی بودن موجودی حساب بانکی صادرکننده آن است. برای همین هم سامانه‌ای به نام صیاد برای استعلام چک به وجود آمد. استعلام چک برگشتی به دریافت‌کننده چک این فرصت را می‌دهد از وضعیت حساب جاری فرد صادرکننده چک مطلع شویم و نگرانی‌ بابت نقد نشدن چک و درگیری‌های احتمالی و شکایت به دادگاه نداشته باشیم.

ورود چک‌های صیادی و سامانه صیاد برای کسانی که در معاملات و کارهای تجاری به چک وابسته هستند، چند مزیت بزرگ داشت: استعلام چک برگشتی صیادی، استعلام چک برگشتی قدیمی و استعلام چک برگشتی با کد ملی. برای این کار اطلاعات کامل صادرکننده و دریافت‌کننده در سامانه صیاد ثبت می‌شود و برای همین می‌توان وضعیت اعتباری چک و بانکی افراد را بررسی کرد. پس در سامانه صیاد علاوه بر ثبت مشخصات چک، امکان گرفتن سابقه اعتباری صادرکننده چک هم وجود دارد. البته مردم عادی به استعلام اعتباری چک، استعلام چک برگشتی می‌گویند.

 

استعلام چک برگشتی

 

رده تنها سامانه استعلام چک‌های برگشتی قدیمی و جدید

اگر قصد استعلام چک صیادی را داشته باشید، با یک جست‌وجوی ساده در گوگل می‌توانید یکی از سایت‌هایی که کار استعلام چک صیادی را انجام می‌دهند، پیدا کنید. «رده» یا یکی از اپلیکیشن‌های پرداخت یا همراه بانک خودتان کار استعلام چک صیادی را انجام می‌دهند.

اما گرفتن استعلام چک برگشتی قدیمی تنها در «رده» امکان‌پذیر است. کافی است وارد بخش «استعلام چک برگشتی» رده شوید. در این بخش با دادن شماره ملی، امکان گرفتن استعلام چک صیادی و استعلام چک‌برگشتی قدیمی وجود دارد. در رده می‌توانید با کد ملی استعلام چک تمام بانک‌ها را بگیرید.

 

استعلام چک برگشتی

استعلام چک برگشتی قدیمی با شماره ملی قابلیت جدید رده

در مطالب قدیمی‌تر «رده» هم درباره گرفتن استعلام از سامانه صیاد برایتان گفته بودیم. «رده» امکان گرفتن استعلام چک‌های سامانه صیادی را برای دریافت‌کنندگان آن مهیا کرده‌ است. هم صادرکننده چک باید مشخصات چک را در این سامانه ثبت کند، هم دریافت‌کننده می‌تواند با ثبت اطلاعات هویتی برای گرفتن چک امنیت لازم را برای مواقعی که چک مفقود یا سرقت شود، برای خودش ایجاد کند. دریافت‌کننده چک حتی می‌تواند از طریق سامانه صیاد استعلام لازم را درباره خوش‌حساب یا بدحساب بودن صاحب اصلی چک بگیرد.

اما سوال اینجاست که اگر چک قدیمی بود یا جزو چک‌های سامانه صیاد نبود، باید چکار کرد. جواب این سوال همین‌جاست؛ سایت و اپلیکیشن «رده» تنها سایت و برنامه است که می‌تواند استعلام چک‌های برگشتی قدیمی را برای مشترکانش بگیرد. برای این‌کار هم تنها به شماره موبایل و شماره ملی صاحب اصلی چک نیاز دارید. کافی است مراحل پایین را انجام دهید تا خیلی ساده استعلام چک برگشتی قدیمی را از ما بگیرید.

 

اثبات مفقودی چک

 

مراحل گرفتن استعلام چک برگشتی قدیمی در سایت رده

  • قبل از هر کاری وارد پروفایل خودتان در سایت «رده» شوید. اگر هم ثبت‌نام نکرده‌اید، تنها با دادن شماره موبایل و مشخصات خودتان ظرف کمتر از 30 ثانیه عضو خانواده رده می‌شوید.
  • بعد از ورود به حساب کاربری خودتان، قسمت‌های مختلفی مانند تبدیل‌های شبا، استعلام تسهیلات، استعلام چک برگشتی و… را خواهید دید. روی آیکون « استعلام چک برگشتی» کلیک کنید.
  • بعد از کلیک روی بخش استعلام چک‌برگشتی، پنجره‌ای باز می‌شود که از شما سوال می‌کند استعلام را برای خودتان می‌خواهید یا شخصی دیگر. گزینه مناسب را انتخاب کنید.

استعلام چک

 • با انتخاب هر گزینه، پنجره‌ای باز می‌شود که از شما کد ملی صاحب چک و شماره موبایل او را می‌خواهد.
 • فراموش نکنید کد ملی صاحب چک و شماره موبایل باید حتما متعلق به یک نفر باشند.

استعلام چک برگشتی

نکته: هزینه استعلام گرفتن چک برگشتی قدیمی در مقابل ضرر و زیان احتمالی یک چک برگشت‌خورده که روی دست‌تان باد کرده، ناچیز است.

 

استعلام چک‌های جدید (صیادی)

استعلام چک برگشتی در سامانه صیاد هم تفاوتی با چک‌های برگشتی قدیمی ندارد. پس برای گرفتن استعلام چک صیادی باید وارد حساب کاربری خود در رده شوید. بعد هم همان مراحل بالا را که درباره چک‌های قدیمی گفتیم، دوباره تکرار کنید. بزرگ‌ترین مزیت عضویت در «رده» برای گرفتن استعلام چک برگشتی این است که امکان استعلام چک‌های صیادی و چک‌های قدیمی و غیرصیادی را همزمان خواهید داشت. قابلیتی که در هیچ جای دیگر ارائه نمی‌شود. علاوه بر استعلام چک برگشتی، امکان گرفتن استعلام تسهیلات و دریافت شماره شبا هم جزو دیگر خدمات «رده» است.

نتیجه استعلام چک

استعلام چک‌برگشتی از طریق پیامک

مهمترین نگرانی افراد در زمان دریافت چک، اعتبار داشتن آن، مفقودی یا سرقتی نبودن چک و هر مشکل دیگری است که موقع مراجعه به بانک باعث برگشت نخوردن آن شود. علاوه بر سامانه صیادی و اپلیکیشن‌های بانکی که استعلام اعتبار چک را می توان از آنها گرفت، بانک مرکزی یک راهکار ساده دیگر هم تعیین کرده است؛ استعلام چک برگشتی بانک مرکزی یا استعلام اعتباری چک از طریق پیامک. شیوه گرفتن این استعلام هم خیلی آسان است.

تنها کافی است شماره 16 رقمی درج شده روی چک را به شماره 701701 پیامک کنید. نحوه کار استعلام پیامکی به این صورت است؛ جواب استعلام چک به وسیله رنگ‌های تعریف شده در سامانه بانک مرکزی اعلام می‌شود. رنگ‌های سفید، زرد، نارنجی، قهوه‌ای و قرمز که هر کدام معنای خاصی دارند. هر چقدر از رنگ سفید به سمت قرمز پیش برویم، اعتبار چک کمتر خواهد بود. توضیح دقیق‌تر را هم همین پایین داده‌ایم.

 • سفید: به معنای اعتبار کامل و بدون نقص چک است. رنگ سفید نشان‌دهنده اعتبار خوب صادرکننده چک نزد بانک و نداشتن سابقه چک برگشتی در سوابق او است.
 • زرد: یعنی صادرکننده چک حداقل یک برگ چک برگشت‌خورده یا حداقل 5 میلیون تومان تعهد برگشت خورده در شبکه بانکی داشته است.
 • نارنجی: یعنی صاحب اصلی چک 2 تا 4 چک برگشت خورده یا 20 میلیون تومان تعهد برگشت‌خورده در بانک دارد.
 • قهوه‌ای: خبر از برگشت خوردن 5 تا 10 برگ چک توسط صادرکننده چک و  تعهد برگشت خورده 50 میلیون تومانی دارد. در یک‌کلام طرف‌تان بد حساب است.
 • قرمز: یعنی معامله با صادرکننده چک نتیجه‌ای جز شکایت و برگشت خوردن چک ندارد. قرمز یعنی صادرکننده چک بیشتر از 10 چک برگشت‌ خورده و البته تعهد وصول نشده بیشتر از 50 میلیون تومانی در شبکه بانکی دارد.
مطالبی که ممکن است به آن علاقه داشته باشید

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد

از اینکه نظرتان را با ما در میان می‌گذارید، خوشحالیم

14 دیدگاه
 1. قاسم می‌نویسد

  سلام چطور میشه استعلام کرد یه چک صیادی به نام کیه الان

 2. داصر می‌نویسد

  چرا فقط چکهای برگشی بانک ملی اومد و سپه نیومد

  1. رده می‌نویسد

   سلام
   در بخش پشتیبانی تیکت ثبت کنید بررسی بشه.

 3. خسته می‌نویسد

  فقط چکهای برگشتی یک بانک را میدهد یا کلیه چکهای برگشتی تمام بانکها

  1. رده می‌نویسد

   سلام
   همه بانک‌هایی که به سیستم بانک مرکزی متصل باشند.

 4. یاسر شکیبائی می‌نویسد

  من هر چی خواستم ثبت نام کنم پیغام داد نشست شما منقضی شده

 5. فرشاد می‌نویسد

  سلام
  چرا هنگام استعلام بعداز کد تائید پیام
  مشکلی رخ داده است بعدا تلاش کنید
  میدهد
  پول ۹۹۰۰ تومان هم واریز کردم

  1. رده می‌نویسد

   سلام
   در پنل کاربری‌تون تیکت ثبت کنید تا همکاران به سرعت پیگیری کنند که مشکل از کدوم مرحله بوده.

 6. حسین بیات می‌نویسد

  ده هزار تومن پول واریز کردم سه دفعه درخواست استعلام چک برگشتی را دادم. هر سه دفعه اعلام شد خطایی رخ داده بعدا اقدام کنید. از سیستم شما خارج شدم وقتی برگشتم دیدم موجودی کسر شده. حالا پول ندارم که دوباره استعلام کنم. […]

  1. رده می‌نویسد

   سلام
   در پنل کاربری‌تون تیکت ثبت کنید تا سریع رسیدگی بشه. حتما مشکلی در همسان بودن شماره موبایل و شماره ملی بوده که از شروط استعلامه. تیکت بزنید تا همکاران به سرعت رسیدگی کنند.

 7. خیبرقیصری می‌نویسد

  چکهای برگشتی قدیم

 8. خیبرقیصری می‌نویسد

  چکهای برگشتی قدیمی بانک رسالت وبانک صادرات وبانک ملت

  1
  5
 9. خیبرقیصری می‌نویسد

  چکهای برگشتی

 10. Mahmud می‌نویسد

  سلام. ایا چک ۶ سال پیش برگشت خورده حساب مسدود میشه یا خیر ؟

  45
  19