رده بررسی اگر برای دریافت وام ازدواج، ضامن نداشتیم چه کنیم؟

اگر برای دریافت وام ازدواج، ضامن نداشتیم چه کنیم؟

بررسی
نویسنده: رده
17 خرداد 1402
جایگزین ضامن وام ازدواج

اگر قصد ازدواج دارید، حتما روی گرفتن وام ازدواج حساب ویژه‌ای باز کرده‌اید. بالاخره مخارج و هزینه‌های تشکیل یک زندگی مشترک آن‌قدر زیاد است که گرفتن وام 180 یا 220 میلیونی ازدواج برای هر کدام از زوجین می‌تواند بخش بزرگی از این مشکلات را حل کند. در شبکه بانکی هم وام ازدواج یکی از پرمتقاضی‌ترین وام‌هایی است که مردم برای گرفتنش اقدام می‌کنند اما یک پرسش برای بسیاری مطرح است؛ با نداشتن ضامن برای وام ازدواج چه کنم؟

یعنی کافی است اسم همسرتان در شناسنامه ثبت شود. بعد هم در سامانه قرض الحسنه ازدواج ثبت نام می‌کنید. در نهایت هم همراه عقدنامه و شناسنامه و دیگر مدارک لازم به بانکی که در سامانه انتخاب کرده‌اید می‌روید و وام‌تان را می‌گیرید. وامی با اقساط بلندمدت 10 ساله و البته سود تنها 4درصد! برای همین هم هیچ کس از گرفتن این تسهیلات بدش نمی‌‌آید. تا اینجای کار همه‌چیز ساده به نظر می‌رسد. اما بالاخره وقتی پای گرفتن وام وسط می‌آید، باید فکری هم برای ضامن کنید. طبق مصوبات بانک مرکزی، ضامن وام 180 میلیونی ازدواج علاوه بر سفته خودتان، باید یک ضامن معتبر هم باشد. اما این ضامن باید چه مشخصاتی داشته باشد و اگر ضامن معتبری توی دوستان و آشنایان ندارید، برای گرفتن وام چکار دیگری می‌توانید انجام دهید؟

 

شرایط وام ازدواج

 

یک ضامن برای دو وام!

یکی از مشکلات زوجین این است که برای دریافت وام، هر کدام از زوج‌ها باید یک ضامن به بانک ارایه کنند. اما چطور با معرفی یک ضامن، هر دو متقاضی می‌توانند وام‌شان را بگیرند. اگر زوجین در سامانه ازدواج یک بانک مشترک را انتخاب کرده باشند، امکان معرفی یک ضامن معتبر را دارند که میزان حقوق دریافتی‌اش از مجموع اقساط ماهانه هر دو زوج بیشتر باشد. البته این را هم بدانید که بازپرداخت وام ازدواج ده ساله است و مبلغ هر قسط برای وام 180 میلیونی یک میلیون و 500هزار تومان و برای وام 220 میلیونی یک میلیون و 830هزار تومان است. پس اگر ضامن معتبری سراغ دارید که پایه حقوقش بیشتر از مجموع دو قسط ماهانه زوجین باشد، امکان معرفی یک ضامن به بانک وجود دارد.

ضامن رسمی یا غیررسمی!

اول از همه این را بگوییم که برای پیدا کردن ضامن حتما نیازی به پیدا کردن کارمند رسمی دولت نیست. کافی است بین دوستان و آشنایان کسی را پیدا کنید که از محل کارش گواهی کسر از حقوق بگیرد. البته برخی بانک‌ها میزان قرارداد ضامن را ملاک قرار می‌دهند و شرط داشتن قرارداد 5ساله را مطرح می کنند. اما برخی بانک‌ها هم سختگیری زیادی در این باره ندارند و با شرط داشتن گواهی کسر از حقوق، ضامن را قبول می‌کنند.

چه کسانی نیاز به ضامن ندارند!

اگر کارمند رسمی یا قراردادی دولت، نیروی نظامی و ارتش، نهادها و مؤسسات عمومی مثل شهرداری، کمیته امداد و هلال احمر یا هر گونه ادارات دولتی و سازمانی دیگر هستید، نداشتن ضامن برای وام ازدواج تا حدی حل شده است. با ارائه گواهی تعهد کسر اقساط از سازمان مربوطه به همراه ارائه فیش حقوقی و حکم کارگزینی نیازی به اخذ ضامن نیست و خودتان ضامن وام خودتان خواهید بود.

ضمانت کارمند رسمی یا کاسب دارای پروانه کسب

ضمانت یک نفر کارمند رسمی، پیمانی، بازنشسته دولت، نیروی نظامی و انتظامی، نهادها و مؤسسات عمومی، کارگر یا کارمند شرکت‌های تولیدی- صنعتی بزرگ و فعال با ارائه آخرین فیش حقوقی و حکم کارگزینی نیز امکان خواهد داشت. همچنین ضمانت یک نفر کاسب دارای پروانه کسب که در زمان اعطای تسهیلات دارای فعالیت اقتصادی باشد، می‌توانند به عنوان تضمین وام ازدواج مورد پذیرش بانک‌ها قرار گیرد

ضمانت در روستا با صلاحیت شورای روستا

یک موقعیت ویژه هم برای روستائیان وجود دارد که بتوانند نداشتن ضامن برای وام ازدواج را حل کنند. اگر متقاضی وام ازدواج در منطقه روستایی زندگی می‌کند، ضمانت یک نفر ساکن روستا که اهلیت و صلاحیت وی توسط شورای اسلامی روستا تأیید شود، قابل قبول است. البته اینکه بانک‌ها این ضامن را قبول کنند، نمی‌دانیم، اما در بخشنامه بانک مرکزی در رابطه با دادن تسهیلات ازدواج به بانک‌ها این امکان قید شده تا روستاییان بتوانند از شرایط ویژه‌تری برای دریافت وام ازدواج برخوردار باشند. از سوی دیگر سایر وثایق قابل قبول به تشخیص بانک عامل که بیشترین میزان سهولت و سرعت در پرداخت تسهیلات را ایجاد کند، می‌تواند مورد پذیرش باشد؛ از جمله دریافت سفته، چک معتبر و سپرده‌های متقاضی و بستگان آنها.

 

مطالبی که ممکن است به آن علاقه داشته باشید

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد

از اینکه نظرتان را با ما در میان می‌گذارید، خوشحالیم

41 دیدگاه
 1. دنیا راد می‌نویسد

  چرا اینقدر سخت میگیرید برا وام ازدواج 10 میلیونی من چند بار اقدام کردم ولی به خاطر ضامن نشده در صورتی که به این وام نیاز دارم برا تهیه جهازیه وقتی قانون کسر از یارانه تصویب شده چرا قبول نمیکنید.قانونی که خودتون گذاشتید هم قبول ندارید

  36
  4
 2. Ahmad khosravy می‌نویسد

  سلام خسته نباشین ،اقا من نویین وقتی که نه دوربرم ضامن کارمندی نیست یا پروانه کسب باید چکار کنم باید بسوزم میشه از طریق گرد حساب بدن وام ازدواج رو وقتی دوربرم کسی رو ندارم چکار کنم

  18
  2
 3. naer می‌نویسد

  کسی هست که بعد از دوسال وام ازدواج گرفته باشه

  13
  5
 4. naer می‌نویسد

  من دوسال هی ثبت نام کردم هر سری هم به ضامن گیر داد تا اخر نتونستم وام ازدواجمون بگیرم اینقدر سنگ انداختن جلو پام

  16
  1
 5. مهران می‌نویسد

  این طرح جایگزین ضمانت فقط برای دلخوشی وام گیرنده است؟! هیچ بانکی غیر از کارمند و کسری حقوق هیچ ضمانتی قبول نمیکنند!

  13
  6
  1. محمد می‌نویسد

   من دوتا خانم بردم که شوهراشون فوت کردند واز شوهراشون وکالت نامه دارند که فیش حقوقی بنام این دوتا زن هست شوهراشون حقوق بگیرن بردم بانک سپه میگه باید خود طرف بیاد میگم اقای x من مرحوم رو برم ازتو قبر بیارم ک بگه ضامن میشه خواینا فیش حقوقی هم لنام خودشونه پاسخ بانک سپه هم اینه میگه بخشنامه هست که مبگه نمیشه این به کنار سند خونه اوردم ۶دنگ بشون دادم ک چند بارهم وام بهاش گرفتن و تصویه کردن میگه نمیشه باید بری سند خونه که توشهر باشه بیاری تو روستا اعتبار نداره من ریدم تواین قانون مزخرفشون تواین وضع گرونی کی میخواد ضامن بشه هر روز یه اتفاق میفته خو این چه وضعشه اخه بعد وقتی فساد زیاد بشه دختر ازخونه فرار میکنه پسر رو با دختر میگیرن میگن چرا ازدواج نمیکنی اخه بی انصافا بااین وضع ضمانت ادم مگه میتونه بره ازدواج کنه میزارن ادم پیشمون بشه بره ازدواج کنه از همون اول یدونه پیامک اومد ۶ماه گذشت تا پیامک دوم اومد ک تونستم برم بانک بانک هم ک شر زیاد میگه اول گفتن ک ضامن نمیخواد حالا از من ۴تا ضامن میخوان اقا از همینجا میگم که جوونا برید عشقو حال ازدواج نکنید پشیمون میشید هرچی هم راجب قانون تو اخبار میگن دروغه دروغ

 6. taher sadeghi می‌نویسد

  سلام ایا من هم میتونم این وام رو دریافت کنم چن چند روز دیگه میخوام سر سامون بگیرم

  7
  8
  1. حیدر می‌نویسد

   کشورهای دیگه یرای تسهیل ازدواج جوانها وام بلاعوض میدن ولی ما برای دریافت وام ازدواج باید دنبال ضامن کارمند رسمی دولت باشیم ء ما که دوربرمان کارمند دولت نیست چکار کنیم بعد میگن جوانها ازدواج کنند نسل ما داره پیر میشه آخه با چی با این گرانی و با این وامهایی که میدین (آخه برادر من که اون بالا نشستیت وجاتون گرمهو میلیونی حقوق میگیری( یه راهکار دیگه برای جوانا بزارید ضامن به سختی گیر میاد حداقل یه بند دیگه اضافه کنید که کار مردم راه بیفته مثلا با چک یا سفته …. میشه کار جوانها رو راه انداخت یه کمی عادل باشید )

   48
   4