رده خبر نحوه محاسبه سود ماه شمار سپرده‌های کوتاه‌مدت

نحوه محاسبه سود ماه شمار سپرده‌های کوتاه‌مدت

خبر

سود ماه‌شمار چیست و چگونه محاسبه می‌شود؟

نویسنده: رده
30 دی 1397

اجرای سود ماه شمار از اول بهمن 97

همه‌چیز از بیستم آذر 97 و جلسه 1260 شورای پول و اعتبار کلید خورد و پیشنهاد تغییر معیار پرداخت سود سپرده‌های سرمایه‌گذاری کوتاه‌مدت عادی از روزشمار به ماه شمار از سوی بانک مرکزی مطرح و با تأیید اعضای شورا به تصویب رسید. مصوبه‌ای که مقرر کرد تا از ابتدای بهمن 97، محاسـبه و پرداخت سود علی‌الحساب سپرده‌های کوتاه‌مدت عادی در تمامی بانک‌ها به‌صورت ماه شمار و حداکثر با نرخ 10 درصد انجام شود.

برای اطلاع از بیشترین سود بانکی در سال 98 کلیک کنید.

زمان افتتاح حساب ملاک نیست

نکته مهم این مصوبه به مشمولیت تمامی حساب‌های کوتاه‌مدت و بدون توجه به زمان افتتاح سپرده مربوط می‌شود. به زبان ساده‌تر اینکه سود حساب‌های کوتاه‌مدتی که در هر بازه زمانی (قبل یا بعد از یک بهمن 97) در تمامی بانک‌ها افتتاح‌شده، به‌صورت ماه شمار محاسبه خواهد شد.
تا قبل از مصوبه جدید، سود حساب‌های کوتاه‌مدت مشتریان بر اساس حداقل مانده‌حساب آن‌ها در طول یک روز محاسبه و پرداخت می‌شد. اما با تغییر روند محاسبه و پرداخت سود ماه شمار برای حساب‌های کوتاه‌مدت، از امروز (یکم بهمن‌ماه 97) سود پرداختی به حساب‌های کوتاه‌مدت مشتریان بر اساس حداقل مانده‌حساب آن‌ها در روزهای یک ماه محاسبه و در پایان ماه پرداخت می‌شود. در این روش نحوه محاسبه سود، حاصل‌ضرب نرخ سود در تعداد روزهای ماه در کمترین مانده طی ماه خواهد بود.

پرداخت سود به‌شرط حداقل موجودی

تا پیش از مصوبه جدید سود ماه شمار، حتی در صورت واریز و برداشت به حساب‌های کوتاه‌مدت نیز سود حساب مشتری بر اساس حداقل مانده‌حساب در پایان روز محاسبه و در پایان ماه به‌حساب سپرده‌گذاران واریز می‌شد اما بر اساس مصوبه جدید، سود سپرده‌های کوتاه‌مدت فقط در صورتی پرداخت خواهد شد که مانده‌حساب سپرده‌گذار از حداقل تعیین‌شده توسط بانک کمتر نباشد. درصورتی‌که مانده‌حساب از حداقل مجاز کمتر باشد، سودی به‌حساب کوتاه‌مدت تعلق نمی‌گیرد.

اعلام شرایط و قوانین بانک ها

برخی بانک‌ها شرایط مربوط به حساب‌های کوتاه‌مدت و پرداخت سود ماه شمار که از اول بهمن 97 اجرایی خواهد شد را اعلام کرده‌اند.

بانک خاورمیانه

 • تغییر روز واریز سود تمامی سپرده‌های کوتاه‌مدت به آخر ماه
 • واریز سود قابل پرداخت دی 1397 به‌حساب ذینفعان در پایان آن ماه
 • سپرده‌هایی مشمول دریافت سود هستند که در تمامی دورهٔ ماهانه به‌طور پیوسته دارای “حداقل مبلغ مبنای محاسبه سود” باشند که در حال حاضر 50 هزار تومان است.
 •  سپرده‌هایی که در طول ماه افتتاح می‌شوند، پس از گذراندن حداقل یک ماه از افتتاح حساب، نخستین سود دوره خود را در پایان ماه آینده دریافت خواهند.

 بانک مسکن

 • تمامی حساب‌ها با ماهیت کوتاه‌مدت اعم از کوتاه‌مدت عادی، سپرده سرمایه‌گذاری ممتاز، طرح رها، صندوق پس‌انداز مسکن یکم، پس‌انداز مسکن جوانان و صندوق پس‌انداز مسکن مشمول تغییر در نحوه محاسبه سود و پرداخت سود ماه شمار خواهند شد.
 •  در صورت فسخ سپرده‌ها با ماهیت کوتاه‌مدت، برای مدت‌زمان سپری‌شده طی ماه فسخ و بر اساس حداقل مانده مقطع زمانی سپری‌شده آن ماه، سود محاسبه و پرداخت می‌شود.
 •  حساب‌های کوتاه‌مدت عادی که قبل از تاریخ اول اسفند 97 افتتاح و در پایان دی‌ماه سال جاری به دلایلی ازجمله عدم سپری شدن یک ماه کامل از زمان افتتاح حساب یا افزایش مانده‌حساب به حداقل مانده تعیین‌شده، سودی دریافت نکرده‌اند و در طول بهمن‌ماه، پس از سپری شدن یک ماه از زمان افتتاح و یا افزایش مانده‌حساب به حداقل مانده جهت تعلق سود، فسخ کردند، سود سپرده در دی‌ماه به روش روزشمار و بر اساس حداقل مانده روزانه و در بهمن‌ماه، متناسب با تعداد روزهای سپری‌شده و بر اساس حداقل مانده طی بهمن‌ماه (روزهای سپری‌شده در بهمن‌ماه) محاسبه می‌شود. در صورت عدم فسخ سپرده نیز رویه پرداخت سود برای سپرده‌های موصوف همانند روش تعیین‌شده در این بند به این شکل که تا تاریخ 30 دی‌ماه به روش روزشمار و از تاریخ یک بهمن به روش ماه شمار است.
 •  تغییر در محاسبه سود علی‌الحساب از حالت روزشمار به ماه شمار، تغییری در نحوه محاسبه سایر مزایا و امتیازات متعلقه به حساب‌های کوتاه‌مدت ازجمله نحوه محاسبه اوراق گواهی حق تقدم استفاده از تسهیلات مسکن در حساب‌های سپرده سرمایه‌گذاری کوتاه‌مدت ممتاز یا نحوه محاسبه امتیاز تسهیلات در سایر حساب‌های تعهدی (صندوق پس‌انداز مسکن و …) را در پی نخواهد داشت.
مطالبی که ممکن است به آن علاقه داشته باشید

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد

از اینکه نظرتان را با ما در میان می‌گذارید، خوشحالیم

۱ دیدگاه
 1. حسن می‌نویسد

  سلام من روز ۱۵ ماه آبان مبلغ قابل توجه واریز به حساب کوتاه مدت بانک مسکن کردم کم وزیاد نکردم پایان آذر شد سود آذر را ۱۰درصد واریز کردن اما ۱۵روز را ندادند از نظر شرعی در ست هست .