رده بررسی اخذ مالیات از کارتخوان‌های بانکی

اخذ مالیات از کارتخوان‌های بانکی

بررسی

همه خبرها و بحث‌های درباره اعمال یک مالیات جدید

نویسنده: رده
24 دی 1399
مالیات بر کارتخوان

اولتیماتوم به دارندگان کارتخوان

حتما شنیده‌ایده که دارندگان کارتخوان تا پایان بهمن ماه برای ثبت دستگاه‌هایشان فرصت در سامانه مالیاتی فرصت دارند، حالا مدیرعامل شرکت شاپرک گفته: «سازمان مالیاتی دستگاه‌ها یا درگاه‌هایی که از سوی مالکان آنها به کد مالیاتی متصل نشده‌اند را به شرکت شاپرک جهت غیرفعال‌سازی معرفی می‌کند.» سیدکاظم دهقان تاکید کرده: «اخیرا برخی از افرادی که برای آنها پیامک ارسال شده است، اعلام کرده‌اند فاقد ترمینال بوده یا چند پرونده مالیاتی به نام آنها ایجاد شده است در حالی که تنها یک ترمینال دارند. ممکن است به دلایل مختلفی از جمله تخلف برخی شرکت‌های پرداخت و پرداخت‌یار در ثبت کد ملی بدون اطلاع افراد در سامانه‌ها، اتصال چند کدپستی به یک کارت ملی و یا ثبت درگاه در چند شرکت پرداخت، اسم افراد در سامانه مالیاتی به عنوان دارنده چند ترمینال و پذیرنده ثبت شده باشد، با این حال این افراد نباید هیچ‌گونه نگرانی داشته باشند، چرا که در صورت مراجعه در زمان مقرر و حذف کارتخوان‌ها یا سایر ابزار پذیرش غیر مرتبط متصل به پرونده مالیاتی، این ترمینال‌ها غیرفعال و حذف خواهند شد و مسئولیتی قانونی متوجه آنها نخواهد بود.»

تمدید شد | پایان بهمن مهلت کارتخوان‌دارها

آنطور که مسئولان مالیاتی به خبرگزاری‌ها اعلام کرده‌اند، به درخواست مکرر صاحبان کسب‌وکار، مهلت تطابق بین دستگاه‌های کارتخوان بانکی و درگاه‌های پرداخت الکترونیکی با پرونده مالیاتی تا پایان بهمن ماه سال ۱۴۰۰ تمدید شده است. با رسیدن به زمان خریدهای آخر سال، این زمان آیا مجدد تمدید خواهد شد؟

پایان دی ماه آخرین مهلت دارندگان دستگاه کارتخوان

آنطور که خبرگزاری‌ها نوشته‌اند بانک مرکزی و اداره مالیات تا پایان دی ماه به همه افرادی که ابزار پرداخت‌های بانکی (همان کارتخوان‌های خودمان) هستند مهلت داده با ورود به درگاه ملی خدمات الکترونیک مالیاتی، پرونده خود را ثبت کنند. این تاریخ به‌هیچ‌وجه تمدید نمی‌شود و پس از اتمام آن، دستگاه‌های کارتخوانی که پرونده مالیاتی ندارند، غیرفعال خواهند شد.

برای چک کردن پرونده مالیاتی و کارتخوان‌ها به کجا مراجعه کنیم؟

هر ایرانی می‌تواند با مراجعه به سایت my.tax.gov.ir و وارد کردن شماره ملی خود . ارسال پیامک به شماره موبایلی که به نام خود فرد است، از پرونده مالیاتی و فهرست تمامی پذیرنده‌هایی که به نام او در سیستم مالیاتی ثبت شده، اطلاع کسب کند.

اصل قانون اخذ مالیات از کارتخوان

ماده ۱۱ قانون پایانه‌های فروشگاهی و سامانه مودیان: «بانک مرکزی ایران موظف است با همکاری سازمان امور مالیاتی ظرف مدت یک سال پس از ابلاغ این قانون [یعنی همان سال پیش]، نسبت به ساماندهی دستگاه‌های کارتخوان بانکی یا درگاه‌های پرداخت الکترونیکی اقدام نموده و با ایجاد تناظر بین آنها مجوز فعالیت و شماره اقتصادی بنگاه‌های اقتصادی به هریک از پایانه های فروش، شناسه یکتا اختصاص دهد. پس از تخصیص شناسه مذکور، کلیه تراکنش های انجام شده از طریق حساب‌های بانکی متصل به دستگاه‌های کارتخوان بانکی و نیز درگاه‌های پرداخت الکترونیکی به عنوان تراکنش‌های بانکی مرتبط با فعالیت شغلی صاحب حساب بانکی محسوب شده و بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران موظف است در چهارچوب قوانین و مقررات مربوطه، اطلاعات این تراکنش‌های بانکی شامل مانده اول دوره، وجوه واریزی، وجوه برداشت شده و مانده آخر دوره هر حساب بانکی را به منظور تکمیل پرونده پایگاه اطلاعات هویتی، عملکردی و دارایی مودیان موضوع ماده (۱۶۹ مکرر) قانون مالیات‌های مستقیم مصوب ۳/۱۲/۱۳۶۶ با اصلاحات و الحاقات بعدی به صورت برخط در اختیار سازمان قرار دهد.»

تبصره ـ پس از انقضای موعد مذکور در این ماده، اتصال دستگاه‌های کارتخوان بانکی (pos) یا درگاه‌های پرداخت الکترونیکی که تعلق آنها به مودی معین توسط سازمان امور مالیاتی تأیید نشده باشد، به شبکه پرداخت بانکی کشور ممنوع است. بانک مرکزی و حسب مورد کلیه بانک‌ها و ارائه‌دهندگان خدمات پرداخت موظف هستند مشخصات بهره‌برداران کلیه دستگاه‌های کارتخوان بانکی (pos) و پایانه‌های پرداخت الکترونیکی را به سازمان اعلام کنند. در صورت تخلف از حکم این ماده، مرتکبان به مجازات درجه ۶ قانون مجازات اسلامی به غیر از حبس محکوم می‌شوند.

آیا مالیات بر سپرده واقعیت دارد؟

همه دارندگان کارتخوان باید مالیات بدهند

معاون فناوری‌های نوین بانک مرکزی در مصاحبه‌ای در آذرماه ۹۹ گفته هر فردی که از دستگاه‌های کارتخوان استفاده می‌کند، شناسه یکتا دارد و مشکل این بود که اطلاعات بانکی و مالیاتی با هم همخوانی نداشت و با اجرای این قانون، این معضل برطرف می‌شود. چون بر اساس قانون، تمام کسانی که دارای دستگاه کارتخوان هستند، مودی مالیاتی محسوب می‌شوند.

بر اساس این قانون هر دارنده ابزار پذیرندگی نقل و انتقالات بانکی -اعم از اینکه کارتخوان (دستگاه پز) یا درگاه پرداخت باشد- باید دارای کد و پرونده مالیاتی باشد؛

 1. اگر دارنده دستگاه کارتخوان در سازمان مالیاتی پرونده دارد، اطلاعات تراکنش‌های بانکی به آن پرونده متصل می‌شود تا راستی‌آزمایی و تطابق با اظهارنامه مالیاتی صورت گیرد و از هر اشتباهی جلوگیری شود.
 2. اگر دارنده کارتخوان بانکی پرونده‌ای در سازمان مالیاتی ندارد، با این روش به‌طور خودکار پرونده مالیاتی برای دارنده کارتخوان یا درگاه پرداخت تشکیل می‌شود تا از هرگونه فرار مالیاتی جلوگیری شود.

نحوه محاسبه مالیات بر کارتخوان‌ها

پس با توضیحی که در بند قبلی خواندید، برخلاف آنچه در بازار و نقل‌های بین‌فردی شایعه شده، کارتخوان‌ها مالیات جداگانه و مستقلی ندارند که شیوه محاسبه اختصاصی داشته باشند! بلکه راهی هستند برای جلوگیری از فرار مالیاتی یا اظهارنامه اشتباه. شیوه محاسبه مالیات هم بر اساس همان الگوها و زیرگروه‌هایی است که سازمان امور مالیاتی دارد و در آخر سال مالیات مشخص می‌کند و ارتباطی به سیستم بانکی پیدا نمی‌کند.

اداره مالیات تعریف مشخصی از صنوف کشور دارد و آنها را به ۳ دسته تولیدی، خدماتی و بازرگانی تقسیم می‌کند و مالیات‌دهندگان بسته به نوع گروهی که در آن قرار دارند از ۰ تا ۲۵ درصد مالیات سالانه‌‌شان را پرداخت می‌کنند و این ربط مستقیمی به کارتخوان‌ها ندارد.

نکته اینکه تا پیش از این، سازمان امور مالیاتی به‌طور مستقیم درباره معاملات و گردش‌های مالی بالای 500 میلیون تومان از بانک‌ها استعلام می‌کرد، اما حالا و با اهمیت پیدا کردن موضوع مالیات، گزارش‌گیری از درآمدها قبل از استعلام انجام می‌شود و شامل همه مالیات‌دهندگان خواهد شد و نه مبلغ‌های بزرگ.

مالیات تراکنش های بانکی

روش تشکیل پرونده مالیاتی برای دارندگان کارتخوان

بد نیست بدانید کد ملی افراد حقیقی و شناسه ملی افراد حقوقی به عنوان کد مالیاتی دارنده کارتخوان محسوب می‌شود. حالا اگر فرد متقاضی در زمانی کوتاه و با ثبت اطلاعات خود در قالب یک صفحه نسبت به ثبت‌نام و تشکیل پرونده مالیاتی اقدام کند، شیوه معمول مالیات بر درآمد برای او محاسبه می‌شود و اگر نه، مشمول جریمه و دیرکرد خواهد شد.

همچینن به افرادی هم که اطلاعات ناقصی دارند اطلاع داده می‌شود که پرونده‌شان را تکمیل کنند وگرنه کارتخوان یا درگاه پرداختی‌شان مسدود خواهد شد. تا به این روش از کارتخوان‌ها و درگاه‌هایی که از این روش برای درآمدهای مبهم (شرط‌بندی و…) کشف و مبارزه شود.

کسانی هم که کسب و کار جدیدی راه انداخته و هنوز مجوز فعالیتی از نهادهای مرتبط ندارند، باید با مراجعه به سایت ثبت‌نام سازمان امور مالیاتی اطلاعاتشان را وارد کنند و سپس کارتخوان بگیرند. سازمان امور مالیاتی قول داده که اولویت اخذ مالیات از درگاه‌ها و کارتخوان‌ها آنهایی است که گردش مالی بالایی دارند و در اجرای این قانون تلاش شده تا به کسب وکارهای کوچک آسیبی وارد نشود. «رده» امیدوار است این وعده عملی شود و در حد حرف باقی نماند.

نقدهایی بر یک قانون مالیاتی

درباره اجرای این قانون چند ملاحظه وجود دارد:

 • آیا اجرای ناگهانی و بدون پیش‌زمینه این قانون مالیاتی جدید، باعث آشفتگی در بازار نمی‌شود؟ این شایعات و برداشت‌های اشتباه که «ما باید چند مالیات بپردازیم؟ هم مالیات سالانه، هم مالیات بر ارزش افزوده و هم مالیات بر کارتخوان» از بی‌اطلاعی مردم به وجود آمده است.
 • این تصور اشتباهِ افزایش مالیات، بهانه‌ای برای کنار گذاشتن کارتخوان‌ها یا افزایش چند درصدی قیمت‌ها نمی‌شود؟ درست کردن این تصور، جز با توضیح کامل به مردم و فروشندگان اتفاق نمی‌افتد. اینکه وصل شدن کارتخوان‌ها به اداره مالیاتی صرفا برای راستی‌آزمایی انجام می‌شود و نه افزودن مالیات.
 • چرا تفاوتی بین موسسات مالی و تجاری بزرگ با دارندگان خرد کارتخوان‌ها با گردش‌های مالی اندک اندیشیده نشده؟ با این وضع، آیا شاهد اوج‌گیری پرداخت‌های کارت به کارت در معامله‌های خرد خواهیم بود؟

اخذ مالیات کارتخوان‌های بانکی از سال 98

سابقه خبر | در خبرهای سال ۹۸ داشتیم که: «با همکاری سازمان امور مالیاتی، بانک مرکزی و وزارت ارتباطات چارچوبی ایجاد می‌شود تا از سال آینده دارندگان کارتخوان بانکی فعال در داخل و خارج کشور مالیات پرداخت کنند. با توجه به نیاز به ساماندهی وضعیت مالیاتی دستگاه‌های کارتخوان بانکی و به‌منظور جلوگیری از فرار مالیاتی و کاهش تراکنش‌های مشکوک بانکی قرار است سیستم مشخص و نرم‌افزاری برای کارتخوان‌های بانکی ایجاد و ارائه شود.

دستگاه کارتخوان به شرکت شاپرک وPSP ها ارتباط دارد و سازمان امور مالیاتی متولی آن نیست، اما برخی افراد با دریافت وجوه نقدی و عدم ارائه کارتخوان درآمدهای مالیاتی خود را به‌درستی اظهار نمی‌کنند و همین مسئله باعث شده تا فرار مالیاتی و کم‌اظهاری وجود داشته باشد که هم‌افزایی برای جلوگیری از این موضوع انجام‌شده است.»

با اعلام توئیتری محران محرمیان (معاون فناوری‌های نوین بانک مرکزی) این طرح استارت خورد: «ماده ۱۱ قانون پایانه‌های فروشگاهی پس از ماه‌ها برنامه‌ریزی با سازمان امور مالیاتی وارد فاز اجرایی شد. برای کلیه صاحبان کارتخوان که مودی مالیاتی نیستند با تکمیل و صحت‌سنجی اطلاعات، پرونده مالیاتی تشکیل خواهد شد. بانک مرکزی و سازمان مالیاتی برای جلوگیری ازفرارمالیاتی هماهنگی کامل دارند.»

…و از ۲۰ دی ماه ۹۹ مالیات بر کارتخوان‌ها اعمال شده است.

مطالبی که ممکن است به آن علاقه داشته باشید

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد

از اینکه نظرتان را با ما در میان می‌گذارید، خوشحالیم

123 دیدگاه
 1. زندانی می‌نویسد

  من کارم خدماتيه.۳۴ سالمه مجردم به برکت آقایون خرج خودمم در نميارم.خيليا سر اینکه کارتخوان نداشتم گفتن ميريزن حساب ولی نریختن.الانم خواستم یه دونه از این کارتخوانا بگیرم،ولی وقتی جریان این مالياتو شنیدم بازم بغضم گرفت.پشیمون شدم.مردم یه ذره پولو بخورن بهتر از اينه که آقایون مفتخور بخورن که با پولامون دختر پسراشون برن عشق و حال تو خارج.پشيمون شدم.منتظرم ببینم کی حق امثال منو میگیره

  53
  3
 2. امین می‌نویسد

  با سلام
  مالیات برا منی که سوپر مارکت دارم چجوری حساب میشه
  چرا قشنگ توضیح نمیدن ک اینبار چجور میخان جیب مردمو بزنن

  52
  8
 3. مرتضی می‌نویسد

  فقط نظرات رو که خوندم جگرم آتیش گرفت:((

  25
  2
 4. حسن می‌نویسد

  وقتی مالیات از حقوق کارمند و کارگر ماهیانه کم می شود عدالت حکم می کند که از دستگاه پوز هم مالیات اخذ گردد.چرا که عدالت یعنی حقوق مساوی همه افراد در برابر قانون.

  8
  75
  1. امین می‌نویسد

   بسیاری کسب و کارها سود کالا و خدمات اینقدر کم هست که حتی یک چهارم حقوق کارگر و کارمند هم در نمیارن حالا شما حقوق بیمه مزایا حقوق شب عید را نمیگید که کارمندان دارند ولی کسبه ای که بخاطر تحریم و گرانی کالا ها در این دو سال حتی نصف حقوق یک کارمند هم درامد ندارد و بی درامد شده اند باید مالیات بدهند.
   پس شما میفرمایید الان بیشتر افرادی که درامد نصف یک کارگر وکارمند هم ندارن و فقط برای سهولت کار یک کارتخوان گرفته اند باید شغل خود را رها کرده و به دنبال شغل کارگری و کارمندی باشند.

   7
  2. اسی می‌نویسد

   آقای عزیز کارمندا یه پولی اضافه میدن بهشون بعد برمیدارن میگن مالیات نمیخاد خودتو اذیت کنی که داری مثلا مالیات میدی.

   8
   11
 5. نادر می‌نویسد

  مشکل کسبه ها مالیات دادن نیست مشکل چندیدن مالیات دادنه
  مالیات رو جنسا
  مالیات سالانه
  مالیات قبوض وووووووو..
  چرا تو ایران خرج و مخارج بر اساس دلاره ولی درامده بر اساس ریال
  تا کی کلاه برداری

  47
  1
 6. حمید می‌نویسد

  ای آقا، کدوم یکدفعه ما حرف راست شنیدیم از این خدمتگذاران دلسوز، که این دفعه دومش باشه، متاسفانه من نوعی که خیری ندیدم از نوع سیاست‌گذاری‌های دولت محترم، 41سال از عمرم گذشت از بس فشار اقتصادی روز به روز بیشتر میشه جرات نکردم تشکیل خانواده بدم، حاضرم شرط ببندم اینم یه راهیه که به هر ترتیب مالیات بیشتری بگیرن از مردم

  30
  3
 7. محمد می‌نویسد

  اخه بنده خدا این چه سیستم الکی هست که پیاده کردین خب مگه جواز کسب مالیات نمیگیرن ازش والا این کار کار ملانصرالدین هست شاید یکی نون خشکی داشته یاشه یامیوه یادستفروشی کنه خداروخوش میاد ازش مالیات بگیری

  34
  1
  1. رضا می‌نویسد

   سلام من میوه فروش دستفروشم با یه وانت مگه چقدر فروش داریم که مالیات بدیم بعدش جمع فروش ما ۹۰ درصدش حداقل مایه و پول باره چیزی نمی مونه که بخواد مالیات بدیم خیلی وقتا ضررم میکنیم ….. واقعا بی انصافیه . عوارض . و مالیات و پروانه فعالیت ماشینم پرداخت میکنم سالیانه .

   12
 8. انسان می‌نویسد

  حالمون داره ازکشورخودمون بهم میخوره از کشوری که بایدجونمون رو بدیم براش اصلاشماچطورفکرمیکنیدپدرمون رودراوردیدمن دیگه ازکارت خوان استفاده نمیکنم مگه قرارخرحمال شماهاباشیم که دخترپسرهاتون توامریکاواروپاحالکنن نامزدهای من پدرم جانبازه هرروزمیبینم چقدرزجرمیکشه ولی بخدا قسم به اندازه مازجرنمیکشه و استرس نداره شماپدرنسل من۶۸رودراوردیدهمش زجروناامیدی

  59
  3
 9. انسان می‌نویسد

  اصلا مگه درامدماچقدرماجوابگوهزینه های خودمون هم نیستیم پدرمون رودراوردیدمن سوپرمارکت دارم بخدا قسم مطمئن هستم یابایدجمع کنم یامالیات روجداروی جنس ها حساب کنم فقط همین مشتی احمق امورکشوررودردست گرفتندشمابایدبدونیددرامدواقعی چقدر که به اون مالیات بخوره من پخش عمده موادغذایی دارم کلا۴درصدالا۵درصدسودروجنس هامون می کشیم شما۵درصدمالیات بهش بخوره چیش برای من می مونه احمق هابمیریم بهترازشب تا صبح استرس داریم

  37
 10. اسحق می‌نویسد

  سلام من که کشاورز هستم هر روز یه وانت بار میفروشم و هر مشتری که بار یه ماشین تک از من و رفیقهام میخرید میگفت هیچ مشتری ده ملیون پول نقد پول یه ماشین همراه نداره پس من مجبور بودم پول بارم را روی دستگاه‌های داخل میدون یا هر جای دیگه بکشم که از این بابت از هر ملیونی 6هزارتومن صاحب دستگاه ازم کسر میکرد بابت کارمزدش و بقیه رو بهم میداد و بلاخره مجبور شدم خودم صاحب دستگاه بشم که هر روز ٢ملیون یا کمتر بیشتر فروش دارم من که دستگاه دارم هر دوستی یا اشنای تو میدوم باهام برخورد میکرد میگفت پول منم بکش رو دستگاه شما حالا اگه اینجوری حساب کنن که انصاف نیست بخدا از این مبلغ تراکنش هیچش مال من نبود همش مال دوست واشنا بوده

  29
  1
 11. علی می‌نویسد

  آقا شما میگی برای صحت سنجی این کار رو میکنن ولی بازهم مالیات رو از مردم میکنن …
  هر چیزی که اینا میگن شما باید رو برعکسش حساب کنی …

  28
  1
 12. محمد می‌نویسد

  آقا خدا خیرتون بده که اطلاع رسانی کردید، من کسب و کار خیلی کوچکی دارم و چند روز بود که دربه در دنبال دستگاه کارتخوان بودم ولی با این مطلب به طور کلی پشیمون شدم، پیه سازمان مالیات هم به تنم خورده، تو این مملکت اجرای قانون فقط برای قشر ضعیفه، این حرفای راستی آزمایی هم فقط چرت و پرت محضه، من به شیطان بیشتر اعتماد دارم تا سازمان مالیات دولت

  64
  1
 13. محمود می‌نویسد

  کارتخوان از بانک گرفتم. هر ماه پشتیبانش زنگ میزنه که تعداد تراکنشا پایینه یا گردش حساب کمه و میایم جمعش میکنیم. ما هم به اجبار هر ماه سعی میکنیم الکی کارت بکشیم. یا خیلی وقتا کسایی که وام گرفتند و کارت خرید کالا دارند میان کارت میکشن ما پولشونو میدیم بهشون. حالا تکلیف چیه؟!! هر تراکنش مالی که درامد نیست! کسی هم تو اداره مالیات جوابگو نیست! لاقل شفاف سازی کنید که ادم بدونه چقدر باید مالیات بده!

  42
  4
  1. رده می‌نویسد

   اجرای این قانون برای صحت‌سنجی درآمد افراد و جلوگیری از بهم‌ریختگی مالی است. طبیعتا این مشکلات هست و باید به نوعی ازش جلوگیری بشه؛ به‌خصوص نقد کردن کارت خرید.
   راه چاره‌ای نیست…

   3
   17
 14. محمد می‌نویسد

  یعنی چی من فروشنده موبایلم ۵۰ میلیون پول گوشی موبایله که میخوام ۱۰۰ تومن سود بگیرم یا ۱۰ میلیون ۵۰ تومن سود بگیرم میشه بگید مالیات رو چطوری حساب میکنن من ضرر نکنم هر جور حساب بکنن من ضرر میکنم چون قیمت جنس بسیار بالا و سود جنس بسیار ناچیزه قبلا بهتر بود ما رو موظف به خرید کالای شرکتی کردن یعنی خودمون نمیتونیم جنس بیاریم تا قیمت پایینتر بخریم یا همون کالای قاچاق باید بریم از آقازاده هاشون دولا پهنا بخریم با ۹ در صد مالیات ارزش افزوده موقع خرید جنس و مالیات و عوارض گمرکی و رجیستری که نزدیک به ۲۰ در صد میشه بعد هم مجبوریم بصورت رسمی با جواز خرید و فروش کنیم که بازم ۲.۵ درصد مالیاتش رو میگیرن و جدا از این بابت صنفمون بدونه هیچ حساب و کتابی سالیانه ۵۰ میلیون مالیات میاد برای ما اونوقت خوده فروش گوشی میانگین ۱ در صد سودشه از فروش میشه بگید این همه مالیات برای چیه برای ۱ در صد کاسب خرده فروش بدبختی اینه نمیان شفاف سازی کنن بگن نه بیشتر از فلان قیمت مالیات نمیگیریم آقا میگیرن بیشتر از این هم میگیرن فقط اول میزنن بعد تو باید بدوی دنبال کمتر کردن مالیات که بتونی کمی ازش کم کنی آخه چه سیستمی راه بندازم مالیات دو سال پیش رو محاسبه کنه با تورم الان مالیاتم آنلاین کسر نمیکنن که همون موقع محاسبه تموم بشه بره چرا دستگاها رو آنلاین نمیکنن تا نسبت به خرید و کشیدن پوز مالیاتش از مشتری گرفته بشه همه جای دنیا همون لحظه خرید همه چیز مشخصه به خدا صنف ما هنوز بعد دو سال نمیدونه خرید گوشی از شرکتها گارانتی و وارد کننده با فاکتور رسمی چقدر برامون مالیات میندازه نیم در صد ، دو نیم در صد هیچ کس هم جوابگو نیست !!!!!!!!!

  27
  2
  1. رده می‌نویسد

   شما وقتی فروشنده موبایل هستید، یعنی از قبل هم مالیات بر درآمد پرداخت می‌کردید و میزان درآمدتون رو به اداره مالیات اعلام می‌کردید. حالا این روش، برای راستی‌آزمایی گفته شماست. اگه اطلاعات درست داده باشید، مشکلی برای درصد مالیاتتون پیش نمیاد. هیچ تغییری رخ نمیده.
   این روش باید کسانی رو نگران کنه که قبل‌تر مبلغی رو به عنوان درآمد به اداره مالیات اعلام می‌کردند، در صورتی‌که عدد بسیار بیشتری درآمد داشتند.
   پس حداقل در این مرحله مشکلی برای شما ایجاد نمیشه.

   2
   22
 15. سمیه ح می‌نویسد

  سلام در مورد اینکه دستگاه کارتخوان بنام شخص حقیقی باشه ولی پول واریزی به حساب قرض الحسنه بره یه توضیحی بدید.دارایی چزور استعلام میگیره و مالیات ب عهده کدام است….تشکر

  1
  1. رده می‌نویسد

   سلام
   این قانون و موارد مشابه رو گذاشتند تا از بهم‌ریختگی‌های پرداختی و نابسامانی‌ها جلوگیری بشه و هرکس مسئول تراکنش‌ها و پرداختی‌های خودش باشه. در نتیجه، واریز به کدام حساب انجام بشه مهم نیست، مهم اینه که بخشی از درآمدهای فرد محسوب میشه و در مرحله راستی‌آزمایی درآمدها برای مالیات محاسبه خواهد شد.

   1
   13
 16. پویا می‌نویسد

  برای ما که شغل کافی نت داریم این برنامه خیلی به ضررمون هست چون سود اندکی در قبال خدماتمون دریافت می کنیم و باید شغل ما رو از این قاعده مستثنی کنند. وقتی یک شهریه میلیونی یا قبوض حاملهای انرژی رو با دریافت کارت بانکی مشتری با کارت خوان مغازه دریافت می کنیم با اندک کارمزد در واقع تراکنشی که به وجود میاد کذایی و نادرسته. حالا چطور باید ثابت کنیم که این جزو درآمد ما نبوده؟! علی الخصوص که در این اوضاع کرونایی مراجعه به بانک ها برای واریز پول کار بسیار خطرناکی است.

  14
  4
 17. بینام می‌نویسد

  هر شب که میخابن بیدار میشن فقط به فکر اینن چطوری از مردم بکنن . […]

  43
  2
 18. ناشناس می‌نویسد

  من امروز از اول صبح کارتخوان خاموش کردم مشتری میخواد بخره یا نخره مهم نیست قرار نیست از صبح تا شب ما بشینیم تو مغازه کمر درد و پا درد و اعصاب خرد کنی سر و کله زدن با مشتری واسه ما بمونه آخر شب دو تومان در آمدمونو تقدیم آقایان کنیم که بچه هاشون تو اروپا و امریکا راحت زندگی کنن

  41
 19. امیر می‌نویسد

  این بار مالیاتی. و بدوش مردم عادی میندازن

  کاسب جماعت جایی نمیخوابه که براش ضرر باشه

  بمحض گذاشتن مالیات سریع قیمت و می‌کشند بالا
  هنوز مالیات نگذاشته دارن جو میدن فقط

  خدا رحم کند به مردم عادی که خیلی سختی‌ها و فقط بواسطه حس کم سود کردن دلالان و کاسبان باید هزینه شو بدند.

  5
  1
 20. افسانه می‌نویسد

  به نظرمن بهتر اینه که مالیات از خود تراکنش و مشتری گرفته بشه نه از صاحب کارتخوان

  وبرای هر مبلغی میزان مالیات معلوم باشه

  مثل شارژ سیم کارت که مثلا 2000تومان میدادیم
  ولی 1870شارژ میکردیم

  کسی که 50میلیون تومان تراکنش میزنه
  5هزارتومان بیشتراز حسابش کم بشه
  یعنی مالیات برای هر تراکنش و از شخص
  خریدار دریافت بشه نه از فروشنده بدبخت
  که شاید جنس رو قرضی گرفته و میفروشه

  20
  4
  1. رده می‌نویسد

   در متن نوشته شده که مسئله مالیات روی دستگاه کارتخوان فعلا مطرح نیست. تراکنش‌های این دستگاه قراره میزان درآمد شما رو در مرحله اول صحت‌سنجی کنه.

   3
   1
 21. افسانه می‌نویسد

  من کارتخوان دارم ولی دیگه ازش استفاده نمیکنم

  مگه چقد درآمد دارم که بیام مالیات کارتخوان بدم
  کارم خرید و فروشه ولی از حالا به بعد کارتخوان و میزارم کنار

  11
  1
 22. رشید می‌نویسد

  فرداکارتخوان تحویل میدم

  7
  2
 23. امیر می‌نویسد

  باسلام
  سوپرمارکت ها به کدام دسته از صنوف تعریف میشوند ؟؟ و مالیات آن ها چند درصد حساب میشود؟؟؟

  9
  2
  1. فاضل می‌نویسد

   سلام.بیشتر از همه ما مردم عادی متضرر میشیم

  2. رده می‌نویسد

   سلام
   ممیزان مالیاتی در این باره نظر می‌دند. مالیات بر درآمد همانند مالیات بر ارزش افزوده یا مالیات بر حقوق نیست که درصد سود ثابتی داشته باشه. به اظهارنامه و تشخیص کارشناسان ربط داره.

   2
 24. مجید می‌نویسد

  آیا آگر شهصی کارت خوان به اسم خود بگیرد و به شخص دیگری بدهد تا استفاده کند، مالیاتش رو کی باید پرداخت کنه

  8
  1
  1. رده می‌نویسد

   طبیعی است… کسی که کارتخوان به نام اوست و در سیستم بانکداری ثبت اطلاعات کرده.

   4
 25. ایمان می‌نویسد

  باسلام مالیات ازمغازه دارگرفته میشه یا مشتری که خرید کرده

  1
  1. رده می‌نویسد

   سلام
   متن رو مجدد بخونید. قرار نیست مالیات مستقیمی گرفته بشه که حالا مشخص کنیم از مشتری است یا خریدار. فعلا آزمون راستی‌آزمایی است.

   6
 26. علی می‌نویسد

  پدر مردمو تو بورس درآوردن الان چیز نمونده جز کارتخوان

  15
  1
 27. رضا می‌نویسد

  سلام به نظر من از فردا همه کسب و کارها شروع به گرفتن پول نقد از مشتری بکنن تا بساط این […] وطن فروش و […] جمع بشه … بانکها پولاشونو به طریق مختلف اعم از وامهای میلیاردی و اختلاس از دست میدن بعد میان از این طریق کسری هاشونو جبران کنن… خدایا به فریادمون برس…از فردا عابر بانکها شاهد تجمع مردم و فراگیری بیشتر کرونا خواهند بود… نمیدونم کدوم احمقی این طرحها رو میده که خودشم مجبور بشه بره توی صف عابر بانک

  19
  1
 28. بهنام می‌نویسد

  ملت به نون شبشون محتاج هستن اینا دنبال فشار به ملت هر روز یه خبر بد قانون تو ایران یعنی هرچی به ضرر ملت و به نفع دولته

  17
  1
 29. اسماعیل می‌نویسد

  با عرض سلام من مغازه سوپری دارم و برا مردم کارت به کارت ویا وجه نقد میگیرم وپول واریز میکنم ویا پول نقد بهشون میدم واقعا اراعه خدمات مشکل ایجاد میکنه

  20
  1
  1. رده می‌نویسد

   سلام
   طبق اوضاع جدید باید از این کارها خودداری کنید. هرکس باید تراکنش‌های مالی خودش رو انجام بده، نه دیگری رو.

   6
   11
 30. Peyman می‌نویسد

  با عرض سلام من اتباع هستم و از طریق یکی از دوستان ایرانی ام یه کارتخوان از شرکت خصوصی خریداری کردم که ارائه دهنده سرویسش از زیرمجموعه های شرکت فن آوا کارت هست حالا این سوال پیش میاد من کسبه ای هستم که به ناچار مجبورم برای مشتری های بعضی از دوستان و همسایه های کناریم کارت بکشم و صد در صد معاف و مجبور به پرداخت بالای مالیات هم می شم که به این افراد مربوطه یعنی مالیات این ها هم باید پرداخت کنم و اگر صاحب نام کارتخوان در سامانه مالیاتی کشور ثبت نام نکرده باشد باید دیرکرد هم پرداخت کند که به من هم مربوطه چه باید بکنم؟

  1. رده می‌نویسد

   سلام
   این شیوه جدید آمده تا از همین بی‌نظمی مالی و سردرگمی‌ها جلوگیری کنه و هرکس مسئولیت هزینه‌های خودش رو به عهده بگیره.

   2
   11
تسهیلات بدون ضامن
×
تسهیلات بدون ضامن و وثیقه
تا 50 میلیون تومان
ویپاد | ترابانک پاسارگاد