رده بررسی نحوه دریافت وام اوراق بانک مسکن + افزایش سقف وام

نحوه دریافت وام اوراق بانک مسکن + افزایش سقف وام

بررسی

اطلاعات و جزئیات مهمی که برای گرفتن وام مسکن با اوراق باید بدانید

نویسنده: رده
9 دی 1398
اوراق مسکن تسه

راه‌حل دریافت سریع وام مسکن چیست؟

اوراق مسکن بانک مسکن در واقع یک میانبر است. اگر برای گرفتن وام سپرده‌ای از قبل ندارید بانک به شما می‌گوید که باید امتیاز وام فرد دیگری را بگیرید. یعنی کسی که از قبل در بانک سپرده‌گذاری کرده و صاحب‌امتیاز وام شده می‌تواند این وام را به شما انتقال دهد. بالطبع فرد انتقال‌دهنده بابت پولی که از قبل در حساب خوابانده و از هزینهٔ فرصت آن این امتیاز وام را به شما می‌فروشد تا شما بدون نیاز به سپرده‌گذاری و به‌سرعت وام دریافت کنید. این کار از طریق اوراق انجام می‌شود.

وام خرید مسکن ۴۸۰ میلیونی بانک مسکن

اوراق تسهیلات مسکن یا اوراق تسه چیست؟

اوراق که به تسه مشهور است درواقع یک حق امتیاز برای دریافت وام مسکن است. بانک مسکن برای جذاب‌تر کردن سپرده‌گذاری در این بانک نسبت به بانک‌های دیگر علاوه بر دادن سود با شرایط خاصی به مشتریان اوراق هم می‌دهد. با هر برگ اوراق می‌توان از بانک مسکن 500 هزار تومان وام بگیرید.

از کجا اوراق وام مسکن بگیریم؟

برای اینکه اوراق تهیه کنید دو راه کلی دارید. اول اینکه خودتان حساب سپرده ممتاز در بانک مسکن داشته باشید و بابت سپرده خودتان اوراق بگیرید. اما اگر برای خرید ملک و گرفتن وام عجله دارید باید آن را از افراد دیگری که اوراق دارند بخرید. اوراق در بازار فرابورس معامله می‌شوند.

لازم نیست زیاد نگران شوید. کار چندان هم سخت نیست. اگر خودتان بخواهید برای خرید اوراق در فرابورس اقدام کنید باید یک کد معاملاتی در فرابورس بگیرید و بعد می‌توانید پای کامپیوترتان بنشینید و اوراق را خریدوفروش کنید. اما یک راه خیلی ساده‌تر هم وجود دارد. می‌توانید به یک شعبه بانک مسکن مراجعه کنید و آن‌ها تمام کارهای لازم را برای شما انجام می‌دهند. قیمت خریدتان هم تفاوتی با حالت اول ندارد.

قیمت اوراق وام مسکن چقدر است؟ قیمت اوراق برحسب عرضه و تقاضا تعیین می‌شود. یعنی هرقدر نسبت عرضه به تقاضا بیشتر باشد قیمت هم کمتر می‌شود و اگر تقاضا برای خرید اوراق بالا رود قیمت آن‌هم بالاتر می‌رود. بنابراین قیمت اوراق حتی در روز هم ممکن است چند بار تغییر کند. آخرین قیمت اوراق را می‌توانید در بخش اوراق تسهیلات مسکن رده ببینید.

قیمت روز اوراق تسهیلات مسکن (تسه)

مدت اعتبار اوراق مسکن

قیمت اوراق منتشرشده در ماه‌های مختلف با هم متفاوت است که دلیل آن را باید در این امر جست‌وجو کرد که اوراقی که سررسید آن‌ها نزدیک‌تر است، معمولا ارزان‌ترند چون فرصت کمی برای اخذ وام آن وجود دارد. مثلاً قیمت اوراق مسکن منتشرشده در شهریور 97 از قیمت اوراق تیر 98 ارزان‌تر است چون سررسید اوراق شهریور ۹۷ در شهریور ۹۹ خواهد رسید اما برای اخذ وام اوراقی که در تیرماه ۹۸ منتشر شده‌اند تا تیر ۱۴۰۰ فرصت باقی است. اگر فرصت دوساله استفاده از اوراق مسکن تمام شود، اوراق باطل شده و بانک موظف به پرداخت وام نخواهد بود. البته در اکثر موارد این فرصت دوساله اوراق برای شش ماه هم تمدید می شود.

البته گهگاه در لیست قمیت اوراق تسه مشاهده می‌شود که اوراق جدید از اوراق قدیمی ارزان‌ترند و اوراق قدیم با قیمت بالاتری در بازار معامله می‌شوند. این امر به دلیل برخی سفته‌بازی‌های قبلی برای اوراق قدیمی‌تر است. اوراق قدیمی‌تر مزیتی ندارند و اتفاقا به دلیل نزدیک‌تر بودن مهلت انقضای آن‌ها، خطرناک‌ترند!

اوراق مناسب کدام است؟

در تهیه اوراق مسکن باید به زمانی که قصد استفاده از آن را دارید توجه کنید تا تعادلی بین مهلت انقضا و قیمت اوراق برقرار کنید. در این مورد حتما باید با بانک مشورت کرد چون فاصله زمانی بین خرید اوراق تا دریافت وام ممکن است تا دو ماه طول بکشد و باید مراقب بود تا به انقضای اوراق نرسد.

با اوراق وام مسکن چقدر می‌توان وام گرفت؟

سقف وامی که با خرید اوراق می‌توانید بگیرید در تهران برای فرد مجرد ۱۰۰ میلیون تومان و برای زوجین ۲۰۰ میلیون تومان است. در مراکز استان‌ها و شهرهای بالای 200 هزار نفر برای هر فرد ۸۰ میلیون تومان و برای زوجین ۱۶۰ میلیون تومان و در سایر شهرها ۶۰ میلیون تومان برای هر فرد و ۱۲۰ میلیون تونان برای زوجین می‌توانید وام بگیرید.

در جدول زیر جدیدترین میزان وام اوراق مسکن بر اساس مصوبه شورای پول و اعتبار (دی ماه ۱۳۹۸) مشخص شده است.

مناطق شهری سقف وام از محل اوراق (بر حسب تومان)
انفرادی زوجین
تهران 100.000.000 200.000.000
مراکز استان‌ها و شهرهای بالاتر از 200 هزار نفر 80.000.000 160.000.000
سایر شهرها 60.000.000 120.000.000

نرخ سود و شرایط بازپرداخت اوراق مسکن چگونه است؟

نرخ سود این وام 17.5 درصد است و مدت‌زمان بازپرداخت اقساطش هم 12 سال است. بازپرداخت اقساط هم به روش ساده و هم به روش پلکانی ممکن است. در روش ساده شما یک مبلغ مشخص را هرماه در کل دوره بازپرداخت می‌پردازید. اما در روش پلکانی مبلغ اقساط به‌تدریج بیشتر می‌شوند.

جدول اقساط وام اوراق مسکن

میزان و مدت بازپرداخت اقساط وام اوراق را بر اساس این جدول می‌توان به دست آورد. البته مبلغ قسط ماهانه حدودی نوشته شده و مبلغ نهایی توسط بانک مشخص می‌شود.

محل ارائه وام مبلغ وام مبلغ قسط ماهانه مدت بازپرداخت
تهران ۱۰۰ میلیون تومان حدود یک میلیون و هفتصد هزار تومان ۱۴۴ ماه (۱۲ سال)
مراکز استان و شهرهای بالای ۲۰۰ هزار نفر ۸۰ میلیون تومان حدود یک میلیون و ۳۵۰ هزار تومان ۱۴۴ ماه (۱۲ سال)
سایر شهرها ۶۰ میلیون تومان حدود یک میلیون تومان ۱۴۴ ماه (۱۲ سال)

سود واقعی اوراق تسهیلات مسکن چقدر است؟

سود این وام 17.5 درصد است. ولی باید توجه داشت که شما بابت خرید اوراق باید پول بپردازید و اگر این عدد را از مبلغ وام کم کنیم به این معنی است که شما عملاً بابت مبلغ وام کمتری باید اقساط تعیین‌شده را بپردازید.

فرض کنیم شما می‌خواهید 100 میلیون تومان وام بگیرید. ارزش هر برگ اوراق 500 هزار تومان وام است. بنابراین برای 100 میلیون تومان وام باید ۲۰۰ برگ اوراق بخرید. فرض کنیم که قیمت هر برگ اوراق 41 هزار تومان باشد. در این صورت برای تهیه ۲۰۰ برگ اوراق باید 8 میلیون و 200 هزار تومان بپردازید. اگر این رقم را از مبلغ وام کم کنیم شما عملاً 91 میلیون و 800 هزار تومان دریافت کرده‌اید.

فهرست کامل وام خرید مسکن

شرایط دریافت اوراق وام مسکن چیست؟

 1. سن بنا نباید بیشتر از 20 سال باشد (از تاریخ صدور اولین پروانه ساختمانی)
 2. مبلغ وام نباید بیشتر از 80 درصد قیمت ملک باشد.
 3. عدم وجود سابقه چک برگشتی و بدهی سررسید شده در سیستم بانکی

یک وام ۴۰میلیونی هم در کنار وامتان بگیرید

در کنار این وام می‌توانید یک وام جعاله ۴۰ میلیونی هم از بانک مسکن بگیرید که اگر عجله دارید می‌توانید برای آن هم اوراق تهیه کنید. سود این وام هم 17.5 درصد است اما دوره بازپرداختش کوتاه‌تر و حداکثر 5 سال است.

چه مدارکی برای تهیه اوراق مسکن نیاز است؟

 • اصل و تصویر تمام صفحات سند مالکیت
 • اصل و تصویر پروانه ساختمانی
 • اصل و تصویر پایان کار ساختمانی
 • اصل و تصویر بنچاق (در صورت لزوم) با تشخیص شعبه
 • اصل و تصویر مبایعه‌نامه (قولنامه)
 • اصل و تصویر کارت ملی و شناسنامه خریدار و فروشنده (تمام صفحات)
 • قبض برق ساختمان (در صورت تشخیص شعبه)
 • اصل و تصویر وکالت‌نامه (در تسهیلات دریافتی از محل حساب صندوق پس‌انداز مسکن وکیل صرفاً می‌بایست از بستگان درجه یک باشد)
 • اصل و تصویر کارت ملی و شناسنامه وکیل (تمام صفحات)
 • اصل و تصویر اجاره‌نامه ملک (در خصوص املاک اوقافی)
 • فرم درخواست تکمیل و امضاشده

شرایط وام ودیعه مسکن

مطالبی که ممکن است به آن علاقه داشته باشید

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد

از اینکه نظرتان را با ما در میان می‌گذارید، خوشحالیم

56 دیدگاه
 1. مهدی اذری می‌نویسد

  سلام بنده سال 95 ده میلیون وام از بانک مسکن درخواست کردم 8 میلیون بمن پرداخت شد تا برج 5 سال آینده با سررسید255هزار تومان ادامه داره. رفتم بانک گفتم تکلیف 2تومن چی میشه گفته اوراق خریدی ایا سودی هم برایم دارد؟ مثلا کم بهره بوده وام الان ک حساب میکنم میبینم ک 8 تومن گرفتم 16 تومن پس دادم. خدا آخر عاقبتم نو بخیر کنه

  70
  10
 2. رمضان می‌نویسد

  سلام. بانک به این راحتی که گفتین با ما برخورد نکرد همه ی کارها رو انجام دادم نامه ضامن و اوراق و… انجام دادم روز تشکیل پرونده گفتن باید ده تومن سپرده کنی وگرنه هرجا دوست داری برو وام بگیر اینم بخشنامه جدیده یاسوءاستفاده بانک از موقعیتی که ما در اون قرار گرفتیم.؟

  53
  3
 3. سیما اوستا می‌نویسد

  باسلام .بسیار ممنون از راهنمایی بسیار خوبتان

  9
  12
 4. سید اصغر می‌نویسد

  من سال ۹۳وام اوراقی گرفتم میخواستم بدونم میتونم برگه اوراقمو بفروشم

  35
  12
  1. بنده خدا می‌نویسد

   اگر استفاده برای وام کرده اید که تمام شده است اگر استفاده نکرده اید اعتبار هر برگ تنها دو سال است

   7
   5
 5. رضانوری می‌نویسد

  درصد وام زیاد است باید قرض اتحسنه باشد

  22
  5
 6. فلاح پور می‌نویسد

  سلام.دلیل این دورزدن بیخودی چیه؟خب ازاول بگیدمثلابرای وام ۵۰میلیونی مابه شما۴۲میلیون پرداخت میکنیموشمادر۱۴۴قسط۸۳۳هزارتومانی ۱۲۰میلیون ناقابل روپرداخت کنید!من به نوبه خودم ازدانشمندانی که سال هانشستندوفکرکردندکه مشکل مسکن وجوانان راحل بکنندبسیارممنونم!اگرانسان ساده ای همچین وامی بگیردتاابدگرفتاربدهکاروگرفتارمیشود،الان هرکسی میتونه بدون نیازبه خریدمسکن هرمبلغ وامی روباسود۱۸درصدبادوره پرداخت ۵ساله بگیره وضررشم کمتره!

  74
  7
 7. علیرضا می‌نویسد

  سلام
  می خواستم ببینم که من و برادرم میتونیم یه خونه بگیریم نصف نصف با اوراق؟؟؟
  در ضمن بنده در حال حاضر سربازم و برادرم دانشجو و قسط را پدرم باید پرداخت کند…
  لطفا راهنمایی کنید

  28
  13
 8. علیرضا می‌نویسد

  سلام
  تکلیف اوراقی که در ابتدا میخریم چی میشه؟
  بعد از دریافت وام؛ عملا اون اوراق به هیچ دردی نمیخوره؟ یا میشه در فرابورس فروختشون؟

  26
  17
  1. مهدی اذری می‌نویسد

   سلام بنده سال 95 ده میلیون وام از بانک مسکن درخواست کردم 8 میلیون بمن پرداخت شد تا برج 5 سال آینده با سررسید255هزار تومان ادامه داره. رفتم بانک گفتم تکلیف 2تومن چی میشه گفته اوراق خریدی ایا سودی هم برایم دارد؟ مثلا کم بهره بوده وام الان ک حساب میکنم میبینم ک 8 تومن گرفتم 16 تومن پس دادم. خدا آخر عاقبتم نو بخیر کنه

   12
   2
  2. بنده خدا می‌نویسد

   شما حق امتیاز خریده اید پس وقتی استفاده می فرماید دیگه تمام اس

   7
   4
  3. زینب می‌نویسد

   دقیقا سوال منم هست کسی پاسخگو هست ایا؟

   12
   8
 9. امیری می‌نویسد

  با سلام
  اگر فردی یکی از مالکین خانه ای باشد كه برای خرید آن با استفاده از اوراق وام گرفته شده و وام به نام شریک دیگر است، می تواند برای خانه به نام خود از این وام استفاده کند؟
  در کل آیا مالکین فعلی می توانند متقاضی این وام باشند؟
  با سپاس

  8
 10. Zorro می‌نویسد

  تا چند وقت دیگه احتمالا برای رفاه بیشتر دیگه پول نمیدن، فقط قسط ها رو باید سر وقت پرداخت کرد تا جریمه نشید.

  21
  1
 11. Zorro می‌نویسد

  50 میلیون پول میگیریم ،144 میلیون پس میدهیم، درود بر بانکداری بدون ربا، البته هزینه های دیگر هم در بانک از قبیل انتقال وام و.. نیز نداشته باشیم.

  33
  5
 12. خشایار گوزلده می‌نویسد

  سود این وام ۱۷.۵ و سود مسکن اولی ها ۹.۵ درصد است؟

  8
  4
  1. بنده خدا می‌نویسد

   سود مسکن اول ۶درصد دربافت فرسوده و۸درصد در سایر بافت های شهری است

   1
   2
 13. معصومه غنیان می‌نویسد

  سپاسگزارم

  5
  5
 14. Rouzbeh می‌نویسد

  درودبیکران آیامیتوان امتیازوام مسکن یکم رابه پدرومادرهمسرم که ازقضاعموی بنده نیزمیشوندانتقال دهم ؟؟؟؟
  چون ایشان خانه ای پنج سال ساخت دارندکه تابحال روی ان هیچ وامی گرفته نشده است؟

  2
  2
  1. سعید می‌نویسد

   با سلام
   متاسفانه این امکان وجود ندارد دارندگان حساب‌های صندوق پس‌انداز مسکن یکم می‌توانند صرفاً با بستگان نزدیک خود (پدر، مادر، همسر، فرزند، خواهر، برادر، نوه، پدربزرگ، مادربزرگ) افتتاح حساب، اخذ تسهیلات یا درخواست انتقال حساب فی‌مابین خود را بکنند.

   2
   3
 15. صمد عبوسی می‌نویسد

  با سلام احترام بنده یک خانه ویلای خریداری کردم ازروی اشتباه که اگهی به وام خانه یکم نداشتم اول سند به اسم من واگدارش کردیم بعد رفتیم بانک وام درخواست کنم بانک میفرمایند شما نباید اول سند بنام میکردی حالا با بدهی بالا نمیدانم چکارکنم لطفا دراین مورد راهنمای اینجانب باشید تابتوانم وام مسکن اولی را استفاده کنم با تشکر

  8
  2
 16. پورحسین می‌نویسد

  ممنونم خیلی کامل و جامع توضیح داده بودید، اما یک سوال اگر بحث فوریت در خرید منزل مسکونی را کنار بگذاریم میتوانید مقایسه ای از نظر مالی بین دو حالت زیر داشته باشید:
  یک سال اجاره نشینی و سپرده گذاری 40 میلیونی در بانک مسکن و دریافت وام 80 میلیونی در سال بعد و اقدام به خرید مسکن
  خرید اوراق سپرده مسکن 60 میلیون تومانی +10میلیونی جعاله و خرید مسکن در سال حاضر باتوجه به نرخ تورم
  لطفا مقایسه با توجه به نرخ تورم میزان پرداختی قسط ها و نرخ سود پرداختی به هرکدام از وام ها باشد

  7
  2
  1. ناشناس می‌نویسد

   جواب سوال شما به طور مفصل در این مطلب بررسی شده: https://www.rade.ir/news/234

   3
   4
  2. ناشناس می‌نویسد

   در آینده در این مورد مطلبی منتشر خواهد شد.

   3
   2
 17. alieh می‌نویسد

  مطلب خیلی خوب و مفیدی بود. سپاس

  1
  1
وام بدون چک و ضامن
×
وام بدون چک و ضامن
تا 50 میلیون تومان
دیجی‌پی