رده بررسی همه چیز درباره کاراکارت کارت اعتباری خرید کالای بانک رفاه کارگران

همه چیز درباره کاراکارت کارت اعتباری خرید کالای بانک رفاه کارگران

بررسی
نویسنده: مهسا اسماعیلی
24 بهمن 1394
گروه بررسی رده: چهارم بهمن‌ماه بود که بانک رفاه کارگران در وب‌سایت خود با درج خبری اعلام کرد: «به بازنشستگان تأمین اجتماعی که حقوق خود را از این بانک دریافت می‌کنند، کارت اعتباری رفاه اجتماعی ایرانیان «کاراکارت» ارائه می‌کند ومتقاضیان برای ثبت نام باید به سامانه رفاه به نشانی اینترنتی samanehrefah.ir  مراجعه و یا کد ملی خود را به شماره پیامک 10001422 پیامک کنند.»
این تمام اطلاعاتی بود که متقاضیان کاراکارت داشتند و از جزئیات دیگر آن مطلع نبودند.
اولین جایی که برای دریافت اطلاعات مراجع کردم شعب تامین اجتماعی و بانک رفاه کارگران بود. شعبه 22 سازمان تأمین اجتماعی تهران و چند این بانک نتوانستند از شرایط دریافت، میزان سود و دوره بازپرداخت این کارت اطلاعاتی به من بدهند این شعب اعلام کردند تاکنون بخشنامه‌ای در این خصوص به آن‌ها ابلاغ نشده است در صورتی که در سامانه رفاه نوشته‌شده بود 15 روز بعد از ثبت درخواست در صورتی که فرد شرایط لازم را داشته باشد برایش کارت صادر می‌شود.
برای آگاهی از جزئیات به سراغ حبیب‌پور، مدیر روابط عمومی بانک رفاه کارگران رفتم و او نیز ثریا رفیعی، معاون سازمان و بهبود روش‌های این بانک را برای اطلاع از جزئیات این طرح معرفی کرد.
 

شرایط دریافت و میزان اعتبار کاراکارت

ثریا رفیعی در توضیحاتش گفت: طرح کارت اعتباری رفاه ایرانیان چون به‌صورت پایلوت و آزمایشی در استان البرز و تهران اجرایی شده است هنوز بخشنامه‌ای به شعب بانک رفاه کارگران در سطح شهر تهران ابلاغ نشده است و تنها شعبه بانک رفاه وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی عهده‌دار اجرای این طرح در تهران است. شنبه 24 بهمن‌ماه با رونمایی این طرح شعب بانک رفاه در البرز و شعبه وزارت کار و رفاه اجتماعی تهران، کاراکارت برای حدود 120 هزار نفر متقاضی ثبت‌نامی سامانه رفاه در این طرح را به آن‌ها تحویل می‌دهند.
 

کاراکارت به چه کسانی تعلق می‌گیرد؟

کاراکارت به تمام بازنشستگان تأمین اجتماعی که حقوق خود را از شعب بانک رفاه دریافت می‌کنند، تعلق می‌گیرد که با سود 12 درصد و بازپرداخت 12 ماهه است و محدودیتی برای آن‌ها ازنظر میزان حقوق دریافتی وجود ندارد.
 

سقف اعتبار کاراکارت چقدر است؟

سقف اعتبار کارا کارت از 500 هزار تومان تا ‌‌‌نهایت 10 میلیون تومان در نظر گرفته شده است و میزان اعتبار این کارت برای هر فرد متقاضی در بانک رفاه به‌گونه‌ای است که باید 25 درصد حقوقش بعد از کسر تعهدات و اقساط تسهیلاتش پوشش اعتبار این کارت را بدهد به‌عنوان‌مثال اگر حکم فرد متقاضی در فیش حقوقی او یک‌میلیون و 500 هزار تومان است که بعد از کسر اقساط وام‌های دیگرش در‌‌‌نهایت خالص دریافتی‌اش یک‌میلیون تومان است، 25 درصد آن 250 هزار تومان می‌شود این عدد در 12 ضرب و در‌‌‌نهایت به فرد 3 میلیون تومان کارت اعتباری با سود 12 درصدی و بازپرداخت یک‌ساله داده می‌شود.
بر اساس گزارش رده، در سامانه رفاه نوشته‌شده بود، اعتبار کاراکارت برای هر فرد متقاضی چهار برابر حقوق اوست که درباره ملاک بودن حکم متقاضیان یا خالص دریافتی حقوق ماهیانه بعد از کسر تعهدات. اشاره‌ای در این سامانه نشده است.
 

شرایط بازپرداخت اقساط کاراکارت چیست؟

متقاضی در شعب بانک رفاه تعهدنامه‌ای را امضا می‌کند که به این بانک اجازه می‌دهد تا اقساط این کارت را بعد از استفاده از اعتبار کاراکارت از حقوقش کسر کند. کسر اقساط به این صورت است که به‌عنوان‌مثال فردی کارت رفاه اجتماعی ایرانیان «کاراکارت» را در بهمن‌ماه 94 با اعتبار 4 میلیون تومان دریافت می‌کند در همین ماه به میزان دو میلیون تومان از اعتبار این کارت را از فروشگاه‌هایی که اعلام‌شده کالا خریداری می‌کند و دیگر در ماه بهمن خرید دیگری ندارد. از اسفندماه از حقوق این فرد در قالب یک وام 2 میلیونی با سود 12 درصدی و بازپرداخت 12 ماه اقساط کم می‌شود. این فرد در خردادماه سال 95 نیز دو میلیون تومان باقیمانده اعتبار این کارت را مصرف می‌کند از اول تیرماه مستقلاً در قالب یک وام دو میلیون تومانی دیگر با سود 12 درصدی و بازپرداخت یک‌ساله اقساط از حقوقش کم می‌شود.
اگر از اعتبار کاراکارت استفاده نشود هیچ‌وجهی از دارنده کارت کسر نمی‌شود و محدودیتی در مورد سقف حقوق متقاضیان در صدور این کارت برای بازنشستگان تأمین اجتماعی که از بانک رفاه مستمری خود را دریافت می‌کنند، وجود ندارد.
 

کاراکارت چگونه شارژ می‌شود؟

 تا به حال دستوری در خصوص شارژ کاراکارت به بانک رفاه کارگران اعلام‌نشده است و این کارت فعلاً قابلیت شارژ ندارد.
 

با کاراکارت در کدام فروشگاه‌ها می‌توان خرید کرد؟

متقاضیان با داشتن کاراکارت می‌توانند از تعاونی‌های سراسر کشور، فروشگاه‌های زنجیره‌ای رفاه، اتکا، شهروند، سپه، اسکان، اسکات و فرهنگیان کالاهای موردنیاز خود را خریداری کنند.

کارت رفاه اجتماعی ایرانیان «کاراکارت» دومین فاز بسته رونق اقتصادی دولت که به‌منظور تحریک تقاضا برای خرید کالاهای بادوام ایرانی است که به‌طور عمده شامل لوازم‌خانگی می‌شود. این کارت به‌منظور افزایش قدرت خرید، تقاضا و کاهش موجودی انبار‌ها و رونق نسبی در بازار لوازم‌خانگی در 25 مهرماه معرفی شد. دستورالعمل اجرایی آن نیز با تأخیر چندماهه سرانجام در 19 دی‌ماه به سازمان‌های مربوطه ابلاغ شد و بانک رفاه نیز عامل ارائه کاراکارت به بازنشستگان تأمین اجتماعی شد.

مطالبی که ممکن است به آن علاقه داشته باشید

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد

از اینکه نظرتان را با ما در میان می‌گذارید، خوشحالیم

32 دیدگاه
 1. داود جراحی می‌نویسد

  من چند بار به شعبه بانک رفاه مراجعه کردم اولا مرا فرستادند به کانون بعد که برگشتم گفتم کانون گفت که باید بانک کارت را باید صادر کند یمن جواب دادند قبلاً بود ولی جمع شداست دیگر صادر نمی‌شود یعنی اصلا بی اطلاع بودندهم رییس هم مسعول تسهیلات به بنده گفتند همچین چیزی نداریم

 2. کتایون می‌نویسد

  سلام منم سه سال پیش گرفتم وباهاش فرش خریدم،بدون هیچ دنگ و فنگ وضامنی وبا نهایت احترام کامل بمن تحویل دادن.خیلی هم برکت داشت.متمنی هستم تا دوباره آنرا شارژ شده داشته باشم تا بتونم بدونه عذاب کشیدن وتوهین دیدن از مزایای آن استفاده کنم.چون بشدت به آن نیاز دارم.

 3. فاطمه می‌نویسد

  میشه با این کارت آنلاین کالای ایرانی خرید؟

  1
 4. نینا می‌نویسد

  فقط تو فروشگاههای معرفی شده میشع کارت کشید؟؟؟؟ینی فروشگاههای دیگه نمیشه استفاده کردازش؟

 5. صدیقهدبهشتی می‌نویسد

  من در تاریخ ۹۵/۵/۲۰ مبلِغ ۴۰۰۰۰۰۰ کاراکارت از بانک رفاه دریافت کردم. ولی اسامی فروشگاههای طرف قرارداد معرفی نشده و به جاهایی که قبلا ارایه شده مراجعه میکنیم میگویند قرارداد نداریم. لطفا فروشگاه های طرف قرارداد به طریقی اعلام شوند. با تشکر

  5
 6. ایلیا قهرمانی می‌نویسد

  طرح کاراکار خیلی خوبه ما یکبار استفاده کردیم خیلی ارزش داره مخصوصا برای ما بازنشسته ها خواهشمندم دستور تمدید یا شارژ مجدد را بدهید از همه دست اندر کارا ن متشکرم . برکات خداوند با شما

 7. رقیه قاسمی فرد می‌نویسد

  سلام چطور میشود کاراکارت به بازنشستگان تعلق می گیرد به مستمری بگیر ان تعلق نمی گیرد.

  4
  1
 8. فرهنگ ثاقب می‌نویسد

  با سلام مت از فروشگاه شهروند پرسیدم ولی گفتند که کارا کارت رو قبول نمیکنند ،به کجا میشه رجوع کرد

  1
 9. احمدخواجوند می‌نویسد

  بنده این کارت را درسال 95گرفتم وهنوز استفاده نکردم مبلغ 38000000ریال هست در جاهای مخصوص باید خرید کنی ولی این محل مخصوص معلوم نیست کجاست .

  1
 10. مجیدغلامی می‌نویسد

  سلام من کارت رامصرف واقساط رابابانک تسویه کردم امکان تجدید ویاتمدید آن هست؟ ودرصورتیکه جواب مثبت میباشد باید بکجامراجعه کنم چون بانک رفاه شعبه خیام مشهد میگوید دستورالعملی درموردتمدید ویاتجدید نداریم استدعامیشود پاسخ دهید ممنون

  2
 11. مجتبی می‌نویسد

  با سلام و خسته نباشید چرا هیچ خبری در مورد تمدید و شارژ مجدد نمیدین پس.لطفا پیگری کنید.با تشکر

  1
 12. حیدری می‌نویسد

  سلام ببخشید برای گرفتن این کارت به ضامن نیاز هست ؟

  1
 13. بهداد می‌نویسد

  کسی استفاده کرده؟ من گرفتم کارتو….شهرستانم… نمیدونم کجا میتونم از کارت استفاده کنم…. هیچ کسی هم نمیدونه کارت چیه…. نه بانک اطلاعات میده نه سازمان تامین احتماعی

  1
  1. حیدری می‌نویسد

   سلام ماهم شهرستانيم خواستم بپرسم از ما ضامن خواستن ..شما با ضامن کارت گرفتید؟

   1
 14. محمود می‌نویسد

  با سلام و عرض ادب لطفا پیگیر شارژ مجدد باشید

 15. رضاايران خواه می‌نویسد

  بإسلام
  لطفا بفرماييدباكاراكارت ميتوان بليط هواپيما ياتوركردشگرى خارجى خريد،

 16. solmaz می‌نویسد

  ببخشید اگه گم بشه باید چیکار کنیم

 17. Hamed می‌نویسد

  آیا میشه خدمات پزشکی هم با این کارت دریافت کرد؟؟؟ تو سایت خدمات پزشکی هم هست؟؟؟

 18. عامر می‌نویسد

  سلام بهترین کار نگرفتن کارت است
  اما متاسفانه وقتی در فیش حقوقی نوشته می شود برای دریافت کارت به بانک مراجعه کنید باز نشسته از همه جاب یخبر فکر میکند که لطفی در حقش کرده اند و نمی داند به چه بلای دچار خواهد شد

  1
 19. ali می‌نویسد

  پول بدی اونم 12 درصد بیشتر کالاهای بنجل تو انبار مونده رو بخری تازه اونم از جاهایی که اونا برات تعیین می کنند.
  خداییش خیلی باحالین، ما که نیستیم، خودتونین.

 20. ز.و می‌نویسد

  ممنون از اطلاع رسانی خوبتون, ای کاش میتونستم همه بازنشسته ها رو اگاه کنم که فریب این کار رو نخورن.

 21. علی می‌نویسد

  کارت کارا کارت بانک رفاه را در مقابل 510000 ریال کارمزد به اینجانب تحویل داده اند آنهم درقبال شارژ 66000000 ریالی ……سالی که نکوست از بهارش پیداست ؟! همه بانکها با دریافت 20000 ریال کارت ارائه میکنند آنوقت بانک رفاه برای کارگران بازنشسته بدبخت کیسه دوخته وبرای کارت 51000 تومان اجرت میگیرد ! خجالت اورست ….هنوز ریالی از کارت استفاده نکرده 51000 تومان اخاذی میکنند ! این است قسط اسلامی و عدالت جهانشمول جمهوری اسلامی ایران !؟ مرحبا به طراحان این کارا کارت ها ! حقا که برای طراحان کاراست !!! دستمریزاد حامیان بازنشستگان

  1
  1. نیما می‌نویسد

   اولا کارمزد صدور کارت کل ایران ۲۰۰۰۰هزارتومنه نه۵۱۰۰۰هزار.۲.ضامن نمیخواد هیچ شعبه ای.۳.بلافاصله بعد از تسویه شارژ میشه ..خوشی زده زیره دلتون؟چرا دروغ میگین و مردم رو منصرف میکنین؟من۲سال ازاین کارت استفاده کردم وهیچکدوم از این چرت وپرت های شما رو ندیدم.قدر عافیت نمیدانید…وای به روزی که به هچ هچ بیوفتید وسینه خیز دنبال این کارت بخزین.

  2. فرهاد اقبالی می‌نویسد

   %0/57 درصد موقع صدور کارت به عنوان بیمه عمر !!؟ ازت دریافت میشه که هیچ دلیل منطقی نداره . اون هم یه شرکت ثانوی به نام پارسیان که با بانک رفاه تبانی قرار داد دارند برای کلاه گزاشتن سر بازنشسته های بی پناه ،مزید بر آن به قول علی با سود 27% دیگه نهایت ستمه !! درست مصداق این ضرب المثله که هیچ گربه ای به راه رضای خدا موش نمی گیره!!؟

 22. علی می‌نویسد

  کجا نرخ بهره این طرح ۱۲ % هست!! اخه فریب,تا کجا !! چرا ابزارهاتون ر با یه قشر اسیب پذیر و واقعا درمونده میخاین تامین کنین !!
  نرخ بهره واقعی یچیزی حدود ۲۷% یعنی ۱۲% بانک میگیره و چیزی حدود ۱۵% فروشگاه رو اجناسش اضافه میکنه و میگن درحقیقت شما اجناس ر بصورت اقساط خریداری میکنین!!

  1
  1. مهدی می‌نویسد

   این صحبت شما کاملا نادرسته و فروش نقدی داخل فروشگاه با فروش اقساطی 12 ماهه به شما در طرح کارا کارت به قیمت یکسانی هست لطفا اجازه بدید دیگران ازین قبیل طرحها استفاده کنند

 23. سپیده گنجی می‌نویسد

  افتضاحه ، بازنشسته ها با این حقوق اندک چطوری این قسطو بدن؟!!! مرسی که اینقد شفاف خبررسانی کردید. توی تمام سرچ هایی که برای کسب اطلاع از این وام داشتم، فقط سایت شما گویا بود. آرزوی موفقیت

  1. مهرداد از کرج می‌نویسد

   اقساطش مگه مشخص شد چقدره؟ هر چقدر خرید کنن تقسیم بر 12 میشه +12 درصد از بازار آزاد و اجناس قسطی که بهتره
   خوب نیست فقط غر بزنیم

 24. هانا می‌نویسد

  پس چی گفته بودن تا ۱۰ میلیون!
  با این شرایط هیچ بازنشسته‌ ای نمی‌ تونه حتی تا ۶ میلیون رو هم بگیره
  فرض مخال ۲ میلیون حقوق داشته باشه و هیچی هم کسر نشه تازه بتونه ۶ میلیون کارت بگیره
  خیلی خبررسانیشون فریب دهنده بوده بدون اطلاع رسانی کافی کلی ثبت نامی داشتن
  بیچاره بازنشسته

  1. سپیده گنجی می‌نویسد

   واقعا صفت فریبنده رو درست به کار بردید دوست عزیز

 25. بهرام می‌نویسد

  عالی بود واقعا، خدا قوت

 26. فاطمه حبیب زاده می‌نویسد

  ممنون خیلی وقت بود دنبال این جوابا بودم

  1
وام بدون چک و ضامن
×
وام بدون چک و ضامن
تا 50 میلیون تومان
دیجی‌پی