رده خبر شرایط وام خودرو تغییر کرد/ بازپرداخت 4 ساله و اقساط 708 هزار تومانی

شرایط وام خودرو تغییر کرد/ بازپرداخت 4 ساله و اقساط 708 هزار تومانی

خبر

با وجود اعلام شرایط قبلی

نویسنده: رده
16 آبان 1394
اطلاعیه اخیر بانک مرکزی در حالی منتشر شدکه محتویات آن با اظهارات مدیرکل اعتبارات این بانک چندان منطبق نیست. رییس‌کل بانک مرکزی در نشست خبری که به همراه وزیر اقتصاد و رییس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی ماه گذشته در تشریح بسته تسریع رونق اقتصادی برگزار شد رسماً اعلام کرد که تسهیلات جدیدی برای فروش اقساطی خودرو با اعتبارات بانک مرکزی در نظر گرفته‌شده است. سیف اعلام کرد که این تسهیلات تا 80 درصد و حداکثر تا 25 میلیون تومان قیمت خودرو را تأمین کرده و با دوره هفت‌ساله و با سود 16 درصد بازپرداخت می‌شود. در این حالت محاسبات نشان داد که متقاضی برای دریافت تسهیلات 25 میلیون تومانی با دوره بازپرداخت 7 ساله و سود 16 درصد باید ماهانه حدود 496 هزار تومان طی 84 ماه پرداخت کند.
اما اطلاعیه‌ای که اخیراً بانک مرکزی در مورد اجرایی شدن سیاست اعتباری منتشر کرد و اظهارات امروز مدیرکل اعتبارات بانک مرکزی نشان داد که همه متقاضیان خرید خودرو نمی‌توانند از شرایط 7 ساله و قسط حدود 500 هزارتومانی برخوردار شوند. این در حالی است که میر محمدصادقی اعلام کرده است که اقساط وام خودرو با سود 16 درصد ماهانه 708 هزار تومان خواهد بود.
 
در این شرایط محاسبات نشان می‌دهد که دوره بازپرداخت تسهیلات 25 میلیونی خودرو از 7 سال به چهار سال کاهش‌یافته است که خود موجبات افزایش میزان اقساط را فراهم می‌آورد موضوعی که حتی در زمان اعلام قسط 500 هزارتومانی با دوره 7 ساله هم چندان موردپذیرش تمامی متقاضیان قرار نگرفته بود.
 
بر این اساس در دوره 7 ساله با سود 16 درصد متقاضی باید درمجموع حدود 16 میلیون تومان و در دوره چهارساله حدود 9 میلیون تومان سود بابت خرید خودرو برگرداند.
 
از سویی دیگر دوره بازپرداخت 7 ساله‌ای که قبلاً رییس‌کل بانک مرکزی اعلام کرده بود و بسیاری از مخاطبان این تسهیلات به آن امید داشتند کاملاً رد نشده است، بلکه در اطلاعیه بانک مرکزی اعلام‌شده که در این شیوه متقاضیان می‌توانند از تاریخ هجدهم آبان 1394 با مراجعه مستقیم به نمایندگی‌های مجاز نسبت به خرید دستگاه موردنظر اقدام کرده و بخشی از بهای دستگاه را به‌صورت نقد و مابقی را حداکثر تا 250 میلیون ریال (که بیش از 80 درصد بهای آن نباشد) در قبال ارائه اسناد تجاری (اقساط حداکثر 84 ماه با احتساب سالانه 16 درصد به‌صورت چک یا سفته) به نمایندگی مجاز پرداخت کنند.
 

در دوره 7 ساله با سود 16 درصد متقاضی باید درمجموع حدود 16 میلیون تومان و در دوره چهارساله حدود 9 میلیون تومان سود بابت خرید خودرو برگرداند.
 

همچنین اعلام شد که خودروساز اسناد تجاری دریافتی از مشتریان را ظهر نویسی کرده و به بانک‌های عامل ارائه می‌کند. بانک‌های عامل اسناد تجاری ارائه‌شده از سوی خودروساز را که سررسید آن‌ها کمتر از چهار سال باشد، با نرخ 16 درصد خریداری کرده و مبلغ موردنظر را به‌حساب خودروساز واریز می‌کنند.
 
این توضیح هم آمده بود که خرید خودروها و ماشین‌آلات کشاورزی (کمباین و تراکتور) با اقساط حداکثر هفت‌ساله امکان‌پذیر است.
 
در این صورت به نظر می‌رسد خرید خودروهای سواری با دوره بازپرداخت چهارساله و ماهانه 708 هزار تومان خواهد بود و دوره حداکثری آن یعنی 7 ساله مشمول تمامی خودروها نخواهد شد.
مطالبی که ممکن است به آن علاقه داشته باشید

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد

از اینکه نظرتان را با ما در میان می‌گذارید، خوشحالیم