رده تعریف و آموزش رمز ارز پولکادات چیست؟

پولکادات چیست؟

تعریف و آموزش رمز ارز

با یکی از متفاوت‌ترین رمزارزهای بازار ارزدیجیتال آشنا شوید

نویسنده: رضا رضایی
11 اسفند 1399
پولکادات چیست

همین اول و قبل از اینکه بدانیم پولکادات چیست، باید بدانید سازنده ارز دیجیتال پولکادات گاوین وود Gavin Wood است که یکی از توسعه‌دهنده‌های اصلی رمزارز اتریوم نیز بوده است. گاوین وود همچنین خالق زبان برنامه‎نویسی solidity نیز هست که اکثرا برای نوشتن قراردادهای هوشمند به کار برده می‎شود. پس با یک رمزارز رازآلود با خالقی خلاق طرفیم.

قیمت لحظه‌ای پولکادات

تاریخچه پولکادات و سازنده آن

گاوین وود در 2016 اتریوم را به قصد ساخت و طراحی یک بلاکچین منحصربه‌فرد ترک کرد و در 2017 با همکاری پیتر چابان و رابرت هابر‌مایر پولکادات را وارد بازار دیجیتال کرد. در همان آغاز فعالیت و کار رمزارز dot توانست 145 میلیون دلار درآمد داشته باشد.

اما این موفقیت چندی به طول نینجامید که مورد حمله هکرها قرار گرفت. بر اثر این حمله، هکرها 150 میلیون دلار به پولکادات ضرر رساندند که این ضرر موجب شد سرعت توسعه این رمزارز به‌شدت کاهش پیدا کند. چندی طول نکشید که در 2018 پولکادات با قدرت بیشتری به بازار ارز دیجیتال برگشت و با بهتر شدن و ارتقا اکوسیستم Web3 کمک مالی کرد و به پیشرفت ادامه داد. پیشرفت تاکنون بدون افت ادامه داشته به گونه‌ای که در 2020 ایده انتقال حساب را نیز به شبکه خود افزوده است.

 

تفاوت پولکادات با بیت‌کوین و اتریوم

ازجمله تفاوت‌هایی که می‌توان بین رمزارز پولکادات با بیت‌کوین و اتریوم مشاهده کرد این‌هاست:

 • تیم توسعه‌دهنده و تاریخچه آن
 • نوع فناوری
 • نوع خدمات‌رسانی
 • الگوریتم اجماع

 

آینده پولکادات چگونه است؟

قیمت ارز پولکادات در ابتدا تا 200 درصد افزایش داشت و همین تغییر قیمت ناگهانی، موجب شد بسیاری از تحلیلگران، آینده پولکادات را روشن پیش‌بینی کنند.

بر اساس پیش‌بینی‌های کلوین کُه (Kelvin Koh) پولکادات در سال آینده به رتبه 3 از فهرست رمزارزها خواهید رسید. از دیگر پیش‌بینی‌های صورت گرفته در این خصوص توسط همان شخص برای قیمت پولکادات بود که با توجه به‌ پیش‌بینی صورت‌گرفته گفته بود قیمت این رمزارز در اواسط ماه آگوست از مرز 5 دلار رد خواهد شد و فقط 2 هفته طول کشید تا قیمت پولکادات مرز 6 دلار را نیز رد کرد و به قیمت 6.57 دلار خرید و فروش شد.

 

کیف‌پول مناسب پولکادات چیست؟

پولکادات برای نگهداری و ذخیره کردن رمزارز پولکادات کیف‌پولی به اسم جی اس‌ والت را به شکل رایگان به کاربران خود خواهد داد که ۲ قسمت مهم دارد:

 • Controller درخواست و سفارش‌ها را به سرور مرکزی منتقل می‎کند.
 • Stash برای نگهداری حجم بالا از توکن دات استفاده می‎شود.

لازم است بدانید که کیف‎پول‌های بسیار زیادی برای نگهداری رمزارز پولکادات وجود دارند که می‎توانید دانلود کنید و روی گوشی‎های همراه خود داشته باشید. به‌عنوان‌مثال می‎توان به پولکا‌والت Polkawallet اشاره کرد که یک نمونه کیف‎پول است که قابلیت پشتیبانی از پولکادات را دارد.

نکات مهمی برای انتخاب کیف‎پول وجود دارد که در زیر به مهم‌ترین آن‎ها اشاره می‌کنیم:

 1. امنیت کیف‌‏پول: کیف‎پولی را انتخاب کنید که از سایت‌ها و صرافی‌های معتبر به اشتراک گذاشته شده‌اند، در غیر این صورت ممکن است به دام هکر‎ها بیفتید.
 2. رابط کاربری مناسب: چنانچه مبتدی هستید و اطلاعات زیادی در خصوص استفاده از کیف‌پول‎ها و نحوه استفاده از آن‎ها ندارید، توصیه می‎کنیم کیف‌پولی را انتخاب کنید که طراحی ساده‎ای برای استفاده داشته باشد.
 3. قابلیت پشتیبانی: کیف‌پول از رمزارز موردنظر شما برای ذخیره پشتیبانی کند.

 

پولکادات بهتر است یا اتریوم؟

در جواب این سؤال باید گفت که پولکادات به دنبال ایجاد رقابت با اتریوم نیست و همین یعنی ارتقا و توسعه بلاکچین پولکادات از ارزش اتر کم نخواهد کرد. هم‌اکنون در بازار ارز اتریوم دارای ارزش 43 میلیارد دلاری است و این در شرایطی است که پولکادات در همین لحظه دارای ارزش 5.6 میلیاردی است. از لحاظ ساختاری دات و کازماس به رمزارزهای گوناگونی مجوز فعالیت داده‌اند اما دارای تفاوت‌های خیلی زیادی با اتریوم هستند. ناگفته نماند وجود همین تفاوت‌هاست که موجب می‌شود تمام آن‌ها در کنار یکدیگر فعالیت داشته باشند.

قیمت لحظه‌ای اتریوم

 

مزیت‎های پولکادات چیست؟

درباره اینکه بدانیم مزیت پولکادات چیست باید بدانیم این رمزارز همچون سایر رمزارزهای موجود در بازار دیجیتال در حال فعالیت هستند و دارای مزیت‌ها و معایبی است که در این بخش به مزیت این رمزارز خواهیم پرداخت:

کار گروهی پولکادات

پولکادات این امکان را فراهم کرده که کاربران بتوانند به‌سادگی اطلاعات عملکردی خود را به سایر کاربرهای پولکادات ارائه دهند تا بتوانند عملکرد خود را برای رسیدن به نتیجه بهتر، بهبود ببخشند.

مقیاس‎پذیری

هر بلاکچینی فقط می‌تواند به مقدار مشخصی تراکنش یا ترافیک داده‌ای پاسخ دهد، اما بلاکچین پولکادات به دلیل نوع شبکه‌ای که دارد، قادر است حجم زیادی از تراکنش‌ها را در یک‌زمان مشخص پردازش کند و این ویژگی و مزیت پولکادات به دلیل شبکه چند زنجیره‌ای است که دارد.

افزایش امینت پولکادات

از مهم‌ترین مزایای پولکادات افزایش امنیت است که این اجازه را به کاربران می‌دهد تا در حد امکان مستقل باشند و تمام شبکه‎های متصل به این شبکه را امن نگه می‌دارد.

تسهیل نوآوری ساده

در این رمزارز قابلیت ساخت بلاکچین سفارشی برای کاربران وجود دارد که موجب می‌شود توسعه‌دهنده‌های بیشتری در این شبکه به فعالیت بپردازند.

بدون نیاز به فورک

رمزارز بیت‌کوین و اتریوم بدون فورک برای به‌روزرسانی با مشکل مواجه خواهند شد اما در پولکادات برای برطرف کردن باگ‎ها، به‌روزرسانی‌ها و همچنین اضافه کردن بخش‎ها و قابلیت‎های جدید بدون فورک نیز عمل خواهند کرد.

جدول قیمت لحظه‌ای ارزهای دیجیتال

توکن دات چیست؟

توکن دات در واقع همان پولکادات است و در شبکه به چند دلیل به‌کار برده می‌شود:

 1. کاربرانی که توکن دات DOT دارند می‌توانند بر شبکه مدیریت کامل داشته باشند و این تفاوت بزرگ بین پولکادات و سایر رمزارزهاست که آن‌ها توانایی کنترل شبکه را ندارند.
 2. علاوه بر مدیریت به کاربرانی که در شبکه رمزارز پولکادات فعالیت دارند و دارای رفتار مناسب و صداقت هستند نیز پاداش داده خواهد شد و کاربران متخلف نیز مجازات می‌شوند.
 3. Parachain بدون استفاده در این شبکه با جدا کردن توکن‎هایی که پیوند خورده‌اند از بین می‎رود، که در اصل می‌توان گفت همان گواهی اثبات سهام است.

 

خریدوفروش پولکادات چگونه است؟

پولکادات را می‌توانید از صرافی‎های آنلاین معتبر خریداری کنید اما برای خرید این رمزارز لازم است که مراحلی را انجام دهید زیرا برخی از صرافی‌ها ارز فیات را به‌طور مستقیم به دات تبدیل نمی‌کنند.

 1. ابتدا ارز فیات خریداری کنید و سپس به کیف‌پول خود منتقل کنید.
 2. سپس آن را به یکی از ۲ رمزارز اتریوم یا بیت‌کوین تبدیل کنید.
 3. پس از تغییر فیات به اتریوم یا بیت‎کوین اکنون می‎توانید پولکادات خریداری کنید یا می‌توانید آن را به فروش برسانید.
مطالبی که ممکن است به آن علاقه داشته باشید

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد

از اینکه نظرتان را با ما در میان می‌گذارید، خوشحالیم

4 دیدگاه
 1. شیرین می‌نویسد

  ممنون از مقاله ی مفیدتون

 2. هادی می‌نویسد

  ممنون از مقاله تان

 3. علی می‌نویسد

  چقدر غلط املایی-نگارشی داره مقاله‌تون!!! حتی هکسره

  2
  1. رده می‌نویسد

   هکسره؟! کجاست که از دستمون در رفته؟

   1