رده بررسی فعالسازی رمز دوم یکبار مصرف تمام بانک‌ها +آخرین خبرها و تغییرات

فعالسازی رمز دوم یکبار مصرف تمام بانک‌ها +آخرین خبرها و تغییرات

بررسی

یک جدول ساده و به‌دردبخور برای استفاده سریع از رمز پویا

نویسنده: رده
19 بهمن 1398
رمز دوم یکبار مصرف

آخرین خبرهای مرتبط با رمز دوم یکبار مصرف
را در انتهای همین مطلب دنبال کنید

راهنمای استفاده از جدول فعال‌سازی رمز دوم یکبار مصرف

دریافت رمز دوم یکبار مصرف سخت نیست؛ جدولی که می‌بینید -در واقع- مرجع نصب و فعال‌سازی رمز دوم یکبار مصرف همه بانک‌هاست. سعی کرده‌ایم به جای متن‌های مطول و پیچیده، خلاصه‌نویسی کنیم تا سریع‌تر به هدف برسید. اسم هر بانک به ترتیب حروف الفبا مرتب شده و به سادگی بانک موردنظرتان را پیدا می‌کنید. نام هر اپلیکیشن رمزساز بانک‌ها را هم نوشته‌ایم که گمراه نشوید و به صفحه‌های اشتباه هدایت‌تان نکنند.

در ستون سوم مهم‌ترین کاری را که باید برای فعال سازی رمز دوم یکبار مصرف انجام دهید، نوشته‌ایم. کاری که فارغ از دانلود و نصب برنامه، باید برایش برنامه‌ریزی کنید تا وقت‌تان را بیهوده نگیرد و رمزسازتان هم فعال شود. این ستون را جدی بگیرید تا از اول دی‌ماه به مشکل نخورید.

برای اینکه این صفحه شلوغ و طولانی و در نتیجه نخواندنی نشود، راهنمای ریز نصب و فعال‌سازی رمز دوم یکبار مصرف هر بانک در جدول با عنوان «بیشتر بخوانید» لینک شده است. با لمس/کلیک آن، به صفحه‌ای می‌روید که راهنمای نصب هر اپ و مراحلی که باید طی شود، نوشته شده. برای آنهایی هم که از مراحل نصب آگاهند و با هدف راحتی مخاطبان «رده» لینک نصب اپلیکیشن را در دو نسخه اندروید و IOS قرار داده‌ایم تا از مراجعه به سایت‌های دیگر بی‌نیاز شوند.

تا لحظه تنظیم این مطلب، چند بانک هنوز رمزساز دوم خود را معرفی نکرده بودند. در صورت اعلام، این مطلب تکمیل می‌شود. «رده» خوشحال می‌شود تا ایراد و مشکلات را کامنت کنید تا زود برطرف کنیم و مرجع نصب و فعال‌سازی رمز دوم یکبار مصرف کاملی به دست مردم برسد.

 

کدام اپلیکیشن رمز پویای بانک‌ها فعال‌سازی راحت‌تری دارند؟

رمز یکبار مصرففعال‌سازی رمز دوم یکبار مصرف آنقدرها که می‌گویند پیچیده نیست؛ یک سازوکار ساده دارد که باید انجام دهید. مهم‌ترینش این است که بانک بتواند مشتری را تایید کند و به موبایل مشخص شده، اعتماد کند تا رمز دوم را برای آن دستگاه ارسال کند. حالا هر بانک از روشی برای این احراز هویت استفاده کرده؛ ساده‌ترینش برای بانک و سخت‌ترینش برای مشتری، این است که باید به شعبه بروید که در این اوضاع ترافیکی و قیمت بنزین، بدترین انتخاب است! ولی متاسفانه اغلب بانک‌ها از این روش و با پر کردن فرم درخواست، هویت‌سنجی می‌کنند.

راه دیگر، مراجعه به دستگاه خودپرداز است که برخی بانک‌ها آن روش را انتخاب کرده‌اند که شما را از حضور در ساعت اداری محدود در بانک بی‌نیاز می‌کند و مشتری‌پسندتر است.

اما روش بهتر و مدرن‌تر، فعال‌سازی از طریق اینترنت‌بانک است. بدون حضور در شعبه و خودپرداز و با استفاده از دو دستگاه که بتواند QR-code را اسکن کرد. برخی بانک‌های بزرگ‌تر هم از روش ارسال شماره به سامانه و فعال‌سازی پیامکی استفاده می‌کنند که باز هم روش ساده‌تری برای مشتری است.

اما کسانی که به هر دلیل از گوشی هوشمند استفاده نمی‌کنند، برای فعالسازی رمز دوم یکبار مصرف از طریق پیامک باید حتما به بانک مراجعه کنند و راه دیگری وجود ندارد.

 

کدام بانک‌ها در دریافت رمز دوم یکبار مصرف عملکرد بهتری داشته‌اند؟

فکر کنید! اغلب ما ۴-۵ کارت‌بانک فعال داریم و با این تصمیم بانک مرکزی، باید به همین تعداد اپلیکیشن روی موبایل خود نصب کنیم و چقدر این تصمیم، کارشناسی نشده و ضد مشتری است و خرید اینترنتی را سخت می‌کند.

در بین ماجرای فعال‌سازی و دریافت رمز دوم یکبار مصرف بانک‌هایی بهتر عمل کرده‌اند که نصب اپلیکیشن جدیدی به مشتریان خود تحمیل نکرده‌اند و این امکان را روی خود اپلیکیشن بانک ارائه کرده‌اند. این کار مشتری‌مدار، در جدول با عنوان «همراه‌بانک» مشخص شده و باید به کارشناسان فناوری این بانک‌ها تبریک گفت.

بقیه اپ‌ها اما، از ساختار شکلی ساده‌ای بهره می‌برند که عددی ۶ رقمی تولید شده تا یک دقیقه کارایی دارد و بعد از آن منقضی می‌شود.

 

جدول فعال‌سازی رمز دوم یکبار مصرف

بانک اپلیکیشن رمز دوم روش فعال‌سازی راهنما
اینجا دانلود کنید
نسخه اندروید نسخه iOS
آینده ریما مراجعه به دستگاه خودپرداز بیشتر بخوانید رمز دوم یکبار مصرف بانک آینده رمز یکبار مصرف بانک آینده
اقتصاد نوین ارس مراجعه حضوری به شعبه یا با استفاده از اینترنت بانک بیشتر بخوانید رمز دوم یکبار مصرف بانک اقتصادنوین رمز یکبار مصرف بانک اقتصادنوین
انصار آپان مراجعه حضوری به شعبه یا با استفاده از اینترنت بانک بیشتر بخوانید رمز دوم یکبار مصرف بانک انصار رمز یکبار مصرف بانک انصار
ایران زمین رمزساز مراجعه حضوری به شعبه بیشتر بخوانید رمز دوم یکبار مصرف بانک ایران زمین رمز یکبار مصرف بانک ایران زمین
پارسیان  همراه‌بانک مراجعه به دستگاه خودپرداز بیشتر بخوانید
پاسارگاد  همراه‌بانک با استفاده از اینترنت بانک یا کد دستوری *720# بیشتر بخوانید
پست بانک رمزساز مراجعه حضوری به شعبه فعال کردن از راه پیامک بیشتر بخوانید رمز دوم یکبار مصرف بانک پست‌بانک رمز یکبار مصرف بانک پست‌بانک
تجارت همراز مراجعه به دستگاه خودپرداز بیشتر بخوانید رمز دوم یکبار مصرف بانک تجارت رمز یکبار مصرف بانک تجارت
توسعه تعاون  همراه‌بانک با استفاده از اینترنت بانک بیشتر بخوانید
توسعه صادرات ریما مراجعه به دستگاه خودپرداز بیشتر بخوانید رمز دوم یکبار مصرف باتک توسعه صادرات رمز یکبار مصرف توسعه صادرات
خاورمیانه رمز پویا مراجعه حضوری به شعبه بیشتر بخوانید رمز دوم یکبار مصرف بانک خاورمیانه
حکمت ایرانیان ارس مراجعه حضوری به شعبه بیشتر بخوانید رمز دوم یکبار مصرف بانک حکمت ایرانیان رمز یکبار مصرف بانک حکمت ایرانیان
دی ارس با استفاده از اینترنت بانک بیشتر بخوانید رمز دوم یکبار مصرف بانک دی رمز یکبار مصرف بانک دی
قرض‌الحسنه رسالت رمز پویا با استفاده از همراه‌بانک بیشتر بخوانید رمز دوم یکبار مصرف بانک رسالت رمز یکبار مصرف بانک رسالت
رفاه کارگران رمزساز مراجعه به دستگاه خودپرداز بیشتر بخوانید رمز دوم یکبار مصرف بانک رفاه رمز یکبار مصرف بانک رفاه
سامان رمزینه با استفاده از نت‌بانک یا مراجعه حضوری به شعبه بیشتر بخوانید رمز دوم یکبار مصرف بانک سامان رمز یکبار مصرف بانک سامان
سپه رمزساز مراجعه حضوری به شعبه بیشتر بخوانید رمز دوم یکبار مصرف بانک سپه رمز یکبار مصرف بانک سپه
سرمایه رمزساز با استفاده از اینترنت بانک یا مراجعه حضوری به شعبه بیشتر بخوانید رمز دوم یکبار مصرف بانک سرمایه رمز یکبار مصرف بانک سرمایه
سینا ارس مراجعه حضوری به شعبه بیشتر بخوانید رمز دوم یکبار مصرف بانک سینا رمز یکبار مصرف بانک سینا
شهر رمزنت مراجعه حضوری به شعبه بیشتر بخوانید رمز دوم یکبار مصرف بانک شهر رمز یکبار مصرف بانک شهر
صادرات ریما مراجعه به دستگاه خودپرداز بیشتر بخوانید رمز دوم یکبار مصرف بانک صادرات رمز یکبار مصرف بانک صادرات
صنعت و معدن رمزساز با استفاده از اینترنت بانک یا مراجعه حضوری به شعبه بیشتر بخوانید رمز دوم یکبار مصرف بانک صنعت و معدن رمز یکبار مصرف بانک صنعت و معدن
قرض‌الحسنه مهر ایران ارس مراجعه حضوری به شعبه بیشتر بخوانید رمز دوم یکبار مصرف بانک مهر ایران رمز یکبار مصرف بانک مهر ایران
قوامین جی‌بی‌رمز مراجعه به دستگاه خودپرداز بیشتر بخوانید رمز دوم یکبار مصرف بانک قوامین
کارآفرین اعتبارسنجی شماره موبایل (حضوری در شعبه)
کشاورزی ریما مراجعه حضوری به شعبه بیشتر بخوانید رمز دوم یکبار مصرف بانک کشاورزی رمز یکبار مصرف بانک کشاورزی
گردشگری  همراه‌بانک با استفاده از اینترنت بانک یا همراه‌بانک بیشتر بخوانید
مسکن رمزنما مراجعه به دستگاه خودپرداز بیشتر بخوانید رمز دوم یکبار مصرف بانک مسکن رمز یکبار مصرف بانک مسکن
ملت رمزنگار مراجعه به دستگاه خودپرداز یا ارسال پیامک ۴ رقم آخر کارت به 30003303 (دریافت پیامکی) بیشتر بخوانید رمز دوم یکبار مصرف بانک ملت رمز یکبار مصرف بانک ملت
ملی رمزبان نیاز به کد دستوری #60*737* و استفاده از اپلیکیشن رمزبان بیشتر بخوانید رمز دوم یکبار مصرف بانک ملی رمز یکبار مصرف بانک ملی
مهر اقتصاد رمزساز با استفاده از اینترنت بانک یا مراجعه حضوری به شعبه بیشتر بخوانید رمز دوم یکبار مصرف بانک مهر اقتصاد
موسسه کوثر  همراه‌بانک با استفاده از اینترنت بانک یا همراه‌بانک بیشتر بخوانید
موسسه ملل فام مراجعه به دستگاه خودپرداز بیشتر بخوانید رمز دوم یکبار مصرف موسسه ملل
موسسه نور ریما مراجعه به دستگاه خودپرداز بیشتر بخوانید رمز دوم یکبار مصرف موسسه نور رمز یکبار مصرف موسسه نور

تا اینجا که تلاش برخی بانک‌ها برای آسایش مشتریان و کاهش الزام حضور آنها در بانک، قابل تقدیر است ولی برای سنجش مفید بودن این رمز دوم یکبار مصرف و موقت، باید کمی منتظر بود. آیا با کاهش تراکنش‌های اینترنتی مواجه خواهیم بود؟

 

آخرین خبر | رمز دوم یکبار مصرف بانک‌ها کی اجرا می‌شود؟

بنابر اطلاعیه تازه بانک مرکزی، رمز دوم اینترنتی قدیمی برای کسانی که رمز دوم یکبار مصرف را فعال نکرده‌اند، تا نیمه دی قابل استفاده است. بانک مرکزی توصیه کرده که مشتریان بانکی با آرامش برای نصب اپلیکیشن‌های رمزساز یا ثبت شماره تلفن خود اقدام کنند.

از هفته دوم دی تا آخر همین ماه، رمز پویای پیامکی -باهدف افزایش ضریب نفوذ این طرح- اجرا می‌شود. یعنی با ثبت و تأیید شماره تلفن خود در بانک‌ها، رمزهای یکبارمصرف از طریق پیامک (فعلاً رایگان) برای مشتریان ارسال می‌شود.

 

۱۴ دی ۹۸ | دریافت رمز دوم پویا پیامکی می‌شود

بعد از انتقادات فراوان به اپلیکیشن‌های رمزساز بانکی،‌ بانک مرکزی دست به کار شد و سامانه مبتنی بر پیامک را راه‌اندازی کرد تا دریافت رمز دوم پویا ساده‌تر شود. از دوشنبه ۱۶ دی، در درگاه‌های پرداخت اینترنتی دکمه دریافت پیامکی رمز دوم پویا تعبیه می‌شود. در مرحله اول دارندگان کارت‌‌بانک‌های ملت و پارسیان از این امکان بهره‌مند می‌شوند.

این رمز پیامکی، در گام‌های بعدی برای بقیه بانک‌ها هم فعال می‌شود و تنها به شماره موبایل ثبت‌شده در بانک‌ها ارسال می‌شود. رمز ساخته شده ۱۲۰ ثانیه اعتبار دارد. آنطور که به گوش می‌رسد، این سامانه رایگان است و هزینه‌ای برای مشتریان در بر ندارد و هزینه پیامک‌ها از بودجه امنیت‌سازی بانک‌ها تامین می‌شود.

در صورت راه‌اندازی کامل هریم (هدایت رمز یکبار مصرف)، دیگر الزامی به نصب اپلیکیشن‌های رمزساز وجود ندارد و وجود تلفن همراه، تنها مورد لازم در همه خریدهای اینترنتی است.

 

۱۸ دی ۹۸ | رمز دوم پیامکی فعال شد

رمز دوم پیامکی

دکمه درخواست ارسال پیامکی رمز پویا به درگاه‌های پرداخت اینترنتی اضافه شد. اگر هنوز اپلیکیشن‌های رمزساز خود را فعال نکرده‌اید، با فشردن این دکمه، رمز دوم پویا برای شما ارسال می‌شود. این رمز ۲ دقیقه اعتبار دارد.

«رده» اتصال بانک‌های پارسیان، پاسارگاد، سینا و ملت را به این امکان جدید تایید می‌کند. یعنی دیگر نیازی به استفاده از اپلیکیشن‌های رمزساز نیست و در صورتی‌که آنتن داشته باشید، رقم ارسال شده خرید اینترنتی را آسان می‌کند. بقیه بانک‌ها هم تا پایان دی به «هریم» متصل می‌شوند.

نکته مهم این است که رمز ایستا (رمز دوم قدیمی) هم تا ۵ بهمن برای همه بانک‌ها همچنان فعال خواهد بود و در صورتی‌که آن را غیرفعال نکرده باشید، در خریدها می‌توانید از آن بهره ببرید. به این ترتیب راه‌اندازی قطعی رمز دوم پویا باز هم یک ماه دیگر عقب افتاده است تا سیستم پیامکی برای همه بانک‌ها فعال شود.

 

یک بهمن ۹۸ | زیر ۱۰۰ هزار تومان در هر ۲۴ ساعت، معاف از رمز دوم یکبارمصرف

بانک مرکزی با درخواست کسب‌وکارهای اینترنتی برای استفاده نکردن از رمز پویا برای تراکنش‌های زیر ۱۰۰ هزار تومان موافقت کرد. این موافقت به شرطی است که این سقف ۱۰۰ هزار تومانی در ۲۴ ساعت استفاده شود و مخاطرات احتمالی آن به عهده مشتری باشد. (همانند سقف برداشت ۲۰۰ هزار تومانی در عابربانک‌ها)

بانک مرکزی در اطلاعیه شماره ۱۰ خود، باز هم زمان اجرای قطعی و نهایی رمز دوم پویا را به هفته دوم بهمن‌ماه موکول کرده و تاریخ دقیقی مشخص نکرده است. اتصال همه بانک‌ها به سیستم ارسال رمز دوم از طریق پیامک، علت عقب افتادن اجرای این طرح بود.

بنابر این رمز دوم ایستای مشتریان بانکی از بین نرفته و تا زمان اجرای این طرح و در تراکنش‌های زیر ۱۰۰ هزار تومان همچنان اعتبار دارد.

 

هفت بهمن ۹۸ | خداحافظی با رمز دوم ایستا آغاز شد

بنابر اطلاعیه جدید بانک مرکزی، از هشتم بهمن‌ماه تراکنش‌های بانکی تنها با «رمز دوم پویا» قابل استفاده است و روند حذف رمزهای قدیمی آغاز می‌شود. بانک‌های صادرات و پاسارگاد در روز هشتم، بانک‌های قرض‌الحسنه رسالت و ایران-ونزوئلا در روز دهم و بانک قرض‌الحسنه مهر ایران در روز دوازده بهمن‌ماه با رمز دوم ثابت خداحافظی می‌کنند و به سیستم ارسال پیامکی رمز دوم پویا می‌پیوندند.

خریدهای اینترنتی (پرداخت هزینه تاکسی‌ها و خریدهای کوچک بدون حضور کارت) تا سقف مجموع ۱۰۰ هزارتومان در ۲۴ ساعت با رمز دوم ایستا قابل انجام است.

 

نوزدهم بهمن ۹۸ | زمان‌بندی حذف رمز دوم ثابت بانک‌ها

بانک مرکزی در تازه‌ترین اطلاعیه خود زمان‌بندی بانک‌هایی را که با رمز دوم ثابت خداحافظی می‌کنند، اعلام کرده است. برای اینکه ببینید بانک شما هم تا امروز به رمز دوم یکبار مصرف (رمز دوم پویا) پیوسته است یا نه، جدول زیر را مشاهده کنید. [توضیح اینکه این جدول به مرور و با اطلاعیه‌های تازه بانک مرکزی تکمیل می‌شود]

راستی فراموش نشود که مفهوم «حدف رمز دوم ثابت» برای تراکنش‌های بیشتر از ۱۰۰ هزارتومان در روز است. کامل دورش نیاندازید! برای پرداخت تاکسی اینترنتی یا پیک‌های شهری به آن نیاز دارید.

بانک تاریخ
پاسارگاد 8 بهمن
صادرات 8 بهمن
رسالت 10 بهمن
ایران – ونزوئلا 10 بهمن
کشاورزی  13 بهمن
رفاه کارگران  14 بهمن
سینا 14 بهمن
مسکن 15 بهمن
ملت 15 بهمن
قوامین 15 بهمن
دی 15 بهمن
پست بانک 16 بهمن
توسعه تعاون 16 بهمن
سامان 16 بهمن
قرض الحسنه مهر ایران 16 بهمن
موسسه ملل 16 بهمن
صنعت و معدن ۱۷ بهمن
اقتصاد نوین ۱۷ بهمن
ایران زمین ۱۷ بهمن
سرمایه ۱۷ بهمن
شهر ۱۹ بهمن
سپه ۱۹ بهمن
توسعه صادرات ۱۹ بهمن
انصار ۱۹ بهمن
گردشگری ۱۹ بهمن
آینده ۱۹ بهمن
پارسیان ۲۰ بهمن
تجارت ۲۰ بهمن
ملی ۲۰ بهمن
کارآفرین ۲۰ بهمن
خاورمیانه ۲۰ بهمن
حکمت ایرانیان ۲۰ بهمن
موسسه توسعه ۲۰ بهمن
موسسه کوثر ۲۰ بهمن
مطالبی که ممکن است به آن علاقه داشته باشید

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد

از اینکه نظرتان را با ما در میان می‌گذارید، خوشحالیم

8 دیدگاه
 1. behrouz ahmadzadeh می‌نویسد

  کار با رمزینه سامان سخته یعنی من که نتونستم برا رمز دوم فعالش کنم?

  1
 2. ناشناس می‌نویسد

  من ارس رو دانلود کردم حالا بانک انصار میگه باید آپان رو نصب کنید چه وضعشه آخه

 3. حسین می‌نویسد

  بسیار کار خوبی هستش.

 4. ناشناس می‌نویسد

  بانک رفاه حضوریه عزیز.بانک سپه هم بدترین شرایط رو داره

  1. رده می‌نویسد

   اگر شماره تلفن شما توسط بانک احراز نشده باشد، نیاز به مراجعه حضوری دارد، در غیر اینصورت با مراجعه به خودپرداز رمزساز فعال می‌شود

 5. حسین می‌نویسد

  پیشنهاد من به سیستم بانکداری ایران:
  بیان یک نرم افزار واحد شبیه به همین برنامه google Authenticator طراحی کنند و همه بانک ها جهت ساخت رمز دوم یک بار مصرف از این برنامه استفاده کنند
  و فقط لازم باشه یک کد از بانک بگیریم و در این نرم افزار وارد کنیم

  1
  1. san می‌نویسد

   تو گوشي ايفون كار ميكنه؟؟الان من هيچ نرم افزاري ازين نرم افزارهارو نميتونم نصب كنم

 6. حسین می‌نویسد

  یک پیشنهاد برای سیستم بانکی
  گوگل یک نرم افزار تایید کننده دو مرحله داره به نام Authenticator که هر شرکتی بخواد میتونه از این نرم افزار برای تولید رمز دوم خودش استفاده کنه
  کار این نرم افزار اینه که هر 60 ثانیه یه رمز یک بار مصرف تولید میکنه
  کسانی که تو زمینه کریپتو فعالیت میکنن با این نرم افزار اشنا هستند تایید دو مرحله ای رو توی سایت مبدا فعال میکنن بعد دو تا کد میده که تو این برنامه وارد میشه و بعد از اون این برنامه برای اون سایت خاص هر 60 ثانیه یک رمز منحصر به فرد میده نیاز به اینتزنت و هیچ شبکه دیگه ای هم نداره

  من بین نرم افزار های کارت های بانکی که داشتم فقط عملکرد نرم افزار رمزبان بانک ملی رو خوب دیدم که دقیقا همین سیستم نرم افزار گوگل رو پیاده کرده

  تو مطلب اومده که بانک هایی که این گزینه رو توی همراه بانک قرار دادند مشتری مدار تر بودند ولی به نظر من برعکس این قضیه هست و نخواستن هزینه اضافی بکنن به طور مثال برای بانک رسالت من اول باید به اینترنت وصل باشم همراه بانک باز کنم رمزش بزنم ورود کنم برم داخل منو ها و طی چند زیر منو تا یک رمز دریافت کنم بگذریم که اگه شبکه ثلفن همراه مشکل داشته باشه چه میشود

  ولی برنامه بانک ملی رو که باز میکنم پترن کد رو میکشم بعدش رمز امادس

  2
وام بدون چک و ضامن
×
وام بدون چک و ضامن
تا 50 میلیون تومان
دیجی‌پی