رده خبر جزئیات مالیات خریداران سکه مشخص شد؛ تا 20 سکه معاف از مالیات

جزئیات مالیات خریداران سکه مشخص شد؛ تا 20 سکه معاف از مالیات

خبر
نویسنده: رده
13 خرداد 1398

مالیات قطعی خریداران سکه طلا

سازمان امور مالیاتی در بخشنامه‌ای به امور مالیاتی شهر و استان تهران و ادارات کل امور مالیاتی موضوع مالیات مقطوع عملکرد سال 97 دریافت‌کنندگان سکه از بانک مرکزی را ابلاغ کرد. طبق این بخشنامه و با توجه به مفاد مواد یک و 93 قانون مالیات‌های مستقیم اصلاحی مصوب 31/4/94 و بنا به اختیار حاصل از تبصره ماده 100 قانون مذکور و به‌منظور تکریم مودیان و تسهیل وصول مالیات و ایجاد هماهنگی و وحدت رویه در تعیین مالیات عملکرد سال 97 دریافت‌کنندگان سکه از بانک مرکزی کلیه خریداران سکه که در سال 97 نسبت به دریافت حداکثر 200 سکه از سیستم بانکی اقدام کرده‌اند مشمول این دستورالعمل بوده اما نیازی به ارائه اظهارنامه مالیاتی ندارند.

1 تا 20 سکه معاف از مالیات
20 تا 60 سکه 150 هزار تومان (به ازای هر سکه)
60 تا 100 سکه 200 هزار تومان (به ازای هر سکه)
100 تا 200 سکه 250 هزار تومان (به ازای هر سکه)
بیش از 200 سکه پر کردن اظهارنامه مالیاتی الزامی است
 

نحوه تعیین و میزان مالیات مقطوع خریداران سکه

طبق اعلام سازمان امور مالیاتی، افرادی که بین 1 تا 20 سکه خریداری و دریافت کرده‌اند، مشمول مالیات نمی‌شوند. نسبت به مازاد 20 سکه تا میزان 60 سکه به ازای هر سکه 150 هزار تومان مالیات مقطوع، نسبت به مازاد 60 سکه تا میزان 100 سکه به ازای هر سکه 200 هزار تومان مالیات مقطوع، نسبت به مازاد 100 سکه تا میزان 200 سکه به ازای هر سکه 250 هزار تومان مالیات مقطوع محاسبه و دریافت خواهد شد. برای اطلاع از میزان مالیات سکه‌های خریداری‌شده خود می‌توانید با واردکردن کد ملی از رقم مالیات خود اطلاع پیدا کنید.

 

خریداران سکه چطور باید مالیات پرداخت کنند

مودیانی که بین 1 تا 200 سکه خریداری و دریافت کرده‌اند، نیازی به ثبت‌نام و تشکیل پرونده مالیاتی نخواهند داشت. سایر مودیان نیز باید جهت پرداخت مالیات مربوط به سامانه عملیات الکترونیکی مودیان مالیاتی سازمان امور مالیاتی کشور به نشانی www.tax.gov.ir مراجعه و برای پرداخت مالیات سکه‌های خریداری‌شده و طبق تعرفه اعلامی اقدام کنند.
 

خریداران سکه برای پرداخت مالیات چقدر فرصت دارند؟

مودیانی که امکان پرداخت مالیات مقطوع سکه‌های خریداری‌شده را به‌صورت یکجا در خردادماه 98 ندارند، می‌توانند مالیات مقطوع خود را حداکثر تا 4 ماه و به‌صورت اقساط مساوی پرداخت کنند. عدم پرداخت به‌موقع مالیات و یا در صورت تقسیط، عدم پرداخت اقساط در سررسیدهای مقرر مشمول جریمه موضوع ماده 190 قانون مالیات‌های مستقیم از پایان خردادماه 98 خواهد بود. درصورتی‌که مودیان نسبت به مالیات تعیین‌شده صرفاً از حیث عدم فروش سکه‌های دریافتی معترض باشند، می‌توانند نسبت به طرح ادعای خود در مراجع دادرسی مالیاتی اقدام و درخواست رسیدگی مجدد کنند.
 

کدام خریداران سکه الزام به ارائه اظهارنامه مالیاتی دارند؟

اشخاصی که در سال 97 بیش از 200 سکه خریداری و دریافت کرده‌اند، باید اظهارنامه مالیاتی مربوط به این فعالیت را در موعد مقرر قانونی به سازمان امور مالیاتی ارائه کنند و ادارت کل امور مالیاتی موظف هستند تا رسیدگی و مطالبه مالیات این اشخاص (اعم از اشخاصی که نسبت به تسلیم اظهارنامه مالیاتی در موعد مقرر قانونی اقدام کرده و همچنین اشخاصی که از تسلیم اظهارنامه مالیاتی در موعد مقرر قانونی خودداری کرده‌اند) حداکثر تا پایان سال جاری انجام دهند. صاحبان مشاغلی که طبق سوابق پرونده یا مجوز صادره از سوی مراجع ذی‌ربط به شغل مرتبط با خریدوفروش سکه اشتغال دارند مشمول این دستورالعمل نمی‌شوند و مکلف هستند نسبت به تنظیم اظهارنامه مالیاتی شغلی خود اقدام کنند.

 

مطالبی که ممکن است به آن علاقه داشته باشید

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد

از اینکه نظرتان را با ما در میان می‌گذارید، خوشحالیم

بدون دیدگاه
 1. farid می‌نویسد

  به نظر من کسانی که این مالیات غیر قانونی و غیر شرعی را بخشنامه کردند را باید به دلیل تشویش اذهان عمومی و سوء استفاده ابزاری از مقام و به دلیل ایجاد سلب اعتماد عمومی مردم به دولت ونظام و صدمه به قانون و شرع مورد پیگرد قانونی قرار داد .

 2. farid می‌نویسد

  عزیزی فرمودند: مالیات بستن به این پولها که اصلا منبع درامدش معلوم نیست .ایا از اختلاس .احتکار .حقوق نجومی وووووووو این همه پول جمع شده .باید مالیات بست و در زمان خرید باید ازشون گرفته بشه .مثل اینور اب ما در این ایالت 13 درصد روی هر جنسی در زمان خرید جنس میپردازیم که به حساب دولت میره خیلی کار خدا پسندانه است .ادامه دهید در پاسخ باید گفت:همیشه در مقایسه اولین پارامتر رو در نظر داشته باشید …اون هم عقلایی بدنشه…بعدشم متوجه نیستی چرا….کسی با اخذ مالیات تو هیچ جای جهان مخالفتی نداره….بلکه با نحوه گرفتنش اختلاف نظر دارن…ما هم برای خرید همه اجناس خدماتمو 9درصد ارزش افزوده پرداخت میکنیم….مگر غیر اینه؟اینجا بحث اینه که اعلام شده معاف از مالیات و حالا میگن مالیات بده…….بعدشم درآمدی هم کسب نشده و همش تورم بوده….کجای دنیا یا ایالتی که شما نام میبرید ازخریدار طلا یا سکه که برای حفظ ارش پولشون گرفتن مالیات میگیرن…بعدشم اونا تورم ندارن ولی ما داریم.دولت با ایجاد تورم رسما 300درصد از این ملت مالیات گرفته..دبه در قرار داد میخوان بکنن…خلاف قانون و شرع و عرف میخوان عمل بکنن بعد شما میگید کار خداپسند هست. ..شما هم بهتره کمی مطالعه کنید و مسال چند بعدی را تک بعدی حل نکنید.تک بعدی نگری در این دنیای چند بعدی اوج جهالت و حماقته…موندم چجوری رفتی اونور آب…بهتره بری همون بستنیتونو میل بفرمایید.
  اونور آب تورم خبری نیست…اونور آب خودشون به طورعمدی هر کاری میکنن که پولشونو بی ارزش بشه باز نمیشه…..اونور آب جهش تورمی ندازند….اونور آب تکانه ارزی ندارند…اونور آب سو مدیریت و اختلاس های نجومی و بدهکاران کلان ندارن….اصلا مقایسه پراید با بنز عقلانیه داداش من.؟..مسوولان ما با این مقایسه ها فرار روبه جلو دارن نمونش میگن بنزین و گوشت و مرغ تو کشورمون ارزنه و دیگر کشورها گرونه… و تازه منتم سرمون میذارن …جالبه اگر درس سفسطه و مغالطه رو بلد باشی تازه میفهمی چه ابزار جالبیه در دست مسوولان محترممون….باید بگیم که بابا دست بردارید از این فلسفه بازی…هرموقع ما بر اساس دلار و یورو یا ریال کشورهای عربی حقوق گرفتیم بعد مقایسه کنید…کلا بساط ریال و جمع کنید و به مردم ارز خارجی بدید خودبخود تورم از بین میره…دیگه نیازی هم نیست با این گرونی کاغذ تند به تند اسکناس ریال چاپ کنید….زحمتتون هم کم میشه….کلا عامل گرونی و نقدینگی و تورم دولت و بانک مرکزیه این وسط نظام مالیاتی چی از جونمون میخواد…..

 3. حارث می‌نویسد

  اینهمه نق زدن واسه چیه سکه نوشتین در عرض 6 ماه پولتون از سه برابرم بیشتر شده روی هر سکه حداقل سه و نیم میلیون دارین حالا 150 بدین که از صدقه سری همین مملکت گل و بلبل پول سپرده بانکی من هیچ تغییری نکرده ولی پول شما حداقل سه برابر شده

  1. farid می‌نویسد

   دوست عزیز حق دارید ناراحت باشید…منم مثل شما در طول سال های قبل همین حماقت رو کردم و جز عقده و سرخوردگی و خدخوری چیزی عایدم نشد….دوست عزیز پول ما ارزشش سه برابر بیشتر نشده بلکه سه برابر ارزش پول ملی عزیزمون کاهش پیدا کرده….کمی مطالعه…کمی تامل…یاحق

 4. goli می‌نویسد

  من از کسانی هستم که در طرح پیش فروش سکه ثبت نام کردم (و چه اشتباهی کردم)در این پیش فروش در همه رسانه ها و اخبار تیتر زدند پیش فروش بدون مالیات (توجه ننوشتند چه نوع مالیاتی) ضمن اینکه تفاوت قیمت پیش فروش با بازار در زمان ثبت نام ۱۵۰ تا 1۰۰ هزار تومان بود که بابت آن باید ۶ ماه منتظر می ماندی که اگر معاف از مالیات نبود کسی ثبت نام نمیکرد .
  حالا اینکه در مدت این ۶ ماه بماند چقدر به ما استرس و عذاب دادند که یکروز گفتند نمیدهند ،یکروز گفتند ۵تا می دهند بقیه پولخودتون رو میدن بماند) آمریکا زیر برجام زد ارزش پول ملی سقوط کرده و خریداران سکه سود که نه! ارزش پول خود را حفظ کرده اند چراباید کسانی را انقدر عصبانی کند که نام اخلالگر یا سوداگر ، غارتگر یا … روی ما بگذارند
  حالا بانک مرکزی ایران زیر قرار زده و برای خریداران سکه مالیات بسته چون عده ایی که ثبت نام کردند ارزش داراییشان حفظ شده!
  بیایید منصف باشیم کسی که در این مدت خودرو یا ملک یا طلا یا حتی گردو و کشمش از بازار خریده بهمین اندازه در این مدت ارزش داراییهایش بالا رفته چرا فقط کسانی که به بانک مرکزی اعتماد کردند باید جریمه شوند ؟؟
  و آیا این جزای شفافیت و ظلم نیست؟؟
  آیا کسانی که اینطور مالیات میپردازند بعدا میتوان روی مشارکتشان در طرح های اقتصادی دولت حساب کرد ؟؟؟
  آیا بزرگترین سرمایه هر نظام و حکومت اعتماد عمومی نیست ، و چنین بخشنامه هایی چه بر سر این اعتماد می آورد؟؟؟
  آیا گذر پوست به دباغخانه همین مشارکت کنندگان نمی افتد؟؟؟
  آیا از دارایی بانکها که چندین هزار میلیارد املاکشان در این مدت سود کرده عایدی سرمایه میگیرند؟
  مالیات عایدی سرمایه بسیار خوب و محترم است در صورتیکه ، عطف ماسبق نشود، ابتدا اطلاع رسانی و سپس از همه به نسبت دارایی اخذ شود نه فقط خریداران سکه که به دولت اعتماد کردند!!

 5. شکایت به دیوان عدالت اداری می‌نویسد

  شکایت به دیوان عدالت عداری جهت برخورد قضایی با قانون شکنی در سازمان امور مالیاتی ، همه کسانی که میخوان برن شکایت کنند لایک کنند
  از کجا معلوم فرضا ما مالیات بدیم فردا دوباره یه چیز دیگه علم نکنیییید؟؟!! بی قانونی بی قانونیه دیگه!!!!!

  1. farid می‌نویسد

   دوستانی که میخوان به خاطر وضع مالیات بر سکه از اداره مالیات شکایت کنند دو راه داره….یکی باید بعد از پر کردن فرم دادخواست که با یک جستجو ساده در کانال ها ی اینترنتی و فضای مجازی آنرا به راحتی پیدا میکنید به آدرس بزرگراه همت نرسیده به بزرگراه ستاری خیابان مخبری تشریف ببرید.راهنمای پر کردن فرم دادخواست رو در ذیل شرح داده ام. ساعت کار دیوان از ۸صبح تا ۲بعداز ظهره.از شنبه تا چهارشنبه
   وقتی وارد شدید از حیاطش رد میشید وارد ساختمان اصلی میشید موبایلتونو میگیرن بعد سمت راست میرید بازرسی میشید و سالن اول که شلوغه واسه پیگیری شکایته کاری بهش ندارید و وارد سالن بعدی میشید…یه عده دارن فرماشونو پر میکنن و شما نیاز به گرفتن شماره ندارید…پشت هر کدام از باجه ها خالی شد دو نسخه فرمتونم تحویلش میدین و کارت بانکیم میگیره ۳هزارتومان ازش برداشت میکنه و تمام…
   فقط یادتون باشه از قبل به نزدیکترین دفتر خدمات قضایی برید برای گرفتن کد ثنا و اگر از قبل دارید نیازی نداره…کپی کارت ملی رو هم زیر فرما الصاق بفرمایید.من برای محکم کاری کپی شناسنامه و کپی رسید ثنامم الصاق کردم.
   جدیدترین فایل دادخواست در کانالها موجوده دو سری ازش دانلود میکنید و زیر آنها کپی کارت ملی و شناسنامه را میزنید کلا ۱۰ صفحه میشه با کپی کارت ملی وشناسنامه میشه دوازده صفحه برای هر سری…
   در صفحه اول بالای صفحه قسمت تمبر مینویسید معاف از تمبر به علت طرح در هیئت عمومی و زیرشو امضا میزنید…
   سه صفحه فرم دادخواست رو هم زیرشون امضا و انگشت میزنید…بعد گرفتن کد سنا از نزدیکترین دفتر خدمات قضائی کد ملیتون مبیشه کد کاربریتون و اونو در فرم زیر کاربری ثنا مینویسید…خوبی ثنا اینه که برای پیگیری و اصلاع رسانی از سمت دیوان یا هر مرجع قضائی دیگه نیاز به مراجعه حضوری نیست و در تمام کارهای قضایی و دادگاه ها و دادسراها این ثنا رو باید داشته باشید و اجباریه در کل کاریه که باید انجام بدید.
   راه ساده تر دیگش اینه که در دفتر خدمات قضایی هم کد ثنا بگیرید و هم خودشون فرم دادخواستو دارن البته باید بهشون بگید جدیدترین و کاملترین نسخه رو استفاده کنن و در نهایت 20تومن بابت تمبر میگیرن و هر دو سری گپی تو یک پاکت براتون پست میکنن.
   امیدوارم این راهنمایی براتون مفید واقع شده باشه
   لایک بفرماِید و اگر خبری شد و یا سوالی داشتید در همینجا اطلاع رسانی بفرماِیید.

 6. مهشید می‌نویسد

  روزیکه ما سکه نوشتیم چند بار پرسیدم بانک گفت مالیات نداره اگر از بازار ازاد خریده بودم ۱۰۰ تومان با بانک فرق داشت دیگه هیچ وقت به بانک مرکزی نباید اعتماد کرد ؟؟؟؟

 7. ناشناس می‌نویسد

  این مالیات خلاف شرع و قانون است و باعث بی اعتمادی مردم به سیستم بانکی است و ما شکایت میکنیم به دیوان عدالت اداری

 8. مجید می‌نویسد

  جالبه کسانیکه کار قانونی انجام داده اند باید تنبیه بشوند ولی هزاران نفر که غیر قانونی دلار خرید و فروش میکنند هیچ،با اعتماد مردم چه میکنید؟؟؟؟

 9. Akbar می‌نویسد

  فریبکاریه . نتیجه کسانی که به این دولت اعتماد کرد.
  اولش گفتند معاف از مالیات.

  1. farid می‌نویسد

   این آیه شریفه قرآن را دقت کنید:
   وفای به عهد « … وَ أَوفُوا بِالعَهدِ إنَّ العَهدَ كانَ مَسئُولـاً » (سوره‌ مباركه‌ إسراء آیه 34)
   ترجمه آیه:( و به پیمان (خود) وفا كنید، كه قطعا از پیمان سؤال میشود

 10. محمد می‌نویسد

  مگه همین بانک مرکزی مستقیما نگفته بود معاف از مالیاته و با قیمت قطعی فروختن ،چرا دبه دراوردن ؟!فکر نکنم تو دنیا بانک مرکزی بی اعتبار تر از بانک مرکزی ما وجود داشته باشه

  1. farid می‌نویسد

   قرآن کریم ، قدرتمندان و حکومتدارانی که اموال مردم را به ناحق ضبط می کنند را عامل خروج مردم از راه خدا میداند و می فرماید: إِنَّ كَثِيرًا مِنَ الْأَحْبَارِ وَالرُّهْبَانِ لَيَأْكُلُونَ أَمْوَالَ النَّاسِ بِالْبَاطِلِ وَيَصُدُّونَ عَنْ سَبِيلِ اللَّهِ : بسیاری از علماء و راهبان (یهود و نصاری) اموال مردم را به باطل طعمه خود می‌کنند و (خلق را) از راه خدا منع می‌کنند سوره توبه آیه 34

تسهیلات بدون ضامن
×
تسهیلات بدون ضامن و وثیقه
تا 50 میلیون تومان
ویپاد | ترابانک پاسارگاد