رده ویکی رده همه چیز درباره اعتبار اسنادی یا ال سی (LC)

همه چیز درباره اعتبار اسنادی یا ال سی (LC)

ویکی رده

در این مطلب مفصل، اطلاعات کاملی درباره اعتبارات اسنادی و همه اجزا و انواعش می‌خوانید

نویسنده: محمد اشعری
26 مهر 1400
همه چیز درباره اعتبار اسنادی

اگر اهل تجارت یا خرید و فروش هستید احتمالا عبارت اعتبار اسنادی یا ال سی به گوش‌تان خورده باشد. مطمئناً یکی از نگرانی‌های افرادی که قصد خرید و فروش از راه دور را دارند یا درحال مذاکره برای انجام یک معامله تجاری هستند این است که مبلغی که در قرارداد ذکر شده است به موقع به حساب‌شان ریخته نشود. در چنین موقعیت‌هایی شبکه بانکی جهانی‌ وارد عمل می‌شود و نقش نمايندگان مالی‌ هر دو طرف مذاکره را ایفا می‌کنند. سیستم بانکی کشور ما با وجود تمامی محدودیت‌هایی که در پیش رو دارد، از این غافله جا نمانده است و هم به صورت ریالی و هم به صورت ارزی اعتبارات اسنادی صادر می‌کند.

 

اعتبار اسنادی چیست؟

ال سی (LC) که مخفف عبارت انگلیسی Letter of Credit است، در زبان ما به عنوان اعتبار اسنادی شناخته می‌شود. اعتبار اسنادی از جمله خدمات مهم بانکی است که ریسک معاملات بین‌المللی و داخلی را به طرز قابل‌توجهی کاهش می‌دهد. ال سی درحقیقت همان اسنادی است که بانک‌ها و موسسات مالی برای افراد حقیقی یا حقوقی صادر می‌کنند تا به طرف مقابل آن‌ها در معامله تعهد بدهند که مبلغی که باهم توافق کردند در موعد مقرر به آن‌ها پرداخت می‌شود.

اهمیت این اسناد زمانی بیشتر به چشم می‌آید که خریدار قصد داشته باشد از کشور خودش با فروشنده‌ای که در کشور دیگری حضور دارد، معامله تجاری انجام دهد. اختلاف مسافت زیاد، فرهنگ و زبان متفاوت کمی ترس به جان فروشندگان می‌اندازد که طرف مقابل بدقولی کند و مبلغی موردنظر را به حساب‌شان نریزد.

درست در چنین مواقعی است که بانک به عنوان واسطی امن ظاهر می‌شود و در قالب اعتبار اسنادی به فروشنده تعهد می‌دهد که خریدار، مبلغ معین شده را در زمان مقرر پرداخت کند و اگر بنا به هر دلیلی توان پرداخت این مبلغ را به طور کامل نداشت، بانک موظف است خود کسری آن را پرداخت کند.

بانکی که قرار است در آن گشایش ال سی صورت بگیرد، برای اینکه به دردسر نیافتد قبل از اینکه هرگونه تعهدی بدهد، تحقیقات لازم را به عمل می‌آورد تا مطمئن شود درخواست‌کننده توان مالی لازم برای اجرای تعهداتش را داشته باشد. حساب پر از پول، وثيقه کافی و سوابق اعتبار مالی بسیار درخشان می‌توانند این اطمینان خاطر را به بانک بدهند تا ريسک کند و متعهد به پرداخت به موقع آن شخص شود. مهم‌ترین تفاوت اعتبار اسنادی با چک هم دقیقا همین تعهدی است که بانک به طرف دیگر معامله می‌دهد.

 

ال سی در چه مواردی استفاده می‌شود؟

مسلماً اعتبارات اسنادی به دلیل نقش واسطه‌گری مطمئنی که دارند، بیشتر در معاملات بین‌المللی که از پیچیده‌گی‌های بیشتری هم برخوردار هستند، کاربرد دارند. البته در مرزهای داخلی کشورمان هم از ال سی ریالی برای انجام معاملات تجاری مختلف استفاده می‌شود.

تعریف ضمانت نامه بانکی و شرایط اخذ آن

انواع اعتبار اسنادی

تنوع بالا اعتبار اسنادی این شانس را در مقابل متقاضیان قرار می‌دهد که با توجه به شرایطی که دارند، بهترین انتخاب را داشته باشند. به طور کلی انواع اعتبارات اسنادی از این قرار است:

 • نقدی یا دیداری
 • مدت‌دار (خود به انواع ریفاینانس خارجی، یوزانس داخلی، براساس اعتبار خریدار و براساس اعتبار فروشنده تقسیم می‌شود.)
 • قبولی
 • قابل معامله
 • گردان
 • اقساطی
 • خط قرمز
 • خط سبز
 • قابل انتقال
 • اتکایی
 • تایید شده
 • ضمانتی

در ادامه به توضیح این موارد می‌پردازیم؛

اعتبار اسنادی وارداتی یا صادراتی

از نامش پیداست که این نوع ال سی به وارد کردن یا صادر کردن محصول مربوط می‌شود. در صورتی که خریدار برای واردات به داخل کشور به نفع فروشنده‌ای در کشور دیگر از بانک اعتبار بگیرد، در حقیقت اعتبار وارداتی گرفته است.

به این شکل زمانی که با درخواست گشایش اعتبار اسنادی خریدار موافقت شد، خبر آن از طريق سيستم بانکى به صادرکننده يا فروشنده می‌رسد. در خصوص نوع صادراتی نیز فروشنده در داخل کشور می‌تواند اعتبار اسنادی گشایش‌شده در بانک شخص خریدار را در خارج از کشور از طریق بانک خود دریافت کند.

اعتبار اسنادی داخلی

اعتبارات اسنادی فقط محدود به معاملات بین‌المللی نمی‌شود و در داخل کشور هم مورد استفاده قرار می‌گیرند. این اعتبار که به صورت ریالی گشایش می‌شود، مقصدش داخل مرزهای ایران است و از قوانین داخلی تبعیت می‌کند. غیرقابل برگشت است و هرگونه تغییر در شرایط اعتبار و یا ابطال آن تنها با رضایت فرد ذینفع می‌تواند صورت ‌بگیرد.

اعتبار اسنادی داخلی خودش به ۲ نوع دیداری و مدت‌دار تقسیم می‌شود.

اعتبار اسنادی دیداری یعنی پرداخت وجه کالا به فروشنده توسط بانک بلافاصله پس از تسلیم اسناد مورد قبول صورت می‌پذیرد. همه چیز خیلی ساده انجام می‌شود و بنای اعتبار بر پرداخت وجه کالا به محض ارائه اسناد بدون عیب به بانک خواهد بود.

اعتبار اسنادی مدت‌دار دارای موعد پرداخت حداکثر یک ساله از تاریخ ارائه اسناد بوده و پیش‌دریافت آن حداقل ۱۵ درصد تا هنگام گشایش اعتبار و حداقل ۱۵ درصد تا زمان معامله اسناد است. پیش‌پرداخت اعتبار اسنادی دیداری تا هنگام گشایش ۱۰ درصد محاسبه می‌شود.

اعتبارات اسنادی به دلیل نقش واسطه‌گری مطمئنی که دارند، بیشتر در معاملات بین‌المللی که از پیچیده‌گی‌های بیشتری هم برخوردار هستند، کاربرد دارند. البته در مرزهای داخلی کشورمان هم از ال سی ریالی برای انجام معاملات تجاری مختلف استفاده می‌شود

اعتباراسنادی قابل برگشت

اعتبار اسنادی قابل برگشت، از محبوبیت زیادی برخوردار نیست. دلیل آن هم واضح است. فروشنده چگونه می‌تواند به اسنادی اعتماد کند که امکان تغییر در آن وجود دارد؟! در ایران برای تهیه این نوع ال سی حتماً باید مجوز بگیرید.

اعتباراسنادی غیر قابل برگشت

در اعتبار اسنادی غیر قابل برگشت تنها در صورت رضایت فروشنده یا صادرکننده امکان تغییر در شرایط وجود دارد. این تغییر می‌تواند از سوی بانک اعمال شود یا از سوی خریدار. فراموش نکنید، اگر ذکر نکنید که برای دریافت اعتبار قابل برگشت درخواست داده‌اید، به صورت خودکار آن را  غیر قابل برگشت ثبت می‌کنند.

اعتبار اسنادی تایید شده

شاید باز هم بتوانید موضوعیت این اعتبار را از روی نامش حدس بزنید. این نوع اعتبار اسنادی نیاز به تایید دارد. یعنی خریدار موظف است تایید آن را از هر بانکی که شما مدنظر دارید بگیرد. معمولا زمانی این اعتبار برای شما مناسب است که یا به بانک خریدارتان اطمینان کافی ندارید یا وضعیت اقتصادی کشور خرید اوضاع متعادلی نداشته باشد.

اعتبار اسنادی تایید نشده

اگر اعتبار اسنادی که در دست دارید نیازی به تایید بانک دیگر نداشته باشد و در آن کلمه Confirmed قید نشده باشد، آن اعتبار از نوع تایید نشده است. بنابراین، این نوع ال سی در شرایط متعارف و بدون نیاز به تایید بانک دیگری می‌تواند گشایش پیدا کند.

اعتبار اسنادی قابل انتقال

به آن نوع ال سی که بتوان آن را از طرف شخص ذینفع اصلی به شخص یا اشخاص دیگر واگذار کرد، اعتبار اسنادی قابل انتقال می‌گویند. این نوع اعتبار نزد فروشنده‌ها محبوبیت زیادی دارد.

اعتبار اسنادی غیر قابل انتقال

درست برعکس حالت قبل این اعتبار را نمی‌توان به شخص دیگری منتقل کرد. معمولا در معاملات بین‌المللی، اعتبار اسنادی غیر قابل انتقال کارآیی بیشتری دارد و مطمئن‌تر است. در ایران هم گشایش این نوع اعتبار اسنادی تنها در صورت داشتن مجوز از بانک مرکزی امکان‌پذیر است.

اعتبار اسنادی نسیه یوزانس

در این نوع اعتبار اسنادی، وجه اعتبار بلافاصله بعد از ارائه اسناد توسط فروشنده پرداخت نمی‌شود و این امر تنها در زمان تعیین شده آن محقق می‌شود. به زبان واضح‌تر در این نوع ال سی فروشنده به خریدار مهلت می‌دهد که مبلغ معین شده را بعد از دریافت و فروش کالا یا خدمات پرداخت کند. این نوع معامله که به یوزانس شهرت دارد معمولا در کشورهایی که کمبود ارز دارند، مشاهده می‌شود.

اعتباراسنادی دیداری

با گشایش اعتبار اسنادی دیداری در بانک، به محض اینکه اسناد حمل از طرف فروشنده ارائه شود و هیچ مغایرتی هم با شروط معامله نداشته باشد، وجه به حساب او پرداخت می‌شود.

اعتباراسنادی اتکایی

اعتبار اسنادی اتکایی یا پشت به پشت خود از دو اعتبار جدا از هم شکل گرفته است. اعتباری که به نفع فروشنده اول که نمی‌تواند کالا را به موقع تهیه و ارسال کند گشایش می‌یابد تا به کمک فروشنده دیگری کالا تهیه و ارسال شود و مبلغ پرداخت‌شده از سوی خریدار به اعتبار فروشنده اول به فروشنده دوم تعلق پیدا می‌کند.

اعتباراسنادی ماده قرمز

این نوع ال‌سی این امکان را به فروشنده می‌دهد تا قبل از ارسال کالا مقداری از مبلغ را به عنوان پیش پرداخت از بانک تایید کننده دریافت کند. اما چرا به این اعتبار اسنادی نام ماده قرمز داده‌ شده است؟! دلیل آن ساده است، نخستین بار بانک بازکننده اعتبار برای اینکه بانک ابلاغ‌کننده به موضوع توجه بیشتری نشان دهد، آن را با خودکار قرمز می‌نویسد.

اعتباراسنادی ماده سبز

در این نوع اعتبار فروشنده می‌تواند پیش از تحویل کالا یا خدمات خود، مبلغی جزئی به عنوان پیش پرداخت از سوی پرداخت‌کننده دریافت کند. اگر تنها با تایید اعتبار، پرداخت انجام شود، اعتبار اسنادی از نوع ماده قرمز و اگر تنها بعد از اثبات مالکیت کالا مبلغ پرداخت انجام شود، از نوع ماده سبز خواهد بود.

اعتبار اسنادی گردان

این نوع ال سی بعد از هر بار استفاده فروشنده از آن، مجدداً افزایش پیدا می‌کند و  همان مبلغ اسناد تا سطح اعتبار اولیه افزایش می یابد و می‌شود. به این ترتیب دیگر نیازی به افتتاح حساب جدید نخواهد بود.

 

طرف‌های اعتبار اسنادی و نقش‌های آن‌ها

متقاضی

متقاضی اعتبار اسنادی فردی حقیقی یا حقوقی است که تمایل دارد از کشور دیگری کالا وارد کند یا در داخل کشور به عنوان خریدار معامله‌ای انجام دهد. او برای گشایش اعتبار اسنادی باید با در دست داشتن مدارک لازم، به بانک مراجعه کند.

فرد درخواست‌دهنده بعد از این‌که مجوزهای موردنیاز واردات کالا را گرفت، با توجه به قراردادی که با فروشنده بسته است یا برطبق پیش‌فاکتور صادر شده از سوی او، با تکمیل فرم تقاضای گشایش ال سی موردنظر خود از بانک تقاضا می‌کند که تعهد پرداخت را انجام دهد.

بانک گشایش کننده

بانکی که بنابر درخواست متقاضی و براساس قوانین و دستورالعمل‌های شبکه بانکی برای خرید یا واردات کالا، اعتبار اسنادی صادر می‌کند و متعهد به پرداخت خریدار می‌شود، بانک گشایش‌کننده نام دارد.

بانک کارگزار

بانک کارگزار به جهت پرداخت وجه از خریدار به فروشنده با بانک گشایش‌کننده همکاری می‌کند. این همکاری شامل ابلاغ اصل اعتبار به فروشنده و بررسی اسناد ارائه شده است. اگر بانک اصلی اجازه پرداخت به بانک کارگزار را بدهد، می‌تواند پرداخت را هم انجام دهد.

ذینفع اعتبار

همان فروشنده یا صادرکننده است که بعد از اینکه کالا را ارسال کرد و مدارک مورد نیاز را به بانک کارگزار ارائه داد، می‌تواند وجه تعیین‌شده را دریافت ‌کند. ذینفع باید ظرف مهلت قید شده در اعتبار اسنادی و برطبق شرایط ذکر شده تمام تلکس کالا را تسلیم کند.

بانک تنظیم کننده

در برخی از انواع اعتبارات مانند اعتبار اسنادی تایید شده گاهی نیاز است، بانک دیگری به منظور تضمین‌ کردن پرداخت وجه توسط خریدار و بانک عامل وارد میدان شود. این بانک در حقیقت تاییدکننده اعتبار خواهد بود.

 

شرایط و مقررات اعتبار اسنادی

هم فروشنده و هم خریدار موظف هستند شرایط و مقرراتی که برای اعتبار اسنادی تعیین شده است را رعایت کنند. انتخاب دقیق ویژگی‌های کالا یا خدمات، قیمت آن و سررسید اعتبار برای حمل‌و‌نقل اوراق و محصول از جمله شرایطی است که باید به دقت تعیین شود. مدارک مورد نیاز برای گشایش اعتبار اسنادی داخلی (ریالی) به قرار زیر است:

 1. مدارک شناسایی جهت احراز هویت
 2. اعتبارسنجی و استعلام وام و چک برگشتی
 3. صورت‌های مالی و آخرین اظهارنامه مالیاتی
 4. اعتبارسنجی ضامن‌ یا ضامن‌ها

همچنین در صورت نیاز و با توجه به قوانین بانک عامل ممکن است به یک یا چند وثیقه‌ زیر نیاز داشته باشید:

 • سند ملکی
 • سپرده مدت‌دار بانکی
 • اوراق مشارکت
 • ضمانت‌نامه بانکی
 • سفته با امضای دو نفر ضامن معتبر
 • وجه نقد

توجه داشته باشید که سرسید اعتبار اسنادی داخلی نمی‌تواند از ۱۸ ماه تجاوز کند. تنها در صورت درخواست یکی از طرفین معامله و تائید طرف مقابل و پس از پرداخت هزینه‌های مربوطه، امکان تمدید مهلت اعتبار وجود دارد.

مهم‌ترین مزیت اعتبارات اسنادی اطمینانی است که برای فروشنده ایجاد می‌شود. نهادی مانند بانک، خیال فروشنده را راحت می‌سازد که پس از فروش و تحویل کالا، وجه خود را تمام کمال و درست سروقت خود دریافت می‌کند

در خصوص گشایش اعتبارات اسنادی بین‌المللی شرایط و مدارک زیر مورد نیاز است:

برای متقاضیان حقوقی

 • اساس‌نامه شرکت
 • پروانه بهره‌برداری
 • لیست اعضای هیئت مدیره
 • لیست افراد دارای حق امضا
 • آخرین روزنامه رسمی
 • موافقت‌نامه اعضای هیئت مدیره در خصوص گشایش ال سی
 • صورتهای مالی شرکت
 • آمار تولید و فروش در سه سال گذشته
 • برآورد هزینه تولید و مبلغ حاصل از فروش تا پایان سال جاری

برای متقاضیان حقیقی

 • اظهارنامه مالیاتی
 • جواز کسب
 • آمار تولید و فروش در سه سال گذشته
 • آمار سود و زیان در سه سال گذشته
 • فرم ثبت سفارش از وزارت بازرگانی
 • بیمه‌نامه (کرایه حمل کالا نیز در آن قید شده باشد.)
 • پروفرما (سندی که در آن صادرکننده شرایط پیشنهادی خود را جهت صدور کالا به واردکننده اعلام می‌کند.)
 • تائیدیه ترخیص کالا از خارج
 • کارت بازرگانی
 • طرح توجیهی دریافت تسهیلات بانکی
 • آمار بودجه عملیاتی

نکته یک: کلیه هزینه‌های مربوط به پست، تمبر مالیاتی و سوئیفت به عهده فرد متقاضی است.

نکته ۲: اعتبارات اسنادی بین‌المللی تابع قوانین اینکوترمز خواهند بود. اینکوترمز مجموعه‌ای از قوانین بین‌المللی است که از تفسیر متفاوت اصطلاحات تجاری در کشورهای مختلف و در نتیجه از ایجاد سوتفاهم جلوگیری می‌کند.

 

مقرر در اعتبار اسنادی چیست و چه کاربردی دارد؟

برای اینکه به واسطه اعتبار اسنادی خرید و فروش و به طور کلی معامله‌ای صورت بگیرد باید چند اوراق مهم تهیه شده و به بانک ارائه شوند. بدون این اوراق معامله شدنی نیست و مبلغی از سوی بانک به فروشنده تعلق نخواهد گرفت. این اسناد باید برخی توسط خریدار و برخی دیگر به‌وسیله فروشنده تهیه شوند به بانک گشایش‌کننده، بانک کارگزار یا بانک تاییدکننده تحویل داده شوند.

بارنامه، سیاهه تجاری، گواهی مبداء، سیاهه حمل، سند بازرسی بین‌المللی، سند پرداخت و تفاهم‌نامه از جمله این اسناد مقرر هستند که هر یک در مرحله خاصی مورد استفاده قرار می‌گیرند.

 

اصطلاحات مربوط به اعتبار اسنادی

از جمله اصطلاحات بسیار رایج در رابطه با اعتبار اسنادی به موارد زیر می‌توان اشاره کرد.

 • دموراژ: هزینه معطلی کشتی
 • دیسپچ: هزینه دریافتی از مالک کشتی به دلیل زودتر رسیدن بار
 • سورشارژ: هزینه اضافی مربوط به کرایه حمل
 • کابوتاژ: حمل کالا از یک نقطه به نقطه دیگر کشور از راه دریا یا رودخانه‌

 

مزایای اعتبار اسنادی

بدون هیچ تردیدی می‌توان گفت، مهم‌ترین مزیت اعتبارات اسنادی اطمینانی است که برای فروشنده ایجاد می‌شود. نهادی مانند بانک، خیال فروشنده را راحت می‌سازد که پس از فروش و تحویل کالا، وجه خود را تمام کمال و درست سروقت خود دریافت می‌کند. از جمله دیگر مزایای اعتبار اسنادی یا همان ال سی (LC) به این موارد می‌توان اشاره کرد:

 • کنترل تاریخ حمل بار و تحویل نهایی کالا در زمان مقرر
 • تحصیل اسناد حمل برطبق شرایط قرارداد
 • موکول شدن پرداخت وجه اعتبار به فروشنده به بعد از انتقال و فک مالکیت کالا
 • امکان کسب تسهیلات بیشتر برای فروشنده در مقابل اعتبار گشایش‌شده

 

خطرات و ریسک‌های اعتبار اسنادی

در کنار مزایای قابل توجهی که اعتبارات اسنادی برای معاملات تجاری به همراه دارند، خطرات و ریسک‌هایی نیز وجود دارد. از جمله این مخاطرات این‌هاست:

 • خطر کلاهبرداری توسط فروشنده‌ای که با جعل اسناد یا دست‌کاری متن آن، بدون تحویل کالا به وجه را دریافت کند.
 • ریسک حاصل از محدودیت‌های حکومتی به دلیل وجود تحریم‌های بانکی
 • متوقف شدن اجرای قرارداد به دلیل وقوع فجایع طبیعی یا جنگ

 

مراحل گشایش اعتبار اسنادی (LC)

در کنار مزایای قابل توجهی که اعتبارات اسنادی برای معاملات تجاری به همراه دارند، خطرات و ریسک‌هایی نیز وجود دارد. از جمله این مخاطرات این‌هاست: خطر کلاهبرداری توسط فروشنده‌ای که با جعل اسناد یا دست‌کاری متن آن، بدون تحویل کالا به وجه را دریافت کند. ریسک حاصل از محدودیت‌های حکومتی به دلیل وجود تحریم‌های بانکی و متوقف شدن اجرای قرارداد به دلیل وقوع فجایع طبیعی یا جنگ

فرآیند گشایش اعتبار اسنادی (LC) این‌طور انجام می‌شود:

 1. عقد قرارداد: پیش فاکتور تائید شده یا قراردادی جداگانه‌ای که روش پرداخت و سایر شرایط مهم معامله را تعیین تکلیف کرده باشد.
 2. درخواست گشایش اعتبار: بعد از نوشتن قرارداد و انتخاب نوع ال سی، خریدار باید به بانک مراجعه کند و درخواست گشایش اعتبار بدهد. او باید کلیه مدارک موردنیاز بانک و مجوزهای تجاری لازم را به همراه داشته باشد.
 3. اعلام گشایش اعتبار از بانک خریدار به بانک فروشنده: بانک خریدار بعد از اعتبارسنجی و گشایش اعتبار، این موضوع را به بانک فروشنده اعلام می‌کند. بانک برای این منظور یک شماره ۸ رقمی را به اعتبار اختصاص می‌دهد، متن آن را ترجمه می‌کند و به صورت کدهای استاندارد سوئیفت برای بانک فروشنده ارسال می‌کند تا بررسی‌های لازم انجام شود.
 4. ابلاغ اعتبار بانک به فروشنده: بانک کارگزار بعد از دریافت اعلام گشایش از بانک خریدار، این موضوع را به گوش فروشنده می‌رساند.
 5. تحویل کالا به حمل‌کننده: فروشنده با اطلاع از گشایش اعتبار، محصول خود را طبق شرایط قرارداد تهیه کرده و به شرکت حمل‌کننده تحویل می‌دهد.
 6. دریافت اسناد از حمل‌کننده: حمل‌کننده بعد از تحویل گرفتن کالا اسناد مربوط به آن را به فروشنده تحویل می‌دهد
 7. حمل کالا: شرکت حمل‌کننده بعد از دریافت کالا و صدور اسناد حمل، آن را به دست خریدار در کشور مقصد می‌رساند.
 8. تحویل اسناد به بانک: فروشنده اسناد حمل، فاکتور فروش، لیست عدل‌بندی، گواهی مبدأ، گواهی بازرسی و … را به بانک تحویل می‌دهد.
 9. دریافت وجه: بانک کارگزار بعد از دریافت اسناد و چک کردن آن‌ها با شرایط اعتبار اسنادی، وجه موردنظر را به فروشنده پرداخت می‌کند. بانک برای بررسی اسناد نهایتاً ۵ روز فرصت دارد.
 10. ارسال اسناد کنترل‌شده به بانک گشایش‌کننده
 11. بررسی اسناد توسط بانک گشایش‌کننده و دریافت وجه از خریدار
 12. تحویل اسناد به خریدار
 13. ارائه اسناد به حمل‌کننده و تحویل کالا

 

تنزیل اعتبار اسنادی چیست؟

اگر یك سند تجاری مانند اعتبار اسنادی به‌صورت وعده‌دار صادر شود، یعنی به عنوان مثال بر روی برات در هنگام صدور ، تاریخ خاصی قید شده باشد، دارنده آن می‌تواند پیش از رسیدن موعد سررسید به بانك یا شخص ثالث مراجعه کرده و بانک هم با كم كردن درصدی از مبلغ ثبت‌شده در سند، وجه برات را به صورت نقدی به دارنده آن پرداخت كند. سپس در تاریخ سررسید، تمام وجه نوشته شده بر روی برات از پذیرنده حواله یا دیگر مسئولین برات دریافت کند.

تنزیل اعتبار اسنادی به ۲ صورت با حق رجوع به فروشنده و بدون حق رجوع به فروشنده انجام می‌شود. شرایط موردنیاز برای تنزیل اعتبار اسنادی به این ترتیب است:

 • اعتبار صادراتی از نوع غیرقابل برگشت باشد.
 • فروشنده جزو مشتریان خوش‌حساب بانک باشد.
 • بانک گشایش‌کننده مورد قبول بانک کارگزار و بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران باشد.
 • متقاضی شرایط عمومی قید ‌شده در دستورالعمل‌ها و مقررات صادرات و واردات را داشته باشد.
 • متقاضی هم خوش‌حساب بوده و فاقد بدهی بانکی و چک برگشتی باشد.
 • اسناد حمل مورد قبول بانک گشایش‌کننده اعتبار باشد.
مطالبی که ممکن است به آن علاقه داشته باشید

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد

از اینکه نظرتان را با ما در میان می‌گذارید، خوشحالیم

2 دیدگاه
 1. جبارصفی می‌نویسد

  در بخش ذینفع اعتبار : عبارت ” همان خریدار یا صادرکننده است که بعد از اینکه کالا را ارسال کرد و مدارک مورد نیاز را به بانک کارگزار ارائه داد، می‌تواند وجه تعیین‌شده را دریافت ‌کند. ذینفع باید ظرف مهلت قید شده در اعتبار اسنادی و برطبق شرایط ذکر شده تمام تلکس کالا را تسلیم کند” کلمه خریدار باید فروشنده باشد که به نظر من به اشتباه است.بااحترام

  1. رده می‌نویسد

   سلام
   ممنون از تذکرتون. بررسی می‌کنیم و اصلاح.

   1