رده صندوق سرمایه‌گذاری‌

صندوق سرمایه‌گذاری‌

صندوق سرمایه‌گذاری یا Mutual Fund مجموعه‌ای از سهام، اوراق مشارکت و سایر اوراق بهادار است که فرصت سرمایه‌گذاری واسطه‌ای را برای شما به وجود می‌آورد.

[توضیح پس از جدول رتبه بندی صندوق های سرمایه گذاری را حتما بخوانید]

درآمد ثابت
19.74 %
1.73 %
خیر
116,123,049,734,194
115,357,544
1,018,882
بازارگردانی
98.68 %
4.86 %
خیر
14,553,773,341,671
9,263,049
1,571,164
درآمد ثابت
17.9 %
1.47 %
خیر
1,049,449,995,971
1,035,155
1,014,507
بازارگردانی
32.48 %
12.4 %
خیر
3,615,607,373,186
2,285,927
1,581,681
درآمد ثابت
19.37 %
1.5 %
خیر
602,855,470,126,860
593,501,589
1,022,796
بازارگردانی
0 %
2.7 %
خیر
17,185,978,667,303
12,064,452
1,424,513
درآمد ثابت
19.02 %
1.51 %
خیر
465,491,185,853,719
459,726,286
1,005,245
درآمد ثابت
25.51 %
2.09 %
بله
1,423,829,451,129
79,250,000
18,451
درآمد ثابت
20.94 %
1.01 %
خیر
1,685,230,471,207
152,097,072
11,131
در سهام
75.17 %
8.74 %
خیر
3,399,804,209,873
183,038,875
18,574

صندوق سرمایه‌گذاری چیست؟

صندوق سرمایه‌گذاری یا Mutual Fund مجموعه‌ای از سهام، اوراق مشارکت و سایر اوراق بهادار است که فرصت سرمایه‌گذاری واسطه‌ای را برای شما به وجود می‌آورد. اغلب افرادی که قصد سرمایه‌گذاری غیرمستقیم و با حداقل ریسک در بازار بورس را دارند، جامعه هدف صندوق‌ها محسوب می‌شوند و درواقع صندوق‌های سرمایه‌گذاری که زیر نظر سازمان بورس و برخی بانک‌ها و موسسه‌های اعتباری فعالیت می‌کنند، نقش واسطه مالی را برای این افراد ایفا می‌کنند تا سرمایه‌گذاری کم ریسک‌تر و حرفه‌ای‌تری داشته باشند.

شما برای سرمایه‌گذاری در صندوق‌ها و بررسی سود صندوق‌های سرمایه‌گذاری نیازی به دانش حرفه‌ای بورسی نخواهید داشت. همچنین زمان زیادی هم از شما نخواهد گرفت و درگیر کارهای اداری و مالی چندانی نیستید، چرا که بیشتر موارد توسط مدیر و متولی صندوق سرمایه‌گذاری انجام می‌شود. علاوه‌بر این موارد، می‌توانید با حداقل مبلغ در صندوق‌ها سرمایه‌گذاری کرده و در کمترین زمان واحد سرمایه‌گذاری خود را نقد کنید.

صندوق ETF چیست؟

انواع صندوق‌های سرمایه‌گذاری

صندوق‌های سرمایه‌گذاری را به واسطه نوع سرمایه‌گذاری و ترکیب دارایی‌هایی که دارند و اهدافی که دنبال می‌کنند می‌توان دسته‌بندی کرد. صندوق سرمایه‌گذاری با درآمد ثابت، صندوق سرمایه‌گذاری سهامی، صندوق سرمایه‌گذاری مختلط، صندوق قابل معامله، صندوق‌های نیکوکاری، صندوق مبتنی بر طلا، صندوق‌های بازارگردان ازجمله آن‌ها هستند که در بین آن‌ها صندوق‌های درآمد ثابت، سهامی و مختلط در اولویت سرمایه‌گذاری برای سرمایه‌گذاران هستند.

  • صندوق سرمایه گذاری درآمد ثابت
  • صندوق سرمایه‌گذاری در سهام
  • صندوق سرمایه‌گذاری مختلط
  • صندوق قابل معامله  (ETF)
  • صندوق‌های نیکوکاری
  • صندوق‌های تأمین مالی
  • صندوق‌های اختصاصی بازارگردان

سپرده بلند‌مدت یک‌ساله بانک ملی

صندوق درآمد ثابت

اگر به دنبال سرمایه‌گذاری با کمترین ریسک ممکن هستید، صندوق‌های درآمد ثابت بهترین انتخاب برای شماست. بیشترین حجم دارایی این صندوق‌ها (بعضا تا 90 درصد) در قالب سپرده‌های بانکی، گواهی سپرده بانکی اوراق مشارکت و سایر اوراق بهادار سرمایه‌گذاری شده و بخش اندکی از آن نیز در سهام سرمایه‌گذاری می‌شود. سود غالبا تضمین‌شده این صندوق‌ها عمدتا در مقاطع یک‌ماهه و بعضا در مقاطع سه‌ماهه پرداخت می‌شود.

سرمایه‌گذارانی که به هر دلیل در کوتاه‌ترین زمان ممکن (حداقل یک ماه) به سرمایه خود نیاز داشته باشند، به راحتی می‌توانند با ابطال واحدهای خود، سرمایه‌شان را به‌صورت نقدی دریافت کنند.

تبدیل شماره کارت به شبا

صندوق سهامی

با توجه به این که حداکثر دارایی‌های این صندوق (حداقل 70 درصد) به صورت سهام در بورس سرمایه‌گذاری می‌شود، امکان تضمین حداقل سود برای مشتریان وجود ندارد و به همین دلیل ریسک سرمایه‌گذاری در آن بالاست. این صندوق بیشتر مناسب آن دسته از سرمایه‌گذارانی است که اهل ریسک هستند و تمایل دارند با واسطه قرار دادن صندوق سرمایه‌گذاری و استفاده از تجربیات کارشناسان و مدیران صندوق در بازار بورس فعالیت داشته باشند.

اگرچه ریسک صندوق‌های سرمایه‌گذاری بورسی نسبت به صندوق درآمد ثابت بیشتر است و تضمین حداقل سود وجود ندارد اما این شانس برای سرمایه‌گذاران وجود دارد که بازدهی و سود بیشتری را نصیب خودشان کنند.

صندوق مختلط

اگر برای سرمایه‌گذاری حد وسطی از ریسک‌پذیری را دارید، صندوق مختلط بهترین گزینه برای شما خواهد بود. در این صندوق، حداقل 40 درصد از میزان دارایی‌ها به صورت سپرده بانکی و اوراق مشارکت و مابقی دارایی‌ها در بورس سرمایه‌گذاری می‌شود. با توجه به سرمایه‌گذاری بخشی از دارایی‌ها در بورس، سود تضمین‌شده در این صندوق وجود ندارد اما احتمال سوددهی بیشتر نسبت به صندوق درآمد ثابت وجود دارد.

چطور در صندوق‌های سرمایه‌گذاری واحد بخریم؟

برای سرمایه‌گذاری در صندوق‌های سرمایه‌گذاری باید به تعداد حداقل سرمایه‌گذاری که در هرکدام از صندوق‌ها متفاوت است، واحد (Unit) سرمایه‌گذاری توسط متقاضی خریداری شود که قیمت آن در زمان پذیره‌نویسی حدود 100 هزار تومان و پس از آن برابر با ارزش روز واحدهای سرمایه‌گذاری است.

برای انجام امور احراز هویت شما باید همراه با مدارک شناسایی خود به دفاتر کارگزاری یا شعب منتخب صندوق مراجعه کرده و بعد از پر کردن فرم‌های لازم، به صورت اینترنتی تعداد واحد لازم را با توجه به میزان مبلغی که برای سرمایه‌گذاری در نظر گرفته‌اید، خریداری کنید. نکته مهم این است که قیمت صدور (خرید) واحدهای سرمایه‌گذاری شما بر اساس NAV اولین روز کاری پس از ارائه درخواست‌تان محاسبه می‌شود و مبلغ واریزی شما علی‌الحساب است.

چطور صدور (خرید) بهتری انجام دهیم؟

قطعا برای افرادی که تمایل به سرمایه‌گذاری در صندوق‌های سرمایه‌گذاری دارند این سؤال پیش آمده که چطور می‌توانند، بهترین انتخاب را در بین صندوق‌های سرمایه‌گذاری (بهترین صندوق درآمد ثابت یا بهترین صندوق سهامی یا بهترین صندوق مختلط) داشته باشند؟

بدون شک بررسی عملکرد هفتگی، ماهانه، سه‌ماهه و سالانه صندوق‌ها می‌تواند کمک بزرگی برای مقایسه صندوق‌ها باشد. بررسی روند نوسانات صندوق‌ها از طریق نمودارهای NAV که در سایت اکثر صندوق‌ها قابل‌دسترسی است و همچنین مقایسه میزان ترکیب دارایی صندوق‌ها می‌تواند نقشه راه خوبی برای یک انتخاب خوب و کم‌ریسک‌تر باشد.

همین جدول مقایسه صندوق سرمایه‌گذاری که در بالا می‌بینید یکی از روش‌های مناسب بررسی و انتخاب بهترین صندوق سرمایه‌گذاری است.

منظور از ضامن نقد شوندگی چیست؟

این که هر زمان شما برای نقد شدن واحدهای خریداری‌شده اراده کنید و در کمترین زمان ممکن پول خود را از صندوق خارج کنید، یکی از مزیت‌های مهم صندوق‌های سرمایه‌گذاری محسوب می‌شود. درواقع هنگام فروش واحدهای سرمایه‌گذاری خود، شما در جایگاه فروشنده و ضامن نقد شوندگی صندوق در جایگاه خریدار قرار می‌گیرد و در زمان تعیین‌شده در قرارداد (24 تا 72 ساعت کاری) سرمایه شما تبدیل به پول نقد می‌شود.

ضمن این که در برخی صندوق‌ها پرداخت حداقل سود تضمین‌شده نیز، دارای ضمانت است. در حال حاضر در خصوص این که بانک‌ها می‌توانند ضامن نقد شوندگی صندوق‌های سرمایه‌گذاری باشند یا خیر، قوانین و مقررات اجرایی یکسانی وجود ندارد و درحالی‌که بسیاری از صندوق‌ها اعلام می‌کنند که امکان ضمانت از سوی بانک‌ها وجود ندارد، برخی صندوق‌ها همچنان ضامن نقد شوندگی خودشان را بانک‌های عامل مربوطه اعلام می‌کنند.

ارزش خالص دارایی‌ها (NAV) چیست؟

مبلغی که برای خریدوفروش (صدور و ابطال) هر واحد صندوق لازم است، اصطلاحا NAV صندوق گفته می‌شود که همان ارزش خالص دارایی‌های صندوق است.

NAV یا همان ارزش کل دارایی‌های یک صندوق پس از کسر بدهی‌های آن بر تعداد واحدهای صندوق تقسیم می‌شود. یعنی اگر بدهی‌های صندوق را از کل دارایی‌های آن کم کنیم و عدد حاصل را بر تعداد واحدهای منتشرشده آن صندوق تقسیم کنیم، عددی که به دست می‌آید تعیین‌کننده قیمت هر واحد (unit) صندوق است.

ارزش خالص دارایی‌های صندوق سرمایه‌گذاری در پایان هر روز محاسبه و از تقسیم مابه‌التفاوت دارایی‌ها و بدهی‌ها بر تعداد واحدهای منتشره، ارزش هر واحد سرمایه‌گذاری مشخص می‌شود که بر اساس این قیمت شخص می‌تواند اوراق جدید خریداری و یا اوراق قبلی خود را ابطال کند.

هزینه ابطال چیست؟

دارنده واحد (unit) هر زمان که بخواهد می‌تواند برای ابطال واحدها و نقد کردن سرمایه خود اقدام کند. هزینه ابطال، نحوه پرداخت و بازه زمانی تعیین‌شده برای پرداخت سرمایه شما بر مبنای اساسنامه و امیدنامه صندوق خواهد بود. در برخی صندوق‌ها ابطال واحدها هیچ هزینه‌ای برای مشتری ندارد اما برخی صندوق‌ها هزینه‌ای بابت ابطال واحدها از مشتریان دریافت می‌کنند که مبلغ ثابت آن 2000 تومان بابت هر گواهی سرمایه‌گذاری است.

ضمن این که هزینه متغیر ابطال نیز بر اساس زمان‌بندی ابطال (فاصله صدور و ابطال و مدت‌زمان سرمایه‌گذاری) تحت عنوان تعجیل در خروج در امیدنامه صندوق‌ها تعیین و دریافت می‌شود. هزینه ابطال متغیر سرمایه‌گذارانی که مدت سرمایه‌گذاری آن‌ها کمتر از 90 روز است بین 1 تا 5 درصد نسبت به قیمت ابطال دریافت خواهد شد.

زمان ابطال واحد هزینه ابطال متغیر
کمتر از 7 روز از صدور 5 درصد قیمت ابطال
بین 7 تا 15 روز بعد از صدور 4 درصد قیمت ابطال
بین 15 تا 30 روز بعد از صدور 3 درصد قیمت ابطال
بین 30 تا 60 روز بعد از صدور 2 درصد قیمت ابطال
بین 60 تا 90 روز بعد از صدور 1 درصد قیمت ابطال

 

قیمت ابطال واحد سرمایه‌گذاری چطور تعیین می‌شود؟

اگر شما تصمیم به ابطال واحدهای سرمایه‌گذاری خودی در صندوق سرمایه‌گذاری را گرفته باشید، قیمت واحدهای شما بر مبنای قیمت ابطال روز بعد از ارائه درخواست ابطال، محاسبه می‌شود. به عنوان مثال اگر شما روز شنبه درخواست ابطال واحدهای سرمایه‌گذاری خود را به صندوق اعلام کنید، قیمت واحدهای شما برای ابطال به قیمت روز یکشنبه محاسبه خواهد شد.

بیشترین سود سپرده بانک‌ها

منشا سود صندوق سرمایه‌گذاری کجاست؟

با خرید واحدهای سرمایه‌گذاری در صندوق‌های سرمایه‌گذاری مختلف سودهای مختلفی به سرمایه شما تعلق می‌گیرد. سود حاصل از محل افزایش ارزش خالص دارایی‌ها (NAV)، دریافت سود تقسیمی سالانه صندوق و دریافت سود سرمایه‌ای حاصل از خریدوفروش اوراق بهادار توسط صندوق با توجه به مندرجات امیدنامه و اساسنامه آن‌ها در مقاطع تعیین‌شده پرداخت خواهد شد. بسیاری از صندوق‌ها نیز این شرایط را برای مشتریان خود به وجود آورده‌اند تا به جای دریافت سود نقدی و با تبدیل سود به واحدهای جدید، میزان سرمایه خود را افزایش دهند.

امیدنامه صندوق سرمایه‌گذاری چیست؟

با مطالعه امیدنامه صندوق، می‌توانید در جریان سیاست کاری و برنامه‌ریزی صورت گرفته برای آینده پول سرمایه‌گذاری شده شما در صندوق‌های سرمایه قرار بگیرید. در امیدنامه صندوق‌های سرمایه‌گذاری می‌توانید اطلاعاتی چون: انواع کارمزدها (مدیریت، فروش، ابطال) واحدها و سهام، مهم‌ترین ریسک‌هایی که سرمایه‌گذاران در طی سرمایه‌گذاری در این صندوق با آن روبه‌رو خواهند شد، اسامی مدیران و میزان سرمایه‌گذاری حقوق و دستمزد آن‌ها، ضامنین، نحوه پرداخت سود و غیره را پیدا کنید.

بهترین صندوق سرمایه‌گذاری کدام است؟

دقت کنید که صندوق‌ها انواع مختلفی دارند و صندوقی مناسب است که بانک اصل پول را تضمین کرده باشد. صندوق‌ها ممکن است حداقلی از سود را تضمین کرده باشند. اگر تضمین حداقل سود برای صندوق وجود نداشته باشد در شرایط خاص که بازدهی صندوق کاهش پیدا کند سود شما هم می‌تواند کم شود و بانک و صندوق سرمایه‌گذاری تعهدی در این مورد ندارند. صندوق‌ها معمولا پیش‌بینی سودی دارند که همان عددی است که معمولا در بانک به شما اعلام می‌شود. اما سود قطعی صندوق می‌تواند با این عدد تفاوت داشته باشد.

برای انتخاب بهترین صندوق‌های سرمایه‌گذاری باید موارد زیر را در نظر داشته باشید:

۱.میانگین بازدهی صندوق

دو صندوق دو بانک مختلف ممکن است پیش‌بینی سود یکسانی داشته باشند اما با تحقیق در مورد عملکرد چند ماه گذشته آن‌ها می‌توانید ببینید که در کدام‌یک سود بیشتری می‌توانید کسب کنید. اطلاعات به‌روز مربوط به میانگین سود صندوق‌های سرمایه‌گذاری بانک‌ها و دیگر آمار مربوط به آن‌ها را می‌توانید در بخش صندوق سرمایه‌گذاری رده مشاهده کنید.

۲.هزینه و مدت ابطال

اگر می‌خواهید در صندوق سرمایه‌گذاری بانکی پول بگذارید حتما در مورد مدت زمان و هزینه ابطال اطلاعات کافی کسب کنید. برخی صندوق‌ها برای ابطال سرمایه‌گذاری ممکن است هزینه‌ای در نظر بگیرند. این هزینه ممکن است رقمی ثابت به ازای هر واحد سرمایه‌گذاری 100 هزارتومانی باشد و یا ممکن است که پول شما برای مدتی مثلا یک ماه در حسابی مسدود شود. مطمئن شوید که حالت برداشت بدون جریمه و هزینه ابطال به چه صورت است. در مورد مدت ابطال و این که دقیقا چند روز بعد پول در حساب‌تان است هم اطمینان حاصل کنید. دقت کنید که تعداد روزی که به شما اعلام می‌شود روز کاری است و روزهای تعطیل و آخر هفته‌ها را در نظر نگیرید.

۳.دوره بازپرداخت سود

دوره بازپرداخت سود هم از دیگر مواردی است که باید به آن توجه کنید. درحالی‌که بیشتر صندوق‌ها به صورت ماهانه سود پرداخت می‌کنند ممکن است صندوقی سودش را هر سه ماه پرداخت کند. به‌علاوه ممکن است بتوانید بین دوره‌های مختلف پرداخت سود هم انتخابی داشته باشید. طبیعی است که در صورت وجود چنین شرایطی با انتخاب دوره‌های طولانی‌تر، سود بیشتری برای شما در نظر گرفته می‌شود. روز پرداخت سود هم لزوما اول ماه نیست. بنابراین اگر این موضوع برای شما اهمیت دارد در این مورد هم حتما سؤال کنید.

بهترین زمان خرید صندوق‌ها چه زمانی است؟

زمان مناسب برای خرید صندوق سرمایه‌گذاری و مدت زمان نگهداری آن، متناسب با استراتژی‌ها و شرایط هر فرد و بنا به نوع صندوق متفاوت است. اما به طور کلی، برای تعیین بهترین زمان خرید صندوق‌ها باید موارد زیر را در نظر بگیرید:

1.مشخص کردن بازه سرمایه‌گذاری

ابتدا از خودتان بپرسید می‌خواهید برای چه مدتی سرمایه‌تان را در صندوق نگه دارید. اگر بازه زمانی بلندمدت را در نظر گرفته‌اید، صندوق‌های سرمایه‌گذاری در سهام گزینه مناسبی هستند و می‌توانید هر زمان که خواستید برای خرید اقدام کنید چون با در نظر گرفتن یک دوره چند ساله، نوسانات بازار اهمیت کمتری دارند. این صندوق‌ها معمولا در طول چند سال سود مناسبی را نصیب سرمایه‌گذاران می‌کنند؛ البته لازم به ذکر است که میزان این سود بستگی به مهارت تیم مدیریت صندوق دارد.

اگر بازه زمانی کوتاه‌مدت را در نظر گرفته‌اید، می‌توانید به سراغ صندوق‌های قابل معامله (ETF) بروید و از داده‌های تحلیل تکنیکال استفاده کنید و بر اساس نمودارها، در کف بخرید و در سقف بفروشید.

2.ضریب بتا و آلفای صندوق

بتا به ضریبی گفته می‌شود که تغییرات ارزش دارایی‌ها را در طول زمان نسبت به نوسانات بازار نشان می‌دهد. ضریب بتا ممکن است منفی یا مثبت باشد و با تحلیل آن می‌توان زمان مناسب خرید و فروش را به دست آورد. مثلا زمانی‌که شاخص کل نزولی می‌شود، صنایع و سهم‌هایی که بتای منفی دارند بیشتر مورد استقبال قرار می‌گیرند و رشد قیمتی را تجربه می‌کنند. این یعنی بهتر است سرمایه‌گذاران در زمان رکود بازار صندوق‌هایی با بتای منفی را خریداری کنند.

در کنار ضریب بتا، شاخص دیگری به نام آلفا وجود دارد که به آن بازده فعال صندوق می‌گویند. در واقع آلفا مقدار بازده مازاد یک صندوق را نسبت به شاخص بازار نشان می‌دهد. آلفا می‌تواند عددی مثبت، منفی یا صفر باشد. آلفای صفر یعنی بازده متناسب با ریسک عمل می‌کند و هر چه مقدار آلفا بیشتر باشد، یعنی صندوق عملکرد بهتری دارد.

3.ارزش خالص هر واحد صندوق (NAV)

این عدد نشان می‌دهد که در طی دوره سرمایه‌گذاری، واحدهای صندوق چه میزان افزایش یا کاهش قیمت داشتند. با بررسی ارزش خالص دارایی می‌توان فرصت‌های سرمایه‌گذاری بالقوه را در صندوق‌های سرمایه‌گذاری مشترک، صندوق‌های قابل معامله یا شاخص‌ها شناسایی کرد و زمان مناسب خرید صندوق را به دست آورد.

مثلا اگر یک صندوق قابل معامله با قیمتی کمتر از NAV در بازار خرید و فروش شود، یعنی قیمت بازار با ارزش واقعی واحدهای صندوق فاصله دارد و الان زمان خوبی برای خرید است.

چرا صندوق‌های سرمایه‌گذاری قابل اطمینان هستند؟

نهاد قانونی ناظر بر فعالیت‌های صندوق‌ها، سازمان بورس است و این سازمان شرایطی را تعیین می‌کند که امکان تخلف وجود نداشته باشد. در نتیجه می‌توان گفت که امکان کلاهبرداری صندوق‌های سرمایه‌گذاری تقریبا نزدیک به صفر است. این صندوق‌ها لایه‌های نظارتی بسیاری دارند و در کنار نظارت سازمان بورس بر کارکرد صندوق‌ها، عملکرد آن‌ها به صورت شفاف و مستمر منتشر می‌شود و همه افراد می‌توانند به این اطلاعات دسترسی داشته باشند.

سایت صندوق‌ها، سایت فیپ ایران و سامانه کدال از جمله ابزارهایی هستند که زیر نظر سازمان بورس فعالیت می‌کنند و به صورت مستمر گزارش‌هایی را درباره بازدهی صندوق‌ها در دوره‌های ماهانه، سالانه و وضعیت صندوق‌ها از ابتدا تا به امروز ارائه می‌دهند. همچنین مواردی مثل اطلاعات هویتی موسسان صندوق در این سامانه‌ها قرار گرفته است تا سرمایه‌گذاران بتوانند به صورت دقیق عملکرد صندوق‌ها را مورد بررسی قرار بدهند.

توصیه‌هایی برای خرید واحدهای بهترین صندوق‌های سرمایه‌گذاری

1.افراد مختلف بسته به میزان سرمایه، درجه ریسک‌پذیری و روحیات فردی، استراتژی‌های سرمایه‌گذاری متفاوتی در پیش می‌گیرند، اما معمولا برای مدیریت ریسک سرمایه‌گذاری، سعی می‌کنند همه تخم‌مرغ‌ها را داخل یک سبد نگذارند. شما هم اگر می‌خواهید ریسک‌تان کمتر شود، سعی کنید تمام سرمایه‌تان را به یک صندوق اختصاص ندهید.

2.اگر ریسک‌پذیر هستید و می‌خواهید بخشی از سرمایه‌تان را وارد صندوق‌های سهامی (یا مختلط) کنید، سعی کنید در بازه‌هایی اقدام به این کار کنید که شاخص بورس دارد روند اصلاحی‌اش را تمام می‌کند (دوره‌ای که قیمت سهام افت کرده و به نظر نمی‌رسد افت بیشتری در کار باشد).

3.سرمایه‌گذاری در این نوع صندوق‌ها بهتر است با دید بلندمدت (مثلا بیشتر از یک سال) باشد تا احتمالا سود شیرینی نصیب سرمایه‌گذار کند. بنابراین بهتر است آن بخشی از سرمایه‌تان را وارد این صندوق‌ها کنید که در کوتاه‌مدت (مثلا در سال جاری) نیازی به آن ندارید.

4.بهتر است مقدار سرمایه‌ای که می‌خواهید در یک صندوق سهامی یا مختلط بگذارید را به چند بخش تقسیم کنید و در فاصله‌های زمانی مختلف اقدام به سرمایه‌گذاری کنید. در انتهای روند اصلاحی ممکن است روند قیمت واحدهای صندوق نزولی باشد و اگر در چند مرحله خرید کنید، میانگین خرید پایین‌تری خواهید داشت.

 

پاسخ به سوالات متداول صندوق‌های سرمایه گذاری

دسته‌بندی صندوق‌های سرمایه‌گذاری برچه اساس است؟

بر اساس نوع سرمایه‌گذاری و ترکیب دارایی‌ها و اهدافی که دنبال می‌کنند. صندوق‌های درآمد ثابت، سهامی و مختلط در اولویت سرمایه‌گذاری برای سرمایه‌گذاران هستند.

صندوق‌های سرمایه‌گذاری برای سرمایه‌گذاری چه نوع افرادی مناسب است؟

افرادی که قصد سرمایه‌گذاری غیرمستقیم و با حداقل ریسک در بورس را دارند. البته صندوق‌ها را می‌توان به پرریسک، کم ریسک و میان ریسک وجود دارد.

مشتریانی که در صندوق درآمد ثابت سرمایه‌گذاری کرده‌اند، بعد از چه زمانی می‌توانند سرمایه خود را دریافت کنند؟

درکوتاه‌ترین زمان ممکن (حداکثر سه‌روز کاری)، می‌توانند با ابطال واحدهای خود، سرمایه‌شان را به‌صورت نقدی دریافت کنند.

چگونه بفهمیم در صندوق مناسبی سرمایه‌گذاری کرده‌ایم؟

میانگین بازدهی صندوق در طول چندماه گذشته، هزینه و مدت ابطال و دوره بازپرداخت سود هر صندوق توجه کنید.

چگونه به اطلاعاتی درباره کارمزد واحدها، نحوه پرداخت سود، اسامی مدیران و میزان سرمایه‌گذاری آنها در صندوق مشخصی می‌توان دست پیدا کرد؟

با مطالعه امیدنامه هر صندوق سرمایه‌گذاری به این اطلاعات دست پیدا می‌کنید.

قیمت ابطال واحد سرمایه‌گذاری چطور تعیین می‌شود؟

قیمت واحدهای شما بر مبنای قیمت ابطال روز بعد از ارائه درخواست ابطال، محاسبه می‌شود.


فیلترها

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد

از اینکه نظرتان را با ما در میان می‌گذارید، خوشحالیم