به دنبال یک وام خرد دندان‌گیر

جست‌وجوی لجوجانه

یک باور غلط در ذهن ما وجود دارد که اول هر سال وامی‌ پرداخت نمی‌شود و نباید بی‌خود وقتمان را برای گرفتن وام تلف کنیم. فروردین که تمام بشود، دیگر بانک‌ها آماده پرداخت تسهیلات می‌شوند.

هفت صبح: گرچه هنوز هم تعدادی بانک هستند که دستورالعمل پرداخت وام را به شعب خود ابلاغ نکرده‌اند. ما به چندین بانک و موسسه سر زده‌ایم و درباره زیر و بم گرفتن اولین وام‌های سال، جویا شده‌ایم. آن‌ها انواع و اقسام وام‌ها را به ما پیشنهاد می‌کنند. وام‌هایی برای خرید کالاهای ایرانی و حتی خارجی، تسهیلاتی به شرط سپرده‌گذاری بلندمدت، وام‌هایی با مدت ناچیز بازپرداخت، تسهیلاتی که برای تعمیر خانه پرداخت می‌شود و انواع و اقسام وام‌های دیگری که باید جزئیاتشان را در خلال گزارش بخوانید. دو ماه است که بانک‌ها سودهای سپرده و تسهیلات خود را به 18 و 21 و 22 درصد کاهش داده‌اند. این باعث شده که هزینه گرفتن وام کمتر شود، اما هنوز هم باید کلی شرایط سخت را تحمل کنید تا به وام دلخواهتان برسید.
 
وام بانک سامان را باید سه ماهه پس بدهید
در آخرین دقایق کاری روز بانک سامان، وارد یکی از شعب آن می‌شویم. برای پرسش از وضعیت تسهیلات، به آخر سالن راهنمایی می‌شویم. اما کسی آنجا نبود. صدایی از پشت سر می‌شنویم که وقتی بر می‌گردیم، ما را به مسئول تسهیلات که در حال خروج از سالن بود، معرفی می‌کند. خانم مسئول همان‌جا سر پا به ما توضیح می‌دهد که اگر بخواهید وام بگیرید، باید 125‌‌درصد آن مبلغ را نزد بانک سپرده‌گذاری کنید. فرایند پرداخت وام بسیار سریع و دو، سه روزه انجام می‌شود. وقتی که وام پرداخت می‌شود باید 10 درصد مبلغ را نزد بانک در حسابی که به آن سودی تعلق نمی‌گیرد، بگذارید و بعد از پایان بازپرداخت وام، آن را تحویل بگیرید. او این‌طور ادامه می‌دهد که اگر 10 میلیون تومان وام بخواهید باید 12٫5 میلیون تومان سپرده بگذارید و بعد از آن، موقع پرداخت وام، یک میلیون تومان هم نزد بانک باقی می‌ماند. باید این وام را با سود 22 درصد باز پرداخت کنید. تازه آن 12٫5 میلیون تومان هم تا آخر بازپرداخت باقی می‌ماند و البته سود کوتاه مدت تعلق می‌گیرد. خانم متصدی تسهیلات بانک سامان اضافه می‌کند که باید در عرض سه ماه تمام تسهیلات را پس بدهید. البته می‌توانید دو بار آن را تمدید کنید و وام را 9 ماهه بازپرداخت کنید.
 
بانک اقتصاد نوین وام تعمیر مسکن می‌دهد
وقتی وارد یک شعبه بانک اقتصاد نوین می‌شویم، نه آقای رئیس حضور دارد و نه مسئول اعتبارات. بنا‌بر‌این با راهنمایی یکی از مسئولان باجه‌ها، به یک خانم کارمند بانک معرفی می‌شویم. اما این خانم که سخت مشغول زیر و رو کردن مدارک و حساب‌ها بود، بعد از یک دقیقه وقت گفت‌وگو با ما را پیدا می‌کند. او به نبود رئیس و مسئول اصلی تسهیلات اشاره می‌کند اما تا این حد ما را راهنمایی می‌کند که می‌توانید از وام تعمیرات مسکن به مبلغ 10 میلیون تومان استفاده کنید. وامی‌که نه سودش را می‌دانست و نه مدت بازپرداخت آن را. اما فقط این را گفت که برای این وام باید سند به نام خودتان باشد. اما قرار نیست سند در رهن بانک گذاشته شود. این سند فقط مهر می‌خورد.
 
وام‌های بانک قوامین هنوز ابلاغ نشده است
در یک شعبه بانک قوامین به انتهای سالن، جایی که آقای معاون نشسته راهنمایی می‌شویم. او با تأخیر، تلفن‌اش را به پایان می‌برد. به او می‌گوییم 10 میلیون تومان وام می‌خواهیم. او می‌گوید کارفرمایتان بیمه‌تان کرده باشد یا اینکه استخدام رسمی‌ دولت، معلم و امثال آن باشید. او این‌طور ادامه می‌دهد که وام‌های ما تا سقف 30 میلیون تومان پرداخت می‌شود. اما هنوز دستور نحوه پرداخت تسهیلات در سال 95 به شعب ابلاغ نشده است. با این حال پیش‌بینی می‌کند که سود تسهیلات این بانک، 20 درصد باشد. او می‌گوید که برای وام 10 میلیون تومانی باید سه ماه به میزان 10 میلیون سپرده بگذارید. سپس به‌اندازه همان 10 میلیون وام داده می‌شود. به این ترتیب باید ماهانه حدود 400-450 هزار تومان قسط بدهید. ضمن اینکه برای ضمانت، باید یک کارمند رسمی‌ به بانک ببرید تا پای برگه‌های شما را امضا کند.
 
وام‌های بانک کارآفرین دفترچه قسط ندارند
بانک خلوت است. بعد از میز رئیس، کارمندی نشسته که ما را به باجه خود فرا می‌خواند. او می‌گوید وام خرد نداریم. اما بعد از اصرار ما و مبلغ 10 میلیون درخواستی‌مان، کم کم یادش می‌آید که چنین وامی‌ هم در بانک کارآفرین پرداخت می‌شود. او می‌گوید فقط باید سپرده بگذارید تا بلافاصله وام پرداخت شود. این تسهیلات معادل همان پولی است که شما سپرده‌گذاری می‌کنید. کارمند بانک ادامه می‌دهد که تسهیلات را باید در یک سال و سه‌ماه به سه‌ماه پس بدهید. از سود تسهیلات می‌پرسیم. او می‌گوید سود آن 22‌درصد است اما به سپرده 10 میلیونی شما هم به مدت یک سال سود 18‌درصد تعلق می‌گیرد. کارمند دلسوز بانک کارآفرین در پایان تاکید کرد که حواستان باشد که 13‌درصد از مبلغ وام نزد بانک باقی می‌ماند تا شما بازپرداخت را کامل انجام دهید.
 
بانک گردشگری وام خرید کالای ایرانی و خارجی می‌دهد
فرد جوانی که مسئول اعتبارات بانک گردشگری‌ست از سر جای خود بلند می‌شود تا با ما صحبت کند. با اینکه همکارانش با او کار دارند، پاسخ دادن به ما را در اولویت می‌گذارد. او از دو نوع تسهیلات حرف می‌زند. در طرح اولی، می‌توان یک وام تعمیرات مسکن به مبلغ 10 میلیون تومان دریافت کرد، آن هم با سود 21‌درصد. نیازی به سپرده‌گذاری نیست، ولی شما باید سند ملک خود را به بانک برده تا ممهور به مهر بانک شود. اما قرار نیست این سند نزد بانک باقی بماند. به این ترتیب شما باید وام را به دلخواه خود بین یک تا سه سال بازپرداخت کنید. در طرح دوم که به اسم خرید کالا واگذار می‌شود، می‌توانید تا 15‌میلیون تومان وام خرید کالا بگیرید. اما اگر تمایلتان به دریافت 10 میلیون تومان باشد، می‌توانید این تسهیلات را در ازای سود 21‌درصد دریافت کنید. برای بانک گردشگری فرقی نمی‌کند که شما کالای ایرانی یا خراجی بخرید. فقط این نکته را نباید فراموش کنید که در بانک گردشگری باید سه میلیون تومان از آن 10 میلیون تومان وامتان را نزد بانک بگذارید. ضمن اینکه باید برای آن وام خرید کالا ضامن ببرید. این وام را هم باید در عرض یک تا سه سال به بانک پس بدهید.
 
دو هفته دیگر به بانک آینده سر بزنید
سمت کسی که در بانک آینده با ما در مورد مسائل مربوط به تسهیلات صحبت می‌کند را نمی‌دانیم و اینقدر درگیر گزارش هستیم که مسئولیتش را نمی‌پرسیم. اما پاسخ آن فرد این بود که هنوز دستور و شیوه‌نامه پرداخت تسهیلات جدید در سال 95 به شعب ابلاغ نشده است. به گفته او شاید این شیوه‌نامه یکی دو هفته دیگر به شعب ابلاغ شود. ضمن اینکه او تاکید می‌کند که دستورالعمل قبلی در سال جدید صرفه اقتصادی برای بانک ندارد.
 
قسط‌های 350 هزار تومانی وام 10 میلیونی پارسیان
پنج دقیقه معطل می‌شویم تا خانم متصدی اعتبارات سراغمان بیاید. تلفنش که تمام می‌شود از ما می‌پرسد چه کمکی از من ساخته است؟ ما هم پاسخ می‌دهیم که 10 میلیون تومان وام می‌خواهیم. او می‌گوید 10 میلیون تومان سپرده بگذارید تا دو روز دیگر، همان قدر وام بدهیم. او تاکید می‌کند که حواستان باشد باید 16‌درصد از وام دریافتی‌تان را نزد بانک بگذارید. البته به آن یک میلیون و 600 هزار تومان، سودی تعلق نمی‌گیرد. خانم متصدی اعتبارات بیشتر توضیح می‌دهد: «سود سپرده شما 18‌درصد و سود تسهیلات، 22‌درصد است. بنابراین حدفاصل این دو نرخ را باید به عنوان سود این وام پرداخت کنید. قسط وام هم حدوداً 350 هزار تومان می‌شود.» او اضافه می‌کند که باز پرداخت این وام، بین سه تا پنج سال متغیر است. ضمن اینکه‌ می‌توانید تا هر چه قدر که بخواهید، در ازای سپرده‌گذاری به همان مقدار، وام بگیرید.
 
بانک انصار دو طرح پرداخت وام دارد
بانک انصار دو طرح دارد. می‌توانید در طرح حاتم، کالای ایرانی بخرید. مبلغ این وام 10 میلیون است که با نرخ سود 15‌درصد باید آن را در عرض 30 ماه پس بدهید. متصدی اعتبارات یک شعبه بانک انصار می‌گوید وام خرید کالا را باید صرف خرید از فروشگاه‌های طرف قرارداد بانک انصار کنید که در سایت بانک لیست شده‌اند. ضمن اینکه باید برای دریافت تسهیلات طرح حاتم، یک ضامن به بانک ببرید. اما در مدل دوم می‌توانید سپرده‌تان را به مدت چهار ماه در بانک بگذارید. بعد از آن مدت، به‌اندازه 80 درصد معدل متوسط پردش حسابتان وام دریافت می‌کنید. تسهیلاتی که باید با سود 22‌درصد پس‌اش بدهید. برای این‌کار یک ضامن کارمند دارای نامه کسر از حقوق نیاز دارید. از او درباره قسط این وام می‌پرسیم. او در آخرین لحظات گفت‌وگویمان می‌گوید به مدت دو سال، باید ماهانه 519 هزارتومان قسط بدهید.
 
اینجا تا دلتان بخواهد وام هست
موسسه اعتباری کاسپین تحت مدیریت کلان موسسه آرمان کار می‌کند. موسسه آرمان هم مدت‌هاست در حال عبور از خوان آخر گرفتن مجوز از بانک مرکزی است. رئیس موسسه ما را دعوت به نشستن روی صندلی‌های روبه‌روی میز خود می‌کند. او با در دست گرفتن یک برگه تبلیغاتی از موسسه خود، وام‌ها را یکی، یکی توضیح می‌دهد. این موسسه 10 طرح پرداخت تسهیلات دارد. در طرح «قرض‌الحسنه امید 3» می‌توانید بین پنج تا 40 میلیون وام با کارمزد شش درصد دریافت کنید. هر چقدر سپرده بگذارید، بعد از شش تا 10 ماه، برابر میانگین موجودی این مدت، وام پرداخت می‌شود که باید در عرض سه تا پنج سال به موسسه پس بدهید. در طرح «کارکرد حساب» می‌توانید بعد از سپرده‌گذاری به مدت چهار ماه، 1٫5 برابر میانگین حسابتان وام بگیرید. وامی‌که با نرخ کارمزد 18‌درصد پرداخت شده و باید در عرض سه تا پنج سال بازپرداختش کنید. در طرح «نسیم» مدت سپرده‌گذاری شما باید چهار تا شش ماه باشد. بنابراین می‌توانید دو برابر میانگین موجودی‌تان وام بگیرید. سود این تسهیلات 18‌درصد و بازپرداخت آن در چهار تا هفت سال انجام می‌شود. برای همه این‌ها باید ضامن داشته باشید.
 
بانک قرض‌الحسنه مهر ایران دو وام به درد‌ بخور دارد
کارکنان این بانک خیلی سریع به ما می‌گویند از روی کاغذهایی که روی دیوار نصب شده، اطلاعات مربوط به وام را به دست بیاوریم. می‌توانید در طرح «میثاق 4» به ازای هر چهار ماه سپرده‌گذاری، 90 درصد مبلغ موجودی خود، با اقساط 12 ماهه تا سقف 20 میلیون تومان با کارمزد چهار درصد وام بگیرید. البته می‌توانید در همین مدل تا سقف 50 میلیون تومان با سود هفت درصد، تسهیلات فروش اقساطی دریافت کنید. حداقل مبلغ افتتاح حساب، سه میلیون تومان است. مثلاً اگر پنج میلیون سپرده بگذارید بعد از چهار ماه، 4٫5 میلیون تومان وام می‌گیرید که باید در 12 ماه با اقساط 388 هزار تومان در هر ماه با نرخ کارمزد چهار درصد به بانک برگردانید. در طرح «مهر 4» هر چقدر سپرده‌گذاری کنید بعد از حداقل چهار ماه، همان قدر وام می‌گیرید. سود این تسهیلات 18‌درصد بوده و در سخت‌ترین حالت خود، مدت بازپرداخت فقط 32 ماه است. می‌توانید 10 میلیون سپرده بگذارید و 10 میلیون وام بگیرید. مبلغ اقساط 32 ماهه آن، 396 هزار تومان محاسبه می‌شود.
 
منبع روزنامه هفت صبح

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد

از اینکه نظرتان را با ما در میان می‌گذارید، خوشحالیم

بدون دیدگاه
  1. افشین می‌نویسد

    سلام این بانک های (…) اولا کسی که دنبال وام است پول ندارد بعد اینها میگویند هر مبلغی بگذاری دوبرابرش را وام میگیری ؟ اگر طرف پول داشت وام میخاست چه کار ؟ ضمن اینکه اگر قراره 12 میلیون بذارم که 10 میلیون بگیرم بعد 10 میلیون خودمم مسدود بشه چه کاریه خوب همان 10 میلیون خودم را نگه مدیارم سود هم به جایی نمیدهم / سوما درصد سودی که می دهند مثلا 18 درصد اما درصد تسهیلات بازپرداختی 22 درصد ؟ آیا ین همان نزول نیست ؟

  2. علی می‌نویسد

    پارسیان جدا اینطوری وام میده؟؟!