سپرده‌گذاری در بانک‌ها شدت گرفت

در سال 94

سپرده‌گذاری در بانک‌ها در 10 ماهه اول سال گذشته نسبت به همین مدت در سال 1393 از شدت بیشتری برخوردار بود. این رشد در حالی رخ‌داده که سودهای بانکی نسبت به قبل با کاهش همراه شده است.

آخرین ترازنامه‌ای که اخیراً بانک مرکزی از فعالیت مالی بانک‌ها و مؤسسات اعتباری در پایان 10 ماهه ابتدایی سال 1394 منتشر کرد، نشان می‌دهد که مجموعه سپرده‌های بخش غیردولتی در شبکه بانکی نسبت به انتهای سال 1393 به حدود 920 هزار میلیارد تومان و حجم سپرده‌های مدت‌دار نزد بانک‌ها نیز تا حدود 777 هزار میلیارد تومان ثبت‌شده است.
 
مقایسه میزان سپرده‌های بانکی در دوره‌های قبلی بیانگر رشد آن است، به‌طوری‌که مجموع سپرده‌ها در پایان دی‌ماه 1394 نسبت به اسفند 1393 حدود 23.1 درصد افزایش داشته اما در دی‌ماه 1393 نسبت به پایان سال 1392 این رشد کمتر از 19 درصد بوده است.
 
همچنین حجم سپرده‌گذاری مدت‌دار با رشد هفت‌درصدی نسبت به دوره قبل همراه شد، به‌گونه‌ای که از رشد حدود 23.8 در دی‌ماه 1392 به 27.3 در پایان همین ماه در سال گذشته رسیده است.
 
رشد سپرده‌گذاری در بانک‌ها و مؤسسات اعتباری به‌ویژه در حساب‌های بلندمدت در حالی در این دو دوره ثبت‌شده که در دوره رشد، کاهش نرخ سود بانکی تا دو درصد نیز اتفاق افتاده است. این در حالی است که در اردیبهشت سال گذشته نرخ سود بانکی از 22 درصد سال 1393 به 20 درصد کاهش پیداکرده بود و برخی از کارشناسان معتقد بودند که به دنبال کاهش سود بانکی در دو سال گذشته، احتمال خروج منابع از بانک‌ها و مؤسسات مجاز و سرازیر شدن آن به سمت مؤسسات غیرمجاز و یا بازهای دیگر وجود دارد.
 
به‌هرحال رشد سپرده‌ها می‌تواند از آزاد گذاشتن تعیین نرخ سود کوتاه‌مدت برای بانک‌ها و مؤسسات و نرخ‌هایی برابر با سود سالانه و از سویی دیگر ساماندهی مؤسسات غیرمجاز به‌عنوان عامل تأثیرگذار در خروج و یا ماندن سپرده در بانک‌ها، در دوره موردنظر باشد. هرچند که این احتمال نیز وجود دارد که در صورت فراهم بودن شرایط مناسب‌تر در بازار غیر متشکل ممکن بود حجم سپرده‌گذاری در بانک‌ها و مؤسسات تحت نظارت بانک مرکزی از رشد بیشتری برخوردار باشد.
 
این در حالی است که نرخ سود بانکی با توجه به کاهش نرخ تورم و فراهم شدن زمینه‌هایی ازجمله افزایش توان نقدینگی بانک‌ها از محل آزادسازی سپرده‌های قانونی و همچنین کاهش نرخ سود در بازار بین‌بانکی، بار دیگر در روزهای پایانی سال گذشت تا 18 درصد کاهش پیدا کرد و بعید نیست با توجه به اظهارات اخیر همتی (رییس شورای هماهنگی بانک‌ها) به‌زودی و در ماه‌های پیش رو تا 16 درصد نیز کاهش پیدا کند.

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد

از اینکه نظرتان را با ما در میان می‌گذارید، خوشحالیم