جزئیات وام‌های جدید مسکن/ نرخ سود کاهش یافت

مدیرعامل بانک مسکن اعلام کرد

مدیرعامل بانک مسکن ضمن اعلام جزئیات مصوبات اخیر شورای پول و اعتبار، در رابطه با تسهیلات جدید از کاهش نرخ سود در دو طرح صندوق پس‌انداز یکم و همچنین تسهیلات از محل اوراق تقدم خبر داد.

هفته گذشته شورای پول و اعتبار مصوبات جدیدی در رابطه با افزایش سقف وام مسکن به‌ویژه برای زوجین داشت که بر این اساس از دو محل حساب صندوق پس‌انداز یکم (خانه‌اولی‌ها)، حساب سپرده ممتاز (از محل خرید اوراق در بورس) سقف‌های وام افزایش یافت.
 
همچنین شورای پول و اعتبار تأکید کرد که با توجه به کاهش نرخ سود بانکی و متناسب با تورم، سود تسهیلات مسکن نیز کاهش یابد که محمدهاشم بت‌شکن – مدیرعامل بانک مسکن – امروز در نشستی خبری به تشریح ابعاد مصوبات اخیر شورای پول و اعتبار در حوزه مسکن پرداخت.
 
وی با این توضیح که وام‌های جدید مصوب، اقشار متوسط و کسانی که توان پرداخت اقساط را دارند در بر می‌گیرند، تأکید کرد که بانک مسکن در این طرح‌ها به‌هیچ‌عنوان از منابع بانک مرکزی و یا خط اعتباری آن استفاده نکرده است بلکه هر آنچه تأمین منابع شده از محل خود بانک مسکن است.
 
شروط دریافت وام‌های 80، 120 و 160 میلیونی
مدیرعامل بانک مسکن افزایش سقف تسهیلات برای زوجین از محل صندوق پس‌انداز یکم را مورداشاره قرار داد و گفت: با مصوبات جدید پرداخت تسهیلات برای زوجین در تهران از 80 به 160 میلیون تومان، از 60 به 120 میلیون تومان و از 40 به 80 میلیون تومان افزایش خواهد یافت که زوجین می‌توانند برای یک پلاک ثبتی درمجموع بر اساس وام‌های جدید اقدام کنند.
 
به گفته بت‌شکن، تسهیلات ارائه‌شده به زوجین بر اساس حداکثر 80 درصد ارزش ملک خواهد بود.
 
به‌شرط پرداخت تسهیلات از محل صندوق پس‌انداز یکم
وی در ادامه به شرایط اعطای تسهیلات جدید از محل صندوق پس‌انداز یکم اشاره کرد و افزود: فرد متقاضی باید حداقل 18 سال سن داشته، از تسهیلات بانک مسکن و سایر بانک‌ها تاکنون هیچ استفاده‌ای نکرده باشد و همچنین از امکانات دولتی نیز برای مسکن بهره نبرده باشد.
 
مدیرعامل بانک مسکن تأکید کرد که زوجین برای استفاده از وام‌های جدید 160، 120 و 80 میلیونی هیچ محدودیتی ازلحاظ تاریخ ازدواج ندارند.
 
بت‌شکن این را هم گفت که در مورداستفاده از تسهیلات صندوق پس‌انداز یکم این استثنا وجود دارد که اگر بخواهند در بافت‌های فرسوده از آن استفاده کنند هیچ محدودیتی نداشته و شرایط در مورد آن‌ها اجرا نمی‌شود و می‌تواند از تسهیلات جدید بدون الزام به شروط خانه‌اولی بودن در بافت‌های فرسوده استفاده کنند.
 
اقساط و سود وام‌های جدید
مدیرعامل بانک مسکن همچنین به کاهش یک‌درصدی سود تسهیلات پرداختی از محل صندوق پس‌انداز یکم اشاره کرد و گفت: براساس تأکید شورای پول و اعتبار و با توجه به کاهش نرخ سود بانکی، بانک مسکن نیز سود از محل صندوق پس‌انداز یکم از 14 به 13 و همچنین از محل اوراق حق تقدم از 18.5 به 17.5 درصد کاهش داد.
 
با توجه به سودهای کاهش‌یافته به 13 درصد و همچنین دوره بازپرداخت 12 ساله بنابر آنچه که مدیرعامل بانک مسکن توضیح داد اقساط پرداختی در وام‌های جدید از این محل به این شرح است: وام 160 میلیونی در تهران ماهیانه یک میلیون و 900 هزار تومان، وام 120 میلیون تومانی در مراکز استان‌ها و شهرهای بالای 20 هزار نفر جمعیت ماهیانه یک میلیون و 400 هزار تومان و همچنین وام 80 میلیون تومانی در سایر مناطق شهری ماهیانه 970 هزار تومان خواهد بود.
منبع خبرگزاری ایسنا