کاهش نرخ سود تسهیلات مسکن استارت خورد/ میزان اقساط کاهش می‌یابد

باگذشت دو هفته از تصمیم شورای پول و اعتبار برای کاهش نرخ سود بانکی مقامات ارشد و بلندپایه بانک مسکن با نظارت وزارت راه و شهرسازی کاهش نرخ سود تسهیلات مسکن را استارت زدند.

پس از اینکه شورای پول و اعتبار نرخ سود بانکی را از اول اسفندماه جاری 2 درصد کاهش داد انتظارها بر این شد که دولت و شورای پول و اعتبار و به‌تبع آن بانک مسکن نیز باید نرخ سود تسهیلات مسکن را کاهش دهد.
 
بنابراین گزارش، شورای پول و اعتبار در جلسه‌ای که در 27 بهمن‌ماه امسال تشکیل شد نرخ سود سپرده‌های یک‌ساله را از 20 درصد به 18 درصد، نرخ سود تسهیلات عقود مبادله‌ای را از 21 درصد به 20 درصد و عقود مشارکتی را از 24 درصد به 22 درصد کاهش داد.
 
با توجه به این تصمیم شورای پول و اعتبار به‌تازگی در بانک مسکن اعضای هیئت‌مدیره بانک بر آن شده‌اند تا با توجه به استقبال نه‌چندان مناسب متقاضیان از صندوق پس‌انداز مسکن یکم تا سقف 80 میلیون تومان و اوراق حق تقدم تا سقف 60 میلیون تومان نرخ سود این وام‌ها را کاهش دهند.
 
نرخ سود تسهیلات 80 میلیونی صندوق یکم 14 درصد و نرخ سود وام 60 میلیونی اوراق حق تقدم 18،5 درصد است.
 
اعضای هیئت‌مدیره بانک مسکن در تکاپوی این هستند تا با کاهش نرخ سود تسهیلات مسکن استقبال نه‌چندان مناسب متقاضیان را از این تسهیلات بالا ببرند چراکه حتی نرخ سود بالا و میزان اقساط این تسهیلات اعتراض مظاهریان معاون وزیر راه و شهرسازی را نیز در پی داشته است.
 
بر اساس این گزارش، میزان اقساط وام 80 میلیونی خرید مسکن با احتساب نرخ سود 14 درصد به‌روش ساده یک‌میلیون و 149 هزار تومان (سود این تسهیلات با احتساب سود 14 درصدی 85 میلیون و 557 هزار و 40 تومان است) و در روش پلکانی سالانه بین 991 هزارتا 1.6 میلیون تومان است. اقساط وام 60 میلیونی نیز درروش ساده 862 هزار و درروش پلکانی سالانه بین 700 هزارتا 1.2 میلیون تومان خواهد بود.
 
به نظر می‌رسد با توجه به اینکه پرداخت وام صندوق یکم باگذشت حدود 8 ماه (کمتر از سقف) آغازشده و تا سقف 80 میلیون تومان تا خردادماه کمتر از 4 ماه فرصت باقی است متصدیان و مقامات بلندپایه وزارت راه و شهرسازی و بانک مسکن درصدد این هستند تا هر چه سریع‌تر تکلیف کاهش نرخ سود مسکن و به تبعان کاهش میزان اقساط ماهانه را نیز کاهش دهند.
 
حال اگر نرخ سود وام 80 میلیونی مسکن از 14 درصد به 13 درصد کاهش یابد میزان اقساط ماهانه به روش ساده از یک‌میلیون و 149 هزار تومان به حدود 900 هزار تومان کاهش می‌یابد.
منبع خبرگزاری فارس