بانک انصار نخستین شعبه نمونه بانکداری اسلامی را افتتاح کرد

بانک انصار با هماهنگی بانک مرکزی نخستین شعبه نمونه بانکداری اسلامی را زیر نظر مشترک علمای شیعه و سنی افتتاح کرد.

به گزارش رده و به نقل از اداره کل بازاریابی و تبلیغات بانک انصار، طی مراسمی باحضور آیت الله سلیمانی امام جمعه زاهدان، مولوی عبدالحمید اسماعیل زهی امام جماعت مسجدمکی، سردار امانی فرمانده قرارگاه شرق کشور، دکتر ابراهیمی مدیرعامل و تنی چند از معاونان بانک انصار، حجت الاسلام دکتر موسویان دبیر شورای فقهی بانک مرکزی، حجت الاسلام والمسلمین رضازاده مسئول دفترفقهی بانک انصار و جمعی از فرماندهان سپاه منطقه، علمای شیعه وسنی و مدیران شعب استان بانک‌های کشور، نخستین شعبه نمونه بانکداری اسلامی را با هماهنگی بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران و زیرنظرمشترک علمای شیعه و سنی استان سیستان وبلوچستان در شهر زاهدان افتتاح کرد.
 
این مراسم با پخش پیام دکتر ولی الله سیف رییس کل بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران حاوی قدردانی از بانک انصار بخاطر اهتمام در ایجاد فرصت ارائه خدمات بانکی به هموطنان اهل سنت منطبق با موازین مشترک فقهی آغاز شد و در ابتدا آقای احمدی مدیر شعب بانک انصار استان مذکور گزارش فعالیت‌های صورت گرفته در راستای ایجاد این شعبه را ارائه و سپس سردار مارانی فرمانده قرارگاه شرق کشور به تبیین نسبت امنیت با توسعه پرداخت و پیشرفت‌های انجام شده در استان را با توجه به توطئه‌های مکرر دشمنان وجنگ تحمیلی و شرایط خاص منطقه مباهات آمیز دانست و نقش بانک انصار را در بهبود شرایط اقتصادی و تجاری منطقه و تأسیس شعبه نمونه بانکداری اسلامی ستود.


 
آیت الله سلیمانی امام جمعه زاهدان و نماینده ولی فقیه در استان در ادامه این مراسم طی سخنانی به موضوع اهمیت وحدت میان مذاهب و اقوام کشور براساس آرمان‌های انقلاب اسلامی پرداخت و تأسیس بانک‌های اسلامی را یکی از نخستین اهداف امام خمینی (ره) بنیانگذارجمهوری اسلامی دانست و از علمای اهل سنت استان بخاطر مشارکت صمیمانه و بانک انصار بخاطر تلاش‌های مستمر و ارزشمند برای ایجاد این شعبه نمونه قدردانی کرد.
 
 پس از آن، مولوی عبدالحمید اسماعیل زهی امام جمعه مسجد مکی زاهدان ضمن تأکید بر وجود زمینه‌های گسترده وحدت شیعه وسنی و اظهار خوشحالی از افتتاح این شعبه به عنوان گامی اساسی در جهت تحکیم وحدت مذاهب و اقوام ایرانی در استان، از بانک انصار به عنوان پیشتاز این حرکت دینی تقدیر کرده و سایر بانک‌های کشور را به انجام اقدامات مشابه تشویق کرد.

به گزارش اداره کل بازاریابی و تبلیغات، دکترابراهیمی مدیرعامل بانک انصار سخنران بعدی مراسم افتتاحیه بود که طی سخنانی موفقیت‌ها و جایگاه بانک انصار را در شبکه بانکی کشور براساس شاخص‌های بانکداری تشریح کرده و توکل، اخلاص، نیت‌خیر و خداباوری را عوامل اصلی این موقعیت دانست. دکترابراهیمی خدمت به مردم ومشتریان را نه یک رقابت تجاری بلکه توفیقی الهی دانست واضافه کرد: نیت بانک انصار تأسیس این شعبه سود اقتصادی نیست.
 
آخرین سخنران مراسم افتتاحیه دکترموسویان دبیرشورای فقهی بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران بود که با اشاره به موازین مشترک بسیار شیعه و سنی در حوزه معاملات و تجارت، تأسیس شعبه شهدای وحدت بانک انصار را گامی تعیین کننده در راستای گسترش بانکداری اسلامی ایران دانست که بالاترین جایگاه را در بانکداری اسلامی جهان داراست و تأکید کرد که یکی از برکات این اقدام، توسعه اقتصادی و تجاری سراسری کشور خواهد بود.
وی درباره افزایش قیمت اوراق مسکن عنوان کرد: بانک مسکن بدنبال این است که از ابزارهایی برای تقویت صندوق پس انداز ممتاز مسکن که امکان خرید و فروش در قالب حق تقدم اوراق است، استفاده کند. این در حالی است که ما دخالتی در قیمت و حجم معاملات اوراق مسکن نداریم و این مکانیزم عرضه و تقاضا است که قیمت را مشخص می‌کند. سقف خرید برای اوراق 140 واحد است و خریدار تا 4 ماه حق فروش را ندارد. با این کار زمینه سوداگری و سفته بازی قیمت مهار شده است.
 
وی ادامه داد: در آذر و دی ماه حجم قابل توجهی به معاملات اوراق افزوده شد که بدون نوسان غیرمتعارف بوده است. در سال 92 قیمت این اوراق به 100 هزار تومان هم در مقطعی افزایش یافته بود. وقتی سقف تسهیلات بالا می‌رود، حجم تقاضا هم بالا می‌رود و افزایش قیمت منصفانه است و غیرطبیعی نیست.

بت‌شکن: بانک برنامه‌ای برای زوجین دارد (طرح استفاده آسان زوجین از تسهیلات خرید مسکن) که به محض تصویب در بانک مرکزی و نهایی شدن در شورای پول و اعتبار، اطلاع رسانی خواهد شد. همچنین پیش نویس اعطای مجوز لیزینگ مسکن برای اولین بار در شورای پول و اعتبار مطرح خواهد شد

 
بت شکن درباره وضعیت رکورد در بخش مسکن گفت: نرخ سود سپرده رقم بالایی است و با وجود کاهش نرخ تورم چسبندگی خود را حفظ کرده است و سود سپرده‌ها و سودهای بازارهای رقیب بالا است. با کاهش با ثبات نرخ تورم، نرخ سود تسهیلات و سپرده‌های بانکی کاهش می‌یابد و انگیزه برای ساخت و ساز و عرضه و تقاضا هم بیشتر می‌شود. اقساط بانک حتی اگر وام 80 میلیون تومانی هم دریافت شده باشد، به طور متوسط به صورت پلکانی ماهانه زیر یک میلیون تومان است.
وی اظهارداشت: بانک برنامه‌ای برای زوجین دارد (طرح استفاده آسان زوجین از تسهیلات خرید مسکن) که به محض تصویب در بانک مرکزی و نهایی شدن در شورای پول و اعتبار، اطلاع رسانی خواهد شد. همچنین پیش نویس اعطای مجوز لیزینگ مسکن برای اولین بار در شورای پول و اعتبار مطرح خواهد شد.

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد

از اینکه نظرتان را با ما در میان می‌گذارید، خوشحالیم