طرح اعطای تسهیلات جدید مسکن برای زوجین در شورای پول و اعتبار

مدیرعامل بانک مسکن از برنامه جدید تسهیلات مسکن برای زوجین خبرداد و گفت: به محض تصویب این طرح در بانک مرکزی و نهایی شدن در شورای پول و اعتبار، جزئیات آن اعلام خواهد شد.

به گزارش رده و نقل از مهر، محمدهاشم بت شکن امروز در نشستی خبری با بیان اینکه سیاست بانک مسکن پرداخت تسهیلات برای تأمین مالی اقشار میان درآمدی به ارزش 50 درصد یک واحد مسکونی به منظور خرید است، افزود: بر اساس آمارهای بانک مرکزی در تهران حدود 56 درصد آپارتمان‌های معامله شده در دیماه امسال زیر 5 سال ساخت است. 60 درصد واحدهای مسکونی معامله شده با کمتر از زیربنای 80 متر و 50 درصد واحدهای مسکونی معامله شده دارای ارزش کمتر از 220 میلیون تومان هستند.
 
مدیرعامل بانک مسکن متوسط قیمت هر متر معامله شده واحد مسکونی در مدت مذکور را 38 میلیون ریال ذکر کرد و افزود: این قیمت در کل کشور به طور متوسط 2 میلیون تومان است و بنابراین در کل کشور به طور متوسط قیمت یک واحد مسکونی با شرایط مذکور حدود 160 الی 170 میلیون تومان خواهد بود که به نظر می‌رسد که بتوانیم نیمی از این مبلغ را از طریق وام‌های بانک تأمین کنیم.
 
وی میزان کفایت سرمایه را 6 درصد ذکر کرد و افزود: این رقم با استانداردهای جهانی فاصله دارد و امید است که از طریق فروش دارایی‌ها نسبت به افزایش سرمایه بتوانیم اقدام کنیم. مطالبات معوق بانک مسکن کمتر از 3 درصد است. بدلیل مشکلات ایجاد شده در گذشته و برخورد با بحران‌های ارزی معوقات ارزی ما به 3 هزار میلیارد تومان رسیده که با گشایش‌های جدید وضعیت بهبود خواهد یافت.
 
بت شکن رقم مطالبات معوق بانک را 8 هزار میلیارد تومان که نسبت آن به مانده تسهیلات 7 درصد است، ذکر و بیان کرد: از رقم مذکور 3 هزار میلیارد تومان مربوط به تسهیلات ارزی، 3 هزار میلیارد تومان مربوط به تسهیلات بخش مسکن و یک هزار و 600 میلیارد تومان مربوط به مسکن مهر است. بدهی بانک مسکن به بانک مرکزی نیز فقط ناشی از خطوط اعتباری مسکن مهر است.
 
مدیرعامل بانک مسکن درباره صندوق تضمین تسهیلات رهنی بیان کرد: این نهادها، ریسک عدم بازپرداخت تسهیلات رهنی را با پرداخت حق بیمه پوشش می‌دهند. از سوی دیگر ریسک انتشار اوراق رهنی را هم تضمین می‌کند.
 
وی با اعلام اینکه پرونده خاصی در بانک مسکن در خصوص بابک زنجانی وجود ندارد، تصریحح کرد: بانک مسکن با بانکی که وی سهامدار آن است، ارتباط داشت و حدود 67 میلیون یورو از این بانک طلب دارد که برای بازپس گیری آن شکایتی را طرح کرده‌ایم.
 
مدیرعامل بانک مسکن گفت: این بانک منابع کافی برای مسکن مهر را در اختیار دارد و بر اساس پیشرفت کار تسهیلات پرداخت می‌شود و 460 هزار میلیارد ریال در این زمینه پرداخت شده و مابقی هم پرداخت خواهد شد.