افتتاح نخستین شعبه سبز توسط بانک اقتصادنوین

آغاز نگاه محیط‌زیستی به خدمات بانکی

نخستین شعبه سبز نظام بانکی کشور با حضور مدیرعامل بانک اقتصادنوین و مدیرکل سازمان حفاظت از محیط‌زیست استان تهران و جمعی از مدیران این دو نهاد در شعبه آیت‌الله کاشانی بانک اقتصادنوین افتتاح شد.

به گزارش رده و به نقل از روابط عمومی بانک اقتصادنوین در مراسم افتتاح شعبه سبز بانک اقتصادنوین که با شعار «باهم برای طبیعت» و نماد سرو ایرانی افتتاح شد، مدیرعامل بانک اقتصادنوین طی سخنانی از تأمین مالی طرح‌های اقتصادی به‌شرط رعایت الزامات زیست‌محیطی خبر داد و گفت: مذاکرات اولیه برای تأمین مالی این طرح‌ها صورت گرفته به فراخور نیازهای این بخش مطابق با برنامه‌های بانک اقتصادنوین و تاییدات سازمان حفاظت محیط‌زیست در نظر گرفته خواهد شد.
معتمدی اظهار داشت: افتتاح شعبه سبز بانک اقتصادنوین ازآنجا آغاز شد که پیشنهادهای موجود به‌تدریج به مجموعه‌ای از توافقات تبدیل شد و سال گذشته موفق شدیم با کمک محیط‌زیست استان تهران، توافقات را به تفاهم‌نامه تبدل کنیم.
وی اضافه کرد: هرچند بانک اقتصادنوین در وهله نخست بحث محیط‌زیست و فعالیت‌های خود در این رابطه را تحت عنوان مسئولیت اجتماعی آغاز کرد اما ارزیابی‌های بعدی نشان داد که این فعالیت‌ها علاوه بر مسئولیت اجتماعی، یک بحث اقتصادی است.
وی ادامه داد: وقتی کار را آغاز کردیم، موارد زیادی در تفاهم‌نامه ذکر کردیم که موضوع نخست فعالیت در تأمین مالی این حوزه بود. در کنار این مسئله، در حوزه عملیاتی داخل بانک نیز وارد شدیم و در همین ارتباط سعی می‌کنیم رفتار خود را به‌عنوان یک دوستدار محیط‌زیست، استاندار کنیم.
معتمدی افزود: یکی از کارهایی که بانک در حال حاضر شروع کرده، الگوسازی شعب است. به همین خاطر، ما شعبه آیت‌الله کاشانی را به‌عنوان شعبه پایلوت انتخاب کردیم، البته چندین شعبه برای این کار مورد بازدید قرار گرفتند اما مشخصات این شعبه برای کار پایلوت، مناسبت‌تر به نظر رسید.
مدیرعامل بانک اقتصادنوین اضافه کرد: بعد از تأیید طراحی شعبه توسط محیط‌زیست استان تهران، کار اجرایی به‌سرعت انجام شد. واقعیت این است که کار انجام‌شده در کشور نمونه قبلی ندارد. بر این اساس، ضمن اینکه قصد داریم این کار را در خود بانک ترویج کنیم، گزارشی را نیز به رئیس‌کل بانک مرکزی تقدیم خواهیم کرد تا این کار در شبکه بانکی و نهادهای مشابه شبکه بانکی عملیاتی شود.
معتمدی با اشاره به برنامه بعدی اقتصادنوین در حوزه حفاظت از محیط‌زیست گفت: کار بعدی پیش‌رو این است که سازمان محیط‌زیست از محل پارک پردیسان، مالکیت معنوی زمینی را به بانک اقتصادنوین تخصیص داده و قرار است در آن زمین در اسفندماه، هفت هزار درخت کاشته شود.
مدیرعامل بانک اقتصادنوین گفت که در راستای ترویج حفاظت از محیط‌زیست و درختکاری، این درخت‌ها به مشتریان و کارکنان بانک نام‌گذاری خواهد شد و هر یک در این پردیس یک اصله درخت خواهند داشت. همچنین قصد داریم با هماهنگی سازمان محیط‌زیست، هدایای خود به مشتریان را به‌گونه‌ای طراحی کنیم که فرهنگ حفاظت از محیط‌زیست را ترویج کند.
معتمدی همچنین در پایان این مراسم به در جمع خبرنگاران تأکید کرد گفت: شعبه سبز بانک اقتصادنوین، یک الگو و نمونه در راستای فرهنگ‌سازی حفاظت از محیط‌زیست به شمار می‌رود، همکاران بانک در این شعبه آموزش لازم را دیده‌اند تا در کنار فعالیت‌های بانکی خود، بحث‌های زیست‌محیطی را نیز به مشتریان ترویج دهند. این کار را از شعبه آیت‌الله کاشانی آغاز کردیم و در 250 شعبه خود توسعه خواهیم داد.
 
مشتریان بانک اقتصادنوین صاحب پلاک درخت می‌شوند
مدیرکل محیط‌زیست استان تهران نیز در این مراسم گفت: پیرو تفاهم‌نامه امضاشده با بانک اقتصادنوین، مشتریان این بانک در راستای ترویج فرهنگ حفاظت از محیط‌زیست، صاحب پلاک درخت می‌شوند.
محمدهادی حیدرزاده اظهار داشت: در یک سال همکاری خود با بانک اقتصادنوین، خوشبختانه توانستیم گام‌به‌گام به مفاد مندرج در تفاهم‌نامه پایبند باشیم.

مدیرکل محیط‌زیست استان تهران اضافه کرد: خیلی از دستگاه‌ها و ارگان‌ها، فعالیت‌های نمادین در حوزه محیط‌زیست انجام می‌دهند اما به نظر می‌رسد دوران فعالیت‌های نمادین در بخش حفاظت محیط‌زیست به پایان رسیده است. دهه هفتاد و اوایل دهه هشتاد، به خاطر این مردم با موضوع و مقوله محیط‌زیست آشنا نبودند، شاید ضرورت فعالیت‌های نمادین در این حوزه احساس می‌شد اما آن دوران گذار طی شده و مردم نسبت به فعالیت‌های نمادین آشنا شدند و دیگر فعالیت‌های نمادین، موضوع محیط‌زیست نیست.
حیدرزاده افزود: امروز بحث محیط‌زیست به‌عنوان یک اولویت در هر سه قوه مطرح است. مسئله دیگر اینکه دستگاه‌ها و بنگاه‌های اقتصادی بر اساس یک الزام باید به موضوع محیط‌زیست توجه کنند؛ به‌عبارت‌دیگر اگر بخواهیم در بازار جهانی و مراودات بین‌المللی حرفی برای گفتن داشته باشیم باید الزامات زیست‌محیطی را رعایت کنیم و این هم شامل بخش خصوصی و دولتی است. این مهم میسور نیست مگر اینکه عالی‌ترین مقام آن دستگاه به این باور برسد.
مدیرکل محیط‌زیست استان تهران ادامه داد: البته بنگاه‌های اقتصادی مثل بانک‌ها هیچ حرکتی را بدون توجیه اقتصادی انجام نمی‌دهند. توجه به مقولات زیست‌محیطی حتماً اگر به‌خوبی انجام شود، دارای توجیه اقتصادی است. اقداماتی که امروز بانک اقتصادنوین در شعبه سبز خود انجام داده، علاوه بر ترویج فرهنگ زیست‌محیطی، دارای ابعاد اقتصادی مثل کاهش مصرف است.
حیدرزاده گفت: اگر ما کاهش هزینه را یک نوع ایجاد منابع قلمداد کنیم، در حقیقت بنگاه اقتصادی با کاهش مصارف خود در راستای الزامات زیست‌محیطی، منابع ایجاد می‌کند.
مدیرکل محیط‌زیست استان تهران افزود: حرکت بانک اقتصادنوین در افتتاح شعبه سبز، آغاز کار است و بسیار امیدوارم شعبه سبز به‌صورت گسترده در کشور توسعه یابد. درخواست دارم اگر روند این مار مثبت بود، همایشی را بتوانیم سال آینده در هفته بانکداری تحت عنوان بانکداری سبز داشته باشیم.
حیدرزاده اضافه کرد: برنامه بعدی ما با بانک اقتصادنوین، در هفته درختکاری است و امیدواریم در سال‌های آینده همه مشتریان بانک اقتصادنوین، یک پلاک درخت داشته باشند. البته در وهله نخست طرحی که با بانک اقتصادنوین به‌منظور کاشت نهال داریم، به کارکنان این بانک و تعدادی از مشتریان خاص، پلاک درخت تعلق می‌گیرد.
وی ابراز امیدواری کرد نهضتی که بانک اقتصادنوین در راستای ترویج فرهنگ حفاظت از محیط‌زیست آغاز کرده در کل کشور تداوم داشته باشد و بتوان از طریق محیط‌زیست، تعلق‌خاطر مشتری به بانک را ایجاد کرد.
در این مراسم بهرام فتحعلی رئیس هیئت‌مدیره بانک اقتصادنوین نیز طی سخنانی با اشاره به اهمیت حفظ محیط‌زیست گفت: بانک اقتصادنوین می‌کوشد در کنار ایفای وظایف خود در بازار پولی، در بخش‌های اجتماعی و فرهنگی نیز نقش مؤثر و تأثیرگذار ایفا کند که یکی از این بخش‌ها توجه به رعایت استانداردهای حفظ محیط‌زیست و ترویج فرهنگ این بخش است.
وی تأکید کرد: توجه به حفظ محیط‌زیست زمینه را برای بهبود فضای زندگی ما در همه عرصه فراهم می‌کند.