وام 25 میلیون؛ تومانی برای خریدار یا خودروساز؟

چگونگی اعطای وام خودرو

در صحبت‌های رئیس کل بانک مرکزی این نکته نامشخص ماند که وام خودرو به خریدار می‌رسد یا خودروساز؟

سؤالی که پس از ارائه طرح دولت برای اعطای وام 25 میلیونی به وجود آمده است این است که آیا سیستم بانکی می‌تواند به حجم انبوه تقاضایی که برای خرید خودرو به‌صورت اقساطی وجود دارد پاسخ دهد.
مشاور انجمن خودروسازان در گفتگو با اقتصاد نیوز، با اشاره به بسته پولی جدید دولت برای خروج از رکود، اعطای وام 25 میلیون تومانی را غیرممکن دانست و گفت بعید است سیستم بانکی بتواند به حجم انبوه تقاضایی که برای خرید خودرو به‌صورت اقساطی وجود دارد، پاسخ دهد.
داوود میرخانی‌رشتی، مدیرعامل ایران‌خودرو در دهه 60 در ارزیابی بسته خروج از رکود دولت برای تحریک تقاضا گفت: از ابتدای سال نیز قرار بود وام 15 میلیونی خودرو ارائه دهند که خبری از این وام نشد و بااینکه بیش از 6 ماه از سال گذشته یک ریال تسهیلات بابت خرید خودرو به متقاضیان ارائه نشده است.

مشاور انجمن خودروسازان: اینکه بگوییم قرار است وام 25 میلیونی بدهیم یک حرف است و اینکه سازوکار پرداخت این وام اجرایی شود و مانند وام 15 میلیونی در حد حرف نماند یک حرف دیگر

مشاور انجمن خودروسازان معتقد است: اینکه بگوییم قرار است وام 25 میلیونی بدهیم یک حرف است و اینکه سازوکار پرداخت این وام اجرایی شود و مانند وام 15 میلیونی در حد حرف نماند یک حرف دیگر. ازاین‌رو با توجه به سابقه برخی بدقولی‌ها من چشمم آب نمی‌خورد که متقاضیان ریالی از وام 25 میلیون تومانی را دریافت کنند.
درحالی‌که زمان کوتاهی از اعلام طرح اعطای وام 25 میلیونی خودرو می‌گیرد گمانه‌زنی‌های متفاوتی در تحلیل چرایی و چگونگی پرداخت این وام در بین کارشناسان در جریان است، گفته می‌شود تسهیلات اعتباری موجود دربسته رونق اقتصادی یعنی خرید کالا و همچنین خودرو احتمال از نیمه دوم آبان ماه قابل پرداخت خواهد شد. تاکنون جزئیاتی در خصوصی چگونگی این تسهیلات اعلام‌نشده است. معاون اقتصادی معاون بانک مرکزی گفته است که این جزئیات به‌زودی اعلام می‌شود.

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد

از اینکه نظرتان را با ما در میان می‌گذارید، خوشحالیم