رده بررسی کدام اجاره‌نامه‌ها مشمول وام ودیعه مسکن می‌شود؟

کدام اجاره‌نامه‌ها مشمول وام ودیعه مسکن می‌شود؟

قبل از گرفتن وام ودیعه مسکن باید بدانید کدام اجاره‌نامه‌ها از نظر شبکه بانکی مشمول دریافت این وام محسوب می‌شوند؟

سال 1399 بود که برای اولین بار سروکله وام دیعه مسکن در شبکه بانکی پیدا شد. وامی برای خانواده‌های مستاجر بدون مسکن که با توجه به محل زندگی –شهرهای کوچک تا کلانشهرها– از 25 تا 70 میلیون تومان تسهیلات به آنها پرداخت می‌کرد. اما گرفتن این تسهیلات به مدارکی نیاز دارد که مهمترین آن اجاره‌نامه مشمول وام ودیعه مسکن محسوب می‌شود. برای دانستن جزئیات این‌که با کدام اجاره‌نامه می‌توان وام ودیعه مسکن گرفت، این مطلب «رده» را تا انتها بخوانید.

از دوسال پیش کرونا وارد کشور شد و خسارات مالی زیادی به اقتصاد خانواده‌های ایرانی زد، برای همین هم ستاد ملی کرونا تصمیم گرفت 20 هزار میلیارد تومان را در قالب وام ودیعه مسکن برای حمایت از خانوارهای مستاجر بدون مسکن ایرانی در نظر بگیرد. در سال اول اجرای وام ودیعه مسکن توسط شبکه بانکی، سودجوهای زیادی با ارائه قراردادهای صوری توانستند این تسهیلات را بگیرند. اما بانک‌ها زرنگ‌تر از آن هستند که از یک سوراخ دوبار گزیده شوند. پس شرایط خاصی مانند اجاره‌نامه مشمول وام ودیعه مسکن را اضافه کردند تا این تسهیلات فقط در اختیار خانواده‌های مستاجر قرار بگیرد. مهم‌ترین نکته هم داشتن اجاره‌نامه وام ودیعه مسکن است. اما اجاره‌نامه مشمول وام ودیعه مسکن باید چطور باشد تا مستاجران بتوانند با ارائه آن، وام را بگیرند.

راهنمای دریافت وام ودیعه مسکن ویژه مستأجران

اجاره‌نامه مشمول وام ودیعه مسکن

قبل از هر چیز ویژگی‌های وام ودیعه مسکن را بررسی می کنیم. این تسهیلات برای کسانی که در تهران زندگی می کنند، 70 میلیون تومان در نظر گرفته شده است. ساکنان کلانشهرهای دیگر 40 میلیون تومان و متقاضیان باقی شهرها هم 40 میلیون تومان دریافت خواهند کرد. بازپرداخت این تسهیلات 5 ساله خواهد بود و سود 13درصد هم برای آن محاسبه می‌شود. متقاضیان برای برای ثبت نام هم باید به سامانه طرح اقدام ملی مسکن به آدرس saman.mrud.ir بروند. بعد از تکمیل مراحل ثبت نام هم نزدیک‌ترین شعبه بانک را به محل سکونت یا کار انتخاب می‌کند. در آخرین مرحله هم به بانک مراجعه می کنید و مدارک لازم بانک را تحویل می‌دهید.

مدارک لازم برای دریافت وام

  • اصل شناسنامه مستاجر
  • اصل کارت ملی مستاجر
  • گواهی کسر از حقوق یا مستمری، به همراه شماره حسابی که یارانه به آن واریز می‌شود.
  • ارائه سفته در صورتی که قادر به دادن گواهی کسر از حقوق نیستید.
  • ارائه اجاره‌نامه رسمی با کد رهگیری

مهم‌ترین مدرک لازم گرفتن این تسهیلات، ارائه اجاره‌نامه مشمول وام ودیعه مسکن است. جور کردن باقی مدارک مورد نیاز بانک کار سختی نیست و تنها کافی است اجاره‌نامه معتبر به بانک بدهید. اما اجاره‌نامه وام ودیعه مسکن باید چه مشخصاتی داشته باشد:

  • اجاره‌نامه باید در سامانه املاک ثبت شده و دارای کد رهگیری باشد.
  • متقاضی گرفتن وام ودیعه مسکن و امضاکننده پای قرارداد اجاره‌نامه باید یک نفر باشند.
  • فراموش نکنید اجاره‌نامه شما در هر شهری که باشد، باید سابقه سکونت چندساله در همان شهر را به بانک ارائه کنید.
  • مبلغ ودیعه مسکن داخل اجاره‌نامه، نباید از مبلغ وام ودیعه مسکن که از بانک می‌گیرید، کمتر باشد.

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد

از اینکه نظرتان را با ما در میان می‌گذارید، خوشحالیم