دریافت شماره شبا بانک قوامین

محاسبه و دریافت شماره شبا بانک قوامین با شماره حساب

 

در کادر زیر فقط «شماره حساب» بانک قوامین را وارد کنید
اما اگر می‌خواهید از نام صاحب حساب و فعال بودن حساب مطمئن شوید، این دکمه را بفشارید:

صحت‌سنجی شبا بانک قوامین

 

شناسه شبا بانک قوامین

شماره شبا بانک قوامینسال‌هاست که هر بانکی برای شماره‌گذاری حساب‌های مشتریان‌شان از شیوه‌ای خاص استفاده می‌کند؛ برای مثال شماره‌حساب‌های بانک قوامین همانطور که در کادر بالا می‌بینید هیچ شباهنی به نوشتار شماره کارت بانک آینده یا تجارت ندارد و از اسلوب دیگری پیروی می‌کند. به همین دلیل است که برای انتقال پول بین بانک‌های گوناگون به هیچ‌وجه نمی‌توان از این شماره حساب‌های داخلی بانک‌های مختلف بهره برد و همیشه -تا بوده- باید کلی شماره شعبه و عددهای بین بانکی برای جابجایی هر میزان پولی حفظ می‌کردیم. اما برای رفع این معضل نیاز بود به یک فرمت یکپارچه دست یافت. بنابر این شناسه استاندارد بین‌المللی یا همان IBAN از سوی کشورهای توسعه‌یافته اروپایی و با فشار مصرانه بانک‌های جهانی، برای یکپارچه‌سازی شماره‌حساب‌های بانکی طراحی و اجرا شد. در این استاندارد هر حساب بانکی دارای یک شناسه یکتاست که در ایران با نام شناسه حساب بانکی ایران یا به‌طور اختصار شبا شناخته می‌شود. این شماره در ایران با IR شروع‌شده که حروف اختصاری نام ایران است و پس از آن ۲۴ رقم قرار می‌گیرد که همه شماره حساب‌ها را با هر اسلوبی، پوشش می‌دهد.

 

درباره شماره شبا

البته با همه تعریف‌های بالا، این شماره -یعنی شبا- جایگزین شماره حسابتان نمی‌شود و نمی‌توان در تراکنش‌های داخل بانکی از آن استفاده کرد، بلکه به‌عنوان کدی استاندارد است که در کنار شماره حساب برای تراکنش‌ها و فعالیت‌های بین بانکی به کار می‌آید. این‌گونه است که شما برای هر یک از حساب‌های خود در بانک قوامین فارغ از نوع آن حساب می‌توانید شبای مخصوص به همان حساب را دریافت کنید.

مزایای شبا را هم مرور کنیم بد نیست؛ با روی کار آمدن شماره شبا احتمال بروز و پیش‌آمد هرگونه خطایی به صفر میل می‌کند. اعم از خطای انسانی و اشتباهات سیستماتیک و اینچنین حسنی بسیار قابل‌توجه است که این شماره از بروز هرگونه خطا یا اشتباه برگشت‌ناپذیری به‌این‌ترتیب جلوگیری می‌کند. به این معنی که اگر مشتری یا متصدی بانک یک یا چند رقم از شبا را به اشتباه وارد کنند، سیستم با کنترل محتوای شبا به‌خصوص با چک کردن ارقام کنترلی پیام می‌دهد که خطایی رخ داده است و باید داده‌های وارد شده را برای بار دیگر موردبررسی قرار داد.

دیگر مزیت کارکردن با این شماره این است که هر دو سامانه حواله الکترونیکی کشور یعنی ساتنا و پایا بر اساس شماره شبا فعالیت می‌کنند. بنابراین برای انجام حواله و هرگونه نقل و انتقالی بین بانک‌های کشور شماره شبا بهترین گزینه روی میز است! اما از دیگر مزایای شماره شبا همان‌طور که دانستید و پیشتر نیز به آن اشاره شد این است که این شماره تمامی اطلاعات یک شماره حساب معمولی را در خود جای داده و با دانستن شماره شبا بی آنکه دلواپسی‌ای بابت دیگر جزئیات حساب داشته باشید، می‌شود هر روز به راحتی تا سقف 50 میلیون تومان وجه انتقال دهید.

برای دریافت شماره شبا همه بانک‌ها کلیک کنید

 

نحوه دریافت شماره شبا بانک قوامین

تمامی حساب‌های فعال شما در بانک قوامین یک شماره شبای منحصربفرد دارند که به‌طور معمول می‌توانید آن را حضوری از هر شعبه یا خودپرداز بانک قوامین دریافت کنید. البته این گذشته از کادر بالاست. رده کار شما را با این کادر و امکان چک کردن درستی اطلاعات و فعال بودن حساب ساده کرده است.

 

محاسبه شماره شبا بانک قوامین با شماره کارت

اما تبدیل شماره کارت به شماره شبا هم از دیگر درخواست‌های معمول و همیشگی کاربران عزیز و مشتریان بانکی است. باید این مهم را یادآور شد که بانک قوامین هنوز چنین امکانی را به صورت مستقیم نتوانسته در اختیار قرار دهد. آن هم در حالی‌که بسیاری از بانک‌ها توانستند این راهکار ساده را در اختیار رده قراردهند. دلیل این ماجرا می‌تواند تعدد بالای کارت‌هایی باشد که به چندین حساب در بانک قوامین متصلند و این امر امکان رسیدن به الگوریتمی که بتواند شبا را بر اساس شماره کارت محاسبه کند از بین می‌برد یا سخت می‌کند. با این حال اما چنانچه به شماره حساب خود دسترسی نداشتید و امکان مراجعه به بانک هم فراهم نبود می‌توانید به راحتی ز صحیح بودن شماره شبا با عضویت در رده مطمئن شوید.